Z dnia na dzień urządzenia, jakimi są stacje parowe, stają się coraz bardziej popularne. Znacznie zwiększa się również ilość dostępnych na rynku modeli, które cechują się coraz nowszymi funkcjami i lepszymi parametrami.
Wszystko, co należy wiedzieć o generatorach pary, zostało omówione w artykule „Stacja parowa – jaki generator pary wybrać?”. Oczywistym jest jednak fakt, że wybór urządzenia idealnego, które będzie spełniało wszystkie postawione mu wymagania, nie jest sprawą łatwą.
Dlatego też zadaniem poniższego rankingu stacji parowych jest przede wszystkim przybliżenie poszczególnych modeli, które na ten moment wypadają najlepiej.
Sprawdź również: Najlepsze żelazka parowe – Ranking [TOP 20]
Spis treści
- 1 Najlepsze stacje parowe – TOP 25 modeli na rok 2024
- 1.1 Philips PerfectCare 9000 PSG9040/80
- 1.2 Braun IS7282BL
- 1.3 Stacja parowa Philips PSG8140/80
- 1.4 Stacja parowa Tefal Pro Express Vision GV9812
- 1.5 Tefal ProExpress Ultimate GV9620E0
- 1.6 Stacja parowa Beko Future Iron SGA9130B
- 1.7 Philips GC9650/80 Perfect Care Elite
- 1.8 Stacja parowa Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80
- 1.9 Stacja parowa Zelmer ZIS8400 Xcompact
- 1.10 Cecotec Fast&Furious 8040 Absolute
- 1.11 Morphy Richards Speed Steam Pro Pres
- 1.12 Generator pary Tefal Express Power SV8062
- 1.13 Stacja parowa Tefal Calc Collector SV8011
- 1.14 Blaupunkt SSP701
- 1.15 Grundig SIS 9870
- 1.16 Gotie GGP-3000
- 1.17 Philips GC 6720/30 FastCare
- 1.18 MPM MZE-23
- 1.19 Braun IS 2058BK
- 1.20 Braun CareStyle Compact IS 2144BK
- 1.21 Zelmer ZIS5400 Aqua Steam
- 1.22 Black&Decker BXSS2200E
- 1.23 Electrolux E6ST1-8EG
- 1.24 G3FERRARI G40011
- 1.25 Russell Hobbs 24440-56
- 2 Jak wybrać najlepszą stację parową?
- 3 Najważniejsze zalety i wady generatora pary
- 4 Jaki generator pary wybrać? Najpopularniejsi producenci
Najlepsze stacje parowe – TOP 25 modeli na rok 2024
Philips PerfectCare 9000 PSG9040/80
Powodów, dla których model PerfectCare 9000 PSG9040/80 znajduje się na samym szczycie rankingu stacji parowych, można wymieniać wiele. Dlatego też skupimy się na najważniejszych jego zaletach oraz innowacyjnych, a zarazem niesamowitych rozwiązaniach, które zastosowano w urządzeniu.
Pierwszym z nich jest połączenie wbudowanej kamery i sztucznej inteligencji, nazwane technologią ActiveSense. To właśnie dzięki niej możliwe jest rozpoznawanie tkanin w czasie rzeczywistym, w celu idealnego dopasowania temperatury oraz siły wyrzutu pary podczas prasowania. W pamięci urządzenia zapisano bowiem tysiące wzorów, splotów i włókien przeróżnych tkanin, przez co sztuczna inteligencja analizuje obraz z kamery, tym samym określając, z jakim materiałem ma do czynienia.
Co więcej, powyższy sprzęt wyposażono w system szybkiego chłodzenia, który opiera się na działaniu czujnika ruchu. Jeśli więc żelazko go nie wykryje – natychmiastowo schłodzi stopę, aby zapobiec przypaleniu prasowanych ubrań.
Przy użyciu modelu PerfectCare 9000 PSG9040/80 możliwe jest także prasowanie w pionie, ponieważ lekka, a zarazem kompaktowa konstrukcja, czyni urządzenie niezwykle wygodnym. Produkt posiada również precyzyjny system odkamieniania Easy De-Calc Plus, zbiornik na wodę o pojemności 1,8 litra oraz funkcję wygodnego oraz bezpiecznego przenoszenia.
Ponadto, aby użytkownik mógł poradzić sobie z trudnymi do usunięcia zagnieceniami, sprzęt oferuje silny wyrzut pary, sięgający aż 750 g.
Braun IS7282BL
Nowość marki Braun stanowi poważną konkurencję dla produktów Philips, które przodują wśród najlepszych stacji parowych. Model IS7282BL oferuje wysokie parametry, w tym optymalną moc (2700 W), ciśnienie (8 barów) i najwyższy ciągły wyrzut pary (180 g/min), które wspiera dodatkowe uderzenie pary o intensywności 600 g/min.
