• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 tygodnie temu

Wentylator kolumnowy to opłacalny i łatwo dostępny sposób na uzyskanie ochłody podczas upałów. Jaki wentylator kolumnowy warto wybrać, by móc liczyć na maksymalny komfort?

W poniższym rankingu wentylatorów kolumnowych znajdziesz urządzenia, które oferują najlepszy stosunek ceny do jakości. Dowiesz się także na co zwracać uwagę przy zakupie oraz czy wentylator kolumnowy to rzeczywiście najlepszy wybór dla Twoich potrzeb.

Czytaj także: TOP 25 najlepszych klimatyzatorów przenośnych – Ranking 2023

Activejet Selected WKS-120BPJ

Ranking wentylatorów kolumnowych 2024 – TOP 15

Nazwa produktu Moc Cena Gdzie kupić?
Activejet Selected WKS-120BPJ 60W 369,00 zł
Dyson AM07 56 W 1 699,00 zł
Sencor SFN 5040BL 90 W 579,00 zł
Xiaomi Smart Tower Fan 22 W 539,00 zł
  Stadler Form Peter 60W 599,00 zł
Tefal VF6770 40 W 569,00 zł
Blaupunkt AFT801 45 W 479,00 zł
Concept VS5140 50 W 569,00 zł
Concept VS5110 45 W 419,00 zł
Honeywell HYF500E 58 W 544,00 zł
Yoer Spiro TF03BK 45 W 298,00 zł
Woozoo TWFC82T 42 W 342,00 zł
Honeywell HYF290E4 30 W 329,00 zł
Zelmer ZTW1500 45 W 238,00 zł
Kanlux Venico 78TO-SR 40 W 117,00 zł

Activejet Selected WKS-120BPJ

Jaki wentylator kolumnowy łączy wysoką wydajność, elegancki design i korzystną cenę? Pierwsze miejsce w naszym rankingu wentylatorów kolumnowych zajął Activejet Selected WKS-120BPJ.

Zastosowanie miedzianych zwojów pomogło zapewnić wysoką efektywność pracy urządzenia przy jednoczesnej minimalizacji zużycia energii. Wentylator osiąga maksymalną prędkość 2400 RPM, z kolei przepływ powietrza wynosi 400 m³/h.

Cicha praca w maksymalnym zakresie 52 dB pozwala na korzystanie z wentylatora zarówno podczas pracy, jak i wypoczynku. Trzy prędkości, wyłącznik czasowy i pilot zdalnego sterowania sprawiają, że Activejet Selected WKS-120BPJ łatwo dopasowuje się do potrzeb i oczekiwań użytkownika.

Dbałość o szczegóły wyraźnie widać nawet w samej obudowie wentylatora – dyskretny uchwyt z tyłu kolumny wpływa na poręczność urządzenia, z kolei stabilna podstawa zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Wentylator obraca się w zakresie 70° oferując przyjemne powiewy chłodnego powietrza niezależnie od pozycji, w jakiej znajduje się jego użytkownik.

To, co wyróżnia ten model to także funkcja jonizacji, która może okazać się pomocna dla osób zmagających się z alergią. Wytwarzane jony ujemne mają za zadanie neutralizować jony dodatnie, które są generowane przez sprzęt elektroniczny i przyciągają różnorodne zanieczyszczenia. Neutralizacja jonów dodatnich ma sprawiać, że kurz, roztocza, bakterie i roztocza będą osiadały na podłodze, dzięki czemu ich usunięcie będzie znacznie łatwiejsze.

Czytaj więcej: Recenzja wentylatora kolumnowego Activejet Selected WKS-120BPJ

Dyson AM07

Dla wielu najlepszym wentylatorem kolumnowym z pewnością będzie propozycja marki Dyson. Choć nie należy do najtańszych, cieszy się wyjątkowo pozytywnymi opiniami użytkowników, które wskazują na wysoką wydajność, strumień powietrza o szerokim zasięgu, a także przyjemne poczucie orzeźwienia.

