• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 miesiące temu

Klasyczne myjki do okien znacznie ułatwiają wiosenne porządki. Sprawiają, że mycie szyb, kabin prysznicowych, kafli i wielu innych powierzchni staje się wyjątkowo satysfakcjonujące. Co jeśli ten sam efekt byłby możliwy do uzyskania bez żadnego wysiłku?

Chcesz załatwić kwestię mycia tego typu powierzchni raz na zawsze? Wybierz automatycznego robota. Coraz pewniej wkraczają w nasze codzienne życie, dlatego przygotowaliśmy ranking robotów do mycia okien. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz jak wybrać model idealny do Twoich potrzeb.

Robot do czyszczenia okien – jak wybrać sprzęt dobrej jakości?

Wybierając robota do czyszczenia okien warto sprawdzić przede wszystkim takie parametry jak moc ssania (Pa). Duża siła ssąca będzie charakterystyczna dla mocnych silników. A im większa moc, tym szybsze i łatwiejsze mycie. Do istotnych kwestii należy też długość kabla oraz czy robot jest przystosowany do szyb bez ram, jeśli takie posiadasz.

To, co sprawia, że robot jest dobrej jakości to w głównej mierze silnik. Silnik wpływa na siłę ssania, ale też między innymi na głośność pracy urządzenia oraz przyczepność. Najlepszej jakości roboty do czyszczenia okien mają więc bardzo dużą wartość Pa, a jednocześnie są bardzo ciche. Standardem dla dobrych jakościowo urządzeń jest hałas nieznacznie przekraczający 70 dB. Warto zwracać uwagę na tą wartość przy zakupie robota do szyb. Bo choć jest używany rzadziej niż odkurzacz to jego głośna i długotrwała praca może stać się uciążliwa.

Kolejną cechą, która wyróżnia lepszej jakości sprzęt jest technologia AI. Prostsze modele będą używały losowych tras, podczas gdy te bardziej zaawansowane technologicznie będą posiadały zestaw czujników, który zwiększy wydajność pracy urządzenia. Obecnie najskuteczniejszym rozwiązaniem są czujniki laserowe, które precyzyjnie odmierzają odległość i szerokość, a także wykrywają krawędzie. Przydatny jest także czujnik nacisku, który zapewnia, że robot poprawnie przylega do powierzchni.

Robot do mycia okien Hobot 388

Robot do mycia okien Hobot 388

Ranking robotów do mycia okien – TOP 7

Tworząc ranking robotów myjących okna wśród najważniejszych parametrów uwzględniliśmy głośność pracy urządzenia i moc ssania. Szczególny nacisk położyliśmy także na takie funkcje jak zabezpieczenia przed upadkiem i wykrywanie krawędzi szyb. W nowym budownictwie coraz częściej spotykamy balustrady pozbawione ram. Czujniki krawędzi mogą przydać się także w przypadku nowoczesnych kabin prysznicowych.

W opisach poszczególnych modeli znajdziesz szczegółowe informacje o trybach pracy, rodzaju zasilania, a także rodzajach obsługiwanych przez robota powierzchni. Funkcjonalność tych urządzeń w istocie rzadko ogranicza się wyłącznie do czyszczenia okien.

Nazwa produktu Cena Moc ssania Głośność pracy Wykrywanie krawędzi szyb Wymiary (cm)
Mamibot W110-F 799,00 zł 2500 Pa 65 dB tak 14,5 x 29 x 8,5
Ecovacs Winbot 880 848,00 zł 2800 Pa 70 dB tak 24,7 x 24,6 x 11,5
Ecovacs Winbot X 1 599,00 zł b.d b.d tak 24,5 x 24,5 x 10,9
Xiaomi Hutt DDC55 799,00 zł 3400 Pa 65 dB tak 29 x 13,5 x 8,5
Xiaomi Hutt W66 1149,00 zł 2600 Pa b.d tak 23,1 x 23,1 x 7,6
Hobot 388 1 572,00 zł b.d b.d tak 30 x 15 x 10
Hobot 298 1699,00 zł b.d 64 dB tak 24 x 24 x 10
Hobot 288 1399,00 zł b.d 64 dB tak  
Webber WM169 749,00 zł b.d 64 dB tak 29 x 14 x 11,4
Mamibot W120-T 899,00 zł 3000 Pa 65 dB - 25 x 25 x 10

