• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Płyty CD mogą wydawać się już przeszłością – nic jednak bardziej mylnego. Bardzo często okazują się niezastąpione albo wręcz nawet wymagane. Podpowiadamy więc jaki program do nagrywania płyt warto wybrać.

Najlepszy program do nagrywania płyt – jak wybrać?

Programy do nagrywania płyt powinny mieć tak naprawdę jedną, bardzo ważną funkcjonalność. Muszą być proste i czytelne dla użytkownika i maksymalnie ułatwić cały proces. W końcu nie próbujemy zrobić tutaj niczego niesamowitego – chcemy jedynie wypalić płytę.

Oczywiście, dobry program do nagrywania płyt powinien poradzić sobie ze wszystkimi trzema najpopularniejszymi formatami, czyli CD, DVD i Blue-Ray. Tego rodzaju oprogramowanie jest raczej bardzo rzadko używane – dobrze, żebyśmy mieli więc jeden sprawdzony program od wszystkiego.

Zobacz: Temperatura procesora – wszystko co musisz wiedzieć

15 najlepszych programów do nagrywania płyt CD/DVD

Nero Burning Rom

program do nagrywania płyt Nero

Nero Burning Rom to jeden z najstarszych programów na tej liście. Powstał już w 1997, ale twórcy cały czas dbają o jego regularne aktualizacje. Niestety, od jakiegoś czasu możemy pobrać go tylko w ramach pakietu aplikacji Nero Multimedia Suite. Na szczęście, w Internecie wciąż możemy dość łatwo znaleźć „surową” instalkę.

Nero ma tak naprawdę wszystko, znajdziemy tu wygodny interfejs, bardzo proste menu i rozbudowaną funkcjonalność. W dodatku, jest naprawdę niezawodny, możecie być w 100% pewni, że wasza płyta wypali się prawidłowo. Nie sposób też nie wspomnieć, że sama nazwa jest świetnym żartem. Słowo Rom czyta się niemal tak samo jak Rome, program nazywa się więc po polsku Neron pali Rzym! Całkiem zabawny smaczek.

CD Burner XP

CD Burner XP

Czasy Windowsa XP bezpowrotnie już przeminęły. Na szczęście, CD Burner XP doskonale poradzi sobie na nieco nowszych systemach operacyjnych. To bardzo prosty i przejrzysty program do nagrywania płyt CD/DVD. Miejcie jednak na uwadze, że dość mocno obciąża nas komputer, nie jest najlepiej zoptymalizowany.

CD Burner XP to doskonały wybór dla nieco mniej wymagających użytkowników, którzy nie wypalają codziennie setek płyt. Sporym atutem z pewnością będzie natomiast pełna obsługa języka polskiego.

Alcohol 120% 2.0

Alcohol

Alcohol 120% to doceniany od dawna przez użytkowników program do nagrywania płyt. Wersja 2.0 naprawiła większość błędów swojego poprzednika i co ważniejsze, działa na najnowszych wersjach Windowsa.

Zdecydowanie nie jest to jednak program dla każdego. Na płytę możemy wgrać tylko i wyłącznie obrazy ISO, nie możemy więc nagrywać plików bezpośrednio z dysku. Dużym plusem jest za to pełne wsparcie dla języka polskiego.

Sprawdź: Darmowy antywirus – najlepsze programy

DeepBurner

DeepBurner

DeepBurner to program bardzo prosty, który zdecydowanie należy polecić mało wymagającym i początkującym użytkownikom. Planujecie nagrać jedną, może dwie płyty? To idealny wybór.

Interfejs użytkownika jest absurdalnie wręcz prosty, nauka poruszania się po nim zajmie nam mniej niż minutę. Nie znajdziemy tutaj żadnych dodatkowych opcji ani usprawnień. Do tego, program ma tendencję do zawieszania się i działa raczej powoli. Niemniej – jest naprawdę banalny w obsłudze.

Active @ ISO Burner

Active Iso

Active to darmowy i bardzo podstawowy program do nagrywania płyt CD, DVD i BD. Służy jednak tylko i wyłącznie do wypalania samych obrazów, nie możemy pracować na nim z pojedynczymi plikami. Sporym plusem jest natomiast możliwość wyboru jednego z aż 6 różnych trybów nagrywania.

