• Ostatnia modyfikacja artykułu:9 miesięcy temu

Czad, czyli tlenek węgla, jest gazem niewidocznym i bezwonnym, a jednocześnie silnie toksycznym i bardzo szybko rozprzestrzeniającym się (z uwagi na fakt, że jest lżejszy niż powietrze). Zatrucie nim prowadzi do śmierci, jeśli pomoc nie zostanie dostatecznie szybko udzielona.

Czad powstaje na przykład w starszych piecach gazowych – podczas niepełnego spalania paliwa, gdy brakuje tlenu. Jedyną ochroną przed nim jest dobry czujnik czadu i gazu z certyfikatem. Jak wybrać takie urządzenie? Podpowiadamy i polecamy konkretne modele.

Sprawdź także: Ranking oczyszczaczy powietrza – TOP 25 najlepszych modeli

Dobry czujnik czadu i gazu – jaki kupić? Certyfikacja

znak budowlany B

Najważniejszy w czujniku czadu jest sensor, który reaguje z tlenkiem węgla. Mikroprocesor otrzymuje informację o reakcji i uruchamia sygnał dźwiękowy. Dobry czujnik czadu i gazu musi być urządzeniem niezawodnym, dlatego wybrany model musi spełniać wymogi polskiej normy PN-EN 50291-1:2018 i mieć znak budowlany B.

Produkty, które spełniają wspomnianą wyżej normę są zatwierdzane przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy im. Józefa Tuliszkowskiego. CNBOP-PIB weryfikuje bowiem stałość właściwości użytkowych produktów budowlanych.

Dodatkowo, jeśli szukamy czujnika do przyczepy kempingowej, kampera albo łodzi, powinniśmy zwrócić uwagę czy spełnia on wymagania normy PN-EN 50291-2:2020-01, czyli jest odporny na wstrząsy.

Czy dobry czujnik czadu i gazu powinien posiadać wyświetlacz? Może, ale nie musi. Wyświetlacz nie wpływa na skuteczność działania urządzenia, ale pozwala na łatwą komunikację z użytkownikiem. Informuje o bieżącym stężeniu tlenku węgla czy niskim poziomie baterii.

dobry czujnik czadu i gazu ranking

Czujnik czadu i gazu na baterie i do prądu – co jeszcze musisz wiedzieć?

Czujnik czadu i gazu ma ograniczony czas działania, a jego odliczanie zaczyna się w momencie, kiedy instalujemy baterie albo podłączamy urządzenie do prądu. Dlatego trzeba zwracać uwagę, czy urządzenie, które wybieramy jest zapakowane w oryginalne opakowanie i nigdy nie kupować produktów z drugiej ręki.

Okres działania zależy od jakości czujnika elektrochemicznego. Dobry czujnik czadu i gazu będzie miał żywotność określoną na 7-10 lat, a tani i gorszej jakości zaledwie na 3 lata. Na podobny okres producent powinien dawać gwarancję – na 7-10 lat.

Bezprzewodowy czujnik czadu i gazu z certyfikatem – Ranking

Kidde K10LLDCO

Najczęściej polecany czujnik czadu i gazu to właśnie Kiddle K10LLDCO. Gwarantuje 10-letnią żywotność i jest zasilany bateriami, co umożliwia łatwy i szybki montaż w dowolnym miejscu.

Wyświetlacz LCD stale (co sekundę) wskazuje poziom stężenia tlenku węgla w zakresie od 0 do 999 PPM. W przypadku wykrycia zbyt dużego stężenia urządenie wydaje głośny, pulsacyjny alarm dźwiękowy o sile 85 dB.

Żółta kontrolka LED oraz ostrzegawczy sygnał dźwiękowy uruchamia się w przypadku niskiego poziomu baterii albo wykrycia nieprawidłowości w funkcjonowaniu czujnika.

O tym, że jest to naprawdę dobry czujnik czadu i gazu świadczy także fakt, że ma funkcję informującą o aktywacji alarmu w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Dzięki temu można sprawdzić, czy podczas nieobecności w domu nie doszło do emisji tlenku węgla.

