Parownica do ubrań, zwana również steamerem, to urządzenie, które coraz częściej zastępuje klasyczne żelazka lub stacje parowe. Parownice są bowiem poręcznymi i niewielkimi sprzętami, które nie zajmują wiele miejsca w trakcie przechowywania, są łatwe do przenoszenia, a także wygodne w użytkowaniu.
Wysokiej jakości parownica jest w stanie zagwarantować możliwość szybkiego i bezproblemowego wygładzenia zarówno ubrań, jak i rozmaitych tekstyliów (np. pościeli, czy też obrusów). Zasadniczo urządzenia te sprawdzają się w przypadku wszystkich możliwych materiałów, a przy tym są dla nich w pełni bezpieczne.
Wybór idealnej parownicy nieraz może jednak okazać się nieco problematyczny, gdyż obecny rynek oferuje szereg różnego rodzaju modeli z tej kategorii, co komplikuje całą sprawę. Wskazówką może jednak okazać się poniższy materiał, w którym zaprezentowane zostały zarówno najważniejsze cechy dobrych steamerów, jak i sprzęty, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
Zobacz również: Najlepsze żelazka parowe – ranking
Spis treści
- 1 Parownica ręczna czy stojąca – który rodzaj wybrać?
- 2 Dobra parownica do ubrań – najważniejsze parametry
- 3 Najlepsze parownice do ubrań – ranking [TOP 13]
- 3.1 Parownica Russell Hobbs 28040-56
- 3.2 Parownica stojąca Philips STE3170/80
- 3.3 Parownica Philips STH7060/80
- 3.4 Tefal DT8270
- 3.5 Parownica Philips STH3000/20
- 3.6 Transa TE90A
- 3.7 Parownica Philips STH7050/30
- 3.8 Philips GC800/80
- 3.9 Parownica Ariete 4167
- 3.10 Philips Steam&Go GC362/80
- 3.11 Parownica Russell Hobbs Steam Genie 28370-56
- 3.12 Philips GC810/20
- 3.13 Parownica Beko STM4116B
Parownica ręczna czy stojąca – który rodzaj wybrać?
W obrębie parownic do ubrań dokonuje się podziału na dwa odrębne rodzaje, czyli steamery ręczne i stojące. Te pierwsze cechują się niewielkimi rozmiarami i poręczną konstrukcją, która składa się przede wszystkim ze zbiornika na wodę. W tym kontekście możemy mieć do czynienia z rozmaitymi pojemnościami, choć przeważnie nie przekraczają one granicy około 250 ml. Sprawia to, że w trakcie pracy urządzania może zaistnieć konieczność uzupełnienia wody w zbiorniku.
Parownice ręczne przeważnie cechują się mocą na poziomie od 1000 do nawet 2000 W. Parametr ten będzie świadczył między innymi o skuteczności, a przy tym również prędkości prasowania. Z tego też względu zdecydowanie warto stawiać na parownice o większej mocy.
Do zalet modeli ręcznych należy zaliczyć przede wszystkim wygodę użytkowania, choć na uwagę zasługuje również fakt, iż tego typu urządzenia można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie – czy to na wakacyjny wyjazd, czy w podróż służbową. Co więcej, sprzęty te doskonale sprawdzają się w przypadku nawet wysoce delikatnych tkanin, a przy tym para jest w stanie zabijać nawet około 90% bakterii znajdujących się na odzieży, dlatego też steamery polecane są wszędzie tam, gdzie znajdują się małe dzieci.
Parownice stojące to natomiast o wiele większe sprzęty, które nieraz spotyka się w rozmaitych sklepach z ubraniami lub profesjonalnych pralniach. Urządzenia te nieraz zajmują dość dużo miejsca, a przy tym są również droższe od modeli ręcznych. Oferują one jednak nieco bardziej zaawansowane efekty swojej pracy, gdyż cechują się zarówno większą mocą, jak i o wiele bardziej pojemnymi zbiornikami na wodę. Dzięki temu parownice stojące są w stanie prasować ubrania szybciej, a użytkownicy nie muszą myśleć o tym, że za chwilę znów będą zmuszeni do uzupełnienia zbiornika.
