• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Lato zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie – wiele osób chce zadbać o swoją sylwetkę i zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Przydatnym i niezwykle funkcjonalnym urządzeniem, które może się do tego przyczynić jest orbitrek, zwany również rowerem eliptycznym czy cross trainerem. Sprzęt ten łączy w sobie poszczególne funkcje bieżni, steppera oraz roweru stacjonarnego, dlatego też do działania angażuje mięśnie całego ciała.

Ćwiczenia przy użyciu orbitreka to jednak nie tylko utrata wagi. Pozwala on również na poprawę kondycji fizycznej oraz wydolności organizmu, a także wzmocnienie mięśni.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli, różniących się od siebie całą gamą parametrów oraz cen, przez co wybór odpowiedniego urządzenia jest znacznie utrudniony. Z pomocą przychodzi poniższy materiał, który zawiera wszystkie najważniejsze informacje dotyczące orbitreków.

Zobacz: Bieżnia domowa – jaką wybrać?

Orbitrek – który rodzaj będzie najlepszy?

Orbitrek Zipro Neon w kolorze czarnym

Zipro Neon

Obecnie wyróżnia się cztery rodzaje orbitreków, podzielone ze względu na technologię w nich zastosowaną. Zalicza się do nich:

  • Mechaniczny – zdecydowanie jest to najstarszy rodzaj, który powoli przestaje być produkowany. Takie rozwiązanie można spotkać w tanich modelach. Należy jednak liczyć się z tym, że nie będą one posiadały możliwości zmiany programów treningowych czy też oporu. Ponadto urządzenia te są głośne, a elementy takie jak koło zamachowe i hamulec bardzo łatwo się zużywają.
  • Magnetyczny – jest to pewnego rodzaju udoskonalenie wersji mechanicznej, które jednak cechuje się znacznie większą wytrzymałością i odpornością na zużycia czy awarie. Co więcej, praca w tym przypadku jest znacznie cichsza. Przeważnie możliwa jest również regulacja obciążenia oraz zmiany programów treningowych.
  • Elektromagnetyczny – mechanizm ten cechuje się ciszą pracą, niezwykle małą awaryjnością, a także płynną regulacją obciążenia, które obejmuje już znacznie szerszy zakres niż w przypadku poprzednich dwóch opcji. System hamowania nie zawiera elementów ruchomych, dlatego też sprzęty tego typu praktycznie się nie zużywają, dzięki czemu mogą posłużyć przez długie lata.
  • Powietrzny – jest to rozwiązanie stosunkowo nowe, przez co zakup dobrego modelu z tej kategorii jest mocno utrudniony. Dzieje się tak, ponieważ na ten moment rynek oferuje jedynie urządzenia z niższej półki cenowej, które cechują się słabą jakością i bardzo głośną pracą. W związku z tym, aby powiedzieć coś więcej na temat tego mechanizmy, musimy poczekać na jego rozwój i szersze zastosowanie przez producentów.

Jaki mechanizm wybrać?

Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie opcja magnetyczna lub elektromagnetyczna. Nie warto bowiem inwestować w urządzenia, których praca będzie zakłócać wszystko dookoła, jednocześnie nie zapewniając dostatecznej wytrzymałości. Modele elektromagnetyczne i magnetyczne to gwarancja komfortu ćwiczeń i przede wszystkim dobrej jakości wykonania.

Napęd – jakie ma znaczenie?

Orbitrek Zipro Hulk.

Zipro Hulk

Wybrany model może posiadać przedni lub tylny napęd. Mówiąc krótko, miejsce napędu mówi o tym, gdzie znajduje się koło zamachowe, czyli element mechanizmu stawiającego opór podczas ćwiczeń.

W sprzętach tylnonapędowych koło umieszczone zostało z tyłu orbitreka, czyli w zasadzie między nogami użytkownika. Modele przednionapędowe, jak sama nazwa mówi, posiadają koło zamachowe na samym przodzie urządzenia.

Co więc różni te mechanizmy?

