• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 miesiące temu

Kotły na pellet z podajnikiem doskonale sprawdzają się do ogrzewania domów, mieszkań w kamienicach, a także innych pomieszczeń, takich jak na przykład warsztaty. Nie generują nieprzyjemnych zapachów, są łatwe w obsłudze i w dużej mierze zautomatyzowane, a dodatkowo są ekonomiczne i ekologiczne.

Szukając dobrego kotła na pellet warto jednak wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę. Dlatego w poniższym materiale zebraliśmy najważniejsze cechy charakterystyczne tych urządzeń, a także zestawiliśmy ze sobą kilka najlepszych modeli na rynku.

Czyste powietrze, a kotły na pellet

Kotły na pellet są dość ekologicznym rozwiązaniem. Pellet jest wysokokalorycznym paliwem opałowym, powstającym z drzewnych odpadów, takich jak wióry czy trociny. Cechuje go niska zawartość popiołu, stosunkowo niska cena i komfort użytkowania.

Biorąc pod uwagę powyższe, a także fakt, że kotły na pellet z podajnikiem są wyjątkowo łatwe w obsłudze, jest to sensowne rozwiązanie, oferujące możliwość minimalizacji emisji szkodliwego dwutlenku węgla. Paliwo nie zawiera żadnych sztucznych dodatków i jest bardzo łatwo dostępne w zarówno w sklepach z artykułami ogrzewania, jak i u producentów z dostawą do domu.

Piec na pellet z podajnikiem Ferroli Breta

Dobre kotły na pellet – co je charakteryzuje?

Dobre kotły na pellet cechuje przede wszystkim solidna konstrukcja i podzespoły wysokiej jakości. Obudowa wykonana z blach stalowych zapewnia wysoką trwałość i odporność na korozję.

Niezwykle istotnym jest, by system podawania paliwa oraz sterownik elektroniczny były niezawodne i bezawaryjne. Dobrze, jeśli system automatycznego podawania paliwa jest wykonany ze stali szlachetnej, ponieważ wtedy jest najmniej podatny na ścieranie i ogólne zużycie.

Sterownik elektroniczny, odpowiedzialny za prawidłową pracę wentylatora oraz podajnika, powinien z kolei pozwalać na precyzyjne dostosowywanie trybu pracy do indywidualnego zapotrzebowania na ciepło domowników. Nie bez znaczenia jest też oczywiście sama jakość wentylatora, motoreduktora czy palnika.

Nie sztuką jest kupić tani piec. Najlepiej jednak postawić na model, który będzie charakteryzował się bezawaryjną pracą przez wiele lat. Dobre kotły na pellet nie tylko spełniają normy energetyczno-emisyjne, ale także są wygodne w użytkowaniu. Są wyposażone w automatyczną zapalarkę i samoczyszczące się palniki. Najlepsze urządzenia grzewcze posiadają klasę 5., dzięki czemu są w stanie zmniejszyć ilość wydzielanych zanieczyszczeń nawet o 90%.

Jak wybrać kocioł do swojego domu?

Piec na pellet powinno się dobierać według mocy, która jest obliczona w projekcie domu. Pozwala to nie tylko ograniczyć do minimum emisję szkodliwych substancji, ale także umożliwia komfortową, zautomatyzowaną obsługę. Dobrze dobrany piec będzie wymagał wyłącznie regularnego uzupełniania zasobnika. Przyjmuje się, że dla powierzchni sięgającej 150 m2, optymalnym rozwiązaniem może być piec o mocy 10 kW.

Choć zakup kotła na pellet powinien być zaplanowany z uprzednim uwzględnieniem budżetu, warto mieć świadomość, że od ceny zależy nie tylko funkcjonalność sprzętu, ale także stopień bezpieczeństwa, jaki gwarantuje.

Ranking kotłów na pellet 2024 [TOP 3]

Kostrzewa EEI Pellets

Popularnym wyborem pośród dobrych kotłów na pellet jest Kostrzewa EEI Pellets. Jeśli szukasz niezawodnego i nowoczesnego pieca, ten model spełni Twoje oczekiwania. Posiada wszystkie najważniejsze funkcjonalności, w tym posiada klasę energetyczną A+ i jest zgodny z certyfikatem Ecodesing, co przekłada się na niską emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Niewątpliwymi zaletami są także: zawirowywacz spalin, komora ceramiczna wymiennika i palnik z wkładem ceramicznym. Wysokie bezpieczeństwo użytkowania zapewnia specjalny system kontrolujący. Dodatkowo dostępny jest moduł Internet, który pozwala sterować urządzeniem poprzez telefon albo komputer.

Dzięki pełnej automatyzacji rozpalanie i wygaszanie kotła odbywa się samoczynnie, urządzenie monitoruje także poziom paliwa i ilość popiołu w popielniku.

Defro Gamma

Defro Gamma to rozwiązanie idealne dla domów jednorodzinnych, warsztatów, ale także małych ośrodków wypoczynkowych. Podobnie jak model omawiany wyżej, to urządzenie także posiada certyfikat Ecodesign.

Na komfort jego użytkowania wpływa zautomatyzowana praca i samoczyszczący palnik. Istotnym jest również fakt, że sprzęt może być używany do instalacji centralnego ogrzewania systemu zamkniętego oraz otwartego.

innowacyjny sterownik i ceramiczne elementy w komorze spalania przekładają się na zwiększenie efektywności spalania i ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

Ferroli Breta

Ferroli Breta to jeden z tańszych pośród najlepszych kotłów na pellet. Ten nowoczesny termokominek charakteryzuje wysoka sprawność (91-95%) i pełna automatyzacja, obejmująca zarówno proces rozpalania, jak i sterowanie procesem spalania. Model łączy w sobie dwie istotne zalety – stosunkowo niewielkie rozmiary i pojemny zbiornik na pellet. Jego obsługa jest łatwa i wygodno – wymaga wyłącznie ustawienia żądanej temperatury pracy i uzupełniania zapasu pelletu.

Ferroli Breta może stanowić ekologiczne źródło ciepła we współpracy z instalacją c.o./c.w.u. i można instalować go jako urządzenie wolnostojące w każdym pomieszczeniu mieszkalnym, gdzie będzie cieszył oczy żywym paleniskiem. Urządzenie spełnia wymogi emisji zanieczyszczeń Ecodesing, automatyka kontrolująca pracę urządzenia i instalacji grzewczej jest systemem nowej generacji, a dodatkowo użytkownik ma w opcji sterowanie za pomocą urządzeń mobilnych.

Termokominek na pellet Ferroli Breta

Wady i zalety kotłów na pellet

Z wadami tego rozwiązania mamy do czynienia głównie wtedy, gdy zdecydujemy się na model kiepskiej jakości, dostępny w niskiej cenie. Możemy mieć wówczas do czynienia z wieloma problemami, które mogą obejmować przecieki oraz korozję kotła, awarie systemu podawania paliwa, kłopoty techniczne z wentylatorem czy uszkodzenia sterownika. Każda awaria wiąże się najczęściej z niemałymi kosztami napraw. Warto też mieć świadomość, że w takiej sytuacji domownicy pozostają bez źródła ciepła.

Jeśli jednak decydujemy się na sprawdzone urządzenie, wykonane w wysokiej jakości i wyposażone w sprawdzone, nowoczesne systemy sterowania, to rozwiązanie przynosi wiele korzyści. Kocioł nie wymaga kosztownych ani częstych napraw, jego eksploatacja nie jest droga. Oszczędzamy więc nie tylko pieniądze, ale i cenny czas. Zyskujemy pewność, że w domu będzie panowała stabilna temperatura przez cały sezon grzewczy.

Wybierając swój kocioł na pellet warto więc sprawdzić jego specyfikacje, opinie użytkowników, którzy się na niego zdecydowali, w końcu postawić na markę, która może poszczycić się dobrą renomą.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

Oceń ten post