Dobra parownica do ubrań – najważniejsze parametry
Parownice do ubrań, jak niemal wszystkie urządzenia elektryczne, posiadają kilka cech, na które warto zwracać szczególną uwagę przy zakupie. Wśród nich wyróżnia się więc takie parametry, jak chociażby:
- Siła wyrzutu pary wodnej – jest ona określana w gramach na minutę i przyczynia się do skutecznego usuwania wszelkich niepożądanych zagnieceń. W tym aspekcie uwagi warte będą parownice o sile wyrzutu sięgającej powyżej 20 g/min. Mniejsze wartości tego parametru są bowiem często rozczarowujące.
- Moc – parametr ten jest w dużym stopniu uzależniony od rodzaju wybranej parownicy. Przeglądając produkty z tej kategorii należy więc wybrać ten, którego moc będzie możliwie największa.
- Czas nagrzewania – jest to cecha, która w dużej mierze przyczynia się do zwiększenia komfortu pracy w przypadku braku czasu. Jeśli szukasz dobrej parownicy do ekspresowych poprawek przed porannym wyjściem – należy spojrzeć, czy dany model posiada funkcję szybkiego nagrzewania.
- Pojemność zbiornika – jest ona uzależniona głównie od pożądanej częstotliwości użytkowania. W momencie, gdy dany steamer ma służyć do codziennych poprawek lub prasowania większych ilości ubrań, warto postawić na większą pojemność zbiornika na wodę. Jeśli jednak ma to być głównie urządzenie do sporadycznego użytku, czy też przeznaczone głównie na rozmaite wyjazdy – mniejsza pojemność może okazać się znacznie bardziej funkcjonalna i wygodna.
- Bezpieczeństwo użytkowania – dobra parownica do ubrań powinna posiadać wszelkie niezbędne zabezpieczenia przed przegrzaniem. Istotną może okazać się również funkcja automatycznego wyłączania po upływie określonego czasu.
- Wymienne szczotki/nasadki – producenci parownic nieraz dołączają do zestawów różnego rodzaju szczotki, które znacznie usprawniają pracę z parownicą. Najlepsze parownice do ubrań mają nasadki do usuwania kurzu, sierści oraz włosów z powierzchni tkanin. Z pewnością warto więc zwrócić uwagę na to, czy w komplecie z wybranym steamerem występują pożądane akcesoria.
Sprawdź również: Najlepsze golarki do ubrań – ranking [TOP 10]
Najlepsze parownice do ubrań – ranking [TOP 13]
Parownica Russell Hobbs 28040-56
Model 28040-56 marki Russell Hobbs to wysoce funkcjonalna, a przy tym jakościowa parownica, która sprawdzi się nawet wśród wymagających użytkowników. Urządzenie to jest bowiem w stanie w szybki i całkowicie bezproblemowy sposób wyprasować i odświeżyć niemal wszystkie tkaniny, a przy tym również skutecznie usunąć z nich jakiekolwiek bakterie.
Do zalet parownicy Russell Hobbs 28040-56 należy zaliczyć również takie aspekty, jak duża moc, przystępna cena, zadowalająca pojemność zbiornika na wodę, a także szybki czas nagrzewania, który wynosi zaledwie 45 sekund. Model ten oferuje również funkcję automatycznego wyłączenia po wykryciu bezczynności oraz wyjmowany zbiornik, dzięki któremu użytkownicy nie muszą wyłączać parownicy, aby dolać do niej wodę.
W zestawie znajdują się również takie akcesoria, jak szczotka do usuwania kłaczków, nakładka do tapicerki, a także nakładka ze wstawką zapachową.