Orbitrek tylnonapędowy – jest to prosta i nieskomplikowana konstrukcja, używana od wielu lat. Tym samym jest ona trwała i zdecydowanie bardziej wytrzymała. Urządzenia te są cichsze, lżejsze i mniejsze od modeli przednionapędowych. Niestety takie rozwiązanie posiada też swoje wady. Do ważniejszych z nich należy szerokość kroku, która świadczy o wygodzie i bezpieczeństwie dla stawów użytkownika. Ze względu na koło umieszczone między nogami, szerokość ta przeważnie jest znacznie większa niż w modelach przednionapędowych. Najszerszym dopuszczalnym krokiem jest taki, który wynosi 20 cm. Większy rozstaw znacząco wpływa na obniżenie komfortu ćwiczeń oraz jest dodatkowym obciążeniem dla stawów.

Orbitrek przednionapędowy – dzięki umieszczeniu koła zamachowego z przodu urządzenia, płozy mogą być ułożone znacznie bliżej siebie, co wpływa na naturalność wykonywanych ruchów. Konstrukcja tych modeli jest jednak znacznie bardziej skomplikowana, dlatego też ich ceny są wyższe. Nie warto jednak stawiać na tani sprzęt, który niesie za sobą zwiększone ryzyko wszelkiego rodzaju uszkodzeń i awarii. Zdecydowanie są to także urządzenia większe i cięższe, niż opcje tylnonapędowe.

Sprawdź również: Najlepsze bieżnie elektryczne – ranking

Jak dobrać idealny orbitrek?

Energetic Body E-NW1000

Energetic Body E-NW1000

Do wyboru odpowiedniego pod danego użytkownika orbitreka, zasadniczo potrzebne są trzy informacje, do których zalicza się:

  1. Wzrost,
  2. Waga,
  3. Ilość użytkowników wybranego modelu.

Wzrost

Dobór urządzenia pod tym względem odbywa się według poniższej skali. Istotną kwestią jest w niej dopasowanie wzrostu do długości kroku, którą oferuje wybrany sprzęt. Odpowiednio dobrana długość kroku znacznie wpływa na wygodę użytkowania, dlatego też warto mieć to na uwadze. Należy jednak pamiętać, że liczby te są w dużej mierze umowne. Niejednokrotnie sprawa ma się tak, że dla danego użytkownika krótsze kroki są znacznie wygodniejsze. Wówczas nie trzeba ściśle przestrzegać skali, a raczej skupić się na swoim własnym komforcie.

  • poniżej 160 cm – długość kroku do 40,5 cm
  • 160-170 cm – długość kroku 40,5-45,5 cm
  • 170-180 cm – długość kroku 45,5-50,5 cm
  • powyżej 180 cm – długość kroku od 50,5 cm

Waga

Osoby o wadze mniejszej niż 100 kg nie powinny przejmować się tą kwestią. W innych przypadkach warto jednak zwracać uwagę na maksymalną dopuszczalną wagę użytkownika, która podawana jest przez producentów. Wykluczyć należy jednak tanie modele przednionapędowe, które najzwyczajniej mogą okazać się zbyt nietrwałe, przez co niebezpieczne i nieopłacalne dla użytkownika.

Ilość użytkowników wybranego modelu

W momencie, gdy z zakupionego orbitreka będzie korzystać więcej niż jedna osoba, konieczne będzie wykonanie szybkiego matematycznego działania. Należy bowiem obliczyć średnią wzrostu wszystkich użytkowników, a wynik ten porównać ze skalą znajdującą się powyżej.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrany orbitrek to już pierwszy krok do zadbania o swoją sylwetkę oraz kondycję fizyczną. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że nie są to urządzenia tanie. Nawet, gdy natrafimy na tańszy model, może on okazać się tragiczny jakościowo. Jeśli więc decydujemy się na zakup urządzenia tego typu, niestety trzeba liczyć się z wydatkiem powyżej 2000 zł.

Oceń ten post