• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 miesiące temu

Klasyczne myjki do okien znacznie ułatwiają wiosenne porządki. Sprawiają, że mycie szyb, kabin prysznicowych, kafli i wielu innych powierzchni staje się wręcz satysfakcjonujące. Co jeśli ten sam efekt byłby możliwy do uzyskania bez żadnego wysiłku?

Chcesz załatwić kwestię mycia tego typu powierzchni raz na zawsze? Wybierz automatycznego robota do mycia okien. Coraz pewniej wkraczają w nasze codzienne życie, dlatego przygotowaliśmy ranking robotów do mycia okien. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz jak wybrać model idealny do Twoich potrzeb.

Najlepszy robot do mycia okien – jak wybrać sprzęt dobrej jakości?

Chcąc wybrać dobrego robota do mycia okien, warto sprawdzić przede wszystkim takie parametry jak moc ssania (Pa). Duża siła ssąca będzie charakterystyczna dla mocnych silników. Im większa moc, tym szybsze i łatwiejsze mycie. Do istotnych kwestii należy też długość kabla oraz czy robot jest przystosowany do szyb bez ram, jeśli takie posiadasz.

To, co sprawia, że robot jest dobrej jakości to w głównej mierze silnik. Silnik wpływa na siłę ssania, ale też między innymi na głośność pracy urządzenia oraz przyczepność. Najlepsze roboty do mycia okien mają więc bardzo dużą wartość Pa, a jednocześnie są bardzo ciche.

Standardem dla dobrych jakościowo urządzeń jest hałas nieznacznie przekraczający 70 dB. Warto zwracać uwagę na tą wartość przy zakupie robota do szyb. Bo choć jest używany rzadziej niż odkurzacz, jego głośna i długotrwała praca może szybko stać się uciążliwa.

Kolejną cechą, która wyróżnia lepszej jakości sprzęt jest technologia AI. Prostsze modele będą używały losowych tras, podczas gdy te bardziej zaawansowane technologicznie będą posiadały zestaw czujników, który zwiększy wydajność pracy urządzenia.

Obecnie najskuteczniejszym rozwiązaniem są czujniki laserowe, które precyzyjnie odmierzają odległość i szerokość, a także wykrywają krawędzie. Przydatny jest także czujnik nacisku, który zapewnia, że robot poprawnie przylega do powierzchni.

ranking robotów do mycia okien

Robot do mycia okien Hobot 388

Ranking robotów do mycia okien – TOP 12

Tworząc ranking robotów do mycia okien, wśród najważniejszych parametrów uwzględniliśmy głośność pracy urządzenia i moc ssania. Szczególny nacisk położyliśmy także na takie funkcje jak zabezpieczenia przed upadkiem i wykrywanie krawędzi szyb. W nowym budownictwie coraz częściej spotykamy balustrady pozbawione ram. Czujniki krawędzi mogą przydać się także w przypadku nowoczesnych kabin prysznicowych.

W opisach poszczególnych modeli znajdziesz szczegółowe informacje o trybach pracy, rodzaju zasilania, a także rodzajach obsługiwanych przez robota powierzchni. Funkcjonalność tych urządzeń w istocie rzadko ogranicza się wyłącznie do czyszczenia okien.

Nazwa produktu Cena Moc ssania Głośność pracy Wykrywanie krawędzi szyb Gdzie kupić?
Ecovacs Winbot X 1 599,00 zł 2800 Pa 74 dB tak
Ecovacs Winbot W1 PRO 1 799,00 zł 2800 Pa 72 dB tak
Mamibot W120-F Spray 1 199,00 zł 2600 Pa 65 dB tak
Hobot 2S 1 799,00 zł b.d 65 dB tak
Hobot 388 1 499,00 zł b.d 64 dB tak
Hobot 298 1 299,00 zł b.d 64 dB tak
Hobot 288 1 499,00 zł b.d 64 dB tak
Xiaomi Hutt DDC55 945,00 zł 3400 Pa 65 dB -
Mamibot W120-T 999,00 zł 3000 Pa 65 dB -
Mamibot W200 1 399,00 zł 2600 Pa 65 dB -
Mamibot W110-F 799,00 zł 2500 Pa 65 dB -
Xiaomi Hutt W66 1 125,00 zł 2600 Pa b.d -

ranking robotów do mycia okien 2022

Ecovacs Winbot X

Ecovacs Winbot X to bezprzewodowy robot do mycia okien, którego umieszcza się na stacji zabezpieczającej. Samodzielnie dobiera trasę dla optymalnych efektów pracy i wykrywa krawędzie szyb. Posiada nawet tryb intensywnego czyszczenia, opracowany z myślą o wyjątkowo mocnych zabrudzeniach.

