• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Aplikacja do pisania tekstów, książek czy scenariuszy? Czemu nie! Polecamy 5 świetnych narzędzi na różne platformy – i różnych zastosowań.

Nie ma jednej najlepszej aplikacji dla pisarzy, ponieważ nie wszyscy pisarze pracują w ten sam sposób. Ktoś, kto pisze scenariusze do filmów, które zostaną przerobione na wielomilionowe produkcje, ma zupełnie inne potrzeby niż ktoś, kto pisze beletrystykę dla nastolatków.

Ale jedno jest pewne. Nie ma znaczenia, jakim pisarzem jesteś – w sieci na pewno znajdziesz coś dla siebie. I nie musi to być Microsoft Word czy Google Dokumenty. Zdecydowanie nie!

Aplikacja do pisania – co jest istotne? I co polecamy?

Przed podjęciem decyzji rozważ swój proces pisania, zamierzony gatunek i idealne środowisko do pisania. Zastanów się, co zamierzasz zrobić z ukończoną pracą. Chcesz ją potem opublikować w internecie, wysłać do wydawcy lub nakręcić film?

Aplikacje do pisania różnią się od prostych aplikacji do edycji tekstu. Głównie tym, że zawierają przestrzenie, w których możesz organizować notatki, konspekty, poprzednie wersje robocze i odnośniki oraz uzyskiwać do nich dostęp podczas pracy.

Sprawdź: Notatnik online

Dokładny zestaw funkcji różni się w zależności od tego, co piszesz. Na przykład aplikacje, które wspierają powieściopisarzy, mają dedykowane sekcje, w których wymieniasz i opisujesz swoje postacie, podsumowujesz fabułę i przechowujesz notatki o tym, co musi się wydarzyć w każdym rozdziale.

Aplikacje dla scenarzystów mają różne narzędzia, które pomagają śledzić ustawienie każdej sceny i podliczać liczbę linii dialogowych dla każdej postaci. Kilka aplikacji do pisania sprawdzi się z kolei w różnych rolach – oferują szablony i arkusze stylów powieści, powieści graficznych, rozpraw, a nawet słuchowisk radiowych.

Warto natomiast wiedzieć, że takie aplikacje istnieją. Wiele osób bowiem, zaczynając np. pracę nad książką, uważa, że trzeba ją napisać w Wordzie. A to nieprawda. Sprawdź, co polecamy.

Final Draft – dla osób piszących scenariusze

Jesteś scenarzystą? W takim razie Final Draft powinna być twoją ulubioną aplikacją zarówno do pisania scen, jak i tworzenia większych historii. Ma wiele opcji widoku, oferuje różne szablony zgodne ze standardami branżowymi, a także dobre funkcje współpracy.

Profesjonalni scenarzyści używają tego narzędzia w swojej pracy. Aplikacja zawiera inteligentne automatyczne sugestie dotyczące formatowania, czy też automatycznie kompiluje listy postaci i lokalizacji scen.

Funkcja Beat Board naśladuje stare podejście do aranżowania scen, a Story Map pomaga utrzymać fabułę w odpowiednim tempie i długości scenariusza. To zarazem dość drogie narzędzie, ale jest warte swojej ceny, bo to jednorazowa opłata, bez abonamentu. Kosztuje 200 dol.

Sprawdź: finaldraft.com

Scrivener – świetna dla piszących długie formy

Świetna aplikacja dla osób, które piszą książki i inne prace z długim terminem oddania. Zapewnia miejsce i wiele funkcji do tworzenia, edytowania i organizowania całej swojej pracy. Co więcej, kosztuje 49 dol., co sprawia, że jest to relatywnie niedrogie oprogramowanie.

Scrivener to aplikacja do pisania, która ma różne szablony dokumentów, tablicę korkową, opcje menu i panele formatowania. Zwolennicy minimalizu stwierdzą, że wiele z tych funkcji zwyczajnie rozprasza, ale profesjonalistom takie rzeczy nie robią różnicy. Ot, przydatne narzędzia, których możesz używać, ale nie musisz.

Jedną z najważniejszych funkcji dla osób piszących długie formy jest Compile. To funkcja podobna do eksportowania projektu, ale jest specyficzna dla potrzeb pisarzy. Załóżmy na przykład, że chcesz wysłać kopię pliku do publikacji w mediach, i wymagają one określonej czcionki i odstępów między wierszami. Media nie chcą również twojej przedmowy w momencie przesyłania. Podczas kompilacji projektu możesz pominąć części pliku, takie jak przedmowa, i zmienić formatowanie wyeksportowanej wersji bez zmiany czegokolwiek na oryginalnych stronach. A to tylko jedna z dostępnych możliwości!

Sprawdź: literatureandlatte.com/scrivener

Ulysses – klasyk dla minimalistów

Aplikacja nastawiona na minimalizm. Twórcy twierdzą, że Ulysses pomaga skoncentrować się na pisaniu, ograniczając wszelkie dodatki i elementy interfejsu do minimum, bez pomijania kluczowych funkcji. Jest dostępna dla komputerów Mac, iPhone i iPad – nie daj się zwieść żadnym podróbkom, które widzisz w systemie Windows. Oryginał dla Windows zwyczajnie nie występuje.

Wielu pisarzy, zarówno długich, jak i krótkich form, z pewnością zainteresuje się Ulyssesem. Ale uwaga: to zdecydowanie narzędzie wyłącznie dla osób, które wierzą, że mniej znaczy więcej.

Ta aplikacja do pisania ma mnóstwo narzędzi do organizowania pracy, ale nie mówi, jak sortować różne wersje robocze powieści, ani nie podpowie, że potrzebujesz strony tytułowej, spisu treści, przedmowy itd. Dla tego rodzaju wskazówek lepsza będzie Scrivener, którą też polecamy. Ulysses to koszt 49,99 dol. za rok użytkowania.

Sprawdź: ulysses.app

Fade In – dla początkującego scenarzysty

Jeśli piszesz scenariusze do filmów czy programów telewizyjnych, potrzebujesz narzędzia, które zapewni odpowiednie formatowanie pracy. I śledzi szczegóły, takie jak lokalizacje, imiona postaci, numery stron itp.

Fade In to niedroga, konkurencyjna aplikacja dla Final Draft. Pomaga scenarzystom pracować wydajnie i w świetny sposób organizować swoją pracę. Kosztuje mniej niż połowę tego, ile trzeba zapłacić za Final Draft.

Aplikacja zawiera m.in. narzędzia do automatycznego formatowania scenariusza na potrzeby standardów branżowych. Zapewnia spójność w pracy nad projektem i ma narzędzia do formatowania na potrzeby wersji przedprodukcyjnej czy produkcyjnej. To jedna z lepszych aplikacji tego rodzaju, choć nie tak popularna jak Final Draft, która uważana jest za “domyślną” aplikację dla scenarzysty. Cena wynosi 80 dol.

Sprawdź: fadeinpro.com

iA Writer – niedroga aplikacja do pisania tekstów online

Kosztuje 29 dol. i jest dostępna na Windows, macOS, jak również w wersji mobilnej na Androida i iOS/iPadOS. Obsługuje formatowanie Markdown, ma opcje do pisania “bez rozpraszania uwagi”, a gotowe teksty wyeksportujesz bezpośrednio do WordPressa czy Medium.

To świetna aplikacja do pisania dla osób, którzy stawiają przede wszystkim na treści online. Jej twórcy przekonują, że korzystają z niej takie organizacje jak Wikipedia, NHK czy Conde Nast.

Sprawdź: ia.net

Aplikacja do pisania tekstów: ile trzeba wydać?

Aplikacje dla pisarzy są zwykle tańsze niż inne rodzaje oprogramowania, ale ciągle trochę kosztują. Zaletą jest z pewnością to, że wiele z nich kupisz raz – i koniec. Czyli mówimy tutaj o zapłacie jednorazowej, bez jakichkolwiek abonamentów. Warto jednak podkreślić, że wersje mobilne są wtedy sprzedawane osobno.

Tańsze aplikacje kosztują zwykle od 10 do 30 dol. Później mamy wersje dla bardziej wymagających pisarzy, np. autorów książek. Te kosztują od 50 do nawet 80 dol. Zdarza się, że niektóre są oferowane w abonamencie.

Sprawdź: Ping test

Najdroższe jest zwykle oprogramowanie do pisania scenariuszy. Tutaj cena potrafi wynosić nawet 200 dol. – jednorazowo. To np. aplikacja Final Draft, która jest wręcz uwielbiana przez zawodowców. To też sprawia, że ma już pewną markę, która oczywiście podnosi cenę.

Niektóre aplikacje do pisania zawierają usługę przechowywania tekstów w chmurze, ale to raczej wyjątek niż reguła. Zazwyczaj płacimy jedynie za aplikację do pisania – i nie ma w tym nic złego.

Oceń ten post