Parownica stojąca Philips STE3170/80
Model STE3170 od marki Philips to propozycja parownicy stojącej, która cechuje się niezawyżoną ceną, a także niezwykle zadowalającymi parametrami. Model ten oferuje bowiem moc na poziomie 2000 W, a także zbiornik, który pomieści aż 2 litry wody. Co więcej, urządzenie wyposażono również w pochylaną deskę StyleBoard, dzięki której prasowanie ubrań okazuje się jeszcze łatwiejsze.
Do dyspozycji użytkowników dostępne są 3 odmienne ustawienia pary gwarantujące optymalne rezultaty na różnych rodzajach tkanin. Dodatkowym atutem okazuje się przy tym krótki czas nagrzewania, który wynosi około 60 sekund, a wśród zalet sprzętu warto wymienić także nasadkę zapachową MyEssence, dzięki której możliwe jest odświeżenie ubrań, a także nadanie im przyjemnego aromatu.
Parownica Philips STH7060/80
Steamer ręczny Philips STH7060/80 to model wyposażony w ruchomą głowicę, która umożliwia prasowanie ubrań zarówno w poziomie, jak i w pionie, co znacznie zwiększa komfort użytkowania sprzętu. Co więcej, użytkownicy mają do dyspozycji dwa wymienne zbiorniki o pojemności 200 lub 100 ml, przez co są oni w stanie dopasować je tak, aby w trakcie pracy nie zabrakło wody.
Tym, co wyróżnia parownicę Philips STH7060/80 jest ekspresowy czas nagrzewania wynoszący zaledwie 30 sekund.
Tefal DT8270
Parownica Tefal DT8270 to model ręczny, który jednak swoimi parametrami przypomina jakościowy steamer stojący. Urządzenie to cechuje się bowiem mocą na poziomie aż 2000 W, a także stałym wyrzutem pary sięgającym 30 g/min i trybem turbo, w którym parametr ten wynosi aż 90 g/min. Dzięki temu sprzęt sprawdzi się zasadniczo w każdym przypadku, niezależnie od rodzaju tkaniny, z którą pracuje, czy też stopnia zagnieceń.
Co więcej, parownica jest gotowa do pracy w zaledwie 25 sekund, co znacznie usprawnia jej użytkowanie i czyni prasowanie jeszcze szybszym. Ponadto użytkownicy mają również do dyspozycji udogodnienie w postaci szczotki z mikrofibry, dzięki której możliwe jest całkowicie bezwysiłkowe usunięcie kurzu i brudu zalegającego na ubraniach lub tapicerkach. W zestawie znajduje się także szczotka do grubych tkanin oraz nakładka do tkanin wymagających większej delikatności.
Parownica Philips STH3000/20
Parownica Philips STH3000/20 to kompaktowe rozwiązanie, które odnajdzie się przede wszystkim w trakcie rozmaitych wyjazdów i podróży. Model ten wyposażono bowiem w niewielki zbiornik na wodę, co czyni go lekkim, a także składaną rączkę, która sprawia, że steamer jest o wiele łatwiejszy do transportowania.
Urządzenie to gwarantuje krótki czas nagrzewania, moc na poziomie 1000 W, a także strumień pary sięgający 20 g/min. Ponadto sprzęt wyposażono w bezpieczną płytę parową, którą bez problemu można zbliżyć do tkaniny, gdyż nie ryzykuje się tym jej uszkodzenia.
Dodatkowym atutem okazuje się fakt, iż w zestawie znajduje się również pokrowiec, który ułatwia przechowywanie i przenoszenie parownicy.
Transa TE90A
Parownica Transa TE90A cechuje się mocą na poziomie aż 1640 W, co wywiera bezpośredni wpływ zarówno na jakość, jak i prędkość pracy sprzętu. Co więcej, użytkownicy mają do dyspozycji zbiornik na wodę o pojemności aż 380 ml, dzięki czemu są oni w stanie wyprasować i odświeżyć nawet całkiem sporą ilość ubrań przy jednorazowym jego napełnieniu.
