• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

PlayStation 5 to rewelacyjna konsola i centrum rozrywki. Ale miejsce na jej dysku szybko się kończy. Jaki dysk do PS5 polecamy? I jak go wymienić?

Pojemność dysku SSD w konsoli PS5 wynosi 825 GB. W praktyce do dyspozycji mamy ok. 667 GB. Jest tak z prostego powodu: firmware i system operacyjny też swoje ważą, a nie możesz ich usunąć. Tak więc mamy ponad 650 GB na gry i multimedia. A dodatkowo, jeśli nagrywamy rozgrywkę i wrzucamy ją na YouTube, dysk możemy naprawdę szybko zapełnić.

Sprawdź: PS5 Digital Edition

Warto też zauważyć, że nie brakuje gier, które ważą po 80-100 GB i więcej. Im lepsza i bardziej dopracowana gra, tym więcej zajmuje na dysku. Te ogromne otwarte światy, pełne detali i obiektów, muszą swoje ważyć.

Wszystko to sprawia, że wystarczą 3-4 gry i nagle okazuje się, że zaczyna brakować miejsca. Wtedy oczywiście możemy daną grę usunąć i przeznaczyć czas na inną. Ale jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy tego zrobić, pojawia się problem.

Jaki dysk do PS5 – co warto wiedzieć przed zakupem

Nie musisz od razu decydować się na wymianę dysku wewnętrznego. Możesz dokupić i podłączyć dysk zewnętrzny, niemniej nie będzie on tak wydajny, jak ten wewnątrz konsoli.

Sony przewidziało problem małej pojemności i zapewniło dostęp do możliwości zwiększenia jej o nowe dyski w formacie M.2. Po otwarciu obudowy zobaczysz, że w konsoli jest miejsce na dodatkowy dysk.

Czytaj na temat: PlayStation 5

Sama modernizacja nie jest skomplikowana. Możesz obejrzeć na YouTube odpowiednie filmy, które krok po kroku wyjaśniają, jak zainstalować dysk SSD w konsoli.

To, co ważne, to parametry samego dysku. Musi być odpowiednio wydajny, czy raczej: superszybki. W przeciwnym razie stanowiłby wąskie gardło i cały system nie byłby w stanie działać tak szybko, jak należy się spodziewać po PS5.

Poniższe dyski powinny bez problemu działać z najnowszą konsolą do gier Sony. Zapewniają fantastyczne osiągi i znacznie zwiększą pojemność samej konsoli. Uznaliśmy, że jeśli ktoś decyduje się na taki upgrade, nie ma sensu inwestować w mało pojemne dyski. Lepiej od razu postawić na maksimum możliwości i zdecydować się co najmniej na 2 TB dodatkowego miejsca na dane. Jak szaleć, to szaleć!

Polecane dyski do PS5

Poniżej polecane dyski, w przypadkowej kolejności:

Gigabyte Aorus 7000s Gen4 x4 NVMe PCIe M.2 SSD

Jaki dysk do PS5 Gigabyte Aorus 7000s Gen4 x4 NVMe PCIe M.2 SSD

Dysk Gigabyte’a oferuje fantastyczną wydajność, a przy tym jest relatywnie tani. Oczywiście nawet słowo “relatywnie” nie ma tutaj większego sensu, bo jakkolwiek nie patrzeć, cena 2000 zł za dysk to nic przyjemnego.

Jeśli jednak chcesz korzystać z wysokiej wydajności, jaką zapewnia PS5, będziesz potrzebował tak szybkiego dysku.

Polecany przez nas model ma 2 TB pojemności. Zapisuje dane z prędkością do 6850 MB/s, a odczytuje je przy 7000 MB/s. Gigabyte daje nam 5 lat gwarancji.

Pojemność: 2 TB
Cena: ok. 2000 zł

Samsung 980 Pro PCIe NVMe Gen4 M.2

Samsung 980 Pro PCIe NVMe Gen4 M.2

Kiedy producent tworzy tak atrakcyjny film na potrzeby promocji dysku SSD, wiesz, że przepłacasz:

Ale tak właśnie działa marketing. Firma dociera z przekazem do milionów odbiorców, z czego tysiące z nich decyduje się na zakup. I niekoniecznie zastanawia się, czy coś jest faktycznie warte swojej ceny. Potem dochodzą jeszcze czynniki makro, jak np. niedobory komponentów, powodujące braki w sklepach. No i oczywiście konkurencja – żadna firma nie dopuści do tego, aby sprzedawać dany sprzęt o wiele taniej, albo o wiele drożej niż inne. Takie są prawa rynku.