Dyson AM07 jest wyposażony w technologię Air Multiplier™, która odpowiada za wzmacnianie przepływu powietrza. Dzięki niej urządzenie rozprowadza do 500 litrów chłodnego powietrza na sekundę.

Za równomierne rozprowadzanie powietrza odpowiada z kolei funkcja oscylacji, która jest aktywna w zakresie 70°. Prócz tych udogodnień, model ma w zestawie pilot zdalnego sterowania i wbudowany wyłącznik czasowy, który można zaprogramować od 15 minut do 9 godzin.

Tefal VF6770

Tefal VF6770 jest jednym z najbardziej estetycznych wentylatorów wieżowych, dlatego jego obecność w naszym zestawieniu nie powinna nikogo zaskakiwać. Ten model jednak nie tylko dobrze wygląda, ale i może pochwalić się wysoką funkcjonalnością oraz niezłą wydajnością (przepływ powietrza 2,7 m/s).

Przy minimalnej prędkości urządzenie wytwarza 44 dB, co powinno pozwalać na spokojny sen. W innym z 3-ch trybów, trybie Natural, zastosowana została zmienna prędkość nawiewu, która ma naśladować naturalny przepływ powietrza. Prócz tego do wyboru mamy tryb Auto, który samoczynnie dopasowuje tryb chłodzenia do warunków, które panują w pomieszczeniu.

Jak każdy dobry wentylator kolumnowy, Tefal VF6770 jest obsługiwany pilotem zdalnego sterowania, ale i z poziomu czytelnego wyświetlacza na obudowie.

Sencor SFN 5040BL

Sencor SFN 5040BL to kolejny przykład jednego z najlepszych wentylatorów kolumnowych. Futurystyczny design to unikalna cecha tego urządzenia, która sprawia, że wentylator będzie prezentował się idealnie przy stanowisku komputerowym, studiu nagrań i we wszelkich nowoczesnych wnętrzach. Wygląd to jednak nie wszystko – obudowa oszczędza miejsce, a także zapewnia cichą pracę w maksymalnym zakresie 50 dB.

Dotykowy panel i pilot zdalnego sterowania sprawiają, że korzystanie z urządzenia jest łatwe i przyjemne. 7 ustawień trybów pracy, funkcja wychylenia, wysoka moc i duży przepływ powietrza (1687 m3/h) sprawiają jednak, że urządzenie należy do nieco droższych.

Xiaomi Smart Tower Fan

Xiaomi Smart Tower Fan  wyróżnia się w naszym rankingu wentylatorów kolumnowych funkcją inteligentnej kontroli głosowej. Dzięki współpracy z Asystentem Google i Alexa możesz włączyć wentylator i dostosować tryb jego pracy poprzez prostą komendę głosową.

O tym, że jest to naprawdę dobry wentylator kolumnowy świadczy także fakt, że ma dedykowaną aplikację, dzięki której możesz sterować urządzeniem z telefonu. Aplikacja pozwala też łączyć pracę wielu urządzeń marki.

Jak przystało na produkty tej marki, model Xiaomi dorównuje parametrom konkurencji, a przy tym oferuje 100-stopniowe ustawienie prędkości. W urządzeniu można także regulować kąty ustawiając 30°, 60°, 90°, 120° czy 150°.

Stadler Form Peter

Kolejnym dobrym wentylatorem kolumnowym godnym polecenia jest szwajcarski Stadler Form Peter. Wyposażony w tryb „Naturalna Bryza”, timer i trzy poziomy prędkości powiewu zbiera praktycznie same pozytywne opinie użytkowników. Chwali się go za cichą pracę, która oscyluje pomiędzy 33-52 dB, trwałość, wydajność, a także estetykę wykonania.

