Hermetyczne pakowanie żywności pozwala zachować świeżość i pełnię smaku oraz aromatu – bez konserwantów i bez utraty wartości odżywczych. Co więcej, dobra zgrzewarka próżniowa nada się praktycznie do wszelkiego rodzaju produktów – produktów suchych, mięs, warzyw i owoców, a także sosów oraz zup.
Jaką zgrzewarkę próżniową kupić? Do czego dokładnie posłuży? Na jak długo przedłuża żywotność produktów? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału, w którym znajdziesz także ranking najlepszych zgrzewarek próżniowych.
Spis treści
Zgrzewarka próżniowa – jaką kupić?
Dobra zgrzewarka próżniowa, podobnie jak większość automatycznych urządzeń, bazuje przede wszystkim na mocy. Duża moc, w granicy 140 – 180 W, daje gwarancję, że sprzęt będzie działał sprawnie i szybko.
O ile łatwo jesteśmy w stanie sprawdzić moc urządzenia, tak maksymalne podciśnienie przez nie wytwarzane nie jest już tak chętnie definiowane przez producentów. A szkoda, ponieważ wiele mówi nam o tym, na jak długo zgrzewarka próżniowa przedłuża żywotność produktów.
Szukając dobrej zgrzewarki próżniowej warto, żebyśmy zwrócili uwagę także na wydajność pompy. Standardowy przedział obejmuje wartość pomiędzy 4-12 litrów na minutę. Nie bez znaczenia będzie także liczba zgrzewów – podwójne spoiny dają wyższą gwarancję braku nieszczelności.
Spore znaczenie dla funkcjonalności sprzętu mają też dodatkowe opcje. W naszym rankingu najlepszych zgrzewarek próżniowych szczególną uwagę zwracaliśmy na takie funkcje jak na przykład wbudowana gilotyna, wyjmowana tacka ociekowa, odsysanie powietrza ze słoików, butelek i innych pojemników, a także próżniowe marynowanie.
Ranking zgrzewarek próżniowych 2024 [TOP 12]
Caso 480 1387
Caso 480 1387 to bardzo dobra zgrzewarka próżniowa do mięs, ryb, warzyw i owoców. Posiada podwójną pompę tłokową i oferuje pełne 20 litrów mocy próżni na minutę. Dzięki temu spełnia zarówno profesjonalne standardy najbardziej wymagających kucharzy, ale też doskonale sprawdza się w roli zgrzewarki próżniowej do domu.
Siła podciśnienia SVS jest regulowana bezstopniowo. Funkcja V-memory pozwala na powtórzenie ostatniej używanej siły podciśnienia, a dzięki funkcji Auto-Close urządzenie automatycznie zamyka komorę próżniową.
Wygodę użytkowania zapewnia także wskaźnik postępu, regulowany czas zgrzewania, wyjmowana tacka ociekowa, wbudowany przecinak do odcinania folii oraz pojemnik na rolkę folii umieszczony wewnątrz zgrzewarki.
Caso 380 1386
Za równie dobrą zgrzewarkę próżniową można uznać Caso 380 1386, która jest jednocześnie nieco tańsza. Skutecznie spowalnia proces utleniania żywności oferując utrzymanie świeżości mięs, ryb, warzyw i owoców na znacznie dłuższy czas.
Pompa tłokowa oferuje 15 litrów mocy próżni na minutę. Podwójne zgrzewy są szczelne, a worki próżniowe cechuje wysoka wytrzymałość. Bezstopniowa siła podciśnienia SVS jest regulowana i sprawdzi się także przy delikatniejszych produktach.
Caso 380 1386 to model płaski, łatwy do przechowywania, funkcjonalny i cichy. Nie brakuje w nim wyjmowanej tacki ociekowej, wbudowanego przecinaka do folii ani praktycznego pojemnika na rolkę ulokowanego wewnątrz zgrzewarki. Maksymalna szerokość worków to 30 cm.
Dołączony do zestawu wąż do worków próżniowych umożliwia podłączenie pojemników próżniowych, zatyczek do wina czy adaptera do worków ZIP.
FoodSaver FFS005X
FoodSaver to jedna z najbardziej ropoznawalnych marek w segmencie najlepszych zgrzewarek próżniowych, a model FFS005X jest doskonałym przykładem możliwości tego producenta.
Pośród innych produktów z naszego rankingu zgrzewarek próżniowych, ten model wyróżnia się specjalnym trybem do pakowania żywności wilgotnej i trybem pulsacyjnym dla żywności delikatnej.
Mechanizm zamykania jest łatwy, choć nie automatyczny – trzeba zatrzaśnij urządzenie, żeby je zamknąć. Za to wyjmowaną tackę można myć w zmywarce. Ponadto, co istotne, w zestawie znajduje się wężyk do odsysania powietrza z pojemników FoodSaver®.
