• Ostatnia modyfikacja artykułu:5 miesięcy temu

Pomiar temperatury ciała można wykonać na kilka sposobów – jednym z nich jest zastosowanie bezkontaktowego termometru na podczerwień (NCIT). Dobre termometry bezdotykowe minimalizują ryzyko zakażenia krzyżowego i ryzyko rozprzestrzeniania się chorób przy zachowaniu odpowiedniej odległości podczas pomiaru.

Urządzenia zyskały na znaczeniu od momentu wybuchu pandemii spowodowanej przez wirus COVID-19 i pełnią funkcję jednego z kluczowych narzędzi pomagających identyfikować i ograniczać rozwój zakażeń.

Termometry bezdotykowe, w odniesieniu do tradycyjnych termometrów rtęciowych, są nieporównywalnie bezpieczniejsze, łatwiejsze w obsłudze oraz w higienicznym utrzymaniu. Pomiar temperatury jest znacznie szybszy, często mamy także możliwość mierzenia temperatury otoczenia, posiłku lub wody. Mimo faktu, że są nieco większe niż rtęciowe odpowiedniki, pozostają urządzeniami kompaktowymi.

Ile kosztuje termometr elektroniczny bezdotykowy? Ceny nie różnią się znacznie, ale najczęściej mają odzwierciedlenie w dokładności, miarodajności i szybkości pomiaru temperatury. Poniższy ranking termometrów bezdotykowych umożliwi Ci wybór najlepszego urządzenia w cenie, która będzie odpowiadała Ci najbardziej. Sprawdź najlepsze termometry bezdotykowe dostępne na rynku.

Sprawdź również: Ranking oczyszczaczy powietrza – TOP 20

Termometr elektroniczny cyfrowy Meriden TM-19

Termometr cyfrowy Meriden TM-19

Ranking 2023 najlepszych termometrów bezdotykowych – TOP 20

Tworząc ranking termometrów bezdotykowych wzięliśmy pod uwagę najważniejsze cechy tych urządzeń, a mianowicie: cenę, czas pomiaru, dokładność pomiaru, ilość pomiarów zapisywalnych w pamięci termometru, a także odległość pomiaru. Waga ostatniego kryterium, czyli zalecanej odległości, z której należy wykonać pomiar, jest zależna od docelowego przeznaczenia urządzenia.

Jeśli kupujesz urządzenie do domu i nie będzie ono przeznaczone dla małego dziecka, najlepszym termometrem bezdotykowym dla Ciebie będzie ten, który zapewnia skuteczność pomiaru z mniejszej odległości. Jeśli jednak termometr będzie służył różnorodnej grupie ludzi, a więc na przykład będzie stosowany w biurze lub w placówce medycznej, wtedy warto zainwestować w model, który umożliwia pomiar z większej odległości.

Dobre termometry bezdotykowe dostępne obecnie na rynku, posiadają pewne standardy. Najlepsze termometry bezdotykowe są wyposażone w dwukolorowy ekran, który podpowiada kiedy temperatura mieści się w bezpiecznym zakresie (wynik podświetlany jest na zielono), a kiedy poza niego wykracza (gorączka sygnalizowana jest czerwonym podświetleniem ekranu). Wskaźnik niskiego poziomu naładowania baterii także pozostaje normą w dobrych termometrach bezdotykowych. Podobnie zresztą jak tryb nocny, który umożliwia wyłączenie dźwięku i włączenie wibracji lub podświetlenia.

Czytaj także: Elektryczny koc grzewczy – jaki wybrać?