W zestawie z urządzeniem otrzymujesz pilota zdalnego sterowania, na którego znajdziesz również miejsce w specjalnym schowku w obudowie. Stadler Form Peter może być obsługiwany także za pomocą dotykowego panelu sterowania, który znajduje się w górnej części wentylatora. Filtr powietrza chroni urządzenie przed pyłkami, kurzem i innymi zanieczyszczeniami.

Blaupunkt AFT801

Wśród najlepszych wentylatorów kolumnowych wymienić trzeba także popularny Blaupunkt AFT801. Ten model oferuje regulację kąta nachylenia, dzięki czemu daje możliwość poprawy cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu i minimalizacji efektu bezpośredniego nadmuchu.

Blaupunkt AFT801 zapewnia także cichą pracę – przy najniższej prędkości nadmuchu urządzenie generuje dźwięki na poziomie 40 dB. Użytkownik ma do wyboru 4 tryby pracy, w tym nocny i dla dzieci. Maksymalny komfort obsługi zapewnia wyświetlacz LED, pilot elektronicznego steorowania oraz timer, umożliwiający opóźnione wyłączanie.

Jeśli nie potrzebujesz funkcji regulacji kąta nachylenia, może zainteresować Cię również tańszy model: Blaupunkt AFT601.

Concept VS5140

Concept VS5140, utrzymany w podobnym designie co Dyson, oferuje 3 tryby pracy i 3 poziomy przepływu powietrza, funkcję oscylacji oraz timer z ustawieniem do 15 godzin. Jak każdy dobry wentylator kolumnowy, przychodzi w zestawie z pilotem zdalnego sterowania. Komfortu użytkowania dopełnia wyraźny wyświetlacz LED.

Prócz podstawowego trybu pracy, model oferuje tryb sen oraz naturalna bryza. Ten ostatni uwzględnia zmienną prędkość przepływu powietrza, co imituje naturalny powiew wiatru w przyrodzie. Z kolei w trybie snu wentylator zmniejsza stopniowo intensywność podmuchów powietrza aż do najniższego poziomu po upływie 30 minut.

Concept VS5110

Inny dobry wentylator kolumnowy, który ma w swojej ofercie marka Concept to model VS5110. Posiada 3 tryby pracy: tryb normalny chłodzi stałą prędkością, naturalny zmienia prędkość przepływu powietrza, a w trybie snu prędkość zmniejsza się co 30 minut.

Oscylacja 65 ° zapewnia równomierne rozprowadzanie powietrza, a wygodną obsługę zawdzięczamy dołączonemu pilotowi. Możliwe jest regulowanie przepływu powietrza, ustawianie czasu pracy, a także włączanie lub wyłączanie trybu, w którym urządzenie się obraca.

Honeywell HYF500E

Amerykański model Honeywell HYF500E, który zajmuje trzecie miejsce w naszym rankingu wentylatorów kolumnowych, to w praktyce połączenie wentylatora kolumnowego i oscylatora. Jego wyjątkowa konstrukcja zapewnia wielokierunkową cyrkulację powietrza.

Wentylator dolny może chłodzić wybrane miejsce pomieszczenia lub oscylować w zakresie 80°. Z kolei obrotowy wentylator górny zapewnia wymianę powietrza góra-dół. Dzięki nawiewom turbo maksymalny przepływ powietrza wynosi 611 m/h, a powiewy schłodzonego powietrza sięgają 12 metrów.

Jeśli zastanawiasz się czy lepszy będzie cyrkulator czy wentylator, Honeywell HYF500E może być odpowiedzią na Twoje potrzeby. Do wyboru mamy trzy różne zakresy prędkości, a maksymalna głośność pracy urządzenia wynosi 65 dB. Konstrukcja urządzenia jest lekka, ale solidna, wyposażona dodatkowo w łatwy w obsłudze panel sterujący z dwoma elementami sterującymi.

