• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Męczą was reklamy w Internecie? Podpowiadamy jaki AdBlock, czyli program do blokowania reklam warto wybrać.

Co to jest AdBlock?

Adblock to tak naprawdę nazwa jednego konkretnego oprogramowania. Zaszło tutaj jednak bardzo podobne zjawisko co w przypadku Jeepa czy termosu – nazywamy tak przecież wszystkie terenowe samochody czy butelki termiczne a nie tylko te konkretnego producenta. Dokładnie tak samo jest w przypadku AdBlocka – nazywamy tak każde oprogramowanie blokujące reklamy na naszych urządzeniach.

Zasada działania AdBlocka jest banalnie wręcz prosta, no przynajmniej z punktu widzenia użytkownika. Oprogramowanie wykrywa treści będące reklamami na stronach internetowych a następnie blokuje ich wyświetlanie. Z naszej perspektywy wygląda to tak, jakby nigdy ich tam nie było. To niezwykle wygodne, szczególnie na stronach internetowych, które nieco z tym przesadzają, stosując chociażby gigantyczne pop-upy zasłaniające całą treść.

Czy AdBlock jest legalny i bezpieczny?

ADBlock

Wielu użytkowników bardzo często zastanawia się czy oprogramowanie do blokowania reklam jest legalne oraz często co ważniejsze – bezpieczne. Odpowiedź na pierwsze pytanie jest jak najbardziej oczywista – AdBlock jest w 100% legalny. Możemy używać go bez absolutnie żadnych konsekwencji. Co więcej, część stron blokujących treść w momencie, w którym mamy działającego AdBlocka robi to nielegalnie!

Czy oprogramowanie do blokowania reklam jest za to bezpieczne? Cóż, jeśli pobierzemy sprawdzony program ze sprawdzonego źródła to w 100% tak. AdBlocki to bardzo bezpieczne programy nie ingerujące w żaden sposób w pliki na naszym komputerze. Musimy zachować jednak zasady ostrożności dokładnie takie same jak w przypadku pobierania jakichkolwiek programów. Upewnijmy się co do ich źródła i nie pobierajmy niesprawdzonego oprogramowania bez wielu opinii w internecie.

Sprawdź: Wyszukiwarki internetowe – co zamiast Google?

Jakie oprogramowanie do blokowania reklam wybrać?

No dobrze, jaki AdBlock warto więc wybrać? Który z nich będzie najlepszym wyborem?

AdBlock

AdBlock

Bez większych niespodzianek zaczniemy po prostu od AdBlocka, czyli programu, który zapoczątkował wszystkie inne. No, tak naprawdę nie jest to do końca fakt. Tradycyjny AdBlock był drugim tego rodzaju programem, ale o tym za chwilę. Początkowo powstał on jako wtyczka do przeglądarki Chrome, ale jest już dostępny na wszystkich pozostałych.

Pod kątem blokowania reklam to dość dobre narzędzie, aczkolwiek nie radzi sobie zbyt dobrze z systemami do wykrywania oprogramowania blokującego reklamy. Wiele stron poprosi nas zatem o jego wyłączenie. Dość kontrowersyjną decyzją jest również to, że dopuszcza on wyświetlanie „mało inwazyjnych” reklam. Parametr ten można jednak zmienić, pobierając dodatkowe zestawy filtrów.

AdBlock Plus

AdBlock Plus

Adblock Plus może być lekko dezorientujący dla niektórych użytkowników. Po pierwsze, nie ma on nic wspólnego z opisanym wyżej AdBlockiem. Nie stanowi on wcale jego ulepszonej wersji. W dodatku, zadebiutował on na rynku jako pierwszy! Początkowo dostępny był tylko i wyłącznie jako rozszerzenie do przeglądarki Firefox. Obecnie jest już dostępny na każdej innej.

Jeśli chodzi jednak o funkcjonalność to oba programy są niezwykle podobne, z tą różnicą, że AdBlock Plus nieco mniej obciąża pamięć RAM. Korzystają jednak z tego samego zestawu filtrów i akceptują „nienachalne” reklamy od firm, które za to zapłacą. Samo to stawia oba rozszerzenia w dość niekorzystnym położeniu. To dobry wybór, ale istnieją znacznie lepsze.

Sprawdź: Jak podłączyć tablet jako drugi monitor? Poradnik krok po kroku

uBlock Origin

uBlock

Na rynku oprogramowania do blokowania reklam król jest jeden i jest nim oczywiście uBlock Origin. To zdecydowanie program, który każdy powinien zainstalować. Powód jest bardzo prosty – poza samym usuwaniem reklam ma on jeszcze kilka bardzo ważnych funkcji. Blokuje on złośliwe oprogramowania, skrypty do śledzenia użytkownika, fałszywe strony internetowe czy nawet reklamy na YouTube.

Dodatkowo, uBlock Origin oferuje bardzo duże możliwości pod kątem dopasowania go do użytkownika. Możemy pobrać nowe filtry czy nawet samodzielnie zablokować irytujący nas element na stronie. W stosunku do klasycznego AdBlocka ma on jeszcze jedną sporą zaletę – bardzo skutecznie omija skrypty do blokowania treści w przypadku włączonego oprogramowania do blokowania reklam.

AdGuard

aDguard

AdGuard to kolejny program do blokowania reklam, który możemy z czystym sumieniem polecić. Jego główną zaletą jest lekkość – całość waży zaledwie nieco ponad 2 MB i nie obciąża prawie w ogóle komputera podczas pracy. Pod kątem blokowanie reklam wypada on mniej więcej na poziomie uBlocka – jest bardzo dobrze. Dodatkowo, dość skutecznie radzi on sobie z oprogramowaniem do wykrywania tego rodzaju programów na wielu stronach internetowych.

Zobacz: Laptop do pracy i gier – jaki model wybrać?

AdFender

AdFender

AdFender to dość ciekawa alternatywa do pozostałych opisanych tutaj wtyczek. Przede wszystkim, różni się dość mocno zasadą swojego działania. Nie jest to wtyczka rozszerzająca działanie naszej przeglądarki a osobny program, który instalujemy na dysku. Samodzielnie integruje się on ze wszystkimi przeglądarkami na naszym komputerze. To niezwykle wygodne rozwiązanie, jeśli z jakiegoś powodu korzystamy z wielu narzędzi jednocześnie.

W kwestii blokowania reklam AdFender wypada bardzo dobrze, choć może nieco mniej skutecznie od uBlocka i AdGuarda. Mimo to, z pewnością jest to narzędzie godne polecenia. Do tego, dba on również o nasze bezpieczeństwo i blokuje podejrzane strony internetowe oraz szkodliwe skrypty.

Oceń ten post