Czy okulary blokujące niebieskie światło zmniejszają zmęczenie oczu? Mówi się, że zapobiegają wysychaniu gałki ocznej, które jest spowodowane długotrwałym wpatrywaniem się w ekran. Przypisuje im się również właściwości, które zapewniają lepszy sen.
Z łatwością możemy trafić na ekspertów, którzy polecają okulary blokujące niebieskie światło w celu ochrony i poprawy jakości wzroku. Zwolennicy uważają, że jest to mało doceniane narzędzie, w które zdecydowanie warto zainwestować. Twierdzą wręcz, że ich zakup powinien być dla tak samo ważny, jak zakup dobrej karty graficznej czy szybkiego procesora. Jak jest w rzeczywistości?
Sprawdź również: Notatnik online nie musi być nudny! Polecane narzędzia TOP 10
Spis treści
Czy okulary blokujące niebieskie światło działają?
Krótko- i długoterminowye skutki uboczne cyfrowego zmęczenia oczu mogą obejmować bóle głowy, suchość oczu, niewyraźne widzenie, odblaski, zmęczenie oczu i ogólne zmęczenie. W obecnych czasach, jak podaje The Vision Council of America, aż 70% dorosłych w Stanach Zjednoczonych odczuwa zmęczenie oczu w wyniku coraz dłuższego korzystania z urządzeń cyfrowych. Podobne dane dotyczą innych krajów. Urządzenia cyfrowe emitują szkodliwe sztuczne niebieskie światło, które zakłóca produkcję melatoniny, rytm dobowy i naturalny cykl snu organizmu.
Chcąc mieć lepszy sen, a także chcąc odczuwać mniejsze zmęczenie wywołane wpatrywaniem się w ekran, część pracujących przy komputerach decyduje się kupić okulary blokujące niebieskie światło. Odcień szkieł i powłok oraz ich kształt mogą ograniczać problemy, takie jak zmęczenie lub suchość, co może pomagać odpocząć oczom po długich sesjach grania czy podczas długotrwałej pracy. Okulary mogą chronić przed barierami środowiskowymi, które mogą powodować problemy ze wzrokiem podczas pracy przy ekranach komputerowych.
Warto jednak mieć świadomość, że choć zwolenników tego rozwiązania jest wielu, nie ma jednoznacznej naukowej odpowiedzi, która potwierdzałaby powyższe twierdzenia. Randomizowane próby kontrolowane przeprowadzone w 2020 oraz 2021 roku nie stwierdziły istotnego wpływu okularów blokujących niebieskie światło na objawy problemów ze wzrokiem. Jednak inne badanie, przeprowadzone w 2017 roku wykazało, że okulary blokujące światło niebieskie o krótkich długościach fal mogą w istocie zmniejszać zmęczenie oczu.
Problem z udzieleniem jednoznacznej naukowej odpowiedzi może wiązać się z ograniczonym czasem prowadzenia badań (najczęściej badani są obserwowani przez 2 godziny) oraz subiektywną oceną wpływu okularów na zmęczenie oczu. Jeżeli więc doskwiera Ci szereg problemów związanych z pracą przy komputerze, możesz sprawdzić czy okulary blokujące niebieskie światło Ci pomogą. Na pewno nie zaszkodzą.
Pamiętaj jednak, że kluczowym, lub równie istotnym, dla dobrego samopoczucia może okazać się niwelowanie kontrastu pomiędzy ekranem komputera, a jego otoczeniem. W tym celu najlepiej wyposażyć się w lampkę biurkową z regulacją natężenia światła.
Czytaj także: Jak wybrać dobry ergonomiczny fotel wspierający prawidłową postawę?
Okulary blokujące niebieskie światło do komputera i konsoli [TOP 5]
Zadbałeś o odpowiednie oświetlenie przy biurku, robisz przerwy na patrzenie w dal, żeby oczy mogły odpocząć, ale problem zmęczenia nie ustępuje? Być może okulary do komputera będą odpowiednim rozwiązaniem. Polecane okulary blokujące światło niebieskie, które wymieniamy w poniższym zestawieniu to zarówno propozycje najpopularniejsze, jak i tańsze modele. Sprawdź które rozwiązanie najbardziej Ci odpowiada.
Gunnar Intercept
Gunnar Intercept wyglądają atrakcyjnie, ale ich główną zaletą jest to, że są to opatentowane okulary do gier. Są idealne dla tych, którzy spędzają wiele godzin grając na komputerze czy na konsoli podłączonej do telewizora.
Okulary Gunnar świetnie spisują się zwłaszcza wtedy, gdy masz duży, 55-calowy (lub większy) telewizor 4K i grasz na konsoli. Po włączeniu efektów HDR i innych dodatków gry wyglądają wspaniale, ale wzrok szybko się męczy – zwłaszcza gdy siedzisz stosunkowo blisko ekranu. To sprawia, że następnego dnia może cię np. boleć głowa, a dodatkowo będzie ci się kiepsko spało (jeśli grałeś wieczorem).