Yoer Spiro TF03BK

Yoer Spiro TF03BK to kolejny dobry wentylator kolumnowy. Oferuje 4 tryby nawiewu: normalny, naturalny, nocny oraz “dziecko” i może pochwalić się 10-metrowym zasięgiem nawiewu. Posiada także wbudowany jonizator oraz 12 godzinny programator czasowy.

Jak wszystkie porządne wentylatory wieżowe, model posiada funkcję oscylacji 90°, 3 poziomy prędkości i pilota zdalnego sterowania o zasięgu 16 metrów. Na komfort pracy wpływa także dotykowy panel sterowania.

Woozoo TWFC82T

Japoński Woozoo TWFC82T to może nie najpopularniejszy, ale zdecydowanie jeden z najlepszych wentylatorów kolumnowych. Urządzenie wytwarza powietrze na wysokości 52 cm i rozprowadza je na odległość do 10 metrów. Posiada 3 poziomy mocy i oferuje możliwość ustawienia kąta nawiewanego powietrza w zakresie 90° oraz oscylacji poziomej z zakresie 45°.

Urządzenia produkowane pod szyldem Woozoo wychodzą z fabryki firmy Iris Ohyama, która za priorytet stawia najwyższą jakość wykonania i maksymalną łatwość obsługi. Zakład produkuje urządzenia, które mają niezawodnie służyć przez lata, zapewniając użytkownikowi maksimum wydajności i cichą pracę. Woozoo TWFC82T podczas swojej pracy generuje dźwięki w zakresie 44 dB.

Pilot o zasięgu 5 metrów zapewnia komfortową obsługę urządzenia, a ruchome klapy z przodu obudowy umożliwiają ręczne ustawienie kierunku przepływu powietrza. Dzięki temu możesz dostosować pracę urządzenia nawet do najbardziej wygórowanych oczekiwań domowników.

Honeywell HYF290E4

W przeciwieństwie do modelu HYF500E, który zajął wysokie miejsce w naszym rankingu  wentylatorów kolumnowych, Honeywell HYF290E4 nie posiada funkcji cyrkulacji. Mimo to urządzenie cieszy się dużą popularnością i zbiera pozytywne opinie użytkowników.

Honeywell HYF290E4 zaskakuje dużą ilością poziomów sterowania mocą i głośnością pracy. Mamy ich do wyboru aż osiem – od poziomu na tyle cichego, że można przy nim spać, aż po moc najwyższą, która ma za zadanie schłodzić pomieszczenie w trybie ekspresowym. Dodatkowo wentylator jest wyposażony w funkcję automatycznego przyciemniania wyświetlacza, która ma zapewnić maksymalny komfort podczas pracy w nocy.

Timer oferuje zaplanowanie pracy urządzenia na 1, 2, 4 lub nawet 8 godzin w przód. Dołączony pilot zdalnego sterowania ma swoje miejsce we wbudowanej kieszonce obudowy. Oscylacja w zakresie 80 stopni dba o to, by powietrze docierało do wszystkich miejsc w pomieszczeniu.

Zelmer ZTW1500

Jeśli szukasz taniego, ale dobrego wentylatora pokojowego, być może Zelmer ZTW1500 będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby. Minimalistyczny design, okrągły, nowoczesny pilot zdalnego sterowani, funkcja oscylacji i 3 stopnie regulacji nawiewu – to tak naprawdę wszystko, co powinno posiadać to urządzenie. Nie brakuje tu także timera, który można ustawić na 7 godzin i 30 minut.

Kanlux Venico 78TO-SR

Kanlux Venico 78TO-SR może i nie jest najpopularniejszym modelem na rynku, ale zasługuje na miejsce w naszym rankingu wentylatorów kolumnowych choćby ze względu na stosunek ceny do funkcjonalności.

Jak każdy dobry wentylator kolumnowy, posiada funkcję oscylacji, 3 prędkości obrotowe do wyboru i pilot zdalnego sterowania, który zdecydowanie wpływa na komfort codziennej obsługi. Jeśli nie potrzebujesz nowoczesnych aplikacji i obsługi głosowej – tani model Kanlux Venico 78TO-SR może być dobrym wyborem.