FoodSaver FFS016X
FoodSaver FFS016X to nieco tańsza, ale równie dobra zgrzewarka próżniowa. Choć nie ma w zestawie dedykowanego pojemnika do pakowania próżniowego, jak model FoodSaver FFS005X, ma wężyk do pojemników próżniowych.
Poza wspomnianą wyżej różnicą, oba modele oferują podobne funkcjonalności. System zamykania jest ten sam – na zatrzask, jest też specjalny tryb do pakowania żywności wilgotnej.
Producent zapewnia, że jego urządzenia zapewniają do 5 razy dłużej przedłużoną świeżość żywności. Model jest odpowiedni do każdego rodzaju żywności – włącznie z mięsem, warzywami, owocami, zupami, sosami oraz artykułami suchymi.
Magic Vac Elite 300 Plus
Magic Vac Elite 300 Plus to kolejna dobra zgrzewarka próżniowa o kompaktowych wymiarach. Na łatwość obsługi wpływa wyjmowana rynienka na ciecz oraz przewód do zamykania pojemników i pokrywek umiejscowiony w klapie urządzenia.
Urządzenie nie ma funkcji automatycznego ucinania folii więc do zestawu dołączono specjalny nożyk. Wydajność pompy wynosi 9 litrów na minutę, a maksymalne podciśnienie sięga -0,78 bar.
FoodSaver FFS014X
Pakowarka FoodSaver FFS014X także nadaje się do każdego rodzaju żywności i jest kompatybilna ze wszystkimi akcesoriami marki. Możliwość przechowywania jej w pionie pozwala zaoszczędzić miejsce, choć urządzenie i tak jest bardzo kompaktowe.
Jest to model bardzo prosty w obsłudze – wymaga włożenia produktu do folii, włożenia krawędzi folii do tacki ociekowej, zamknięcia wieka i naciśnięcia przycisku pakowania.
W zestawie brak pojemników FoodSaver® Fresh i wężyka do pojemników próżniowych.
Adler AD4503
Choć to głównie marki FoodSaver i Caso dominują w naszym rankingu najlepszych zgrzewarek próżniowych, Adler AD 4503 także zasługuje na wyróżnienie jako sensowny, niedrogi model.
Pozwala on wygodnie pakować i marynować wędliny i sery, wszelkie pozostałości obiadu, owoce czy warzywa do mrożenia, a także przygotowywać dania metodą sous-vide. Zgrzewarka jest dostosowana zarówno do rękawów foliowych, jak i gotowych toreb próżniowych.
Nie brakuje funkcji obcinania folii z rękawa pod wymiar ani opcji odsysania powietrza z zewnętrznych pojemników próżniowych (czy nawet toreb z ubraniami) dzięki dołączonej przejściówce i dwóm rodzajom wężyków.
W zestawie jest pojemnik na rolkę folii, a także folia w rolce mierząca 20 centymetrów szerokości i 3 metrów długości.
Profi Cook Pc-Vk 1080
Inna dobra tania zgrzewarka próżniowa to Profi Cook Pc-Vk 1080. Obudowa ze stali nierdzewnej gwarantuje jej trwałość, z kolei moc zasysania na poziomie 12 litrów na minutę zapewnia wystarczająco szybkie efekty pracy.
Z tym modelem możesz bezpiecznie pracować także z delikatnymi produktami żywnościowymi – zapewnia to regulacja prędkości, czuła pompa próżniowa oraz elektroniczny monitoring temperatury.
Mamy tu także możliwość użytkowania zarówno folii strukturalnej w rolce, jak i strukturalnych torebek plastikowych. Maksymalna szerokość folii wynosi 30 cm, w zestawie znajduje się też 18 hermetycznych torebek (10 sztuk o wymiarach 22×30 cm i 8 sztuk 28×40 cm).
Lund 67882
Na miejsce w rankingu najlepszych zgrzewarek próżniowych zasługuje także Lund 67882. Wysoką efektywność model zawdzięcza sporej mocy zasysania (16 l/min).
W Lund 67882 można używać worków do pakowania żywności zgrzanych na trzech krawędziach albo worków do pakowania żywności w formie rękawa nawiniętego na rolkę. Obsługa jest banalnie prosta, ponieważ konstrukcja uwzględnia wyłącznie cztery przyciski: pakowanie, stop, zgrzewanie (do odsysania w trybie impulsowym) oraz impuls – dla najdelikatniejszej żywności.
Z tym modelem możesz nie tylko łatwo zgrzewać worki, ale i regulować moc ssania, a także pakować żywność próżniowo w pojemnikach – pod warunkiem, że dokupisz odpowiednie pojemniki oraz specjalny wąż.