O bezpieczeństwo mocowania robota dba przyssawka i system łańcuchowy. Poziom bezpieczeństwa jest na bieżąco monitorowany, a gdy ciśnienie powietrza w przyssawce spadnie poniżej 3,5 kPa, robot uruchamia alarm. Winbot X pracuje do 50 minut na jednym ładowaniu. W momencie gdy poziom baterii się obniża, robot wraca do punktu, w którym rozpoczął sprzątanie i włącza alarm na 30 minut.

Ecovacs Winbot X to jeden z najlepszych robotów do mycia okien, który jasno informuje o swoich bieżących potrzebach i przebiegu pracy. Zarówno dźwiękowo, jak i wizualnie. Ma prostą konstrukcję i jest bardzo łatwy w obsłudze – można nim sterować zarówno zdalnie, jak i manualnie.

ranking robotów do mycia okien TOP 12

Ecovacs Winbot W1 PRO

Ecovacs Winbot W1 PRO to model nowszy, czyli jeszcze lepszy niż Winbot X. Pojawił się w maju bieżącego roku i od tego momentu zbiera same pozytywne opinie. W 30 minut jest w stanie wyczyścić obszar do 20 m², a pomaga w tym technologia natrysku krzyżowego.

Cztery czujniki wykrywania krawędzi i technologia antykolizyjna zapewniają, że robot nie spadnie, ani nie uderzy w klamkę. Skutecznie opracowana ścieżka czyszczenia i ruch posuwisto – zwrtony gwarantują świetne efekty nawet w przypadku małych okien.

Robot inteligentnie dostosowuje trasę czyszczenia nawet w 0,02 sekundy, tuż po tym jak wykryje krawędź lub przeszkodę. Jednak, jak przystało na jeden z najlepszych robotów do mycia okien, 8-poziomowy, wszechstronny system bezpieczeństwa dodatkowo zabezpiecza urządzenie.

ranking robotów do mycia okien - najlepsze modele

Mamibot W120-F Spray

Mamibot W120-F od niedawna uzupełnia ofertę marki Mamibot, oferując automatyczne rozpylanie wody jako wsparcie w czyszczeniu szyb. Zbiornik na wodę jest sterowany elektronicznie, a regulacja mocy ssącej pomiędzy 2000 Pa, a 2600 Pa odbywa się automatycznie – zależnie od wykrytego rodzaju zabrudzenia.

To co wyróżnia model W120-F Spray pośród pozostałych polecanych robotów do mycia okien Mamibot to jednak przede wszystkim fakt, że posiada czujnik krawędzi. Możesz więc bez obaw używać go na bezramowych szybach balkonów czy kabinach prysznicowych. Co ciekawe, ten model jest polecany także do mycia bezfugowych podłóg.

Mamibot W120-F Spray nie zajął jednak trzeciego miejsca w naszym rankingu robotów do mycia okien tylko ze względu na ciekawe funkcje. To dobry robot do mycia okien także dlatego, że został opracowany w sposób przemyślany i funkcjonalny.

Przykładowo zbiornik na wodę nigdy nie będzie dla Ciebie zmartwieniem, bo 150 ml wody wystarczy nawet na 60 – 80 minut spryskiwania. 8 rozproszonych dysz rozpyla wodę na powierzchnię w sposób ciągły, dzięki czemu technologia ma wysoką skuteczność.

dobry robot do mycia okien

Hobot 2S

Hobot 2S to akutalnie najdroższy automatyczny robot do mycia okien w ofercie Hobot, ale jednocześnie model najbardziej udoskonalony. Podwójna dysza ultradźwiękowa nebulizuje wodę w mgłę o rozmiarze 15μm, co zapewnia większą skuteczność mycia szyb i minimalizację smug.