Mamibot W110-F

Mamibot W110-F

Pierwsze miejsce w naszym rankingu robotów do mycia okien zajmuje Mamibot iGLASSBOT W110-F. To jeden z nielicznych robotów do mycia okien, który będzie bezpiecznym rozwiązaniem także dla cienkich szyb (do 7 mm grubości). Model jest wyposażony w sterowanie mobilne i czujnik krawędzi. Jest skuteczny i wygląda estetycznie, a jednocześnie pozostaje najtańszym w naszym rankingu robotów myjących okna.

Mamibot W110-F jest wyposażony w linę zabezpieczającą, więc możesz bezpiecznie używać go do mycia okien na każdej wysokości. Posiada także baterię UPS, która zapewnia nieprzerwaną pracę do 20 minut od momentu odcięcia głównego zasilania. Spryskiwanie powierzchni odbywa się w sposób automatyczny, chyba że postanowisz zmienić częstotliwość pilotem lub w aplikacji. Pojemnik na wodę wynosi 50 ml, a kabel zasilający ma długość 5 metrów, dzięki czemu urządzenie nie będzie wymagało częstej uwagi.

Ecovacs Winbot 880

Ecovacs Winbot 880

Robot Winbot 880 wyróżnia się zoptymalizowaną nawigacją, która zapewnia czystość w każdym centymetrze powierzchni. Posiada także technologię wykrywania krawędzi w szybach bezramowych. Możesz używać go do mycia szklanych balustrad balkonowych bez żadnych obaw. Ecovacs Winbot 880 standardowo czyści powierzchnie w 4-etapowym procesie, ale możesz wybrać również tryb głębokiego czyszczenia lub tryb punktowy.

Spora moc ssania zapewnia nie tylko wydajną pracę robota, ale także bezpieczne mocowanie. Zasilanie awaryjne zabezpiecza urządzenie na wypadek nagłego odcięcia zasilania. Dodatkowo w zestawie mamy linę, gwarantującą bezpieczeństwo w sytuacjach kryzysowych. Jeśli Winbot 880 oderwie się od szyby, zatrzyma się na przyssawce i lince bezpieczeństwa. Urządzenie jest bardzo przyjazne dla użytkownika – uruchamia się je za pomocą jednego przycisku. Sterowanie jest możliwe z zupełnie dowolnego miejsca za pomocą pilota, a sam robot informuje dźwiękowo o kolejnych etapach wykonywanej pracy. Ecovacs Winbot 880 posiada 4 tryby pracy i pracuje w 4-stopniowym systemie czyszczenia.

Ecovacs Winbot X

Ecovacs Winbot X

Ecovacs Winbot X to robot bezprzewodowy, którego umieszcza się na stacji zabezpieczającej. Samodzielnie dobiera trasę dla optymalnych efektów pracy i wykrywa krawędzie szyb. Posiada tryb intensywnego czyszczenia, opracowany z myślą o wyjątkowo mocnych zabrudzeniach.

O bezpieczeństwo mocowania robota dba przyssawka i system łańcuchowy. Poziom bezpieczeństwa jest na bieżąco monitorowany, a gdy ciśnienie powietrza w przyssawce spadnie poniżej 3,5 kPa, robot uruchamia alarm. Winbot X pracuje do 50 minut na jednym ładowaniu. W momencie gdy poziom baterii się obniża, robot wraca do punktu, w którym rozpoczął sprzątanie i włącza alarm na 30 minut. Jest to więc urządzenie, które jasno informuje o swoich potrzebach i przebiegu pracy. Zarówno dźwiękowo, jak i wizualnie. Ma prostą konstrukcję i jest bardzo łatwy w obsłudze. Można nim sterować zarówno zdalnie, jak i ręcznie.