Ale przestańmy narzekać, bo to i tak nie ma sensu. Samsung w wersji 980 Pro zapewnia nam odczyt 7000 MB/s i zapis 5100 MB/s. Jest też 5 lat gwarancji. Cena niższa w porównaniu do niektórych rywali, ale też zapis jest tutaj mniejszy.

Pojemność: 2 TB
Cena: ok. 1850 zł

Seagate FireCuda 530 NVMe PCIe Gen4 x4 M.2 SSD

Odczyt 7300 MB/s, a zapis – 6900 MB/s. Trudno o lepsze parametry pracy. W dodatku otrzymujemy 5 lat gwarancji, a także certyfikat zgodności z PS5. To jednak niekoniecznie coś, czego potrzebujesz – ot, producent po prostu lubi się chwalić faktem, że jego dysk nadaje się do konsoli Sony.

Po zainstalowaniu dysku w konsoli PS5 zyskujemy mnóstwo dodatkowego miejsca i pewność, że nie ucierpi na tym wydajność systemu. Świetny sprzęt dla wymagających graczy. Szkoda, że taki drogi.

Pojemność: 2 TB
Cena: ok. 2300 zł

WD Black SN850 Gen4 x4 NVMe PCIe M.2 SSD

WD Black SN850 Gen4 x4 NVMe PCIe M.2 SSD

Nazwa SN850 może sugerować, że dysk ma pojemność na poziomie 850 GB, ale tak oczywiście nie jest. Przynajmniej nie w przypadku modelu, który polecamy. A polecamy aż 2 TB. Jeśli chcesz zrobić upgrade dysku z PS5, nie ma sensu stawiać na małe pojemności.

Model 2 TB niestety nie jest tani. W tym wypadku musimy liczyć się z wydatkiem 2300 zł. Czy to dużo? Tak, ale z drugiej strony dysk na pewno posłuży nam parę lat, a przynajmniej pomieścimy sporo danych.

Ten konkretny model zapewnia odczyt i zapis danych odpowiednio 7000 i 5100 MB/s. Zaletą jest pewnie również to, że mamy 5 lat gwarancji.

Pojemność: 2 TB
Cena: ok. 2300 zł

XPG Gammix S70 Gen4 x4 NVMe PCIe M.2 SSD

Jaki dysk do PS5 XPG Gammix S70 Gen4 x4 NVMe PCIe M.2 SSD

Dysk SSD o pojemności aż 2 TB. Podobnie jak inne jednostki z zestawienia, musi spełniać wysokie wymagania. W przeciwnym razie byłby zwyczajnie za wolny do PlayStation 5.

XPG Gammix zapewnia prędkość odczytu na poziomie 7400 MB/s. Zapis jest nieco niższy i wynosi do 6400 MB/s. To oczywiście i tak bardzo wysokie osiągi.

Oprócz tego standardowo format M.2 i PCI-E 4.0. Szkoda, że cena jest tak wysoka, ale niestety takie są obecne realia rynkowe.

Pojemność: 2 TB
Cena: 1700 zł

Dyski za drogie? Czy jest tańsza alternatywa?

Oczywiście że tak. W rankingu polecamy topowe modele o pojemności 2 TB. Warto jednak zauważyć, że w sprzedaży znajdziesz także nośniki o mniejszej pojemności.

Zależnie od producenta, będą to wersje 250 i 500 GB, a także 1 TB. Tańsze wersje kupisz za 330 czy 550 zł. To już znacznie taniej, niż ok. 2000 zł, jakie trzeba wydawać na 2 TB. Różnica natomiast polega głównie na tym, że masz mniej miejsca. Dyski na ogół oferują taką samą wydajność, jak topowe modele, albo nieznacznie mniejszą.

Według nas powinieneś jednak zdecydować się na min. 1 TB. Wtedy faktycznie poczujesz, że konsola jest w stanie pomieścić o wiele więcej gier i multimediów.

2.5/5 - (4 votes)