Choć specyfikacje dorównują najlepszym spośród polecanych generatorów pary, cena modelu Braun IS7282BL wcale nie jest wygórowana. Jednocześnie technologie, takie jak iCare, iMode i ProSteam oferują najlepsze rezultaty prasowania, podczas gdy stopa FreeGlide 3D zapewnia łatwe manewrowanie i dokładność nawet wobec najtrudniejszych zagnieceń.
Tryb iCare dba o bezpieczeństwo delikatnych tkanin poprzez automatyczne ustawienie jednej, optymalnej temperatury. Z kolei tryb ECO został opracowany z myślą o tych, którzy chcą dbać o środowisko oraz domowy budżet. Przy mocno pogniecionych materiałach wesprze Cię tryb Turbo, opracowany m.in z myślą o lnie, jeansie i bawełnie.
Ciekawostką jest fakt, że stopa jest pokryta powłoką EloxalPlus, która – jak zapewnia producent – jest dwukrotnie twardsza od stali nierdzewnej. Duży zbiornik na wodę (2l) dopełnia wysokiego komfortu użytkowania. Generator pary może także oczywiście pracować w pionie.
Stacja parowa Philips PSG8140/80
Philips PSG8140/80 to kolejny pośród polecanych generatorów pary model, który oferuje szereg niezwykle satysfakcjonujących parametrów oraz funkcji. Jedną z nich okazuje się tryb szybki, a do jego zadań zalicza się automatyczne dostosowywanie ilości wytwarzanej pary do prędkości ruchów użytkownika.
Co więcej, model ten wyposażono w inteligentny czujnik wyrzutu pary, dzięki któremu żelazko wykrywa, czy aktualnie jest ono wprawiane w ruch, czy też nie. Wówczas wiadomym jest, kiedy należy aktywować parę, a kiedy jest ona zbędna.
Do przydatnych rozwiązań zalicza się także możliwość prasowania w pionie oraz technologię OptimalTEMP, której przeznaczeniem jest dostosowywanie temperatury możliwie najbardziej optymalnej do danego rodzaju tkaniny.
Sprzęt posiada duży zbiornik na wodę, umożliwiający nawet 2 godziny ciągłej pracy, a także funkcję automatycznego wyłączania oraz blokadę stacji bazowej, służącą do łatwego i bezpiecznego przenoszenia urządzenia.
Na uwagę zasługuje także technologia Easy De-Calc Plus, przedłużająca żywotność produktu.
Stacja parowa Tefal Pro Express Vision GV9812
Model ten posiada moc 3000 W, a maksymalne ciśnienie wytwarzanej pary sięga 8,1 Ba, przy czym jej wydajność przy ciągłym strumieniu wynosi 180 g/min. Dzięki temu prasowanie nawet najcięższych zagnieceń jest szybkie, łatwe i przyjemne.
Stopę żelazka pokryto powłoką Durilium Airglide, dzięki której jest ona odporna na wszelkie zarysowania. Ponadto żelazko z łatwością sunie po wszystkich materiałach, pozostawiając je idealnie gładkimi.
Szufladka antywapienna Calc Collector sprawia, że wszelkie cząsteczki kamienia są precyzyjnie wychwytywane. W znacznym stopniu wpływa to na jakość pracy sprzętu oraz eliminuje ryzyko zabrudzenia tkanin.
Użytkowanie produktu jest niezwykle proste i intuicyjne. Użytkownik ma do wyboru trzy automatyczne programy, do których zalicza się: Delicate, Normal i Max. Ich przełączanie możliwe jest nawet w trakcie prasowania, ponieważ przeznaczone do tego przyciski znajdują się na rączce żelazka.
Dużym atutem może okazać się możliwość prasowania w pionie, dzięki której staje się ono jeszcze bardziej wygodne. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku szczególnie trudnych tkanin, posiadających różnego rodzaju koronki, falbanki czy cekiny.
Zbiornik na wodę posiada pojemność 1,2 l, a przewód doprowadzający parę ma długość 1,8 m. Takie parametry znacznie zwiększają komfort pracy i zapewniają większą swobodę.
Warto wspomnieć, że przenoszenie urządzenia nie powinno sprawiać najmniejszych problemów, ponieważ zostało ono wyposażone w blokadę Lock System. Sprawdzi się ona również przy przechowywaniu.
Tefal ProExpress Ultimate GV9620E0
Jest to sprzęt o mocy 2600 W, który jest w stanie prasować nawet kilka warstw tkanin jednocześnie. Dzieje się tak przez generowaną parę o ciśnieniu sięgającym 8 Ba. Jej ciągły wyrzut posiada moc 180 g/min. Co więcej, do dyspozycji użytkownika dostępny jest przycisk Boost, przeznaczony do usuwania nawet najcięższych zagnieceń.
Przydatnym rozwiązaniem okazuje się także technologia Smart Steam, dzięki której żelazko rozpoznaje ruch ręki, generując przy tym parę w momencie, gdy jest ona konieczna.
Ponadto system Protect chroni wszelkie materiały przed zbędnym ich poplamieniem, a szufladka Calc Collector ułatwia usuwanie powstałego kamienia. Dzięki temu żywotność urządzenia automatycznie wzrasta, a wyrzut pary jest zawsze taki sam.