Okulary, jak przekonuje producent, dodatkowo zwiększają optyczną rozdzielczość obrazu i ułatwiają wychwytywanie detali. Obraz będzie ostrzejszy, czysty, a refleksy zminimalizowane. Okulary zdecydowanie poprawiają komfort korzystania z urządzeń wyposażonych w wyświetlacze – możemy to powiedzieć z doświadczenia, bo sami używamy Gunnarów w redakcji.
Firma oferuje różne wersje okularów, zarówno jeśli chodzi o oprawki, jak i filtry redukujące niebieskie światło.
Rodzaje szkieł, które występują w okularach Gunnar:
- Clear BLPF 35 – dla dyskretnej ochrony oczu bez bursztynowego odcieniu szkieł
- Amber BLPF 65 – dla optymalnej ochrony i wydajności (lekko żółte szkła)
- Sun BLPF 90 – do ochrony przed ekranami cyfrowymi w nasłonecznionym otoczeniu
- Amber Max BLPF 98 – maksymalna ochrona dzięki bursztynowym szkłom, dużo mniej zmęczone oczy podczas nocnego korzystania z ekranu
- Clear-Transitions BLPF 35/90 – zmienne soczewki od ochrony wewnątrz i na zewnątrz (zmieniają odcień przy w zależności od nasłonecznienia)
- Amber-Transitions BLPF 65/90 – przejście od bursztynu odcienia do przeciwsłonecznych szkieł – dla ochrony wewnątrz i na zewnątrz (zmieniają odcień przy w zależności od nasłonecznienia)
Polecany przez nas model ma szkła Amber BLPF 65. Lekko zmieniają kolory, ale za to znacząco poprawiają komfort pracy i gry – zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu przed komputerem lub konsolą.
Cena: ok. 420 zł
Gunnar Infinite Onyx
Jeśli szukasz okularów do komputera, które będą utrzymane w bardziej wyrafinowanej stylistyce, prawdopodobnie spodoba Ci się model Infinite. Ponadczasowy i elegancki design idzie w parze z funkcjonalnością. Silikonowe noski są regulowane, dzięki czemu łatwo dopasować okulary do kształtu twarzy. Z kolei solidna rama ze stali nierdzewnej jest gwarantem wytrzymałości i stabilności optycznej.
Konstrukcja jest lekka, dzięki czemu użytkownik nie odczuwa punktów nacisku, a ultracienkie zauszniki umożliwiają stosowanie okularów także z słuchawkami. Jeśli decydujesz się na zakup okularów blokujących światło niebieskie warto postawić na droższe rozwiązanie, ponieważ najczęściej oferuje ono najlepszy efekt. Zarówno pod względem skuteczności działania (zastrzeżony, opatentowany materiał i odcień soczewek Gunnar), ale i pod względem komfortu użytkowania oraz wytrzymałości.
Cena: ok. 349 zł
Meller Kubu
Spory wybór pod względem modeli okularów blokujących światło niebieskie oferuje także marka Meller. Okulary nie są wyposażone w żółtą powłokę, ale ich soczewki zostały wzbogacone w filtr Blue Light. Ramka stworzona z wysokiej jakości poliwęglanu zapewnia lekkość konstrukcji. Producent zapewnia, że rozmiar jest uniwersalny.
Te okulary to tzw. zerówki. Mogą być używane przez osoby bez wady wzroku oraz wszystkich tych, którzy na co dzień noszą soczewki.
Cena: ok. 140 zł
Montana HBLF54
Jeżeli nie chcesz za dużo inwestować w rozwiązanie, co do którego nie masz pewności czy będzie dla Ciebie odpowiednie, możesz zdecydować się na zakup tańszych okularów do komputera. Montana HBLF54, podobnie jak wspomniany nieco wyżej model Gunnar Infinite, to model typu lenonki.
Metalowa oprawa jest utrzymana w uniwersalnym kolorze grafitowego matu, a silikonowe noski są regulowane. Model jest dedykowany zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Mamy tu filtr światła niebieskiego o mocy +1.0 i filtr UV 400. Same soczewki są jednak bezbarwne, nie są wyposażone w powłokę o żółtawym zabarwieniu.
Cena: ok. 60 zł
Polariss 899
Inną propozycją pośród tańszych okularów do komputera jest model Polariss 899. Utrzymane w klasycznym “nerdowym” stylu okulary są wyposażone powłokę antyrefleksyjną Blue Light Filter. Prócz niej mamy tu także filtr promieniowania UVA i UVB (UV 400), dzięki czemu skorzystamy ochrony przeciwsłonecznej także poza stanowiskiem komputerowym.
Polariss 899 to model unisex z czarną ramką z wytrzymałego materiału TR90. TR90 jest odporny na odkształcenia, a zarazem gwarantuje lekkość konstrukcji.
Cena: ok. 60 zł
#materiałreklamowy