Xiaomi Hutt DDC55

Xiaomi Hutt DDC55

Robot Xiaomi Hutt DDC55 wyróżnia się wysoką siłą ssącą. Ta, jak wiadomo, ma największy wpływ na skuteczność urządzenia. Wartość siły ssącej i cicha praca jest zasługą silnika NIDEC importowanego z Japonii. Co prawda model Hutt DDC55 nie nadaje się do szyb pozbawionych krawędzi, ale sprawdzi się na takich powierzchniach jak płytki, powierzchnie drewniane, marmur czy stal.

Robot Xiaomi Hutt DDC55 dostosowuje moc ssania do stopnia zabrudzenia powierzchni. Posiada też automatyczny schemat czyszczenia, uwzględniający równomierne odsysanie wody i zapobieganie uszkodzeniom szyby. Na wypadek braku zasilania przewidziano akumulator, który będzie działał 20 minut. Dodatkowo, w akcesoriach mamy także linę zabezpieczającą. Sterowanie jest możliwe z poziomu korpusu robota lub zdalnie – za pomocą pilota.

Xiaomi Hutt W66

Xiaomi Hutt W66

Choć Xiaomi Hutt W66 nie jest przystosowany do pracy na powierzchniach pozbawionych krawędzi, sprawdza się świetnie jako robot do mycia dużych okien. Poradzi sobie ze sporymi przeszkleniami, panelami lustrzanymi, a nawet z dużymi witrynami sklepowymi.

Xiaomi Hutt W66 dobrze radzi sobie z także z ciężkimi zabrudzeniami. Dzięki nawigacji laserowej automatycznie lokalizuje zanieczyszczenia, a także przeszkody i krawędzie. Wibracje o wysokiej częstotliwości skutecznie usuwają brud, minimalizując jednocześnie zużycie wody. Podobnie jak konkurencja, Xiaomi Hutt W66 posiada awaryjne zasilanie na wypadek awarii. W zestawie otrzymujemy również linkę zabezpieczającą.

Robot do okien - Hobot 388

Hobot 388

Hobot 388 to robot do powierzchni o minimalnej wielkości 35 x 35 cm. Wyróżnia go  ultradźwiękowy spryskiwacz wody, który tworzy mgłę o gęstości 15 μm. Urządzenie posiada także system nawigacji z AI Technology V 4.0 i System Zasilania Nieprzerwanego, który zapobiega upadkowi z wysokości do 20 minut od utraty zasilania. Prędkość czyszczenia urządzenia wynosi 4 min/m².

Robotem możesz sterować za pomocą smartfona lub pilota. Posiada trzy tryby automatyczne i tryb manualny, a także funkcję dwukrotnego czyszczenia na wypadek uporczywych zabrudzeń. Czujniki kontrolne wykrywają ramy okna i przeszkody. Hobot 388 poradzi sobie z szybami każdej grubości, a także z powierzchniami szorstkimi. Może pracować na płytkach, lustrach i kabinach prysznicowych.

Robot do mycia okien Hobot 298

Hobot 298

Hobot 298, podobnie jak wspomniany wyżej model 388, może pracować przez ciągłe 20 minut, ale ładuje się dłużej. Czas ładowania robota Hobot 388 wynosi 1,3 godziny podczas gdy model 298 ładuje się do 5 godzin. Czy mimo to warto się na niego zdecydować? 20 minut to wystarczająca ilość czasu na umycie szklanego balkonu i większości innych domowych powierzchni. Warto zauważyć, że okna myjemy stosunkowo rzadko więc długi czas ładowania nie będzie odczuwalnym problemem.

Hobot 298 jako robot ultradźwiękowy nebulizuje wodę zmieniając ją w mgłę o gęstości 15 mikrometrów. To rozwiązanie ma pomóc w rozpuszczaniu kurzu i polerowaniu okien bez pozostawiania smug. Dozownik detergentu umożliwia jednak także zastosowanie płynu w przypadku najcięższych zabrudzeń. Praca robota do mycia okien może być monitorowana i sterowana za pomocą aplikacji. Technologia SI w modelu Hobot 298 jest zdolna do automatycznego wykrywania krawędzi szyby.

Robot do okien Hobot 288

Hobot 288

Oferty robotów do mycia okien marki Hobot dopełnia model Hobot 288. Następca popularnego modelu 268 to robot do mycia dużych okien. W porównaniu do swojego poprzednika może pochwalić się nowym silnikiem i czujnikami krawędziowymi. Dzięki temu świetnie sprawdza się w czyszczeniu dużych powierzchni szklanych, ogrodów zimowych, witryn sklepowych czy luster.

W zestawie z robotem otrzymujesz ściereczki do mycia na mokro (niebieskie) oraz do stosowania na sucho i na mokro (żółte). Do dyspozycji masz także pilot zdalnego sterowania i baterie, a także – standardowo – linkę zabezpieczającą.

Webber WM169

Webber WM169 to najtańszy robot do mycia okien w naszym zestawieniu. Mimo niskiej ceny został wyposażony czujnik krawędzi szyb, czego pozazdrościć mogą mu znacznie droższe modele. WM169 nada się więc zarówno do okien bezramkowych, jak i blatu stołu lub kabiny prysznica.

Zdalne sterowanie robotem jest możliwe dzięki aplikacji lub za pomocą dołączonego do zestawu pilota. Webber WM169 oferuje 4 tryby pracy, potrafi powrócić do miejsca startu i automatycznie rozpoznaje ścieżki. Jest to więc w pełni funkcjonalne i inteligentne urządzenie w niskiej cenie, które pomoże w codziennych obowiązkach.

Robot do mycia okien - Mamibot W120-T

Mamibot W120-T

Mamibot W120-T stanowi świetny przykład stosunku ceny do jakości, co potwierdza zresztą fakt, że model został nagrodzony jako jedno z 10 najlepszych inteligentnych urządzeń na targach IFA2018 w Berlinie.

W120-T w 5 minut umyje okna o wymiarach 2 m x 1 m. Możesz nim sterować za pomocą aplikacji, pilota lub przycisku na obudowie i nie musisz martwić się o jego bezpieczeństwo. Wielopoziomowe zabezpieczenia konstrukcyjne są dodatkowo wsparte liną o długości 4,5 metra. Akumulator ze wsparciem UPS zapewnia dodatkowe 20 minut pracy w przypadku nagłego odcięcia dopływu prądu. Pomaga również wysyłać sygnały do użytkownika w przypadku awarii.

Na skuteczność pracy robota Mamibot W120-T wpływa duża siła ssącą (3000 Pa) i wysokiej klasy żyroskop, który pomaga dokładnie rozplanować pracę. Wyczyścisz nim zarówno okna, jak i wszelkie powierzchnie łazienkowe, a także marmurowe i ceramiczne ściany. Jedynym powodem, dla którego Mamibot W120-T nie zajmuje pierwszego miejsca w naszym rankingu robotów do mycia okien jest brak czujnika krawędzi.

Model W120-T dostępny jest także w wersji białej.

Jak działają roboty do mycia okien?

Robot do mycia okien przyczepia się do powierzchni dzięki podciśnieniu, wytwarzanemu przez silnik próżniowy. W praktyce automatyczne myjki do okien łączą w sobie najnowsze technologie czyszczenia z automatyzacją ruchu. Wykonując rozplanowaną wcześniej trasę dokładnie czyszczą całość powierzchni za pomocą poruszających się bardzo szybko ściereczek i drobnocząsteczkowej mgiełki.

Dzięki robotom do mycia okien możliwe jest czyszczenie okien nieotwieranych i tych położonych bardzo wysoko. Ale to zdecydowanie nie jedyny powód, dla którego warto je kupować. Automatyczne myjki do okien wykonują za nas robotę, której nie lubimy, a dodatkowo robią to lepiej, bo nie pozostawiają smug.

Czy warto kupić robota do mycia okien?

Na zakup robota do okien na pewno warto zdecydować się jeśli jesteś właścicielem domu z dużymi oknami, masz spory, oszklony taras lub zarządzasz budynkiem firmy. To małe urządzenie zaoszczędzi Ci sporo czasu i wysiłku. Większość robotów do mycia szyb w praktyce sprawdza się także na wielu innych rodzajach powierzchni. Wystarczy upewnić się jakie możliwości posiada wybrany model i korzystać z uniwersalności zastosowań. Decydując się na zakup robota do mycia okien korzystasz z najlepszych rozwiązań, jakie proponuje nowoczesna technologia w odpowiedzi na nasze codzienne problemy.