Niezawodna konstrukcja, wyposażona w automatycznie regulowaną podkładkę pneumatyczną, zapewnia pełnię bezpieczeństwa użytkowania. To także dzięki niej Hobot S2 radzi sobie z drobnymi nieszczelnościami i płynnie pracuje na różnorodnych powierzchniach. Dedykowany czujnik wykrywa także krawędzie okien bezramowych.

O tym, że Hobot-2S zasługuje na to, żeby znaleźć się pośród najlepszych robotów do mycia okien świadczy także fakt, że jest bardzo pragmatycznie zaprojektowany. Posiada na przykład dłuższą ściereczkę czyszczącą, dzięki której może docierać w głąb narożników okien. 1m² szyby czyści 2,4 minuty.

Instalując aplikację możesz na bieżąco, automatycznie aktualizować oprogramowanie, a dodatkowo co 3 miesiące dostaniesz przypomnienie, że dla utrzymania okien w czystości, powinieneś uruchomić swojego robota.

dobry robot do mycia okien - Hobot 388

Hobot 388

Hobot 388 to kolejny dobry robot do mycia okien, który sprawdzi się na każdej powierzchni o minimalnej wielkości 35 x 35 cm. Wyróżnia go  ultradźwiękowy spryskiwacz wody, który tworzy mgłę o gęstości 15 μm. Urządzenie posiada także system nawigacji z AI Technology V 4.0 i System Zasilania Nieprzerwanego, który zapobiega upadkowi z wysokości do 20 minut od utraty zasilania. Prędkość czyszczenia urządzenia wynosi 4 min/m².

Robotem możesz sterować za pomocą smartfona lub pilota. Posiada trzy tryby automatyczne i tryb manualny, a także funkcję dwukrotnego czyszczenia na wypadek uporczywych zabrudzeń. Czujniki kontrolne wykrywają ramy okna i przeszkody.

Hobot 388 poradzi sobie z szybami każdej grubości, a także z powierzchniami szorstkimi. Może pracować na płytkach, lustrach i kabinach prysznicowych.

dobry robot do mycia okien Hobot 298

Hobot 298

Hobot 298, podobnie jak wspomniany wyżej model 388, może pracować przez ciągłe 20 minut, ale ładuje się dłużej. Czas ładowania robota Hobot 388 wynosi 1,3 godziny podczas gdy model 298 ładuje się do 5 godzin. Czy mimo to warto się na niego zdecydować?

20 minut to wystarczająca ilość czasu na umycie szklanego balkonu i większości innych domowych powierzchni. Warto zauważyć, że okna myjemy stosunkowo rzadko więc długi czas ładowania nie będzie odczuwalnym problemem.

Jest jeszcze jedna kwestia, która sprawia, że Hobot 298 jest wart wymienienia pośród najlepszych robotów do mycia okien. Jako robot ultradźwiękowy nebulizuje wodę zmieniając ją w mgłę o gęstości 15 mikrometrów. To rozwiązanie ma pomóc w rozpuszczaniu kurzu i polerowaniu okien bez pozostawiania smug.

Dozownik detergentu umożliwia jednak także zastosowanie płynu w przypadku najcięższych zabrudzeń. Praca robota do mycia okien może być monitorowana i sterowana za pomocą aplikacji. Technologia SI w modelu Hobot 298 jest zdolna do automatycznego wykrywania krawędzi szyby.

najlepsze roboty do mycia okien

Hobot 288

Oferty robotów do mycia okien marki Hobot dopełnia model Hobot 288. Następca popularnego modelu 268 to robot do mycia dużych okien. W porównaniu do swojego poprzednika może pochwalić się nowym silnikiem i czujnikami krawędziowymi. Dzięki temu świetnie sprawdza się w czyszczeniu dużych powierzchni szklanych, ogrodów zimowych, witryn sklepowych czy luster.