Cały program jest dość prosty w obsłudze, ale zawiera sporo elementów, z których skorzystają nieco bardziej doświadczeni użytkownicy. Najważniejszym z nich jest możliwość wypalenia płyty w trybie testowym i weryfikacja poprawności zapisu.

3nity CD DVD Burner

3nity

3nity to zdecydowanie najlżejszy program do nagrywania płyt w tym rankingu. Całość zadziała bez najmniejszego problemu na absolutnie każdym komputerze. Dodatkowo, obsługuje on absolutnie wszystkie formaty, których możemy potrzebować.

Bardzo ważną opcją jest również możliwość usunięcia danych z płyty CD, co przyda się w przypadku nośników wielokrotnego zapisu. W innym wypadku możemy przecież ją po prostu połamać, prawda? Program nie wspiera niestety języka polskiego, ale ma bardzo przyjemny i intuicyjny interfejs.

Aiseesoft Burnova

Burnova

Burnova to jeden z ciekawszych programów na tej liście. Wszystko dzięki bardzo rzadko spotykanej opcji. Na płytę możemy nagrać nie tylko pliki z naszego własnego dysku, ale również filmy z serwisów Youtube i Vimeo. Przyznacie, że to bardzo wygodne?

Oprócz tego, Burnova pozwala nam tworzyć własną szatę graficzną do menu w płytach DVD i Blue-Ray, dzielić film na sceny czy nawet dodawać do niego zdjęcia. To świetne narzędzie dla kreatywnych osób i twórców potrzebujących stworzyć zupełnie unikalne płyty.

All Free Disc Burner

program do nagrywania płyt AllFree

All Free Disc Burner to niezwykle lekki i prosty w obsłudze program do nagrywania płyt. Całość niemal zupełnie nie obciąża naszego komputera – te narzędzie odpali się nawet na najsłabszej maszynie. A w przypadku wypalania płyt CD czasami może zajść taka konieczność. Nowoczesne komputery bardzo rzadko kiedy mają przecież wbudowaną nagrywarkę.

Olbrzymim atutem All Free Disc Burnera jest jego prostota. Nauka obsługi tego programu nie zajmie wam więcej niż kilka minut. Pozwala on też na nagrywanie plików bezpośrednio z naszego dysku.

Burn Aware Free

Burn Aware Free

Polska wersja językowa? Wygodny i prosty w obsłudze interfejs? Wspieranie niemal wszystkich dostępnych formatów płyt? W Burn Aware Free znajdziemy wszystkie te rzeczy. W dodatku w 100% za darmo!

Jeśli zdecydujemy się natomiast na płatną wersję, to otrzymamy dostęp do dodatkowej, bardzo wygodniej funkcji. Będziemy mogli kopiować pliki z płyty bezpośrednio na inną płytę. Czy warto się na to zdecydować? Cóż, to zależy tylko i wyłącznie od was.

Zobacz: Zasilacz awaryjny – najlepsze modele

CyberLink Power2Go

Cyberlink program do nagrywania płyt

CyberLink Power2Go to dość rozbudowany program z bardzo przyjaznym interfejsem użytkownika. Nie polecamy go jednak osobom, które muszą nagrać jednocześnie wiele płyt. Ma tendencję do lekkiego przycinania się i jest raczej wolny.

Dla zwykłego, niedzielnego, użytkownika jest to jednak idealny wręcz wybór. CyberLink Power2Go ma niemal wszystkie dostępne opcje, wspiera płyty DVD, CD i Blue-Ray i pozwala na nagrywanie plików bezpośrednio z dysku. Doskonale radzi też sobie z płytami audio, możemy pracować na nim w prawie każdym formacie muzyki.

CloneCD

CloneCD

Jak zapewne już doskonale wiecie, Burn Aware Free nie ma możliwości (za darmo) kopiowania płyty na inną płytę. Clone CD robi za to tak naprawdę tylko to. Nie otrzymamy tutaj możliwości nagrywania plików prosto z dysku. Możemy za to bardzo wygodnie zgrać obraz płyty w formacie ISO lub CCD.

Największa zaleta CloneCD? Jest niesamowicie szybki i wydajny. To produkt, który należy polecić każdemu kto musi nagrać wiele różnych nośników.