Ranking wentylatorów kolumnowych 2022

Blaupunkt AFT801

Jaki wentylator kolumnowy warto wybrać? Najważniejsze cechy

Jeśli zastanawiasz się jaki wentylator kolumnowy będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom, przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najważniejszych cech, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie.

W pierwszej kolejności powinieneś określić jaki metraż ma pomieszczenie, w którym będzie pracował wentylator. Wentylator o dużej mocy może okazać się stratą pieniędzy, z kolei zbyt słaby wentylator może w ogóle nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Przyjmuje się, że do średniej wielkości pomieszczenia najlepiej wybrać wentylator o mocy w zakresie 30-65 W. Niektóre wentylatory wieżowe potrafią dysponować mocą nawet 90 W i takie sprawdzą się nawet na większych powierzchniach.

Kupując wentylator kolumnowy zwróć także uwagę na możliwości regulacji. Co jeśli okaże się, że kupiłeś sprzęt o dużej mocy i  nie będziesz mógł dopasować go do realnych potrzeb? Najlepiej jest wyposażyć się w urządzenie, które oferuje 6-12 poziomów regulacji prędkości, jednak standardem jest 3-stopniowa regulacja, która jest optymalna dla większości użytkowników.

Droższe wentylatory oferują kilka trybów pracy, w tym tryb naturalny, który imituje naturalne podmuchy wiatru, nocny, o zmniejszonej głośności pracy, czy nawet tryb dziecięcy, który wyłącza wentylator po określonym czasie.

Po bardziej kosztownych modelach możesz oczekiwać także wyjątkowo cichej pracy. Przyjmuje się, że poziom dźwięku poniżej 60 decybeli jest stosunkowo niski, jednak jeżeli chcesz kupić cichy wentylator do sypialni lub po prostu jesteś wrażliwy na dźwięki – musisz liczyć się z wyższą ceną wentylatora.

Stadler Form Peter White

Wentylator kolumnowy czy zwykły?

Kiedy Twoja przestrzeń życiowa jest prawie idealna, a do pełni szczęścia brakuje wyłącznie optymalnej temperatury, jedno z najczęstszych pytań brzmi: wentylator kolumnowy czy zwykły?

Odpowiedź zależy przede wszystkim od tego w jakiej odległości od Twojego miejsca pracy lub relaksu ma znajdować się urządzenie. Wentylator kolumnowy świetnie sprawdza się ustawiony nawet w bezpośrednim pobliżu domowników. Zapewnia bezpośrednie i delikatne chłodzenie. Choć zwykłe wentylatory stojące często oferują wyższą moc i można używać ich na większych powierzchniach, powiew, który generują może szybko stać się uciążliwy.

Jeśli zastanawiasz się czy lepszy będzie dla Ciebie wentylator kolumnowy czy zwykły, uwzględnij również aspekt estetyczny i kwestię gabarytów. Wentylatory wieżowe są nowoczesne i łatwo wkomponować je w każdy styl mieszkania. Standardowe wentylatory z kolei mają duże podstawy i oferują tylko jeden rodzaj budowy – ze stojakiem i łopatkami.

Cyrkulator czy wentylator?

Często szukając wentylatora w tej samej kategorii sklepowej znajdziesz również cyrkulatory. Co zatem lepsze: cyrkulator czy wentylator i czym różnią się te urządzenia? Pracę wentylatora charakteryzuje jednokierunkowy ruch wirnika. Niezależnie od tego czy mówimy o wentylatorze kolumnowym czy zwykłym, praca tego urządzenia zawsze będzie opierała się na tej samej zasadzie. Wentylator chłodzi powietrze w danym obszarze lub danym miejscu.