Ponadto Kidde K10LLDCO dysponuje też funkcją umożliwiającą szybkie sprawdzenie prawidłowej odpowiedzi na gaz testowy CO, a po upływie 10 lat od aktywacji zasilania samodzielnie przypomni o utracie ważności.

Kidde K5DCO

Kidde K5DCO to kolejny dobry czujnik czadu i gazu. Tańszy, ale jednocześnie oferujący krótszą żywotność, bo 7-letnią. Model z serii 5 jest jednak równie precyzyjny, trwały i też jest zasilany bateriami.

Wbudowany wyświetlacz LCD monitoruje poziom stężenia czadu w zakresie od 0 do 999 PPM co 15 sekund, a o zagrożeniu urządzenie informuje dźwiękiem o głośności 85 db oraz czerwoną diodą.

K5DCO spełnia normy PN-EN 50291-1:2018+AC:2021 oraz EN50291-1:2018. Posiada przycisk Test / Reset oraz wykrywa nieprawidłowości w działaniu czy niski poziom naładowania. Samodzielnie poinformuje też o końcu żywotności.

Kidde K7CO

Kidde K7CO to z kolei tańszy model bez czujnika, który oferuje 10-letnią żywotność. Bezpieczeństwo jego użytkowania potwierdzają normy PN-EN 50291-1:2018+AC:2021 oraz EN50291-1:2018. Ponadto model dostał certyfikat BSI potwierdzający spełnienie wymogów normy BS EN 50291-1:2018 wystawiony przez British Standards Institution.

Dzięki temu, że konstrukcja jest wzmocniona i odporna na wstrząsy, detektor został dopuszczony do użytku także w przyczepach kempingowych, kamperach i na łodziach.

Model jest zasilany przez dwie 1.5V baterie alkaliczne typu AA i działa na takiej samej zasadzie jak oba pozostałe modele tej marki uwzględnione w tym zestawieniu. W pamięci zapisuje się informacja o wykryciu stężenia przekraczającego poziom 100 PPM.

Układ kontroli sprawności stale monitoruje funkcjonowanie sensora, wewnętrznych obwodów, jak i stan baterii. Jeśli wykryje nieprawidłowości, informuje o tym dźwiękowo i za pomocą żółtej kontrolki.

Kidde K7CO ma także oczywiście funkcję, która pozwala na szybkie sprawdzenie prawidłowej odpowiedzi sensora na gaz testowy CO.

MTG 3000H – czujnik gazów wybuchowych

Jeżeli szukasz dobrego czujnika gazów wybuchowych, wybierz MTG 3000H. Ten model jest przeznaczony do monitorowania różnorodnych pomieszczeń, samochodów i przyczep kempingowych pod kątem obecności gazu ziemnego (LNG, metanu), propanu, butanu oraz ich mieszanin. Ważne, by montować go w takich warunkach, gdzie temperatura nie spada poniżej -10°C i nie wzrasta powyżej 40°C, a wilgotność względna nie przekracza 95%.

Niezależna jednostka badawcza TÜV Rheinland wydała mu certyfikat, który jest potwierdzeniem spełnienia wymagań polskiej normy PN-EN50194-1:2009 oraz PN-EN50194-2:2019.
MTG-3000H stale rejestruje stężenie gazu w otaczającym go powietrzu. Jeżeli wykryje skok powyżej wartości progowej, uruchamia akustyczną i optyczną sygnalizację alarmową, która wyłącza się dopiero wtedy, gdy odczyty wrócą do normy. Oddzielna żółta dioda LED informuje o wykryciu usterki. Auto-diagnostyka jest możliwa dzięki specjalnemu układowi monitorującemu sensor oraz wewnętrzne obwody.

Zasilanie napięciem 12V DC odbywa się za pośrednictwem zasilacza sieciowego dostarczonego do zestawu. Czujnik można też podłączyć do gniazdka zapalniczki samochodowej, ale specjalny wtyk jest dostępny osobno. Taka opcja umożliwia wykorzystanie urządzenia nie tylko w pomieszczeniach kuchennych, kotłowniach, ale i na łodziach motorowych czy na jachtach.

Sprawdź również: Ranking czujników jakości powietrza do domu

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

5/5 - (1 vote)