Model ten cechuje się wysoką jakością wykonania, przystępną i niezawyżoną ceną, a także funkcją szybkiego nagrzewania, dzięki której parownica jest gotowa do pracy w przeciągu zaledwie 38 sekund. Ponadto urządzenie gwarantuje także łatwą oraz całkowicie nieskomplikowaną obsługę, ale i możliwość dopasowania intensywności wyrzutu pary do danych tkanin. Dodatkowym atutem okazuje się przy tym suwak blokady, dzięki któremu para emitowana jest w trybie ciągłym.
Parownica Philips STH7050/30
Philips STH7050/30 to jakościowa, a zarazem wygodna i funkcjonalna parownica ręczna, która doskonale sprawdzi się w wielu rozmaitych sytuacjach. Model ten cechuje się mocą na poziomie 1500 W, a także wyrzutem pary sięgającym nawet 28 g/min. Co więcej, w zestawie znajdują się dwa wymienne zbiorniki na wodę, których pojemności wynoszą 200 i 100 ml.
Wśród zalet sprzętu warto wyróżnić między innymi takie cechy, jak chociażby ruchoma głowica, dzięki której możliwe jest prasowanie zarówno w pionie, jak i w poziomie, czy też spiczasta końcówka, która pozwala na wygładzenie nawet trudno dostępnych zagnieceń. Ponadto parownicę wyposażono również w technologię Optimal TEMP, która sprawia, że urządzenie nagrzewa się jedynie do temperatury bezpiecznej dla wszystkich tkanin, co zapobiega ich przypadkowemu zniszczeniu.
Philips GC800/80
Model GC800/80 marki Philips to kolejna propozycja parownicy ręcznej o wysokiej jakości i niezwykle zadowalających parametrach. Urządzenie cechuje się bowiem mocą na poziomie 1600 W, a także możliwością wyrzutu pary do 32 g/min, dzięki czemu wybrane tkaniny są szybko i skutecznie wygładzane.
Co więcej, model ten wyposażono w duży zbiornik o pojemności 230 ml, a także nowoczesną technologię skutecznego usuwania kamienia. Dodatkowym atutem okazuje się przy tym funkcja Optimal TEMP, która chroni ubrania przed jakimikolwiek uszkodzeniami.
Na uwagę zasługuje również fakt, iż parownica Philips GC800/80 jest gotowa do pracy w ciągu 60 sekund od uruchomienia, a użytkownicy zyskują dużą swobodę użytkowania poprzez długi przewód zasilający oraz możliwość wykorzystywania sprzętu zarówno w pionie, jak i w poziomie.
Parownica Ariete 4167
Parownica Ariete 4167 to przystępny cenowo, a zarazem funkcjonalny sprzęt, który bardzo dobrze radzi sobie z wszelkimi zagnieceniami na rozmaitych tkaninach. Urządzenie to jest gotowe do pracy w ciągu niecałych 30 sekund od uruchomienia, a użytkownicy mają możliwość prasowania w pionie oraz poziomie. Co więcej, parownicę wyposażono w duży zbiornik na wodę o pojemności 260 ml, dzięki któremu ciągłe jego uzupełnianie staje się zbędne.
Dodatkowym atutem okazuje się fakt, iż obsługa parownicy jest niezwykle łatwa, a w zestawie znajduje się dodatkowo szczotka, która umożliwia usuwanie sierści lub rozmaitych drobinek z wybranych tkanin.
Philips Steam&Go GC362/80
Parownica Philips Steam&Go GC362/80 może stanowić doskonałe rozwiązanie dla osób, które często podróżują, a przy tym potrzebują również sposobu na szybkie i sprawne wygładzenie i odświeżenie swoich ubrań. Model ten oferuje bowiem moc na poziomie 1300 W, a także możliwość ciągłego wyrzutu pary do 24 g/min. Dzięki temu sprzęt jest w stanie skutecznie usunąć rozmaite zagniecenia w bezproblemowy sposób.