Należy również wspomnieć, że połączenie silnej pary i wysokiej temperatury niweluje znaczący procent bakterii, znajdujących się na tkaninach.
Zbiornik na wodę o pojemności 1,9 l jest łatwy do zdemontowania i napełnienia w dowolnym momencie.
Do wyboru użytkownika dostępnych jest pięć manualnych programów, które pozwalają na dostosowanie wszelkich ustawień do rodzaju materiału. Sporym udogodnieniem może okazać się również przewód o długości 1,8 m. Transportuje on parę z bojlera do żelazka, jednocześnie gwarantując dużą swobodę ruchów.
Jeśli natomiast chodzi o samą stopę żelazka, zapewnia ona przede wszystkim płynny ślizg po tkaninie oraz optymalne rozprowadzanie pary po całej swojej powierzchni. Ponadto jest ona odporna na wszelkie zarysowania.
Stacja parowa Beko Future Iron SGA9130B
Model SGA9130B marki Beko to jedna z tańszych propozycji w naszym rankingu stacji parowych. Wysoką, jak na tą cenę, funkcjonalność produkt zawdzięcza ceramicznej stopie SoftGlide wyposażonej w system kanalików parowych, mających za zadanie zapewnić efektywne, a jednocześnie bezpieczne prasowanie różnego rodzaju tkanin.
Na wydajność pracy urządzenia wpływają jednak także w dużej mierze świetne parametry: duża moc (3000W), ciągły wyrzut pary 165g/min oraz silne uderzenie pary 600g/min, a także ciśnienie 8 barów. Taki wyniki były możliwe do uzyskania dzięki wbudowanej pompie.
Na uwagę zasługuje także technologia trybu Smart, która to automatycznie ustawia natężenie pary oraz jej temperaturę, dopasowując parametry względem konkretnych materiałów. Takie zabezpieczenie chroni nawet delikatne tkaniny przed całkowicie przypadkowym ich uszkodzeniem.
Sprzęt przystosowano także do prasowania w pionie, przez co doskonale sprawdzi się w przypadku odświeżania delikatnie zagniecionych ubrań, a także prostowania zasłon i firanek. Tą funkcję potwierdzają pozytywne opinie użytkowników.
Funkcja automatycznego wyłączania sprawia, że praca z urządzeniem staje się niezwykle bezpieczna. Po upływie 30 sekund bezczynności, model SGA9130B samoistnie się dezaktywuje. Dodatkowo producent zapewnia, że urządzenie jest w stanie eliminować do 99,9% bakterii i wirusów, co wykazały testy Airmid Healhgroup Ltd.
Philips GC9650/80 Perfect Care Elite
Jest to produkt o mocy 2400 W, przy czym maksymalne ciśnienie pary wynosi 7,5 Ba. Jej wydajność przy ciągłym strumieniu sięga 150 g/min.
Sprzęt wyposażono w system antywapienny Easy De-Calc Plus, który w znacznym stopniu przyczynia się do wydłużenia żywotności stacji. Żelazko powiadamia użytkownika o konieczności czyszczenia za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych.
Co więcej, w przypadku, gdy mamy do czynienia z wyjątkowo trudnymi zagnieceniami – wystarczy nacisnąć przycisk Turbo, który w krótkim czasie sobie z nimi poradzi.
Jeśli chodzi o samo żelazko, należy wspomnieć o jego funkcjonalnej i wygodnej konstrukcji, a także wyjątkowo małej wadze. Dzięki temu doskonale leży w dłoni, przy czym nawet długotrwałe jego użytkowanie nie będzie męczące czy obciążające. Ponadto zbędne stają się obawy o zarysowanie stopy, ponieważ cechuje się ona dużą wytrzymałością. Możliwe jest także prasowanie w pionie, które będzie wyjątkowo przydatne w przypadku delikatnych tkanin, wzbogaconych o rozmaite dekoracje.
Niesamowicie komfortowym rozwiązaniem okazuje się również funkcja OptimalTemp, która pozwala na prasowanie zróżnicowanych materiałów – od jeansu do jedwabiu – bez konieczności zmiany temperatury.
Co ciekawe, producent zapewnia o możliwości korzystania z wody kranowej, bez obaw o uszkodzenie urządzenia. W tym celu należy wyjąć zbiornik, którego maksymalna pojemność wynosi 1,8 l. Warto dodać, że działanie to można wykonać w dowolnym momencie. Nie trzeba więc czekać na całkowite wyłączenie się urządzenia.
Przydatną funkcją dla zapominalskich i zabieganych osób będzie technologia Safe Rest, umożliwiająca pozostawienie żelazka w dowolnym miejscu bez obaw o uszkodzenie tkaniny.
Ponadto funkcja Safety auto – off sprawia, że urządzenie wyłączy się samoczynnie po upływie 10 minut, podczas których nie było wykonywane żadne działanie. Dzięki temu możliwa jest spora oszczędność energii, a co za tym idzie – pieniędzy.
Zdecydowanym atutem okazuje się także technologia Silent Steam, która możliwie najbardziej redukuje generowany hałas. Sprawdzi się ona szczególnie wówczas, gdy w domu lub mieszkaniu przebywają małe dzieci.
Stacja parowa Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80
Kolejną pozycję w rankingu stacji parowych zajmuje model PerfectCare Elite Plus GC9682/80, czyli generator pary wyposażony w szereg niezwykle przydatnych funkcji. Jedną z nich z pewnością okazuje się inteligentny czujnik DynamiQ, który to wykrywa wszelkie ruchy żelazka, jednocześnie automatycznie wytwarzając parę.
Na uwagę zasługuje również technologia OptimalTEMP, ponieważ to właśnie dzięki niej, jakiekolwiek ryzyko przypalenia lub zniszczenia poszczególnych części garderoby, odchodzi w całkowite zapomnienie.
Generator doskonale sprawdzi się do prasowania w pionie, gdyż połączenie silnego wyrzutu pary z niewielką wagą samego żelazka, czyni je zaskakująco wygodnym.
Do plusów z pewnością należy zaliczyć także system Easy De-Calc Plus, odpowiadający za systematyczne informowanie użytkownika o konieczności odkamieniania sprzętu. Co więcej, zbiornik na wodę wynosi aż 1,8l – a to oznacza, że jego częste uzupełnianie będzie całkowicie zbędne.
Zobacz także: Najlepsze ręczne parownice do ubrań – ranking steamerów
Stacja parowa Zelmer ZIS8400 Xcompact
Zelmer ZIS8400 Xcompact to kolejna propozycja o niewielkich rozmiarach, dzięki którym zarówno jej przenoszenie, jak i przechowywanie oraz użytkowanie, staje się całkowicie bezproblemowe i wygodne.
Powyższy model wyposażono w precyzyjny system zapobiegający osadzaniu się kamienia, a także tryb Boost, przeznaczony do usuwania trudnych i problematycznych zagnieceń. Do dyspozycji użytkownika dostępna jest również funkcja Eco, mająca na celu oszczędność energii elektrycznej.
Do przydatnych rozwiązań należy zaliczyć także automatyczne wyłączanie, schowek na przewód zasilający, oraz wyjątkowo krótki czas nagrzewania się, dzięki któremu już w przeciągu 2 minut urządzenie jest gotowe do pracy.
Co więcej, model ten, oprócz prasowania przy użyciu pary, umożliwia także pracę „na sucho”. Opcja ta sprawdzi się przede wszystkim w przypadku materiałów wrażliwych na wilgoć, takich jak zamsz. Sprzęt doskonale nadaje się również do prasowania i odświeżania ubrań w pionie.
Cecotec Fast&Furious 8040 Absolute
Cecotec Fast&Furious 8040 Absolute to już druga propozycja tego producenta, która znalazła się w naszym rankingu generatorów pary przede wszystkim ze względu na świetny stosunek ceny do oferowanych parametrów i ogólnej jakości.
Pod zobowiązującą nazwą modelu, Fast&Furious 8040 Absolute, kryje się optymalne ciśnienie 6 barów i silne uderzenie pary na poziomie 480 g/min. Tymczasem ciągły strumień pary wynosi 145 g/min, co pozwala na osiąganie praktycznie profesjonalnych rezultatów prasowania.
Kontrola temperatury jest łatwa do dopasowania do każdego rodzaju tkaniny, zresztą jak w każdym pośród polecanych generatorów pary. Nagrzewanie jest szybkie, a dodatkowo anodowana stopa Turbo Slide pozwala zaoszczędzić czas podczas prasowania.
Automatyczny system czyszczenia Pro Clean wydłuża żywotność urządzenia i ułatwia korzystanie z niego.
Morphy Richards Speed Steam Pro Pres
Morphy Richards Speed Steam Pro Pres to najmocniejszy generator pary tej marki. Dzięki ciśnieniu o mocy 7-bar możliwe jest wytwarzanie 140 g ciągłej pary, co sprawia, że model może plasować się pośród najlepszych stacji parowych.
Dodatkowe 400 g uderzenia pary pozwala usuwać nawet z najtrudniejsze zagniecenia. Na komfort pracy wpływa też duży 2-litrowy zbiornik na wodę, który zapewnia długie utrzymywanie wysokiego poziomu pary, a zarazem możliwość dłuższego prasowania.
Jak każdy dobry generator pary, Speed Steam Pro Pres posiada funkcję Auto Clean & Descale, która automatycznie usuwa kamień i zapewnia najlepsze rezultaty pracy generatora bez konieczności stosowania filtrów. Ceramiczna stopa żelazka sprawdza się optymalnie na wszystkich rodzajach tkanin.
Obsługa odbywa się za pomocą elektronicznych elementów sterujących, a każdy przycisk jest podświetlany.
Generator pary Tefal Express Power SV8062
Choć rynek najlepszych stacji parowych jest zdominowany przez markę Philips, Tefal zdecydowanie stara się oferować klientom równie szeroki wybór produktów. Express Power SV8062 jest tego doskonałym przykładem. Dostępny w niewygórowanej cenie oferuje optymalne parametry i dobrą jakość.
SV8062 to dobry generator pary, skonstruowany tak, by oferować maksymalny komfort i wydajność prasowania. Wyjmowana szufladka na kamień Calc Collector pozwala Ci stosować także wodę z kranu. Automatyczny system No-Setting dobiera optymalną kombinację pary i temperatury do prasowania tkanin każdego rodzaju.
Generator wytwarza ciągły wyrzut pary o mocy do 130 g/min pod ciśnieniem 6,8 bara, podczas gdy dodatkowe uderzenie pary ma moc do 450 g/min. Stopa Durilium AirGlide Autoclean charakteryzuje się dobrym ślizgiem i trwałością, z kolei samo urządzenie może pochwalić się także bardzo cichą pracą.
Podobnie jak w przypadku pozostałych polecanych generatorów pary, Tefal Express Power SV8062 umożliwia prasowanie w pionie. Funkcja jest dostępna już po 30 sek. rozgrzewania urządzenia i umożliwi Ci odświeżenie każdej marynarki czy też zasłon.
Stacja parowa Tefal Calc Collector SV8011
Calc Collector SV8011 to model wyposażony w specjalną szufladkę, której zadaniem jest zbieranie osadzającego się kamienia. Dzięki temu urządzenie jest w stanie pracować z taką samą intensywnością, jak przy pierwszym użyciu, nawet przez długie lata.
Sprzęt umożliwia prasowanie w pionie, przez co doskonale sprawdzi się w każdym domu. Dużym plusem jest także powłoka Durilium AirGlide, której zadaniem jest zapewnianie możliwie największej wydajności prasowania, poprzez zagwarantowanie optymalnego ślizgania się po wybranej tkaninie.
Pojemność zbiornika na wodę wynosi aż 1,8l, a blokada Lock System zapewnia łatwe i bezpieczne przenoszenie oraz przechowywanie urządzenia. Do dyspozycji użytkownika dostępny jest także tryb Eco, mający oszczędzać nawet 20% energii elektrycznej, jednocześnie nie wpływając na jakość prasowania.
Rozwiązaniem dla zapominalskich jest funkcja Auto Off, która wyłączy sprzęt w momencie, w którym nie będzie on używany.
Blaupunkt SSP701
Jednym z najtańszych w naszym rankingu stacji parowych jest model Blaupunkt SSP701. Wyjątkowo niska cena, w jakiej możemy kupić to urządzenie wcale nie świadczy o tym, że nie jest to dobry generator pary. SSP701 może bowiem pochwalić się wyjątkowo dużą mocą (3200W), przyzwoitą pojemnością zbiornika na wodę (1,5) i optymalnymi parametrami, które mają wpływ na efektywność pracy.
To właśnie dzięki takim modelom jak ten stacje parowe stają się technologią dostępną dla każdego, niezależnie od tego jakim budżetem dysponuje. Oczywiście maksymalne
ciśnienie i ciągły wyrzut pary nie są specyfikacjami, które być porównywane z możliwościami oferowanymi przez modele z czołowych miejsc naszego rankingu stacji parowych. Jednak te wartości są na tyle zoptymalizowane, że i tak odczujesz ogromną różnicę pomiędzy tą stacją parową, a żelazkiem parowym.
Dwa zakresy regulacji pary i automatyczna regulacja temperatury stopy żelazka wpływają na komfort użytkowania, podobnie jak łatwy w obsłudze panel elektroniczny.
Grundig SIS 9870
Podobnie jak Philips, marka Grundig też ma swoje oddane grono fanów. Nie bez przyczyny – ostatecznie oferuje godną zaufania jakość od wielu lat. Model SIS 9870 to jedna z dobrych stacji parowych i propozycja godna uwagi.
Ci, którzy cenią niemiecką jakość, nie będą zwiedzeni i w tym przypadku. Urządzenie oferuje bowiem bardzo satysfakcjonujące parametry pracy – moc 2800 W, skoncentrowany wyrzut pary do 450 g/min i maksymalne ciśnienie pary 7,2 bara.
Ma funkcję automatycznego zapobiegania osadzaniu się kamienia, wyjmowany zbiornik na wodę o komfortowej pojemności 1,8 litra i sensownie dopracowaną kontrukcję. Innymi słowy, to jedna z najlepszych stacji parowych w tym przedziale cenowym.
Gotie GGP-3000
Model ten wyposażono w ceramiczną stopę wyższej klasy, cechującą się wysoką odpornością na zarysowania oraz właściwościami, które umożliwiają bezproblemowy poślizg na wszelkich tkaninach.
Technologia Smart Power zapewnia szybkie nagrzewanie i gotowość do pracy, a jednocześnie gwarantujące perfekcyjne niwelowanie wszelkich zagnieceń, przy jednoczesnej ochronie materiałów ubrań. Zbędne staje się więc zamartwianie i samodzielne dostosowywanie temperatury, ponieważ urządzenie doskonale sobie z tym poradzi.
Gotie GGP-3000, mimo niskiej ceny, jest dobrym generatorem pary, przemyślanym pod kątem wygody użytkowania. Jest lekki i posiada długi wąż wodny, dzięki czemu nawet prasowanie w pionie nie jest męczące.
Dodatkowym atutem z pewnością jest spora pojemność zbiornika na wodę (1,5 l), a także oszczędny tryb Eco, funkcja automatycznego wyłączania oraz możliwość zwinięcia całego kabla do wnętrza urządzenia.
Philips GC 6720/30 FastCare
Philips GC 6720/30 FastCare to jedna z tańszych, ale w dalszym ciągo bardzo dobrych stacji parowych. Model wyróżnia się korzystną ceną nie tylko w gamie produktów marki, ale także w naszym rankingu generatorów pary.
Urządzenie jest wyposażone w pompę o ciśnieniu 5,2 bara, dzięki której nieźle radzi sobie ono z usuwaniem zagnieceń. Pracę wspiera ciągły strumień pary i silny strumień pary, możliwe jest także prasowanie w pionie.
Odłączany zbiornik wody o pojemności 1,4 litra można łatwo wyjąć i napełnić pod kranem – dzięki dużemu otworowi wlewowemu możliwe jest szybkie napełnianie. Pojemność zbiornika wystarcza na około 2 godziny prasowania bez konieczności uzupełniania wody.
Philips GC 6720 to tani i dobry generator pary, który oferuje dodatkowo kompaktowe wymiary i ergonomiczny uchwyt.
MPM MZE-23
Marka MPM słynie z tanich i funkcjonalnych rozwiązań. Podobnie jest w przypadku modelu MZE-23, który jest idealnym przykładem dobrego generatora pary, dostępnego w wyjątkowo niskiej cenie.
Podobnie jak większości modeli z naszego rankingu generatorów pary, system optymalizacji temperatury w tej stacji parowej sprawia, że z łatwością można wyprasować zarówno jeansowe spodnie, sztruksową koszulę czy bawełnianą bluzkę.
Zbiornik na wodę o pojemności 1,5 litra oferuje optymalny czas pracy i możliwość wygodnego monitorowania poziomu wody. Z kolei dzięki możliwości pracy w pionie, generator pary sprawdzi się także w prasowaniu zasłon, firan i ubrań na wieszaku – np. koszul albo sukienek.
Prócz tego, że jest to urządzenie funkcjonalne, MPM MZE-23 oferuje dodatkowo kompaktowe rozmiary, niską wagę i łatwą obsługę. Możesz używać go z przyjemnością i z łatwością przechowywać go na przykład w szafie. Ułatwia to m.in. schowek na przewód sieciowy.
Braun IS 2058BK
Braun IS 2058BK to o tyle ciekawy produkt, że jest to najmniejsza stacja parowa w ofercie marki Braun. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom i przemyślanej konstrukcji sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma zbyt dużej ilości miejsca, a jednocześnie doskonale sprawdzi się do codziennego dbania o garderobę. Podstawa tego modelu mieści się na kartce A4.
Choć nie jest to produkt pionierski, jest dostępny w korzystnej cenie i jest wyposażony w inteligentną technologię iCare, komfortową w użytkowaniu stopę Eloxal FreeGlide 3D i bardzo dobrze radzi sobie z różnorodnymi zagnieceniami tkaniny.
Technologia iCare sprawia, że prasowanie jest intuicyjne i szybkie. Dba ona o to, by nastawienie bezpiecznej temperatury odbywało się w pełni bezpiecznie, niezależnie od rodzaju tkaniny. Dzięki nowoczesnym technologiom zastosowanym w tym modelu, nawet, gdy zostawisz żelazko bez nadzoru, tkanina będzie w pełni chroniona przed spaleniem.
Ciągły wyrzut pary w tym modelu sięga 125g/min, z kolei dodatkowe uderzenie pary wynosi 400 g/min, co pozwala dokładnie przenikać i prostować tkaniny.
Braun CareStyle Compact IS 2144BK
Alternatywnie można zdecydować się na model Braun CareStyle Compact IS 2144BK. On także łączy w sobie minimalistyczne rozmiary oraz wysoką funkcjonalność. Pozwala więc nie tylko uzyskać najwyższą efektywność prasowania i oszczędzić czas, ale też nie sprawia kłopotu podczas przechowywania.
Oba modele są do siebie bardzo podobne. Tu także mamy do dyspozycji innowacyjną konstrukcję stopy oraz Tryb iCare, ale dodatkowo mamy także tryb turbo. Jego użytkowanie jest możliwe, ponieważ IS 2144BK dysponuje wyższą mocą (2400 W).
Jak przystało na bardzo dobrą stację parową, Braun CareStyle Compact IS 2144BK umożliwia prasowanie w pionie, ma funkcję automatycznego wyłączenia (po 10 minutach), a także tryb ECO, który minimalizuje zużycie energii o niemal 50%.
Zelmer ZIS5400 Aqua Steam
Pośród niedrogich, a dobrych stacji parowych należy wymienić także model Zelmer ZIS5400 Aqua Steam. Posiada on bowiem wszystko, w co powinno być wyposażone porządne żelazko ze stacją pary.
Ceramiczna stopa Perfect Glide dobrze sprawdza się na różnego rodzaju tkaninach, gładko po nich sunąc. Automatyczny system antywapienny Anti-Calc skutecznie zapobiega osadzaniu się kamienia we wnętrzu urządzenia, co przekłada się na estetyczny wygląd prasowanych ubrań.
Opcje prasowania na sucho i w pionie to dodatkowe funkcjonalności tego modelu. Wraz z jego wydajnością (moc 2400 W i ciśnienie 6 bar) prasowanie odbywa się sprawnie i łatwo. Choć stały strumień pary nie jest bardzo duży i wynosi 120 g/min, maksymalny wyrzut pary 320 g pozwala poradzić sobie ze wszelkiego rodzaju zagnieceniami.
Black&Decker BXSS2200E
Black&Decker BXSS2200E, jak na tanie urządzenie, całkiem nieźle wypada w naszym rankingu generatorów pary. Wytwarzanie pary na poziomie 120 g/min powinno poradzić sobie z uporczywymi zagnieceniami, a dzięki funkcji pionowego prasowania przygotujesz z nim także ubrania na wieszakach i wyprasujesz firany.
Ponadto model nagrzewa się szybko i łatwo reguluje się w nim siłę strumienia pary, dopasowując pracę urządzenia do różnych rodzajów tkanin. System antywapienny stale chroni generator pary przed osadami z kamienia, dodatkowo dba o to też funkcja samooczyszczania.
Zbiornik o pojemności 1,5 litra można uzupełniać także podczas pracy. Ponadto możesz liczyć na wygodny, składany uchwyt i odporną na uszkodzenia, ceramiczną stopę.
Electrolux E6ST1-8EG
Electrolux to jedna z popularniejszych marek na rynku, więc i ona musiała znaleźć się w naszym rankingu generatorów pary. Model E6ST1-8EG dość dobrze radzi sobie z konkurencją oferując moc 2400 W i wytwarzając ciśnienie na poziomie 6 barów.
Jest jednocześnie minimalistyczny i estetyczny. Zamontowana z przodu lampa pozwala dostrzec każde zagniecenie, a ich usuwanie ułatwia możliwość wyboru dedykowanego programu pracy dla każdej tkaniny.
To dobry generator pary, który nagrzewa się już w minutę, ma wbudowany wskaźnik gorącej stopy ThermoSafe, który zapewnia bezpieczeństwo pracy, a także odporną na zarysowania stopę Resilum 221.
G3FERRARI G40011
G3FERRARI G40011 to ciekawostka w naszym rankingu stacji parowych i propozycja dla tych, którzy nie lubią oczywistych, popularnych rozwiązań. To urządzenie wysokiej jakości, wyposażone w system samoczyszczenia, wskaźnik temperatury pary oraz płyty.
Wyjmowany zbiornik o pojemności 1,2 litra umożliwia wystarczająco długie prasowanie bez konieczności ciągłego dolewania wody. Istotny jest także fakt, że wodę można dolewać w dowolnym momencie, bez oczekiwania na ostygnięcie stacji parowej.
Objętość emitowanej pary wynosi 80-100 g /min, co jest jednym z niższych wyników na rynku, ale w zupełności wystarcza do usuwania większości rodzajów uporczywych zagnieceń. Pracę ułatwia możliwość ustawienia różnych trybów prasowania: wełny, bawełny, lnu, nylonu czy jedwabiu.
Russell Hobbs 24440-56
Nasz ranking generatorów pary zamyka Russell Hobbs 24440-56. Ten model jest często wymieniany pośród polecanych generatorów pary i mimo niskiej ceny zbiera pozytywne opinie użytkowników.
Z całego naszego zestawienia ten model oferuje najniższej mocy wyrzut pary (100 g/min), ale wszystko to jest to wartość, która powinna wystarczyć do uporania się nawet z trudniejszymi zagnieceniami na koszulach, bluzach czy grubym jeansie.
Jak każdy dobry generator pary, Russell Hobbs 24440-56 posiada system antywapienny, który chroni go przed gromadzeniem się kamienia. Filtr antywapienny można opłukać pod wodą. Na łatwość obsługi wpływa także wskaźnik nagrzania do odpowiedniej temperatury oraz wskaźnik przypominający o czyszczeniu filtra.
Jak wybrać najlepszą stację parową?
Decydując się na zakup konkretnego generatora pary, szczególną uwagę należy poświęcić oferowanym przez urządzenie parametrom oraz funkcjom. Do najważniejszych z nich zalicza się:
- Ciśnienie pary – mówi się, że im większe będzie ciśnienie, tym wyższa okaże się skuteczność prasowania.
- Współczynnik wyrzutu – czyli parametr podawany w gramach na minutę (g/min). Określa on rzeczywistą ilość wytwarzanej pary w przeciągu jednej minuty pracy. Niektóre urządzenia oferują również funkcję maksymalnego wyrzutu, przeznaczoną do usuwania trudnych zagnieceń. Zdecydowanie warto więc brać to pod uwagę w przypadku, gdy dana stacja parowa ma spełniać nawet skomplikowane funkcje.
- Moc urządzenia – będzie ona mówiła nie tylko o wytrzymałości oraz jakości samego sprzętu, ale i czasie, który potrzebny jest do pełnego nagrzania się urządzenia.
- Zbiornik na wodę – jego pojemność odgrywa znaczącą rolę. Zbyt małe zbiorniki będą bowiem wymagały częstego uzupełniania, które nieraz wymaga całkowitego wyłączenia generatora. Zdecydowanie wydłuży to więc czas pracy.
- Stopa żelazka – materiał, z którego wykonano stopę, powinien być odporny na zarysowania, a jednocześnie równomiernie rozprowadzać ciepło. Obecnie stosuje się szereg jakościowych powłok, które to zapewniają dodatkową ochronę oraz wygodniejszy poślizg.
- System odkamieniania – to absolutny niezbędnik, jeśli użytkownikowi zależy na wydłużonej żywotności sprzętu.
Najważniejsze zalety i wady generatora pary
Każdy przyszły posiadacz generatora pary z pewnością zastanawia się, z czym konkretnie wiąże się ten zakup. Zacznijmy więc od zalet, do których na pierwszym miejscu zalicza się ogromna oszczędność czasu. Prasowanie ubrań przy użyciu stacji parowej jest bowiem o wiele szybsze, a jednocześnie znacznie precyzyjniejsze, niż w przypadku pracy z klasycznym żelazkiem.
Generator pary jest również bezpieczną opcją dla wszelkich tkanin. Nie mamy tu bowiem do czynienia z ryzykiem wystąpienia jakichkolwiek przebarwień, wyblaknięć oraz uszkodzeń spowodowanych przypaleniem. Nowoczesne modele posiadają szereg zabezpieczeń, mających na celu zapewnienie możliwie największego komfortu użytkowania.
Kolejną zaletą jest możliwość prasowania i odświeżania części garderoby w pozycji pionowej. Zbędne staje się więc rozkładanie deski, która to zajmuje sporą ilość przestrzeni w pomieszczeniu. Co więcej, dzięki stacji parowej da się wyprasować nawet firanki czy zasłony, a także odświeżyć delikatną marynarkę lub jedwabną bluzkę.
Ogromne znaczenie ma również łatwość, z jaką odbywa się cały proces. Większość urządzeń pracuje bowiem w pełni automatycznie, tym samym zapewniając ogromny komfort. Często całkowicie niepotrzebne staje się również samodzielne dostosowywanie temperatur do konkretnych tkanin, ponieważ generator zrobi to samodzielnie.
Przejdźmy jednak do wad, które także mogą odegrać dużą rolę przy podejmowaniu decyzji:
- Cena – stacje parowe zdecydowanie nie należą do urządzeń tanich. Ich ceny wynoszą nieraz kilka tysięcy złotych, jednak na rynku dostępne są również modele znacznie tańsze, które również znalazły swoje miejsce w naszym rankingu stacji parowych.
- Rozmiar – w znacznej większości przypadków, rozmiary generatorów pary są całkiem spore. Należy więc liczyć się z tym, że zarówno przenoszenie, jak i przechowywanie urządzenia tego typu, może być uciążliwe.
Jaki generator pary wybrać? Najpopularniejsi producenci
Każdy użytkownik chce, aby wybrana stacja parowa spełniała wszelkie postawione jej wymagania. Żeby sprostać oczekiwaniom, poszczególni producenci dokładają wszelkich starań, ciągle ulepszając oferowane przez siebie modele. Jednocześnie na rynku pojawiają się coraz to nowsze, bardziej zaawansowane rozwiązania i propozycje.
Jedną z wiodących marek, zajmujących się produkcją generatorów pary, jest oczywiście Philips. Nie sposób zaprzeczyć stwierdzeniu, że firma zasłużyła na swoją pozycję. Stosuje ona bowiem szereg nowoczesnych, innowacyjnych, a jednocześnie niespotykanych dotąd funkcji, przez co produkowane modele cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a także uznaniem ze strony użytkowników. Dlatego też znaczącą ilość pozycji w naszym rankingu stacji parowych zajęły właśnie generatory pary marki Philips.
Stabilną pozycję wypracowało sobie także francuskie przedsiębiorstwo Tefal, goniące za współczesnymi trendami i potrzebami. Pozostałe marki, które pojawiły się w naszym rankingu stacji parowych, takie jak Braun czy Bosch, również nie dają za wygraną, ciągle udoskonalając wypuszczane na rynek stacje parowe.
#materiałreklamowy