• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 godziny temu

Choć think tanki, takie jak Polski Instytut Ekonomiczny, donoszą, że Polsce blackout nie grozi, nie wszyscy Polacy wierzą w te zapewnienia. Wskazuje na to zwiększony popyt na domowe agregaty prądotwórcze.

Trend jest zrozumiały, bo każdy z nas chce mieć poczucie, że nie zabraknie mu prądu do podstawowych urządzeń domowych. Domowe generatory w istocie mogą stanowić zabezpieczenie przed przerwami w dostawach prądu, tym bardziej, że mogą być zasilane zarówno benzyną, olejem napędowym, jak i gazem.

Dobry agregat prądotwórczy to nie tylko podstawowe zabezpieczenie przed blackoutem. To urządzenie, które może przydać się również na działce, w garażu czy na budowie. Jak wybrać dobry agregat prądotwórczy, taki, który spełni potrzeby domostwa? Podpowiadamy w poniższym materiale.

Czytaj także: Ranking czujników jakości powietrza do domu [TOP 3 detektory cząstek PM]

Najlepsze agregaty prądotwórcze – czym są zasilane?

Jeśli właśnie zadajesz sobie pytanie które z domowych generatorów prądu są najbardziej ekonomiczne, odpowiedź jest prosta. Na pierwszym miejscu plasują się agregaty z silnikami diesla, które potrafią spalać nawet połowę mniej paliwa niż te benzynowe.

Wśród benzynowych agregatów prądotwórczych do domu najlepiej sprawdzają się te z silnikami czterosuwowymi, nieco mniej wydajne będą silniki dwusuwowe. Najbardziej paliwożerne są z kolei agregaty zasilane gazem, ale z drugiej strony aktualnie jest to paliwo zdecydowanie najtańsze.

Na rynku dostępne są również agregaty, które działają dzięki energii zgromadzonej wcześniej w akumulatorach. O ile takie rozwiązanie może być dobrą propozycją na wspomnianą wcześniej działkę czy biwak, tak w przypadku potencjalnego odcięcia prądu to urządzenie nie będzie stanowiło wystarczającego zabezpieczenia.

Na topie: Ranking suszarek do grzybów [TOP 5]

Domowe agregaty prądotwórcze – ranking 2022 [TOP 7]

Model Cena Moc Silnik Ilość gniazd Gdzie kupić
Scheppach SG3200 2670,00 zł 2,8 kW spalinowy czterosuwowy 3
Daewoo GDA 6500 4328,00 zł 5,5 kW spalinowy czterosuwowy 2
Kraft&Dele KD168 6999,00 zł 7,5 kW diesel czterosuwowy 3
Könner & Söhnen KS7000E 5999,00 zł 5 kW spalinowy czterosuwowy 2
Könner & Söhnen KS8100HDE 7999,00 zł 6,5 kW diesel czterosuwowy 3
Blaupunkt BPG-TP-2065-A38X 1999,00 zł 2,2 kW spalinowy czterosuwowy 3
Yato YT-85453 1550,00 zł 2,7 kW spalinowy czterosuwowy 2

* W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją na rynku polecamy śledzić aktualną dostępność agregatów w sklepie Sferis.

dobry agregat prądotwórczy

Scheppach SG3200

Wśród najlepszych agregatów prądotwórczych możemy śmiało polecić model Scheppach SG3200. Napędzany czterosuwowym silnikiem chłodzonym powietrzem, oferuje maksymalną moc 2800 W. Nada się zatem nie tylko do zastosowań domowych, ale i na placu budowy, jeżeli będzie trzeba. Choć w tym drugim przypadku na pewno lepiej byłoby postawić na model SG7100 (5,5 kW).

Solidna rama, koła i rozkładane uchwyty zapewniają mobilność, a zabezpieczenie przed przeciążeniem, woltomierz oraz ostrzeżenie o poziomie oleju wpływają na bezpieczeństwo pracy. Po zalaniu paliwa do maksimum, 15-litrowy zbiornik zapewnia 12 godzin pracy przy przełnym obciążeniu. Dzięki przyłączu zasilania 230 V ten generator może obsługiwać także maszyny o wysokim zapotrzebowaniu na prąd.

Daewoo GDA 6500

Twoje potrzeby przekraczają możliwości modelu Scheppach SG3200? Dwukrotnie większą moc i pojemność zbiornika na paliwo (30 l) oferuje model Daewoo GDA 6500. Warto zaznaczyć, że GDA 6500 to zaledwie jeden z kilku modeli marki Daewoo, które moglibyśmy umieścić w dzisiejszym rankingu generatorów prądu.

Do wyboru jest także wersja o tej samej mocy, ale z rozrusznikiem elektronicznym (GDA 6500E), jak i urządzenia o większej mocy. GDA 7500E (6,5 kW) dysponuje mocą znamionową 5000 W. Podobnie jak model GDA 7500DPE-3 (6,5 kW), który dodatkowo jest wyposażony w technologię Dual Power, czyli oferuje dwa tryby pracy (230 V/380 V).

Wszystkie te modele wliczają się do grona najlepszych agregatów prądotwórczych, ponieważ Daewoo po prostu oferuje rozwiązania niezawodne, a przy tym łatwe w obsłudze. Każdy silnik Daewoo jest opatrzony numerem seryjnym, który umożliwia kontrolę jakości na każdym z etapów produkcji. Zaawansowany system filtracji zapewnia długą żywotność silnika, ponieważ chroni go nie tylko przed przegrzaniem, ale i przed zanieczyszczeniami. Z kolei licznik motogodzin nie pozwala zapomnieć o terminowej obsłudze technicznej.

Na komfort użytkowania ma wpływ z kolei wielofunkcyjny wyświetlacz. Znajdziesz na nim informacje o aktualnym napięciu, natężeniu, obciążeniu, częstotliwości prądu i czasie pracy silnika. Każde urządzenie jest wyposażone w automatyczny stabilizator napięcia i czujnik poziomu oleju.

agregaty prądotwórcze do domu

Kraft&Dele KD168

Kraft&Dele KD168 to jeden z niewielu obecnie dostępnych najlepszych agregatów prądotwórczych zasilanych olejem napędowym. W przeciwieństwie do generatorów, które pracują ze stałą prędkością, ten model dostosowuje prędkość silnika do obciążenia. Dzięki temu urządzenie pracuje bardziej wydajnie, z mniejszym zużyciem paliwa i ma dłuższą żywotność.

Urządzenie jest wyposażone w elektryczny system startowy. Po uzupełnieniu zbiornika na paliwo może pracować do 4 godzin. Zbiornik jest wyposażony we wskaźnik poziomu paliwa. Podczas swojej pracy agregat generuje hałas na poziomie 90 dB.

Könner & Söhnen KS7000E

Jeśli chcesz kupić dobry agregat prądotwórczy o dużej mocy i potwierdzonej niezawodności, Könner & Söhnen KS7000E powinien spełnić Twoje oczekiwania z nawiązką. Innowacyjny system zmiany faz (VTS) pozwala uzyskać tą samą moc z jednej lub trzech faz.

Możliwość przełączania trybów to jednak nie jedyna funkcja, która wyróżnia ten model. Generator został stworzony z dbałością o żywotność – silniki są zamontowane na gumowych poduszkach, podobnie stalowa rama została wyposażona w gumowe wsporniki, które minimalizują wpływ wibracji i korozji.

Silniki Könner & Söhnen to nie tylko rozwiązania niezawodne i wydajne. Jako jedne z niewielu mogą pochwalić się faktem, że spełniają wszystkie światowe i europejskie normy jakości, w tym najnowszą normę emisji spalin EURO V. Dodatkowo oferują łatwy rozruch i generują niski poziom wibracji.

Wygodny panel sterowania z monitorem LED zapewnia łatwą obsługę i dostarcza wszelkich kluczowych informacji odnośnie pracy urządzenia. Dzięki systemowi uproszczonego startu generator uruchomisz elektronicznie. Stalowy zbiornik paliwa o pojemności 25 litrów zapewnia długi czas pracy, a umieszczony na nim wskaźnik poziomu paliwa pozytywnie wpływa na wygodę użytkowania.

Gdyby nie fakt, że najczęściej decydujemy się na zakup najbardziej ekonomicznego rozwiązania, ten model bez wątpienia mógłby zająć pierwsze miejsce w naszym rankingu generatorów prądu. Jeśli jednak nie należysz do większości i szukasz produktów z najwyżej półki i o najwyższej mocy – sprawdź także model KS10000E (7,5kW).

Könner & Söhnen KS8100HDE

Könner & Söhnen ma w ofercie również dobry agregat prądotwórczy z silnikiem diesla. KS8100HDE to najdroższy model w naszym rankingu generatorów prądu, który jednak oferuje wszechstronne zastosowanie. Skorzystasz z niego zarówno w domu, domku letniskowym, jak i na budowie, kempingu, działce, łodzi czy w warsztacie. Nadaje się zarówno do prac z elektronarzędziami, elektroniką, pompami, jak i oświetleniem.

Podobnie jak w przypadku wspomnianego wyżej modelu KS7000E, KS8100HDE również dysponuje niezawodnym, wydajnym i ekonomicznym silnikiem. Jego żywotność przekracza 3000 motogodzin, co sprawia, że generator jest przystosowany do długotrwałej pracy. Dodatkowo, ten model z serii Heavy Duty ma funkcję podgrzewania przedstartowego (Preheater) więc możesz łatwiej uruchamiać go nawet w zimie.

Łatwą obsługę urządzenia umożliwia wygodny panel sterowania i nowoczesny wyświetlacz LED. Z kolei na bezpieczeństwo użytkowania wpływa system AVR, który chroni urządzenie przed przeciążeniem i zwarciem.

Domowe agregaty prądotwórcze – ranking

Blaupunkt BPG-TP-2065-A38X

Blaupunkt BPG-TP-2065-A38X to przykład dobrego agregatu prądotwórczego w niskiej cenie. Dzięki ergonomicznym uchwytom i kółkom jest to urządzenie mobilne, które bez problemu można przechowywać na zewnątrz pomieszczeń (stopień ochrony IP23).

Ten agregat prądotwórczy nadaje się do wszelkich zastosowań domowych – poradzi sobie z zasilaniem lodówki, komputera, pralki czy systemu alarmowego. Czterosuwowy silnik spalinowy zapewnia wydajną pracę, a gniazda 380 V, 220 V (2 gniazda) i 12 V oferują możliwość podpięcia nawet do czterech urządzeń jednocześnie. Gniazdo 12 V pozwala na ładowanie akumulatora, co jest niewątpliwą zaletą tego modelu.

Agregat automatycznie reguluje napięcie (AVR) minimalizując ryzyko uszkodzenia podpiętych urządzeń. Generator jest uruchamiany manualnie, za pomocą linki (zapłon TCI). Pojemność zbiornika paliwa wynosi 12 litrów.

Najlepsze agregaty prądotwórcze

Yato YT-85453

Yato YT-85453 musiał znaleźć się w naszym rankingu generatorów prądu, nie tylko ze względu na niską cenę, ale przede wszystkim ze względu na swoją popularność. Podobnie jak generator od Blaupunkt, Yato także został wyposażony w stabilizację napięcia AVR, dzięki czemu wszelkie podpięte do niego urządzenia elektryczne są chronione przed uszkodzeniem.

Posiada także taki sam stopień ochrony (IP23), dzięki czemu bez obaw możesz przechowywać go na zewnątrz. Pojemność zbiornika, która wynosi 3,6 litra, wystarcza na około 8 godzin pracy.

dobre agregaty prądotwórcze

Ile mocy powinien mieć generator prądu do domu?

Co do zasady, moc agregatu powinna przewyższać łączną moc urządzeń, które chcemy nim zasilać o co najmniej 20%. Wynika to ze zwiększonego poboru mocy podczas rozruchu silnika elektrycznego. Z drugiej strony warto pamiętać, że większa moc wiąże się z wyższą ceną zakupu i wyższym zużyciem paliwa, więc warto ograniczyć ilość urządzeń do niezbędnego minimum.

Jak obliczyć moc potrzebną do awaryjnego zasilania gospodarstwa domowego? Przejdź się po domu i sprawdź moc maksymalną na tabliczkach znamionowych urządzeń, które uważasz za niezbędne do funkcjonowania w kryzysie. Podsumuj je i pomnóż przez 1,2.

Jeśli chcesz przygotować się na odcięcie prądu, zapewniając sobie możliwość podłączenia podstawowych urządzeń domowych, takich jak lodówka, laptop czy kuchenka elektryczna, wystarczy Ci agregat jednofazowy (230 V). Trójfazowe generatory (400 V) to dobre rozwiązanie na budowę, ale raczej mało adekwatne względem potrzeb domu jednorodzinnego.

W większości przypadków do zaspokojenia kryzysowych potrzeb domowych wystarczą modele o mocy 2-3 kW. To aktualnie najchętniej wybierane urządzenia, co jednocześnie wpływa na ich niską dostępność na rynku.

Sprawdź również: Ranking lodówek turystycznych [TOP 7]

Domowe generatory prądu, a akcesoria dodatkowe

Nawet najlepsze agregaty prądotwórcze nie zawsze są wyposażone w pakiet niezbędnych akcesoriów. Tak jest choćby w przypadku generatorów prądu marki Daewoo czy Könner & Söhnen, które nie są wyposażone w kółka. Dlatego decydując się na model, który nie jest z natury mobilny, a dla Twoich potrzeb być powinien – warto żebyś zaopatrzył się w dedykowany zestaw transportowy. Tego typu akcesoria najczęściej nie wiążą się z dużym wydatkiem, bo najczęściej nie przekraczają 200 zł.

Jeżeli w zestawie nie ma oleju do silnika, jest to kolejna rzecz, w którą możesz się wyposażyć kupując model, który wybrałeś pośród polecanych domowych generatorów prądu.

Jeżeli chcesz zapobiec degradacji paliwa i mieć pewność, że urządzenie będzie gotowe do pracy w każdym momencie, możesz zastosować dodatek do paliwa, który będzie zapobiegał tworzeniu się osadów i biologicznych zanieczyszczeń. O ten produkt najlepiej pytać na stacjach benzynowych.

Być może zainteresują Cię również: Lampiony solarne na balkon

agregaty prądotwórcze - jak wybrać

Co trzeba wiedzieć kupując domowy agregat prądotwórczy?

Decydując się na zakup generatora prądu do domu warto wiedzieć, że nie jest to urządzenie, które może przez długi czas stać nieużywane. Agregat powinno się uruchamiać co najmniej raz na trzy miesiące.

Agregaty spalinowe z oczywistych względów nie nadają się do użytkowania wewnątrz pomieszczeń. Co więcej, miejsce ich przechowywania powinno być zadaszone, chyba, że producent wyraźnie wskazał inaczej.

Choć ryzyko przerw w dostawach, prądu podyktowanych warunkami gospodarczo-politycznymi, wydaje się być mało prawdopodobne, chwilowe obszarowe blackouty zawsze mogą mieć miejsce w wyniku trudnych warunków pogodowych. W takiej sytuacji łatwo stracić zapasy w lodówce, możliwość ładowania samochodu elektrycznego czy korzystania z komputera, który stanowi narzędzie pracy.

Dobry agregat prądotwórczy pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemności związanych z brakiem prądu, zwiększy poczucie bezpieczeństwa, a nawet może uratować życie któregoś z domowników jeśli ten korzysta na co dzień ze sprzętu medycznego.

Na topie: Ranking grzejników olejowych 2022 [TOP 10]

5/5 - (1 vote)