• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Zarówno miłośnicy, jak i amatorzy gotowania zapewne zdają sobie sprawę z tego, że niejednokrotnie jest to zadanie trudne. Szczególnie wtedy, gdy zaczyna brakować czasu lub dodatkowych rąk, które umożliwiłyby wykonanie większej ilości czynności jednocześnie. Nieocenioną pomocą może okazać się wówczas urządzenie, jakim jest robot planetarny.

Robot planetarny – co to jest? Jak działa?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że jest to urządzenie niezwykle wielofunkcyjne, które zastąpi kilka, jak nie kilkanaście innych sprzętów AGD. Można by rzec, że jest to po prostu bardzo wydajny robot kuchenny, który zblenduje i zmiksuje dowolne produkty, wymiesza wszystkie składniki, wyrobi i ugniecie ciasto, a także posieka, pokroi i zetrze warzywa. To jedynie kilka funkcji robota planetarnego, którego nazwa, co ciekawe, wywodzi się z charakterystycznego ruchu mieszadeł – obracają się one wokół własnej osi, ale również w koło misy, co przywodzi na myśl ruch planet.

Interesującym może okazać się również fakt, że urządzenia nieco bardziej zaawansowane często posiadają różnego rodzaju nakładki. Dzięki nim, robot zmienia się w młynek do kawy czy też sokowirówkę.

Jeśli chodzi o działanie robotów planetarnych – nie jest to coś skomplikowanego. Sprzęty te posiadają, w zależności od modelu, jedno lub więcej gniazd, do których podpinane są dowolne końcówki. Następnie głowica z wybraną końcówką opuszczana jest do misy z produktami – i tyle! Po wybraniu odpowiednich ustawień, robot wykonuje powierzoną mu pracę całkowicie samodzielnie.

Sprawdź także: Blender ręczny – jaki będzie najlepszy?

Najważniejsze parametry robotów planetarnych

Na zdjęciu znajduje się robot planetarny w kolorze czerwonym, do którego zaglądają dzieci.

Modele dostępne na obecnym rynku, choć z pozoru mogą być do siebie bardzo podobne, często znacznie się od siebie różnią. Dlatego też warto dowiedzieć się, na co zwracać szczególną uwagę podczas planowania zakupu.

  • Moc – w tej kwestii zasada jest prosta – im więcej, tym lepiej. Większa moc przyczynia się bowiem do znacznej wydajności danego urządzenia. Parametr ten przyczynia się również do możliwego czasu pracy. Robot o mocy, na przykład, 800 W, doskonale poradzi sobie ze stosunkowo prostymi zadaniami, takimi jak posiekanie warzyw czy ubicie piany. Niestety, po upływie 10-15 minut, konieczne będzie jego wyłączenie, aby „odpoczął” i nie przegrzał się. Określoną moc należy więc dobrać proporcjonalnie do stopnia trudności zadań, które robot będzie wykonywał.
  • Regulacja obrotów – parametr ten określa prędkość wirowania zamontowanych mieszadeł. Dobre modele posiadają co najmniej kilkustopniową skalę regulacji, która umożliwia wykonywanie różnorodnych czynności, zgodnie z preferencjami użytkownika. Nieraz przydatna okazuje się również funkcja Turbo (zwiększająca moc) oraz tryb pulsacyjny, który służy do stopniowego rozdrabniania wybranych składników.
  • Misa – w tej kwestii uwagę należy zwrócić przede wszystkim na materiał, z którego misa została wykonana oraz jej pojemność. Najbardziej odpowiednim tworzywem okazują się różnego rodzaju metale, przykładowo stal nierdzewna. Dzięki temu, misa jest lekka, trwała i odporna na uszkodzenia. Jeśli natomiast chodzi o pojemność – znów jest to coś mocno uzależnionego od wielu czynników. Przygotowując dania dla mniejszej ilości osób, wystarczającą pojemnością mogą okazać się około 4l. Jednak w przypadku większej ilości domowników, warto postawić na trochę więcej miejsca, na przykład 5-7 l.

Zobacz również: Automatyczny robot do okien – ranking 2021

  • Mieszadła – w tej kwestii ważna jest ilość końcówek, które znajdują się w zestawie z wybranym modelem. Im więcej mieszadeł, tym większe możliwości robota. Do najbardziej podstawowych, znajdujących się przy praktycznie każdym robocie planetarnym, zalicza się mieszadło klasyczne, trzepaczkę oraz hak do wyrabiania ciast. Producenci oferują również akcesoria takie jak mieszadło typu K, łopatkę czy elastyczne mieszadło. Istotnym jest również materiał, z którego wykonano daną końcówkę. Najbardziej optymalnym okazuje się stal nierdzewna. W wielu przypadkach warto zwrócić również uwagę na fakt, czy dane mieszadło można myć w zmywarce – jest to bowiem dodatkowa oszczędność czasu.
  • Dodatkowe funkcje – w przypadku, gdy dany robot planetarny będzie spełniał w domu dużą ilość zadań, warto postawić na bardziej zaawansowany model. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu, które gwarantuje producent, dany robot może pełnić funkcję maszynki do mięsa, wyciskarki do owoców i warzyw, szatkownicy, młynka, blendera, czy też sokowirówki. Warto dodać, że urządzenia z wyższych półek cenowych są w stanie gotować na parze, ważyć oraz smażyć wybrane produkty.

Jaki robot planetarny wybrać?

Na obrazku znajduje się model marki BOSCH - MUM 58258.

BOSCH MUM 58258

Przykładem dobrego urządzenia, jakim jest robot planetarny, może okazać się model marki Bosh – MUM58258.

Jest to sprzęt o mocy 1000 W, który zapewnia sprawne i szybkie przygotowywanie różnego rodzaju potraw, do których zaliczyć można ciasta, domowe lody, czy też makarony.

Istotnym w tym przypadku okazuje się innowacyjny ruch mieszadeł, który zastosował producent. Poruszają się one bowiem w trzech kierunkach, przez co wszystkie produkty są rozrabiane dokładnie i równomiernie.

Wymiana końcówek jest całkowicie bezproblemowa, dzięki zastosowanej technologii EasyArm Lift, która unosi ramię.

Model ten posiada 7-stopniową możliwość regulacji prędkości oraz kilka mechanizmów zabezpieczających, takich jak blokada bezpieczeństwa misy, która podczas pracy trzyma ją niezmiennie w jednej pozycji.

Co więcej, w zestawie znajdują się dwie misy o pojemności prawie 4 litrów. Pierwsza z nich wykonana została ze stali szlachetnej, a druga z tworzywa sztucznego. Dostępnych jest również kilka wymiennych końcówek, których tarcze stworzono ze stali nierdzewnej, cechującej się wytrzymałością i łatwością czyszczenia. Robot ten sprawdzi się więc w przypadku konieczności rozdrobnienia produktów, zmielenia ich czy wyciśnięcia.

Dla wielu osób niezwykle przydatnym udogodnieniem może okazać się pakiet VeggieLove, umożliwiający przygotowanie dań bezmięsnych. Drugi zestaw akcesoriów o nazwie PastaPassion służy do tworzenia potraw makaronowych, a w przypadku ochoty na smoothie czy dip – idealnym rozwiązaniem będzie zestaw TastyMoments.

Do minusów należy zaliczyć cenę zestawu, która wynosi ponad 1 300 zł. Jednak biorąc pod uwagę ilość różnorodnych funkcji, akcesoriów i możliwości, które oferuje model MUM58258, koszt ten może okazać bardziej zracjonalizowany.

Zobacz: Najlepsze blendery kielichowe – ranking

#materiałreklamowy

Oceń ten post