Fakt, że jest to dobra tania zgrzewarka próżniowa potwierdzają opinie użytkowników. Według nich jest to idealna zgrzewarka próżniowa do domu, która pozwala łatwo oszczędzić miejsce w lodówce i zamrażarce.
Browin 320600
Choć pewnie trudno byłoby znaleźć kogoś, kto kojarzy markę Browin, model 320600 to dobra tania zgrzewarka próżniowa, która cieszy się sporą popularnością i pozytywnymi opiniami jej użytkowników.
Choć jest tańsza niż większość modeli w naszym rankingu najlepszych zgrzewarek próżniowych, Browin 320600 jest chwalona za efektywność pracy, jakość wykonania i łatwość użytkowania. Jedynym mankamentem tego modelu, o którym trzeba wspomnieć jest nożyk – większość użytkowników preferuje używać nożyczek.
W zestawie z tym urządzeniem otrzymujesz również folię do pakowania próżniowego o długości 3 metrów.
Electrolux Create E4VS1-4AG
Swoje miejsce pośród najlepszych zgrzewarek próżniowych postanowiła zająć także marka Electrolux z modelem Create E4VS1-4AG. To rzeczywiście niezły sprzęt, pracujący dość cicho (64 dB), szybko (13-15 sekund na worek) i skutecznie.
Podobnie jak wspomniany niżej Tefal Vt254070, E4VS1-4AG oferuje funkcję Seal, która nie wytwarza próżni, a wyłącznie pozwala na stworzenie uszczelnienia o szerokości 2 mm. Co więcej, model dysponuje funkcją Pulse, która pozwala ręcznie kontrolować usuwanie powietrza i bezpiecznie pakować produkty delikatne oraz mokre.
Dzięki kompaktowym rozmiarom ta zgrzewarka zmieści się nawet w szufladzie. Posłuży nie tylko do przechowywania świeżej żywności, takiej jak mięso, ryby i warzywa, ale i pozwoli przedłużyć świeżość przygotowanych dań oraz umożliwi gotowanie sous-vide.
Ma na wyposażeniu tackę ociekową, dysponuje też nowoczesnym i wygodnym sterowaniem z diodami LED.
Tefal Vt254070
Pośród najlepszych zgrzewarek próżniowych dość często poleca się też Tefal Vt254070. Głównie ze względu na skuteczność, sensowną moc (130 W), kompaktowe rozmiary oraz łatwość użytkowania.
Przygotujesz z nią sous vide, ma też opcję zatrzymywania. Oddzielna funkcja „Seal Only” umożliwia na przykład uszczelnienie otwartej paczki chipsów. To główna cecha odróżniająca ten model od innych.
W zestawie otrzymujemy również 10 sztuk worków próżniowych o wymiarach 22 x 30 cm, jak i 8 sztuk worków próżniowych mierzących 28 x 35 cm. Po ich zużyciu można dokupić dowolną folię o maksymalnej szerokość 30 cm.
Jak działa zgrzewarka próżniowa?
Zarówno zgrzewarka próżniowa domowa, jak i profesjonalna działają na tej samej zasadzie. Zasysając powietrze z torebki (lub worka foliowego), w którym umieściliśmy pożywienie, tworzy próżnię.
Hermetyczne zamknięcie pozwala odciąć dostęp do powietrza, dzięki czemu żywność nie psuje się w wyniku oksydacji ani w wyniku rozwoju bakterii. Takie rozwiązanie pozwala zachować walory smakowe oraz właściwości odżywcze surowców.
Do czego służy zgrzewarka próżniowa?
Dobra zgrzewarka próżniowa pozwala zachować nawet do 5 razy dłuższą świeżość dowolnych artykułów spożywczych lub gotowych potraw. Ponieważ produkty nie mają styczności z powietrzem, nie tracą swoich właściwości i nie rozwijają się w nich bakterie ani grzyby.
Dzięki temu masz możliwość przyrządzania posiłków z wyprzedzeniem i na dłuższy czas. Zamknięta w woreczkach żywność może być przechowywana w lodówce, mrożona, rozmrażana w mikrofalówce oraz gotowana metodą sous vide.
Zgrzewarka próżniowa domowa przyda się wielbicielom górskich podróży – zwłaszcza tych kilkudniowych, podczas których trudno o sklepy spożywcze na trasie. Dzięki niej z łatwością zapakujesz także jedzenie do samolotu – kiedy chcesz przywieźć zagranicznym gospodarzom polskie kiełbasy czy inne świeże produkty.
Z tego urządzenia chętnie korzystają także właściciele psów i kotów stosujący dietę BARF lub samodzielnie gotowaną karmę.
Ponadto, profesjonalni kucharze używają zgrzewarek do marynowania oraz gotowania sous-vide. Dzięki temu urządzeniu nie tylko oszczędzisz marnowaną dotychczas żywność, ale także spróbujesz nowych sposobów na przyrządzanie potraw.
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy