• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 tygodnie temu

Waga kuchenna niejednokrotnie okazuje się wyjątkowo przydatnym urządzeniem, które usprawnia, a także pomaga w codziennym przygotowywaniu posiłków. Sprzęty tego typu odnajdują się więc w praktycznie każdym domu, a ich zakup niesie za sobą szereg korzyści.

Jak jednak wybrać odpowiednią wagę kuchenną? Co powinno cechować wysokiej jakości urządzenie? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Dobry saturator do wody gazowanej – Ranking [TOP 10]

Waga kuchenna – rodzaje

Waga kuchenna – rodzaje

Zasadniczo rzecz biorąc, wagi kuchenne dzieli się na mechaniczne i elektroniczne. Te pierwsze cechują się łatwą obsługą, a także wyjątkowo niskimi cenami. Sprawdzają się one przede wszystkim wówczas, gdy dokonywane pomiary mają mieć charakter głównie orientacyjny, gdyż nie są one tak precyzyjne, jak w przypadku wagi elektronicznej. Ta z kolei, oprócz dokładności, zapewnia również wygodę, ale także rozmaite funkcje dodatkowe.

Wagi elektroniczne przeważnie zasilane są bateriami (AAA lub litowymi CR 2032). Są one jednocześnie wyposażone w cyfrowy wyświetlacz, a nieraz również przydatne akcesoria, jak chociażby misę do ważenia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wagi kuchennej?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wagi kuchennej?

Przed podjęciem decyzji o zakupie wagi kuchennej zdecydowanie warto przyjrzeć się jej parametrom, wśród których należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • Dokładność pomiaru – czyli parametr określany w gramach. Im mniejsza będzie jego wartość, tym dokładniejsza okaże się waga. Modele elektroniczne przeważnie osiągają dokładność na poziomie 0,5-2 g.
  • Jednostki wagowe – wysokiej jakości wagi kuchenne przeważnie obsługują kilka różnych jednostek wagowych, w tym podstawowe gramy i kilogramy, ale również funty, czy nawet mililitry.
  • Maksymalne obciążenie – w zależności od tego, do jakich celów wykorzystywana będzie waga kuchenna (np. domowych lub restauracyjnych), należy wybrać model o dopasowanym obciążeniu maksymalnym. Na rynku spotykane są bowiem sprzęty, przy których wartość tego parametru wynosi 4-5 kg, ale również te o maksymalnym obciążeniu na poziomie 50, czy nawet 100 kg.
  • Materiał wykonania – wagi kuchenne powinny cechować się trwałością i odpornością na przypadkowe uszkodzenia. Dlatego też zdecydowanie warto stawiać na modele wykonane z wysokiej jakości materiałów.
  • Dodatkowe funkcje – wśród których wyróżnia się przede wszystkim tarowanie (doważanie), czyli możliwość osobnego ważenia poszczególnych składników w tym samym naczyniu. Ważna jest również funkcja automatycznego wyłączania, czy też wskaźniki niskiego poziomu baterii. Wagi kuchenne z wyższej półki mogą gwarantować także poszczególne udogodnienia, w tym chociażby przeliczanie jednostek wagowych, wyliczanie kaloryczności lub zawartości poszczególnych składników pokarmowych, termometr, czy też alarm z minutnikiem.

Dobra waga kuchenna – ranking [TOP 5]

Model Dokładność pomiaru Maksymalne obciążenie Cena Gdzie kupić?
Beurer KS 59 1 g 20 kg 187,99 zł
Hoto Smart 0,1 g 3 kg 107,83 zł
Sencor SKS 5305 1 g 5 kg 79,99 zł
Sencor SKS 6700BK 1 g 5 kg 199,99 zł
Adler AD 3138B 1 g 5 kg 33,00 zł

Waga kuchenna Beurer KS 59

Waga kuchenna Beurer KS 59

Model KS 59 marki Beurer, choć nie należy do najtańszych, cechuje się niezwykle wysoką jakością wykonania, a także zadowalającymi parametrami. Dokładność pomiaru sprzętu wynosi bowiem 1 g, co świadczy o dużej precyzji, natomiast maksymalne obciążenie sięga aż 20 kg. Oznacza to, że waga sprawdzi się nie tylko przy ważeniu produktów spożywczych, ale również wielu innych rzeczy, jak chociażby paczek do wysyłki.

Urządzenie jest zasilane bateriami typu AAA (1,5 V). Posiada ono również nowoczesne przyciski, a także dużą powierzchnię ważenia, która dodatkowo nie sprawia problemów podczas czyszczenia, gdyż została wykonana ze szkła.

Co więcej, model ten oferuje szereg przydatnych funkcji, w tym chociażby automatyczne wyłączanie, wskaźnik przeciążenia, tarowanie, czy też możliwość przełączania jednostek wagowych. Dodatkowym udogodnieniem okazuje się funkcja pamięci, która pozwala na wyświetlenie wyniku ostatniego ważenia.

Hoto Smart

Hoto Smart

Waga kuchenna marki Hoto, czyli jednego z elementów ekosystemu wykreowanego przez Xiaomi, cechuje się wysoką jakością wykonania z dbałością o każdy szczegół. Produkt ten wyróżnia nowoczesny design oraz łatwość, z jaką odbywa się obsługa.

Sprzęt jest w stanie ważyć składniki z dokładnością do 0,1 g, natomiast maksymalne dopuszczalne obciążenie wynosi w tym przypadku 3 kg. Użytkownicy zyskują jednocześnie możliwość zmiany jednostek pomiarowych tak, aby były one możliwie najlepiej dopasowane.

Na froncie urządzenia znajduje się czytelny wyświetlacz LED, a cała konstrukcja jest wytrzymała oraz łatwa do czyszczenia.

Co więcej, inteligentna waga Hoto jest w pełni kompatybilna z aplikacją Mi Home, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dostępu do takich funkcji, jak chociażby zapisywanie danych z pomiarów, czy też tworzenie i udostępnianie rozmaitych przepisów. Zdecydowanie jest to więc coś, co nieraz okazuje się wyjątkowo przydatne.

Waga kuchenna Sencor SKS 5305

Waga kuchenna Sencor SKS 5305

Model SKS 5305 od marki Sencor wykonany został z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która znacząco ułatwia czyszczenie wagi oraz zapewnia jej trwałość i wytrzymałość. Sprzęt wyposażono również w czytelny wyświetlacz LCD z podświetleniem, a także intuicyjne przyciski, z użyciem których możliwa jest łatwa zamiana jednostek wagowych, włączenie lub wyłączenie urządzenia oraz wykorzystanie funkcji tarowania.

Maksymalne dopuszczalne obciążenie wagi wynosi 5 kg, a wszelkie pomiary dokonywane są przez 4 czujniki nacisku z dokładnością do 1 g, co zapewnia dużą precyzję.

Do atutów wagi Sencor SKS 5305 zdecydowanie warto zaliczyć dużą powierzchnię ważenia, ale również takie funkcje, jak chociażby automatyczne wyłączenie po wykryciu bezczynności, czy też sygnalizacja niskiego stanu baterii oraz przeciążenia.

Sencor SKS 6700BK

Sencor SKS 6700BK

Waga kuchenna Sencor SKS 6700BK, choć nie zachwyca swoją ceną, okazuje się niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem, które dodatkowo cieszy oko i doskonale wpasowuje się w nowoczesny wystrój.

Produkt ten wyposażono w bambusową deskę, a także zdejmowaną misę nierdzewną. Dzięki temu możliwe jest jednoczesne pokrojenie, a następnie zważenie wybranych składników, co znacząco usprawnia i przyspiesza cały proces przygotowywania danego posiłku.

Margines błędu wykonywanych pomiarów to w tym przypadku zaledwie 1 g, a maksymalne obciążenie wynosi 5 kg. Warto zwrócić również uwagę na funkcję tarowania, dzięki której możliwe jest ważenie wielu komponentów jednocześnie.

Obsługa urządzenia jest łatwa i całkowicie bezproblemowa, a wyświetlacz czytelny. Co więcej, model ten oferuje także funkcję pomiaru objętości płynów oraz automatycznego wyłączenia po wykryciu bezczynności, ale i wskaźnik słabej baterii lub przeciążenia.

Waga kuchenna Adler AD 3138B

Waga kuchenna Adler AD 3138B

Model AD 3138B marki Adler to klasyczna, a zarazem funkcjonalna i przystępna cenowo waga kuchenna. Jej maksymalne dopuszczalne obciążenie wynosi 5 kg, a sprzęt dokonuje pomiarów z marginesem błędu na poziomie 1 g.

Urządzenie cechuje się niewielkimi rozmiarami, przez co jest ono łatwe zarówno w użytkowaniu, jak i przechowywaniu lub transportowaniu. Wagę z powodzeniem można więc zabrać na weekendowy wyjazd, aby precyzyjnie przygotować ulubione posiłki.

Sprzęt wyposażono w czytelny wyświetlacz LCD, a także funkcję automatycznego wyłączania w przypadku bezczynności, możliwość obliczania objętości płynów i zmiany jednostek wagowych, ale również funkcję doważania (po naciśnięciu przycisku ZERO).

Powierzchnia wagi kuchennej Adler AD 3138B została wykonana ze szkła, dlatego też jest ona wytrzymała oraz łatwa w czyszczeniu.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

1/5 - (1 vote)