Z parownicą Steam&Go GC362/80 użytkownicy zyskują możliwość prasowania w pionie i poziomie, jednak tym, co przykuwa największą uwagę, jest prawdopodobnie wyjątkowo mały zbiornik na wodę, który cechuje się pojemnością zaledwie 70 ml. Należy jednak zaznaczyć, iż jest on odłączany, a przy tym również wyjątkowo łatwy do napełnienia. Rozwiązanie to sprawia jednocześnie, że parownica nie zajmuje zbyt dużo miejsca w bagażu, dlatego też jest łatwa do transportowania.
Parownica Russell Hobbs Steam Genie 28370-56
Model Russell Hobbs Steam Genie 28370-56 to urządzenie 2 w 1 łączące w sobie funkcję pary, która skutecznie usuwa drobne zagniecenia i odświeża ubrania, a także funkcję prasowania, która przypomina użytkowanie zwykłego żelazka.
Sprzęt wykorzystuje technologię jednej temperatury, która jest bezpieczna dla wszystkich powszechnie wykorzystywanych tkanin, co zasadniczo niweluje ryzyko ich przypadkowego uszkodzenia. Ponadto urządzenie jest gotowe do pracy w ciągu jedynie 60 sekund od uruchomienia, a wydajność wyrzutu pary wynosi 20 g/min. Dodatkowym atutem okazuje się przy tym funkcja blokady spustu pary oraz ceramiczna stopa gwarantująca równomierne rozprowadzanie ciepła po całej swojej powierzchni.
Co ciekawe, w zestawie z parownicą znajduje się również szczotka, nakładka, a także pokrowiec odporny na ciepło.
Philips GC810/20
Philips GC810/20 to jedna z droższych parownic w zestawieniu, jednak za jej ceną idą również bardzo dobre parametry oraz wysoka jakość wykonania. Sprzęt dysponuje mocą na poziomie 1600 W, a przy tym wyrzuca parę do 32 g/min. Dzięki temu użytkownicy mogą liczyć na szybkie, a zarazem zadowalające efekty nawet w przypadku trudnych do rozprasowania tkanin.
Wśród zalet sprzętu warto wyróżnić także duży zbiornik na wodę, wydajny system odkamieniania, a także dodatek w postaci maty StyleMat, która jest w stanie zapewnić jeszcze lepsze efekty pracy parownicy. Co więcej, zastosowane technologie sprawiają, że urządzenie to nie stwarza ryzyka przypadkowego przypalenia nawet najbardziej delikatnych tkanin.
Parownica Beko STM4116B
Beko STM4116B to wygodna i funkcjonalna parownica, która poradzi sobie nawet z trudniejszymi zagnieceniami. Model ten dysponuje bowiem mocą na poziomie 1600 W, a także wyrzutem pary z wydajnością 25 g/min. Dzięki temu możliwe jest stosunkowo szybkie i skuteczne wygładzenie rozmaitych tkanin, a także wygodne ich odświeżenie.
Co więcej, urządzenie jest gotowe do pracy w ciągu zaledwie 35 sekund od włączenia, a w zestawie znajdują się dwie funkcjonalne nakładki, w tym wariant przeznaczony do delikatnych tkanin, a także do grubych, mocno zagniecionych i odpornych na wygładzanie materiałów.
Dodatkowym atutem okazuje się wyświetlacz znajdujący się przy głowicy, który ukazuje wszelkie niezbędne ustawienia sprzętu. Na uwagę zasługuje także duży zbiornik na wodę o pojemności 230 ml, ale i funkcja blokady wytwarzania pary, która znacznie zwiększa wygodę użytkowania parownicy.
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy