• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 tydzień temu

Choć mogłoby się zdawać, że ramki cyfrowe swoje lata świetności mają już dawno za sobą, tak w rzeczywistości stopniowo wracają one do łask – głównie za sprawą trendów kreowanych przez poszczególne aplikacje. Rynek tego typu urządzeń okazuje się przy tym stosunkowo szeroki, przez co wybór odpowiednio dopasowanego wariantu może sprawiać pewne trudności. Podpowiadamy więc, które parametry ramek cyfrowych są najważniejsze, a także – jakich cech tych sprzętów unikać podczas zakupu.

Zobacz również: Projektor do domu – jak kupić mądrze? Ranking

Ramka cyfrowa – co to jest?

Ramka cyfrowa – co to jest?

Ramki cyfrowe to urządzenia, których głównym zadaniem jest wyświetlanie rozmaitych fotografii znajdujących się na wbudowanej pamięci. Użytkownicy mogą wgrać zdjęcia do ramki poprzez podłączenie jej przewodem do laptopa czy komputera, lub też umieścić w niej kartę pamięci, z której sprzęt odczyta i wyświetli pliki.

Głównym elementem ramki cyfrowej jest wyświetlacz LCD, który może cechować się wyjątkowo zróżnicowanymi rozmiarami. Ponadto tego typu sprzęty z założenia zasila się sieciowo, choć obecnie spotyka się także warianty wyposażone w akumulator lub zasilanie bateryjne. Takie rozwiązanie może okazać się jednocześnie nieco bardziej praktyczne, gdyż umożliwia umieszczenie ramki w dowolnym miejscu, niezależnie od lokalizacji gniazdka elektrycznego.

Powszechnie spotykane ramki cyfrowe z pewnością nie należą do nadmiernie skomplikowanych sprzętów, a przy tym oferują jedynie kilka podstawowych funkcji, takich jak losowe wyświetlanie zdjęć, zegar czy kalendarz. Na rynku dostępne są jednak również ramki multimedialne, które to dają możliwość odtwarzania plików wideo, a także audio. Zaawansowane modele są nawet wyposażane w tuner radiowy oraz Wi-Fi, co stanowi spore udogodnienie.

Jak wybrać ramkę cyfrową? Najważniejsze parametry

Jak wybrać ramkę cyfrową? Najważniejsze parametry

Na przestrzeni ostatnich lat rynek cyfrowych ramek zdążył osiągnąć stosunków spore rozmiary, przez co na chwilę obecną można napotkać pewne trudności w wyborze odpowiednio dopasowanego, a zarazem jakościowego modelu. Aby więc podjąć możliwie najlepszą decyzję, zdecydowanie warto zapoznać się z kluczowymi parametrami sprzętów z tej kategorii. Najważniejsze z nich zostały szczegółowo opisane w poniższych akapitach.

Ekran

Ekran jest zasadniczo najważniejszym aspektem każdej ramki cyfrowej. Od jego rodzaju, wielkości, formatu, a także rozdzielczości zależą bowiem końcowe efekty w postaci wyświetlania ulubionych fotografii.

W kontekście rodzaju możemy mieć do czynienia przede wszystkim z ekranami klasycznymi lub matowymi, które to skutecznie niwelują refleksy świetlne, przez co bardzo dobrze sprawdzają się w jasnych i słonecznych pomieszczeniach. Będą to jednak nieco droższe rozwiązania, a przy tym również rzadziej spotykane.

Wielkość ekranu powinna być dopasowana do przestrzeni, w której dany sprzęt docelowo ma się znajdować. Na rynku dostępne są bowiem zarówno miniaturowe ramki cyfrowe, jak i urządzenia o średnicy wynoszącej nawet 32 cale, które nieraz pełnią funkcję obrazów wieszanych chociażby w salonach. Prawdopodobnie najpopularniejszym wariantem okazują się przy tym 7-calowe ramki, które to doskonale odnajdują się na komodach, szafkach, czy też półkach.

Jeśli chodzi o format – najczęściej spotyka się wariant 4:3. Niektóre ramki oferują natomiast możliwość wyświetlania zdjęć w formacie 16:9, lub też dają opcję połączenia tych dwóch rozwiązań.

Ostatnią kwestią do rozważenia jest rozdzielczość, przy której zasada okazuje się bardzo prosta – im będzie ona większa, tym lepiej. W tym kontekście należy również brać pod uwagę przekątną ekranu, a w miarę jej wzrostu powinna wzrastać także rozdzielczość. Dla przykładu – w przypadku 7-calowych ramek minimalna rozdzielczość to 800×600 px.