W zestawie z robotem otrzymujesz ściereczki do mycia na mokro (niebieskie) oraz do stosowania na sucho i na mokro (żółte). Do dyspozycji masz także pilot zdalnego sterowania i baterie, a także – standardowo – linkę zabezpieczającą.

najlepsze roboty do mycia okien - Xiaomi Hutt DDC55

Xiaomi Hutt DDC55

Xiaomi Hutt DDC55 wyróżnia się pośród polecanych robotów do mycia okien wysoką siłą ssącą. Ta, jak wiadomo, ma największy wpływ na skuteczność urządzenia. Wartość siły ssącej i cicha praca jest zasługą silnika NIDEC importowanego z Japonii.

Co prawda model Hutt DDC55 nie nadaje się do szyb pozbawionych krawędzi, ale sprawdzi się na takich powierzchniach jak płytki, powierzchnie drewniane, marmur czy stal.

Robot do czyszczenia okien Xiaomi Hutt DDC55 dostosowuje moc ssania do stopnia zabrudzenia powierzchni. Posiada też automatyczny schemat czyszczenia, uwzględniający równomierne odsysanie wody i zapobieganie uszkodzeniom szyby.

Na wypadek braku zasilania przewidziano akumulator, który będzie działał 20 minut. Dodatkowo, w akcesoriach mamy także linę zabezpieczającą. Sterowanie jest możliwe z poziomu korpusu robota lub zdalnie – za pomocą pilota.

najlepsze roboty do mycia okien 2022

Mamibot W120-T

Mamibot W120-T to kolejny dobry przykład świetnego stosunku ceny do jakości. Potwierdza to zresztą fakt, że model został nagrodzony jako jedno z 10 najlepszych inteligentnych urządzeń na targach IFA2018 w Berlinie.

W120-T w 5 minut umyje okna o wymiarach 2 m x 1 m. Możesz nim sterować za pomocą aplikacji, pilota lub przycisku na obudowie i nie musisz martwić się o jego bezpieczeństwo. Wielopoziomowe zabezpieczenia konstrukcyjne są dodatkowo wsparte liną o długości 4,5 metra. Akumulator ze wsparciem UPS zapewnia dodatkowe 20 minut pracy w przypadku nagłego odcięcia dopływu prądu. Pomaga również wysyłać sygnały do użytkownika w przypadku awarii.

Na skuteczność pracy robota Mamibot W120-T wpływa duża siła ssącą (3000 Pa) i wysokiej klasy żyroskop, który pomaga dokładnie rozplanować pracę. Wyczyścisz nim zarówno okna, jak i wszelkie powierzchnie łazienkowe, a także marmurowe i ceramiczne ściany.

Jedynym powodem, dla którego Mamibot W120-T nie zajmuje wyższego miejsca w naszym rankingu robotów do mycia okien jest brak czujnika krawędzi.

Model W120-T dostępny jest także w wersji białej.

polecane roboty do mycia okien

Mamibot W200 SkyBot

Jeśli nie jesteś właścicielem bezramowego balkonu i nie potrzebujesz robota z czujnikiem krawędzi, kolejnym wartym rozważenia modelem jest Mamibot W200 SkyBot. Sterowanie nim jest możliwe zarówno za pomocą przycisku na obudowie, jak i za pomocą dołączonego pilota.

Jak przystało na dobrego robota do mycia okien, W200 SkyBot samodzielnie dobiera moc ssącą w zakresie od 2000 Pa do 2600 Pa. Potrafi pracować do 90 minut na jednym ładowaniu i posiada 3 tryby inteligentnego czyszczenia w układzie Z, N oraz auto.

Podobnie jak pozostałe polecane roboty do mycia okien marki Mamibot, W200 SkyBot może pochwalić się cichą pracą, która wynosi maksymalnie 65 dB.

polecane roboty do mycia okien - Mamibot W110-F

Mamibot W110-F

W naszym rankingu robotów do mycia okien musiały znaleźć się także tanie modele, a tych najłatwiej szukać w ofercie producentów chińskich. Mamibot iGLASSBOT W110-F  to jeden z nielicznych robotów do mycia okien, który będzie bezpiecznym rozwiązaniem także dla cienkich szyb (do 7 mm grubości).

Model jest wyposażony w sterowanie mobilne i czujnik krawędzi. Jest skuteczny i wygląda estetycznie, a jednocześnie pozostaje jednym z najtańszych modeli, nie tylko w naszym rankingu robotów do mycia okien, ale i na rynku w ogóle.

Mamibot W110-F jest wyposażony w linę zabezpieczającą, więc możesz bezpiecznie używać go do mycia okien na każdej wysokości. Posiada także baterię UPS, która zapewnia nieprzerwaną pracę do 20 minut od momentu odcięcia głównego zasilania. Spryskiwanie powierzchni odbywa się w sposób automatyczny, chyba że postanowisz zmienić częstotliwość pilotem lub w aplikacji.

Pojemnik na wodę wynosi 50 ml, a kabel zasilający ma długość 5 metrów, dzięki czemu urządzenie nie będzie wymagało częstej uwagi. Mimo niskiej ceny Mamibot W110-F to dobry robot do mycia okien. Należy wyłącznie pamiętać, że nie nadaje się do szyb pozbawionych ram.

polecane roboty do mycia okien - Xiaomi Hutt W66

Xiaomi Hutt W66

Choć Xiaomi Hutt W66 nie jest przystosowany do pracy na powierzchniach pozbawionych krawędzi, sprawdza się świetnie jako robot do mycia dużych okien. Poradzi sobie ze sporymi przeszkleniami, panelami lustrzanymi, a nawet z dużymi witrynami sklepowymi.

Hutt W66 dobrze radzi sobie z także z ciężkimi zabrudzeniami. Dzięki nawigacji laserowej automatycznie lokalizuje zanieczyszczenia, a także przeszkody i krawędzie. Wibracje o wysokiej częstotliwości skutecznie usuwają brud, minimalizując jednocześnie zużycie wody.

Podobnie jak pozostałe polecane roboty do mycia okien, Xiaomi Hutt W66 posiada awaryjne zasilanie na wypadek awarii. W zestawie otrzymujemy również linkę zabezpieczającą.

automatyczny robot do mycia okien

Robot do mycia okien Mamibot W120-T

Jak działają roboty do mycia okien?

Robot do mycia okien przyczepia się do powierzchni dzięki podciśnieniu, które jest wytwarzane przez silnik próżniowy. W praktyce automatyczne myjki do okien łączą w sobie najnowsze technologie czyszczenia z automatyzacją ruchu. Wykonując rozplanowaną wcześniej trasę dokładnie czyszczą całość powierzchni za pomocą poruszających się bardzo szybko ściereczek i drobnocząsteczkowej mgiełki.

Dzięki robotom do mycia okien możliwe jest czyszczenie okien nieotwieranych i tych położonych bardzo wysoko. Ale to zdecydowanie nie jedyny powód, dla którego warto je kupować. Najlepsze roboty do mycia okien nie tylko wykonują za nas robotę, której nie lubimy, ale i robią to lepiej, bo nie pozostawiają smug.

Czy warto kupić robota do mycia okien?

Na zakup robota do okien na pewno warto zdecydować się, jeśli jest się właścicielem domu z dużymi oknami, posiada się spory, oszklony taras lub zarządza się budynkiem firmy. To małe urządzenie potrafi w takich sytuacjach zaoszczędzić sporo czasu, wysiłku lub pieniędzy.

Większość robotów do mycia szyb w praktyce sprawdza się także na wielu innych rodzajach powierzchni. Wystarczy upewnić się jakie możliwości posiada wybrany model i korzystać z uniwersalności zastosowań. Decydując się na zakup robota do mycia okien korzystasz z rozwiązań, jakie proponuje najbardziej nowoczesna technologia w odpowiedzi na nasze codzienne problemy.

Ten segment na pewno będzie się jeszcze rozwijał, o czym świadczy fakt, że na rynku nie ma jeszcze zbyt dużego wyboru produktów. Mimo to już teraz możemy wyposażyć się w dobrego robota do mycia okien, który oczyszczędzi nam wiele czasu, a często także i zapewni nam dobre samopoczucie. Ostatecznie zamiast myć okna możemy dzięki niemu zająć się czymkolwiek, na co mamy ochotę.