Z kolei cyrkulator ma za zadanie wprawiać powietrze w pomieszczeniu w ruch i wyrównywać temperaturę. Może służyć zarówno do regulacji chłodnego, jak i ciepłego powietrza. Cyrkulator pokrywa większy obszar powierzchni, ale jest też adekwatnie droższy. Jeśli zastanawiasz się co wybrać – cyrkulator czy wentylator, warto żebyś poznał wady i zalety obu rozwiązań.

Do zalet wentylatorów należy zaliczyć przede wszystkim łatwą dostępność i korzystną cenę. Dodatkowo użytkownik ma dużo opcji wyboru pomiędzy różnymi rodzajami urządzeń. Wentylator może być zamontowany na suficie lub stać na podłodze. Można wyposażyć się w wentylator stojący standardowy lub biurkowy albo estetyczny wentylator kolumnowy.

Cyrkulator to zazwyczaj większy wydatek. Tańsze urządzenia mogą być głośne, a wydajne urządzenia mają duże gabaryty. Do zalet należy zaliczyć ekonomiczną pracę i dwufunkcyjność (możliwość chłodzenia i grzania). Kluczowym jest jednak fakt, że cyrkulator w praktyce wyłącznie wspiera pracę grzejników lub klimatyzacji, ponieważ mimo wyższej ceny nie posiada możliwości generowania ciepła lub chłodu.

Jaki wentylator kolumnowy warto wybrać

Stadler Form Peter Leatherette

Jak działa wentylator?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się jak działa wentylator, to spieszymy z odpowiedzią, że system funkcjonuje na bardzo prostej zasadzie, czyli wyrównując różnicę ciśnień. Wentylator jest wyposażony w silnik, który ma za zadanie wprawiać w ruch łopatki. Obracające się szybko łopatki powodują, że ciśnienie powietrza po obu stronach wentylatora jest inne. Cząsteczki powietrza, które są wprawiane w ruch wydają się chłodniejsze, dzięki czemu zyskujemy wyższy komfort przebywania w danym pomieszczeniu.

Klasyczne wentylatory mają duże śmigła chronione siatkową osłoną. Wentylatory wieżowe posiadają wewnątrz swojej obudowy małe skrzydełka, które zastępują śmigła. Te są umocowane na obracającym się walcu, dzięki czemu powiewy powietrza generowane przez wentylator kolumnowy są odczuwane jako przyjemniejsze i bardziej naturalne, niż w przypadku klasycznego wentylatora.

Czytaj także: Jaki nawilżacz powietrza jest najlepszy dla Twojego domu?

Co to jest oscylacja w wentylatorze?

Dzięki oscylacji w wentylatorze możliwe jest schładzanie ciepłego powietrza i rozprowadzanie go za pomocą cyklicznych obrotów wiatraka. Tryb oscylacji oznacza, że wentylator może obracać się wokół własnej osi – zarówno w prawą, jak i lewą stronę. Innymi słowy – jeśli wybrany przez Ciebie wentylator będzie posiadał funkcję automatycznej oscylacji, oznacza to, że po naciśnięciu wybranego przełącznika, wentylator będzie zapewniał wymianę powietrza na określonej wysokości, obracając się w kierunkach bocznych.

Jaki wentylator kolumnowy do pokoju? Podsumowanie

Wentylatory wieżowe to urządzenia nowoczesne i wychodzące naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów. Oferują przyjemniejszy efekt chłodzenia w porównaniu do innych urządzeń z tej samej kategorii, a dodatkowo zapewniają bardziej estetyczny design.

Jednocześnie są to urządzenia działające na prostej zasadzie. Choć warto wiedzieć czym kierować się przy zakupie wentylatora, dość łatwo jest znaleźć porządne urządzenie w dobrej cenie. Powyższy ranking wentylatorów kolumnowych jest na to dowodem.

Polecamy również: Najcichsze wentylatory pokojowe

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#autopromocja

5/5 - (3 votes)