ImgBurn

BurnCD program do nagrywania płyt

ImgBurn to zdecydowanie najlżejszy program na tej liście. Po instalacji zajmuje jedynie niecałe 3 MB na dysku. Oczywiście, interfejs jest przez to niemalże prymitywny, jest jednak bardzo przejrzysty i nie sprawia użytkownikowi żadnego problemu.

Jeśli chodzi o dostępne opcje, to jest tutaj wszystko, czego może potrzebować przeciętny użytkownik. Możemy zarówno nagrywać obrazy płyty jak i pojedyncze pliki z dysku. Program nie wiesza się i jest raczej szybki. To świetny i solidny wybór.

Ashampoo Burning Studio 6

Ashampoo

Ashampoo to znana niemiecka firma od ponad dwóch dekad tworząca świetnie oprogramowanie użytkowe. Ich program do nagrywania płyt, Burning Studio 6 to świetne i w 100% darmowe narzędzie.

Za pomocą Burning Studio 6 zrobimy tak naprawdę wszystko, czego moglibyśmy potrzebować. Możemy wgrywać pliki bezpośrednio z dysku, wgrać lub zgrać gotowe obrazy w formacie ISO. Program umożliwia też wygodne kopiowanie pomiędzy płytami i obsługuje chyba każdy istniejący format płyt. Obok Nero Burning Rom to zdecydowanie najsolidniejsze narzędzie w tym rankingu.

Sprawdź: Darknet – jak wejść do ciemnej strony Internetu?

Astroburn Lite

Astroburn Lite

Astroburn Lite to bardzo lekki program do nagrywania płyt. Nie znajdziemy tutaj żadnych wymyślnych opcji, ale jest wszystko inne. Pliki możemy zgrywać zarówno bezpośrednio na płytę jak i w formie obrazu ISO. Program wspiera dodatkowo ponad 15 różnych formatów i działa na płytach CD, DVD i Blue-Ray.

Sporym atutem z pewnością będzie też możliwość usunięcia danych z nośników wielokrotnego zapisu. Astroburn Lite wspiera też absolutnie każdą nagrywarkę jaką możecie sobie wyobrazić.

Burn4Free

Burn4Free program do nagrywania płyt

Burn4Free to dość stary, ale wciąż adekwatny program do nagrywania płyt. Jak sama nazwa wskazuje, jest w 100% darmowy. Sporym minusem dla niektórych użytkowników będą jednak reklamy. Na szczęście, nie są zbyt nachalne.

Na mocny plus działa tutaj przejrzysty i zgrabny interfejs i obsługa wszystkich najpopularniejszych formatów płyt. Bardzo przyjemnym dodatkiem jest obsługa DVD Dual Layer. Pliki możemy wgrywać zarówno jako ISO jak i pojedynczo.

Jakie są darmowe programy do nagrywania płyt?

Zdecydowana większość wymienionych tutaj programów to freeware lub adware. Nagrywarki płyt CD to raczej bardzo proste narzędzia, a konkurencja jest tak duża, że nie opłaca się tworzyć płatnych rozwiązań.

Jeśli planujecie nagrać jedynie kilka płyt i zastanawiacie się, czy warto wykupić program specjalnie w tym celu to odpowiadamy – nie warto. Darmowe narzędzia w 100% wystarczą przeciętnemu użytkownikowi a do wyboru mamy ich naprawdę mnóstwo.

Najlepsze programy do nagrywania płyt – podsumowanie

Pomimo tego, że nagrywanie płyt CD brzmi trochę jak melodia przeszłości, to dalej może zdarzyć się sytuacja, w której będziemy tego potrzebowali. Czy to praca dyplomowa na uczelnie, wynik badania dla lekarza czy nawet składanka do starego samochodu – płyty są dalej obecne w naszym życiu i szybko z niego nie znikną.

Oczywiście, pomimo że nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem, przypominamy, że aby móc wypalić płytę CD potrzebujemy do tego nagrywarki. Nie każdy komputer ma ją domyślnie wbudowaną i prawie na pewno nie znajdziecie jej w laptopie!

Zobacz też:
Jak podłączyć komputer stacjonarny do telewizora? Wszystkie sposoby
Ile pamięci RAM do laptopa? Do gier? Poradnik 2021

5/5 - (1 vote)