Sprawdź również: Najlepsze roboty sprzątające – Ranking 2022 [TOP 15]

Automatyczny robot do mycia okien Ecovacs Winbot X

Czy roboty do mycia okien mogą spaść?

Roboty do mycia szyb mogą odczepić się od powierzchni, ale wymaga to długotrwałej nieuwagi domowników. Głównym zagrożeniem dla pracy urządzenia jest brak zasilania. Przy czym większość dostępnych na rynku urządzeń jest bazowo wyposażona w system zasilania awaryjnego. Ten zapewnia dodatkowe 20-30 minut na podjęcie reakcji i ściągnięcie robota z szyby lub podłączenie go z powrotem do zasilania.

W międzyczasie robot wysyła komunikaty zależnie od swoich możliwości technicznych i ustawień. Bazowo są to sygnały dźwiękowe. Ale nawet jeśli domownicy przegapią wszystkie sygnały, a czas pracy zasilania awaryjnego minie, robot nie spadnie z wysokości ponieważ przytrzyma go awaryjna linka.

Dobry robot do mycia okien – na co zwrócić uwagę?

Wiesz już co cechuje dobrej jakości roboty do mycia szyb. Być może masz już wybrany konkretny model. Na co warto zwrócić uwagę, by być w pełni zadowolonym z możliwości urządzenia? Jeśli masz już pewność, że wybrany przez Ciebie robot posiada linkę awaryjną oraz baterię UPS, która stanowi system zasilania awaryjnego, możesz upewnić się czy posiada ruchomą głowicę. Głowica pomaga dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu efektywność czyszczenia robota jest wyższa.

Co jeszcze może okazać się dla Ciebie istotne? Czas działania urządzenia. Akumulatorowe roboty do mycia szyb pracują zazwyczaj od 20 do 50 minut w trybie ciągłym. Parametr nie dotyczy Cię, jeśli zdecydujesz się na urządzenie zasilane kablem.

Zainteresować mogą Cię także elementy wyposażenia. W praktyce im więcej ich w zestawie, tym lepiej. Ściereczki i dedykowany płyn w zestawie zwalnia Cię z konieczności doposażania się w nie na własną rękę.

Jeśli masz możliwość sprawdzenia urządzenia w sklepie, warto ocenić jakość zastosowanych tworzyw. Miękkie kółka raczej nie pozostawią śladów na szybie, ale te gorszej jakości jak najbardziej mogą.

Koniecznie upewnij się także co do wymiarów powierzchni czyszczącej robota i określonej przez producenta powierzchni czyszczonej, czyli maksymalnego i minimalnego rozmiaru okien.

Najlepsze roboty do mycia okien – o tym musisz pamiętać!

Wybierając najlepszego robota do mycia okien dla swoich potrzeb, uwzględnij przede wszystkim czy posiadasz jakiekolwiek obszary pozbawione krawędzi. Sprawdź dokładnie jakiej wielkości są powierzchnie, które robot będzie czyścił najczęściej.

Upewnij się także czy masz możliwość podpięcia kabla w okolicy miejsca, w którym robot będzie używany lub rozważ model bezprzewodowy. Te trzy główne czynniki pozwolą upewnić się, że wybrany robot będzie miał odpowiednie warunki do pracy w Twoim domu.

Jeśli szukasz robota do mycia dużych okien, sprawdź największe modele, takie jak Mamibot W120-T. Jeżeli przewidujesz problem z możliwością podpięcia kabla, zwróć uwagę które modele posiadają w zestawie kompatybilny przedłużacz lub wybierz bezprzewodowy Ecovacs Winbot X.

Mamibot W120-F będzie dobrym wyborem jeśli zależy Ci na spryskiwaczu i wykrywaniu krawędzi. Jeśli masz szklany balkon pozbawiony krawędzi lub planujesz czyścić z pomocą robota także kabinę prysznicową – pierwsze TOP 7 pozycji naszego rankingu robotów do mycia okien to propozycje dla Ciebie.

Sprawdź także: Automatyczny robot mopujący [TOP 20] – Ranking 2022

#materiałreklamowy

5/5 - (3 votes)