• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Straciłeś wszystkie zdjęcia czy ważne dokumenty? Podpowiadamy jaki program do odzyskiwania danych będzie najlepszym wyborem.

Jak zabezpieczyć swoje dane?

Na samym początku warto jednak wyjaśnić, co zrobić, aby program do odzyskiwania danych nie był nam nigdy potrzebny. Wbrew pozorom, to niezwykle proste. Każdy informatyk wie doskonale, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią backupy i na tych, którzy dopiero będą je robić. Chociaż jest to dość humorystyczne stwierdzenie, to absolutnie nie należy traktować go jako żartu.

Regularne tworzenie kopii danych to podstawa ich bezpieczeństwa i doskonały sposób na minimalizowanie strat. W przypadku awarii dysku stracimy wtedy co najwyżej ich drobną część, czyli te dane, który utworzyliśmy od czasu ostatniego backupu. Cała reszta będzie w 100% bezpieczna na zewnętrznym dysku bądź w chmurze.

Kolejny krok, który z pewnością jest nieco łatwiejszy do zrealizowania, to nieopróżnianie kosza. Wszystkie pliki, które tam kończą i tak zostają po pewnym czasie usunięte. Usuwając je ręcznie znacznie prościej o pomyłkę i nieodwracalne pozbycie się cennych dla nas plików.

Czy programy do odzyskiwania danych w ogóle działają?

program do odzyskiwania danych

Załóżmy, że znajdujecie się jednak już w punkcie, w którym wasz dysk uległ awarii i nie macie dostępnego backupu. Co można zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym sposobem będzie oczywiście skorzystanie z programu do odzyskiwania danych. Niestety, nie zawsze będzie to możliwe.

Zasada jest dosyć prosta – nie każdy plik da się odzyskać. W przypadku fizycznej awarii dysku może niestety nie być to w żaden sposób możliwe. Programy do odzyskiwania danych to nie złota recepta i coś co pomoże nam w każdej sytuacji. Są one jednak w stanie dość znacząco zwiększyć nasze szanse na sukces.

Sprawdź: Darmowy program PDF – najlepsze narzędzia

Najlepszy program do odzyskiwania danych – co warto wybrać?

Poniżej znajdziecie kilka polecanych przez nas programów do odzyskiwania danych. Zdecydowana większość z nich jest w 100% darmowa, ale mogą oferować niektóre opcje dopiero w wersji premium.

Recuva

recuva

Recuva to popularny program do odzyskiwania danych, który umożliwia przywrócenie utraconych lub usuniętych plików z dysków HDD i SSD jak i z kart pamięci czy nawet telefonów. Użytkownicy doceniają je również za naprawdę wysoką skuteczność.

Recuva oferuje wiele zaawansowanych opcji, takich jak skanowanie dysków w poszukiwaniu usuniętych plików, filtrowanie wyników na podstawie typów plików, daty modyfikacji i wielu innych. Program potrafi także odzyskać pliki z uszkodzonych lub sformatowanych partycji. Olbrzymim atutem Recuva jest również bardzo prosty interfejs użytkownika, który umożliwia intuicyjne korzystanie z programu nawet osobom bez zaawansowanej wiedzy technicznej. To świetny wybór polecany zdecydowanie jako pierwszy program do odzyskiwania danych jaki powinniście sprawdzić.

Active@ File Recovery

Active@ File Recovery to nieco bardziej zaawansowane od Recuvy narzędzie do odzyskiwania danych, które pomaga przywrócić utracone lub usunięte pliki z praktycznie dowolnego nośnika. Program umożliwia odzyskiwanie plików nawet po usunięciu ich z kosza czy sformatowaniu partycji co niewątpliwie należy uznać za spory atut.

Active@ File Recovery oferuje całkiem sporo zaawansowanych funkcji, takich jak skanowanie dysku w poszukiwaniu usuniętych plików, filtrowanie wyników czy podgląd plików przed ich przywróceniem. Program może także pomóc w przywróceniu danych z systemowych, takich jak NTFS, FAT, exFAT i innych.

Na plus wypada tutaj również bardzo prosty interfejs użytkownika. Korzystanie z Active@ File Recovery zdecydowanie nie będzie wymagać od nas jakiejkolwiek zaawansowanej wiedzy technicznej.

Sprawdź: Darmowy antywirus – najlepsze programy

Ashampoo Undeleter

Ashampoo to doskonale znana na rynku oprogramowania użytkowego firma. Nic zatem dziwnego, że mają w swojej ofercie program do odzyskiwania danych. Undeleter ich autorstwa to bardzo proste narzędzie, którego obsługa nie sprawi nikomu żadnego problemu. Funkcjonalnie, jest to jednak bardzo proste narzędzie, które nie zawsze poradzi sobie z danym zadaniem.

Ashampoo Undeleter to prawdopodobnie najlepszy wybór, jeśli znacie nazwę pliku oraz samodzielnie przypadkiem go usunęliście. W tym wypadku odzyskanie go będzie nie tylko możliwe, ale bardzo proste. Nie polecamy go jednak w przypadku awarii – lepiej sprawdzi się wtedy Recuva lub Active@ File Recovery.

Strong Recovery

strong recovery

StrongRecovery to program, który może okazać się ratunkiem dla osób, które przypadkowo utraciły ważne pliki. W dodatku, to w 100% polskie narzędzie, co jakby nie patrzeć jest sporym plusem. Warto przecież wspierać nasz rodzimy rynek. Program oferuje intuicyjny interfejs oraz kilka trybów skanowania, dzięki czemu nawet początkujący użytkownicy poradzą sobie bez najmniejszego trudu z procesem odzyskiwania danych.

Jedną z najważniejszych cech StrongRecovery jest szybkość działania. W przypadku, gdy pliki zostały przypadkowo skasowane lub utracone w wyniku awarii systemu, program przeprowadza szybkie skanowanie nośnika w poszukiwaniu utraconych plików. Najczęściej kończy się ono pełnym sukcesem W gorszym przypadku, czyli wtedy, gdy nośnik został sformatowany lub pliki zostały utracone w wyniku poważnej awarii, program oferuje tryb głębokiego skanowania. Tutaj niestety nie zawsze uda nam się już odzyskać dane – Strong Recovery z pewnością znacząco zwiększa jednak na to szanse.

Disk Drill

Disk Drill to oprogramowanie zaprojektowane z myślą o użytkownikach, którzy utracili ważne pliki z powodu niespodziewanych awarii systemu, przypadkowego usunięcia lub innych problemów z dyskiem twardym. Największym atutem są tutaj zaawansowane funkcje skanowania oraz wiele innych narzędzi, które pomogą przywrócić stracone dane.

W dodatku, program oferuje wiele funkcji, które mają na celu minimalizowanie ryzyka utraty danych w przyszłości. Jednym z nich jest ochrona przed utratą danych, która zapewnia, że ​​użytkownicy są w stanie zachować swoje pliki w bezpiecznym miejscu i uniknąć ich utraty w razie awarii systemu.

Zobacz też:
Najlepszy program do blokowania reklam – jaki “adblock” wybrać?
Jaki laptop do programowania? TOP 15 laptopów dla programisty

4/5 - (1 vote)