Jakość obrazu

Na jakość obrazu wpływają takie parametry, jak chociażby:

  • Jasność – im będzie ona wyższa, tym lepiej ramka sprawdzi się w warunkach dużej ilości promieni słonecznych. Niektóre modele urządzeń z tej kategorii oferują nawet funkcję automatycznego dostosowywania poziomu jasności w zależności od panujących w danym miejscu warunków, co pozwala jednocześnie na zaoszczędzenie energii.
  • Kontrast – to parametr, który sprawia, że wyświetlane obrazy są odpowiednio głębokie i żywe. Słabszy i nieodpowiednio dostosowany kontrast może natomiast skutkować tym, że fotografie okażą się blade i nieatrakcyjne. Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem w tej kategorii będzie wybór ramki ze współczynnikiem kontrastu na poziomie 600:1, który to gwarantuje w pełni zadowalające wrażenia.

Ilość pamięci

Ilość pamięci

 

Ilość dostępnej pamięci to kwestia, która wywiera bezpośredni wpływ na to, ile zdjęć możemy wgrać bezpośrednio do ramki lub też na kartę pamięci, którą umieszcza się w odpowiednim slocie.

W przypadku pamięci wewnętrznej, czyli tej, którą dysponuje dana ramka, użytkownicy mogą przeważnie liczyć na pojemność od 128 MB do 2 GB. Jeśli natomiast wybrana ramka nie posiada wbudowanej pamięci, użytkownicy są zmuszeni do dodatkowego zakupu w postaci odpowiednio dużej karty. W tym celu należy jednak dokładnie zapoznać się z wytycznymi konkretnego producenta, gdyż ramki cyfrowe mogą cechować się w tej kwestii całkowicie odmiennymi wymogami.

Obsługiwane formaty

Absolutną podstawą w kwestii obsługiwanych formatów jest jpeg, choć niektóre ramki są w stanie współpracować także z poszczególnymi rozszerzeniami, w tym chociażby raw, exif, bmp lub tiff. Przed zakupem wybranego modelu z pewnością warto więc spojrzeć, jakie formaty jest on w stanie obsłużyć.

Obudowa i sposób mocowania

Choć głównym zadaniem ramek cyfrowych jest wyświetlanie rozmaitych fotografii na ekranie, tego typu sprzęty pełnią również funkcję dekoracji. Dlatego też warto, aby ich obudowa była odpowiednio dostosowana do wybranej przestrzeni, przez co sprzęt dobrze się w nią wpasuje. Jednocześnie zdecydowanie należy zwrócić uwagę na to, czy dana ramka jest przeznaczona wyłącznie do ustawienia na płaskiej powierzchni, czy też możliwe jest chociażby zawieszenie jej na ścianie.

Dodatkowe funkcje

Na chwilę obecną wielu producentów ramek cyfrowych decyduje się na znaczne rozbudowywanie tych sprzętów, co polega przede wszystkim na wzbogacaniu ich w dodatkowe funkcje, czy też przydatne udogodnienia. Wśród nich można wyróżnić:

  • Odtwarzanie plików MP3 i/lub filmów;
  • Funkcję budzika;
  • Dotykowy ekran;
  • Bluetooth i/lub Wi-Fi;
  • Wejścia HDMI;
  • Wejścia USB;
  • Zdalne sterowanie z użyciem pilota.

Ramka cyfrowa do zdjęć – czy warto?

Ramka cyfrowa do zdjęć – czy warto?

Cyfrowa ramka do zdjęć może stanowić wyjątkowe rozwiązanie, które pozwala na ciągłe wyświetlanie ulubionych fotografii, a nieraz również i nagranych filmików. Tego typu sprzęty niejednokrotnie mogą więc okazać się np. doskonałym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby. Są one przy tym wyjątkowo łatwe w obsłudze, cechują się estetyczną budową, a jednocześnie coraz częściej oferują ciekawe udogodnienia i praktyczne rozwiązania. Co więcej, podstawowe modele przeważnie okazują się również przystępne cenowo, przez co już za kilkadziesiąt złotych można kupić solidną i jakościową ramkę. Aby jednak wybrać możliwie najlepsze rozwiązanie zdecydowanie warto określić własne potrzeby i wymagania, a następnie poszukiwać sprzętów, które będą w stanie odpowiednio im sprostać. W obrębie ramek cyfrowych można bowiem zaobserwować duże zróżnicowanie pod względem jakości, a przy tym również funkcjonalności.

 

#materiałreklamowy

Oceń ten post