Sprawdź również: Najlepsze roboty sprzątające

Automatyczny robot do mycia okien Ecovacs Winbot 880

Automatyczny robot do mycia okien Ecovacs Winbot 880

Czy roboty do mycia okien mogą spaść?

Roboty do mycia szyb mogą odczepić się od powierzchni, ale wymaga to długotrwałej nieuwagi domowników. Głównym zagrożeniem dla pracy urządzenia jest brak zasilania. Przy czym większość dostępnych na rynku urządzeń jest bazowo wyposażona w system zasilania awaryjnego. Ten zapewnia dodatkowe 20-30 minut na podjęcie reakcji i ściągnięcie robota z szyby lub podłączenie go z powrotem do zasilania.

W międzyczasie robot wysyła komunikaty zależnie od swoich możliwości technicznych i ustawień. Bazowo są to sygnały dźwiękowe. Ale nawet jeśli domownicy przegapią wszystkie sygnały, a czas pracy zasilania awaryjnego minie, robot nie spadnie z wysokości ponieważ przytrzyma go awaryjna linka.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wiesz już co cechuje dobrej jakości roboty do mycia szyb. Być może masz już wybrany konkretny model. Na co warto zwrócić uwagę, by być w pełni zadowolonym z możliwości urządzenia? Jeśli masz już pewność, że wybrany przez Ciebie robot posiada linkę awaryjną oraz baterię UPS, która stanowi system zasilania awaryjnego, możesz upewnić się czy posiada ruchomą głowicę. Głowica pomaga dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu efektywność czyszczenia robota jest wyższa.

Co jeszcze może okazać się dla Ciebie istotne? Czas działania urządzenia. Akumulatorowe roboty do mycia szyb pracują zazwyczaj od 20 do 50 minut w trybie ciągłym. Parametr nie dotyczy Cię jeśli zdecydujesz się na urządzenie zasilane kablem. Zainteresować mogą Cię także elementy wyposażenia. W praktyce im więcej ich w zestawie, tym lepiej. Ściereczki i dedykowany płyn w zestawie zwalnia Cię z konieczności doposażania się w nie na własną rękę.

Jeśli masz możliwość sprawdzenia urządzenia w sklepie, warto ocenić jakość zastosowanych tworzyw. Miękkie kółka raczej nie pozostawią śladów na szybie, ale te gorszej jakości jak najbardziej mogą. Koniecznie upewnij się także co do wymiarów powierzchni czyszczącej robota i określonej przez producenta powierzchni czyszczonej, czyli maksymalnego i minimalnego rozmiaru okien.

Najlepsze roboty do mycia okien

Wybierając najlepszego robota dla siebie, uwzględnij przede wszystkim czy posiadasz jakiekolwiek obszary pozbawione krawędzi. Sprawdź dokładnie jakiej wielkości są powierzchnie, które robot będzie czyścił najczęściej. Upewnij się także czy masz możliwość podpięcia kabla w okolicy miejsca, gdzie robot będzie używany lub rozważ model bezprzewodowy. Te trzy główne czynniki pozwolą upewnić się, że wybrany robot będzie miał odpowiednie warunki do pracy w Twoim domu.

Jeśli szukasz robota do mycia dużych okien, sprawdź największe modele, takie jak Mamibot W120-T i Ecovacs Winbot 880. Jeżeli przewidujesz problem z możliwością podpięcia kabla, zwróć uwagę które modele posiadają w zestawie kompatybilny przedłużacz lub wybierz bezprzewodowy Ecovacs Winbot X. Mamibot iGLASSBOT W110-F będzie dobrym wyborem jeśli zależy Ci na spryskiwaczu. Masz szklany balkon pozbawiony krawędzi? Cztery pierwsze pozycje naszego ranking robotów myjących okna to propozycje dla Ciebie.

Sprawdź także: Automatyczny robot mopujący (TOP 10) – Ranking 2022

 

3.6/5 - (7 votes)