Nazwa Cena Czas pomiaru Odległość pomiaru Dokładność pomiaru Pamięć pomiarów Gdzie kupić?
Novama Free Colors 71,00 zł 1 sek 0,5 cm – 3 cm 0,2 °C 30
Vitammy Sky 59,00 zł 1 sek max 5 cm 0,3°C 30
Microlife Delfin NC 400 105,00 zł 3 sek max 5 cm 0,2 °C 30
Microlife NC 150 129,00 zł 3 sek max 5 cm 0,2 °C 30
Microlife NC 100 99,00 zł 3 sek max 5 cm 0,2 °C 30
TM-65E Infrared Ecomed 88,00 zł 1 sek b.d. 0,1 °C 30
Tech-Med TM-F03BB 79,00 zł ≤ 1 sek 5–10 cm 0,2 °C 32
Medisana FTN 76120 180,00 zł 1 sek 5 cm 0,2 °C 30
Sanity BabyTemp AP 3116 96,00 zł 1 sek max 5 cm 0,2 °C 30
Geratherm NonContact 126,00 zł 2 sek max 5 cm 0,2 °C 30
Meriden TM-19 125,00 zł 1 sek max 5 cm b.d. 9
Hetaida HTD8808C 65,00 zł 2 sek max 15 cm 0,3 °C 50
Esperanza ECT002 Dr Lucas 38,00 zł 1 sek max 15 cm 0,3 °C 32
OroMed Oro-Baby Color 85,00 zł 1 sek 3 cm - 5 cm 0,3 °C 35
Vicks VNT200 109,00 zł 2 sek b.d. 0,2 °C 5
Medel No Contact 89,00 zł 1 sek 0,5 cm – 3 cm 0,2 °C 30
Medisana TM 750 89,00 zł 1 sek b.d. 0,2 °C 30
Yuwell YT-1 PBTB015 82,00 zł 1 sek 5 cm 0,3 °C -
Omron Gentle Temp 720 MC-720-E 210,00 zł 1 sek 1–3 cm 0,3 °C 25
Braun BNT 400 150,00 zł 2 sek 0 cm – 2,5 cm 0,2 °C -

Termometr elektroniczny bezdotykowy Novama Free Colors

Novama Free Colors

Modele Free Colors marki Novama charakteryzuje różnorodność kolorów. To czyni je najlepszymi termometrami bezdotykowymi dla dzieci, bo wybór urządzenia można choć w części powierzyć pociechom. Do wyboru jest model niebieski (Aquamarine), zielony (Fresh Green) oraz biały (Frost White).

Urządzenia są wyposażone w tryb nocny, który umożliwia wyłączenie dźwięku i podświetlenia wyświetlacza. Za pomocą tego termometru możliwe jest dokonanie pomiaru temperatury żywności oraz pomieszczenia.

Vitammy Sky

Vitammy Sky

Vitammy Sky to kolejna warta uwagi propozycja spośród tanich termometrów bezdotykowych. Monitoruje temperaturę ciała na czole oraz, dzięki odczepianej skuwce, także w uchu. Posłuży również do pomiaru temperatury powierzchni, obiektów, cieczy oraz otoczenia.

Alarm gorączki obejmuje sygnalizację akustyczną i świetlną. Gdy Vitammy Sky wykryje, że temperatura wykracza poza normę, powiadomi o tym odpowiednim podświetleniem i uruchomi alarm dźwiękowy. W pamięci urządzenia jest dostępnych 30 ostatnich wyników, z uwzględnieniem daty oraz godziny pomiaru. Zapis danych może odbywać się w °C oraz °F.

Microlife Delfin NC 400

Microlife Delfin NC 400

Microlife Delfin NC 400 to termometr elektroniczny bezdotykowy, który będzie perfekcyjnym rozwiązaniem dla rodziców małych dzieci. Technologia Silent Glow pozwala łatwo odczytywać wyniki pomiarów, dzięki dwóm kolorom podświetlenia ekranu.

Delfin potrafi mierzyć temperaturę ciała, ale także różnego rodzaju cieczy i otoczenia. Pomoże także poprawić nastrój dziecka, które źle się czuje lub boi się mierzenia temperatury. Gdyby miejsca w rankingu były przydzielane przez dzieci, Microlife Delfin NC 400 z pewnością zostałby uznany za najlepszy termometr bezdotykowy.

termometr elektroniczny bezdotykowy Microlife NC 150

Microlife NC 150

Termometr Microlife NC 150 po każdym uruchomieniu  przeprowadza samosprawdzenie, co daje gwarancję precyzyjnego pomiaru. Producent deklaruje, że pomiar temperatury jest zupełnie niezależny od zewnętrznych źródeł ciepła.

Jednocześnie termometr może służyć także do pomiaru temperatury obiektów i przedmiotów, które mają temperaturę niższą niż 100 °C. Wyjątkowo duży zasięg oraz nieco dłuższy niż w przypadku konkurencji czas pomiaru sprawiają, że ten model będzie lepszym rozwiązaniem dla dorosłych, niż dla dzieci.

Microlife NC 100

Microlife NC 100

Podobnie jak model wyżej, Microlife NC 100 także samodzielnie sprawdza kalibrację przy każdym uruchomieniu. Potrafi również określać temperaturę powierzchni różnorodnych substancji (na przykład mleka w butelce czy wody w kąpieli), a także temperaturę otoczenia.

Wyświetlacz LCD zawiera 4 cyfry, ikony specjalne i dwa kolory podświetlenia, które sygnalizują temperaturę w normie lub stan gorączkowy. Sygnały akustyczne pojawiają się w momencie włączenia, zakończenia pomiaru i gorączki (10 krótkich sygnałów).

TM-65E Infrared Ecomed

TM-65E Infrared Ecomed to jeden z tych termometrów, dzięki którym pomiar wykonasz już w sekundę. Co więcej, ten model jako jeden z niewielu na rynku i jedyny w naszym rankingu termometrów bezdotykowych wyróżnia się szczególną dokładnością, która wynosi 0,1 °C.

Jak każdy najlepszy termometr bezdotykowy TM-65E Infrared Ecomed mierzy także temperaturę płynów i powierzchni. Zapamiętuje także 30 ostatnich wyników pomiaru.

Urządzenie jest zasilane dwoma bateriami AAA i umożliwia oszczędzanie ich energii dzięki funkcji automatycznego wyłączania po 30 sekundach. Dodatkowo sygnał dźwiękowy zaalarmuje o niskim poziomie baterii.

Tech-Med TM-F03BB

Tech-Med TM-F03BB to najlepszy termometr bezdotykowy, jeśli brać pod uwagę czas pomiaru. Ten model wykonuje bowiem pomiar nawet w pół sekundy. Oczywiście możesz używać go nie tylko do pomiaru z czoła, ale i do mierzenia temperatury przedmiotów, takich jak np. mleko dla dziecka w butelce.

Jak przystało na dobry termometr bezdotykowy, ten model oferuje pamięć do 32 ostatnich pomiarów i możliwość zmiany ustawień wyświetlania temperatury ze stopni Celsjusza na Fahrenheita. Dokładność pomiaru wynosi 0,2 °C.

O podwyższonej temperaturze ciała informuje alarm i informacja na wyświetlaczu cyfrowym. Tryb oszczędzania energii automatycznie wyłącza urządzenie po około 6 sekundach bezczynności.

 

Medisana FTN - termometr elektroniczny bezdotykowy

Medisana FTN 76120

Termometr cyfrowy Medisana FTN niemieckiej produkcji umożliwia pomiar temperatury obiektów, otoczenia, cieczy i powierzchni. Dzięki temu sprawdzi się zarówno w przypadku większych dzieci, jak i w przypadku niemowląt. Może stanowić pomoc w przygotowaniu posiłków oraz kąpieli o odpowiedniej temperaturze.

Sygnał dźwiękowy informuje o zakończeniu pomiaru, a sygnalizacja optyczna informuje o ewentualnej podwyższonej temperaturze ciała. Medisana FTN 76120 to jeden z najdroższych modeli w naszym rankingu termometrów bezdotykowych. Jednocześnie jest to jedno z popularniejszych rozwiązań i bez wątpienia dobry termometr bezdotykowy, choćby wziąwszy pod uwagę jego precyzję.

termometr elektroniczny BabyTemp Sanity AP 3116

BabyTemp Sanity AP 3116

BabyTemp Sanity AP 3116 to kolejny dobry termometr bezdotykowy, który mierzy zarówno temperaturę ciała, jak i temperaturę obiektów. Tryb pomiaru można wybrać za pomocą przełącznika suwakowego. W pamięci zawsze dostępne jest 30 ostatnich pomiarów, a najnowszy z nich wyświetla się przez 2 sekundy od momentu uruchomienia urządzenia.

Termometr posiada ochronę przed wnikaniem pyłów i wilgoci na poziomie klasy IP22. Wilgotność nie powinna jednak przekraczać 85%. Zakres pomiaru temperatury ciała wynosi 32 – 42,9 °C.

Geratherm NonContact

Geratherm NonContact

Termometr elektroniczny bezdotykowy Geratherm NonContact należy do urządzeń wielofunkcyjnych, których można używać nie tylko pomiaru temperatury ciała, ale także do monitorowania temperatury otoczenia, płynów i obiektów. Przełączanie trybów pomiaru jest możliwe dzięki przyciskowi nad klawiszem START.

Alarm gorączki aktywuje się powyżej temperatury 37,5°C i wydaje 10 krótkich sygnałów dźwiękowych oraz podświetla ekran na czerwono. Całkowity zakres pomiaru wynosi 0°C–100°C, dzięki czemu Geratherm NonContact plasuje się pośród najlepszych termometrów bezdotykowych.

Meriden TM-19

Meriden TM-19

Termometr bezdotykowy Meriden TM-19 umożliwia pomiar temperatury z czoła lub ucha dzięki doczepianej końcówce. Trzy kolory podświetlenia wyświetlacza informują o temperaturze w normie (kolor zielony), stanie podgorączkowym (pomarańczowy) lub gorączce (czerwony). Sygnał dźwiękowy pojawia się w momencie zakończenia pomiaru oraz w przypadku gorączki.

Możliwe jest jednak także całkowite wyciszenie urządzenia. Meriden TM-19 daje możliwość pomiaru temperatury otoczenia, cieczy oraz obiektów, a jego eleganckie etui zapewnia pełną higienę w każdych warunkach. Jeśli bralibyśmy pod uwagę wyłącznie design, Meriden TM-19 mógłby zostać numerem jeden pośród najlepszych termometrów bezdotykowych.

termometr elektroniczny bezdotykowyHetaida HTD8808C

Hetaida HTD8808C

Na miejsce w naszym ranking termometrów bezdotykowych zasłużył także model Hetaida HTD8808C. Przede wszystkim ze względu na wyjątkowo duży zasięg ten model jest maksymalnie komfortowy w użytkowaniu.

Duża odległość pomiaru (max 15 cm) może być szczególnie ważna w przypadku małych dzieci oraz noworodków, które nie potrafią trwać w bezruchu i mogą łatwo wybudzić się ze snu.

Hetaida HTD8808C to tani, ale bardzo dobry termometr bezdotykowy. Co najważniejsze, niska cena idzie w parze z pełną funkcjonalnością. Urządzenie daje możliwość pomiaru cieczy, pomieszczeń i obiektów, a pamięć wewnętrzna zapisuje aż do 50 pomiarów.

Esperanza ECT002 Dr Lucas

Esperanza ECT002 Dr Lucas to model bardzo podobny zarówno wizualnie, jak i pod względem specyfikacji, a jest dostępny w znacznie niższej cenie. Podobnie jak termometr Hetaida HTD8808C, Dr Lucas potrafi dokonywać pomiaru nawet z odległości 15 cm.

Dysponuje także funkcją alarmu z podświetleniem w różnych kolorach, a temperaturę mierzy w zaledwie sekundę. Oferuje oferuje pomiar temperatury ciała i różnorodnych powierzchni.

Dokładność pomiaru temperatury ciała wynosi 0,3 °C, pomiar temperatury ciała odbywa się w zakresie 32 – 43 °C, z kolei pomiar temperatury powierzchni w zakresie od 0 – 100 °C. Pamięć obejmuje 32 ostatnie pomiary.

 

OroMed Oro-Baby Color

OroMed Oro-Baby Color

Termometr bezdotykowy OroMed Oro-Baby odróżnia się od konkurencji przede wszystkim ceną. To głównie ze względu na stosunek ceny do jakości zajmuje czołowe miejsce w naszym rankingu. Urządzenie zapisuje do 35 pomiarów temperatury, co umożliwia jej kontrolę na przestrzeni dłuższego okresu czasu.

Atutem jest także optymalna odległość pomiaru oraz czas pomiaru. OroMed Oro-Baby Color to dobry termometr bezdotykowy, a co najważniejsze – termometr wielofunkcyjny. To oznacza, że można nim mierzyć także temperaturę obiektów. Zakres temperatury ciała ustawiony jest na 32,0 ° C – 43,0 ° C, a w trybie temperatury powierzchni obiektu skala wynosi 2 ° C – 99 ° C.

Vicks VNT200 - termometr elektroniczny bezdotykowy

Vicks VNT200

Vicks VNT200 został wyposażony w sprawdzoną klinicznie technologię Fever InSight, dzięki której pomiar temperatury jest łatwy zarówno dla rodziców, jak i dzieci. 3 kolory podświetlania ułatwiają interpretację pomiaru. Kolor zielony standardowo oznacza normalną temperaturę. Żółty oznacza gorączkę, a czerwony wysoką gorączkę.

Funkcja wyciszenia będzie przydatna na przykład wtedy, gdy konieczne będzie wykonanie pomiaru śpiącemu dziecku. Warto jednak wiedzieć, że Vicks VNT200 służy wyłącznie do pomiaru temperatury ciała, a zakres pomiaru wynosi 35 – 43 °C.

 

Medel No Contact

Medel No Contact

Medel No Contact umożliwia pomiar temperatury ciała, a także temperatury otoczenia i płynów. Będzie to zatem dobry termometr bezdotykowy dla rodziców niemowląt i małych dzieci. Dzięki niemu woda w kąpieli i płynne posiłki będą miały odpowiednią temperaturę. Termometr posiada czytelny, podświetlany wyświetlacz LCD i mierzy temperaturę z dokładnością do 0,2°C.

Medisana TM 750 Connect - termometr elektroniczny bezdotykowy

Medisana TM 750 Connect

Medisana TM 750 Connect to termometr wielofunkcyjny, który zapewnia pomiar temperatury ciała z ucha i czoła z dokładnością do 0,2°C. Wyświetlacz LCD pokazuje aktualny czas i datę, a sygnał dźwiękowy informuje o początku oraz końcu odczytu temperatury. Zakres pomiaru temperatury wynosi 0 – 100 °C.

Medisana TM 750 Connect to jeden z najtańszych modeli w całym rankingu termometrów bezdotykowych. Tańszy jest wyłącznie model Hetaida HTD8808C, który zajął pierwsze miejsce. Mimo niskiej ceny żaden z modeli nie ustępuje najlepszym termometrom bezdotykowym na rynku pod względem funkcjonalności i niezawodności.

Yuwell YT-1

Yuwell YT-1  to kolejny pośród dobrych termometrów bezdotykowych model oferujący szybki i dokładny pomiar za pomocą podczerwieni. To produkt stworzony z myślą o lekarzach, pielęgniarkach i opiekunach.

Posiada tryb cichy, który można włączyć na przykład w nocy. Wyświetla odległość od czoła, by zapewnić maksymalną prezycję pomiaru, z kolei samą interpretację odczytu ułatwiają różne kolory wyświetlacza LCD.

Podobnie jak większość polecanych termometrów bezdotykowych, model ma wbudowany alarm gorączki i tryb oszczędzania energii. Termometr wyłącza się po 30 sekundach bezczynności.

Omron Gentle Temp 720 MC-720-E

Omron Gentle Temp 720 MC-720-E to kolejny pośród polecanych termometrów bezdotykowych. Prócz pomiaru temperatury czoła oferuje pomiar powierzchni lub pomieszczeń – z zachowaniem higieny, wygody i czasu.

Czujnik funkcjonuje w odległości 1–3 cm, a termometr wymaga zaledwie sekundy, by wskazać odczyt. Model oferuje do 25 odczytów, dzięki czemu możliwe jest śledzenie zmian temperatury w danym przedziale czasowym. Z kolei jeśli chodzi o precyzję to urządzenie oferuje dokładność pomiaru do 0,3 °C.

Dzięki funkcji podświetlenia, z Omron Gentle Temp temperaturę można sprawdzić także w nocy, gdy dziecko śpi. Z kolei możliwość zmiany skali pomiaru (stopnie Fahrenheita) jest pomocna za granicą, gdzie mogą obowiązywać inne normy pomiaru.

Braun BNT 400

Braun BNT 400

To, co wyróżnia termometr Braun BNT 400 wśród innych urządzeń tego typu to przede wszystkim fakt, że pozwala zarówno na bezdotykowy, jak i dotykowy pomiar temperatury. Technologia Age Precision minimalizuje ryzyko błędu pomiaru.

Termometr posiada także czujnik, który pomaga regulować pozycję urządzenia w trakcie pomiaru dla zachowania rzetelności odczytu ciepła. Podobnie jak w przypadku asortymentu konkurencji, Braun BNT 400 posiada dwa kolory podświetlenia ekranu, a czerwona barwa sygnalizuje gorączkę.

Termometr umożliwia mierzenie temperatury otoczenia, jednak skala kończy się na 42°C. Należy także zauważyć, że maksymalna odległość pomiaru wynosi zaledwie 2,5 cm, co czyni ten model bardzo dobrym termometrem bezdotykowym do użytku domowego. Nie sprawdzi się on jednak do pomiaru temperatury bardziej różnorodnej grupy ludzi, na przykład w biurze.

Termometr bezdotykowy Braun BNT 400 dostępny jest także w wersji czarnej.

Termometr elektroniczny bezdotykowy Braun BNT 400

Termometr bezdotykowy Braun BNT 400

Jak używać termometru bezdotykowego?

Nawet najlepszy termometr bezdotykowy nie będzie wiarygodny jeśli będzie użytkowany niewłaściwie. Dlatego warto wiedzieć jak prawidłowo go używać. Miejsce, w którym odbywa się pomiar temperatury ciała powinno być pozbawione przeciągu i bezpośredniego naświetlenia słonecznego. Jeśli pomiar jest dokonywany na czole, obszar testowy powinien być suchy, czysty i nieprzysłonięty.

Należy upewnić się, że temperatura w okolicy czoła nie została zwiększona (na przykład kąpielą, suszeniem włosów lub podczas noszenia czapki), ani zmniejszona (na przykład przez użycie kosmetyków lub opłukania twarzy chłodną wodą). Najlepiej jest przeprowadzać pomiar ok 30 minut po wejściu do wnętrza budynku, wzięciu kąpieli lub prysznica. Warto także znać temperaturę standardową dla danej osoby, by móc rozpoznać objawy choroby lub osłabienia.

W każdym przypadku trzeba ściśle przestrzegać zaleceń producenta oraz instrukcji użytkowania urządzenia. Choćby ze względu na fakt, że każdy termometr bezdotykowy ma określoną nieco inną odległość pomiarową. Zawsze należy dbać o czystość czujnika pomiaru oraz upewniać się czy jest suchy, a także pamiętać o tym, by go nie dotykać, gdyż jest to najdelikatniejsza część urządzenia.

Sprawdź także: Ranking czujników jakości powietrza do domu

Termometr elektroniczny bezdotykowy Braun BNT 400

Termometr bezdotykowy Braun BNT 400

Termometr bezdotykowy dla niemowlaka i dla dzieci

Jeszcze do niedawna stosowanie termometrów na podczerwień było zalecane dopiero od trzeciego miesiąca życia dziecka, jednak najnowsze badania wykazują ich skuteczność także w przypadku niemowląt. Co więcej, miarodajność dobrych termometrów bezdotykowych jest oceniana jako wyższa niż w przypadku termometrów doodbytniczych i dousznych, a dodatkową zaletą tego rozwiązania jest nieporównywalna wygoda użytkowania.

Wybierając termometr dla niemowlaka lub dziecka trzeba sprawdzić jaki czas pomiaru ma wybrane przez nas urządzenie. Nie możemy przyjmować założenia, że dziecko cierpliwie, w bezruchu poczeka na pomiar, tym bardziej, że choroba zwiększa dyskomfort. Zatem im mniejszy czas pomiaru – tym lepiej.

Wyjątkowo przydatną funkcją będzie także tryb nocny, za pomocą którego wyłączymy sygnały dźwiękowe, włączymy dodatkowe podświetlenie wyświetlacza i ewentualne wibracje. Podobnie przydatną opcją jest możliwość pomiaru temperatury otoczenia. Dzięki temu z łatwością sprawdzimy temperaturę wody do kąpieli dziecka lub temperaturę w pobliżu niemowlęcego łóżeczka.

Czytaj także: Najlepsze nawilżacze ewaporacyjne – Ranking

Jak wybrać dobry termometr bezdotykowy?

Jeżeli przejrzałeś wszystkie modele w powyższym rankingu termometrów bezdotykowych i w dalszym ciągu nie wiesz jak wybrać urządzenie dla siebie, czytaj dalej i sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze. Podpowiadamy jakie parametry powinien mieć dobry termometr bezdotykowy oraz jakie funkcje są najbardziej przydatne w domu, biurze lub przy małym dziecku.

Użytkownicy termometru

Innych funkcji i parametrów będziemy wymagać od termometru domowego, a innych od urządzenia, które ma być najlepszym termometrem bezdotykowym dla biura. Szukając dobrego termometru bezdotykowego najczęściej zwracamy uwagę przede wszystkim na funkcję mierzenia temperatury na czole.

Znaczna większość modeli, nawet tych uwzględnionych w naszym rankingu termometrów bezdotykowych, oferuje możliwość pomiaru temperatury w uchu, w ustach, a nawet na powiece. Braun BNT 400 oferuje dodatkowo pomiar dotykowy.

Warto zatem w pierwszej kolejności zadać sobie pytanie jakiego rodzaju pomiaru oczekujemy, a raczej – jakiego pomiaru będą oczekiwali jego przyszli użytkownicy.

Prędkość i odległość pomiaru

Odpowiedź na pytanie jacy użytkownicy będą korzystali z urządzenia, pomoże dobrać termometr o optymalnej prędkości pomiaru i wygodnej zalecanej odległości pomiaru. Najlepsze termometry bezdotykowe, które dokonują pomiaru nawet w jedną sekundę będą nieocenione w przypadku małych dzieci, które z natury nie wytrzymują długo w bezruchu. Nawet jak są chore. Z kolei dłuższy czas pomiaru nie będzie przeszkadzał dorosłym, którzy takich problemów nie mają.

Im większa możliwa odległość pomiaru, tym mniejsze ryzyko zakażenia. Dlatego termometry o dużej odległości pomiaru będą zalecane do miejsc, w których przebywa duża ilość ludzi, na przykład do biur czy szkół. Przykładowo termometr Hetaida HTD8808C pozwala mierzyć temperaturę z odległości nawet 15 cm, podczas gdy na przykład model Medel No Contact wymaga odległości od 0,5 cm do 3 cm.

Precyzja pomiaru

Tworząc tegoroczny ranking termometrów bezdotykowych dużą wagę przykładaliśmy do precyzji pomiaru, jaki oferują poszczególne modele. Wśród najlepszych termometrów bezdotykowych standardem jest dokładność do 0,2 °C, jednak część urządzeń oferuje dokładność do 0,3 °C.

W tym miejscu warto powtórzyć, że dokładność pomiaru każdego z tych urządzeń zależy w dużej mierze od ich poprawnego użytkowania. Jednak jeśli zależy Ci na maksymalnej precyzji – wybierz rozwiązanie, które zakłada mniejsze ryzyko błędu.

Sprawdź też: Dobre filtry nakranowe – Ranking

Termometr bezdotykowy Hetaida HTD8808C

Jakie parametry powinien mieć dobry termometr bezdotykowy?

Dobry termometr bezdotykowy powininen zostać kupiony z uwzględnieniem potrzeb jego przyszłych użytkowników. Przy wyborze warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko wspomnianą już precyzję pomiaru oraz tempo i odległość, z której powinna być mierzona temperatura.

Równie istotną kwestią może okazać się zakres mierzonych temperatur. Szczególnie jeśli urządzenie będzie służyło także do mierzenia temperatury cieczy i powierzchni. Maksymalnie szeroki zakres temperatur jest dostępny wyłącznie w najlepszych termometrach bezdotykowych.

Pamięć pomiaru to kolejna zaawansowana funkcja, która może przydać się w większych placówkach, firmach, ale także w przypadku większej ilości domowników. Termometr może pamiętać ostatni pomiar lub kilka, a nawet kilkadziesiąt pomiarów.

Wśród dodatkowych funkcji najlepszych termometrów bezdotykowych można znaleźć na przykład wodoodporność, podświetlenie wyświetlacza i sygnalizację dźwiękową. To, co może mieć szczególne znaczenie dla najmniejszych użytkowników termometrów to fakt, że dobre termometry bezdotykowe są dostępne także w wyjątkowych kształtach, na przykład delfina.

Ile kosztuje dobry termometr bezdotykowy?

Jak doskonale pokazuje nasz ranking termometrów bezdotykowych, te urządzenia wcale nie muszą być drogie. Naszym numerem jeden został model, który kosztuje niecałe 80 złotych.

Warto zauważyć, że poszczególne modele polecanych termometrów bezdotykowych nie różnią się od siebie diametralnie. Różnice w dokładności pomiaru wynoszą najczęściej 0,1 °C, z kolei różnice w prędkości pomiaru to najczęściej 1-2 sekundy.

Innymi słowy, tanie termometry bezdotykowe mogą jak najbardziej okazać się wystarczające i to w każdych warunkach. Jeżeli jednak zależy Ci na kolorowym podświetleniu, zwiększonej wytrzymałości obudowy, czy wyjątkowym designie – oczywistym jest, że wydasz więcej. Na szczęście raczej nie będzie to wiele więcej, bo najlepsze termometry bezdotykowe kosztują zazwyczaj około 120 – 145 zł.

Czytaj także: Najlepsze maski antysmogowe – Ranking

Termometr bezdotykowy – jaką firmę wybrać?

Marka Hetaida i model HTD8808C zdobyła pierwsze miejsce nie tylko w naszym rankingu, ale także w opiniach użytkowników. Dzięki wysokiej funkcjonalności i wyjątkowo dużej pamięci pomiarów ten model jest jednym z najchętniej wybieranych przez użytkowników.

Świetnej jakości urządzenia oferuje także marka Microlife, która wyróżnia się dbałością o różnorodność oferowanych modeli termometrów. To właśnie spod tego szyldu wyszedł termometr-delfin, ale poza nim w naszym rankingu termometrów bezdotykowych znalazły się również dwa inne modele urządzeń – lekki Microlife NC 150 oraz ergonomiczny Microlife NC 100.

Godną polecenia marką jest oczywiście także Medisana, Novama, nasza polska firma – OroMed, czy populary Braun.

Termometr bezdotykowy – opinie uzytkowników o poszczególnych modelach

Co ciekawe, bywa, że parametry określane przez producentów termometrów odstają od rzeczywistości.. na korzyść użytkowników. Tak jest choćby w przypadku modelu Hetaida, który zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu termometrów bezdotykowych. Opinie użytkowników wskazują na wyjątkowo dokładny pomiar (taki sam wynik temperatury za każdym pomiarem) i nieznaczy błąd pomiaru, zależny od odległości pomiaru (0,1 st C dla odległości 10 cm i 0,2 st C dla odległości 15 cm)

Przed zakupem wybranego modelu termometru warto zapoznać się z opiniami użytkowników, bo potrafią zwrócić uwagę na istotne cechy produktu, które nabierają na znaczeniu dopiero po zakupie. Za przykład weźmy model Novama Free Colors, który – choć oferuje różnorodność kolorów obudowy – nie posiada podświetlenia. Dopiero opinie użytkowników zwracają uwagę, że w przypadku małych dzieci konieczność zapalania światła, by uzyskać odczyt pomiaru, może być uciążliwa.

Sprawdź również: Najlepsze oczyszczacze z nawilżaczem – Ranking 2023 [TOP 5]

Ranking termometrów bezdotykowych – podsumowanie

Podstawą dobrego termometru bezdotykowego jest łatwość jego użytkowania. Żeby wybrać najlepszy termometr bezdotykowy do potrzeb własnych i innych użytkowników należy określić jaka odległość pomiaru będzie najbardziej satysfakcjonująca, jaki błąd pomiaru będzie akceptowalny i do jakich dokładnie pomiarów urządzenie będzie wykorzystywane.

Wiele polecanych termometrów bezdotykowych z naszego rankingu oferuje możliwość pomiaru temperatury cieczy i powierzchni, a niektóre dodatkowo umożliwiają pomiar w uchu lub poprzez bezpośredni kontakt ze skórą. Te urządzenia potrafią zaskoczyć kształtem i dodatkowymi funkcjami. Kolorowe podświetlenia i sygnały dźwiękowe mogą nie tylko ułatwić obsługę urządzenia, ale i sprawić, że polubią się z nim nawet najmniejsi użytkownicy. Wszystko zależy zatem od tego czego oczekujesz i ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na ten zakup.

Czytaj także: Najlepsze mopy parowe [TOP 10]

#materiałreklamowy

5/5 - (5 votes)