• Ostatnia modyfikacja artykułu:9 miesięcy temu

Smartwatch to inaczej inteligentny zegarek, który zamiast standardowej tarczy posiada dotykowy wyświetlacz. Urządzenie to posiada wiele przydatnych w codziennym życiu funkcji, do których, oprócz wyświetlania godziny, należy: krokomierz, monitorowanie aktywności sportowej, wyświetlanie powiadomień, kontrolowanie muzyki i inne.

Smartwatch – jak to działa?

Bez podłączenia do smartfona, smartwatch jest jedynie dodatkiem, zapewniającym kilka podstawowych funkcji. Sprawa ma się jednak zupełnie inaczej w momencie połączenia tych dwóch urządzeń ze sobą za pomocą funkcji Bluetooth.

Bardzo ważnym jest jednak zwrócenie uwagi na kompatybilność smartfona z danym smartwatchem.

Produkty marki Apple połączą się jedynie z innymi produktami tej samej firmy.

Smartwatche innych marek (np. Samsung), które działają w oparciu o system Tizen, będą natomiast działać zarówno z systemem operacyjnym Android, jak i iOS.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie inteligentnego zegarka?

Na obrazku znajdują się dłonie mężczyzny, który obsługuje smartwatch.

Do najważniejszych kwestii, które będą wpływały na użytkowanie wybranego sprzętu, należą:

 • Wyświetlacz – na rynku dostępne są warianty w wersji okrągłej oraz prostokątnej. Ważniejszy jest jednak rodzaj wyświetlacza – najbardziej uniwersalnymi są opcje takie jak LCD lub OLED/AMOLED. Przeważnie są to ekrany kolorowe, gwarantujące głęboki kontrast oraz nasycenie barw. Ekrany OLED można spotkać w produktach, jakimi są zegarki Apple Watch. AMOLED oraz Super AMOLED stosowany jest natomiast w sprzętach od Samsunga.
 • Bateria – czas jej pracy to zdecydowanie sprawa mająca duże znaczenie. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o optymalną pojemność baterii, ponieważ składa się na to wiele czynników. Zasada jest jednak prosta – im większy akumulator, tym lepiej.
 • Rozmiar – jest to sprawa, którą niewiele osób bierze pod uwagę. Rozmiar zegarka oraz regulowany pasek znacznie wpływa jednak na komfort i wygodę jego użytkowania. Zbyt duża tarcza zegarka może w dużym stopniu zawadzać, uniemożliwiając zgięcie dłoni czy też hamując jej ruchy.

Smartwatch – oferowane funkcje

Na zdjęciu znajduje się kobieta w sportowym stroju, która zerka na smartwatch znajdujący się na jej lewej ręce.

Nowoczesne urządzenia posiadają naprawdę szeroki zakres funkcji, którymi dysponują. Do najważniejszych zaliczyć można:

 • Odbieranie połączeń, wiadomości i powiadomień – są to udogodnienia, które przydają się przeważnie w sytuacjach braku możliwości sięgnięcia po smartfona. Użytkownik może jednym ruchem odebrać lub odrzucić połączenie. Niektóre modele dają również możliwość odpisania na wiadomość za pomocą klawiatury wyświetlającej się na ekranie albo poprzez funkcję dyktowania.
 • Monitorowanie aktywności fizycznej – do tej kategorii zalicza się możliwości takie jak liczenie kroków, mierzenie dystansu czy monitorowanie spalania kalorii. Część urządzeń posiada również funkcję pulsometru, a nawet doglądania jakości snu.
 • Kontrola nad parametrami zdrowotnymi – takimi jak puls, ciśnienie czy poziom natlenienia krwi.
 • Sterowanie aparatem – jest to funkcja niezwykle przydatna dla miłośników fotografii, która zwalnia użytkownika z konieczności ustawiania samowyzwalacza. Zegarek pozwala na wyzwolenie migawki jednym kliknięciem.
 • Sterowanie muzyką – możliwość ta doskonale sprawdza się podczas wykonywania dowolnej aktywności fizycznej, podczas której sięgnięcie po smartfona może być utrudnione.
 • Kalendarz/przypomnienia
 • Prognoza pogody

Niektóre smartwatche posiadają moduł NFC, który stosowany jest głównie do płatności zbliżeniowych. Umożliwia on również szybkie parowanie urządzeń oraz bezprzewodowe przerzucanie plików pomiędzy urządzeniami. Zdecydowanie jest to coś, co warto mieć w swoim zegarku.

Duża część dostępnych na obecnym rynku inteligentnych zegarków posiada również certyfikaty wodoszczelności. Jest to funkcja niezwykle przydatna dla pływaków, którzy także chcą na bieżąco monitorować swoje treningi. Urządzenie, które to umożliwi, powinno spełniać wymagania klasy wodoszczelności takie jak, na przykład, IP68.

Smartwatch – przykładowe modele

Poniżej znajduje się krótkie omówienie dwóch modeli inteligentnych zegarków w wersji dla Pań oraz dla Panów.

Na obrazku znajduje się Smartwatch Huami Amazfit GTR 2E w kolorze czarnym.

Smartwatch Huami Amazfit GTR 2E

Produkt posiada zakrzywioną konstrukcję bezramkową połączoną z aluminium, która zapewnia znacznie szersze pole widzenia. Koncepcja ta obejmuje ekran AMOLED HD o przekątnej 1.39″.

Model wyposażono w optyczny czujnik śledzenia biologicznego PPG, umożliwiający całodobowe monitorowanie tętna. Co więcej, ostrzega on o zaistniałych nieprawidłowościach, co zapewnia kontrolę nad poprawnością pracy organizmu.

Ciekawą funkcją jest również pomiar nasycenia krwi tlenem, będący jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie człowieka.

Dużym atutem może okazać się także monitorowanie jakości snu. Zegarek jest w stanie dokładnie określić obecną fazę snu, kontrolować stan oddychania oraz wystosowywać sugestie, mające na celu poprawę funkcjonowania.

Do funkcji urządzenia należą również:

 • Monitorowanie poziomu stresu
 • Wodoszczelność 5 ATM
 • 90 wbudowanych trybów sportowych
 • 24-dniowa żywotność baterii
 • Konfigurowalne alerty
 • GPS

Należy również dodać, że zegarek będzie kompatybilny zarówno z systemem operacyjnym Android, jak i iOS. Szybkie i sprawne połączenie zapewnia natomiast Bluetooth w wersji 5.0.

Cena: 589,00 zł

Zdjęcie przedstawia Smartwatch OroMed ORO-SMART CRYSTAL GOLD.

OroMed ORO-SMART CRYSTAL GOLD

Jest to urządzenie, które swoim wyglądem zdecydowanie przykuwa uwagę. Sprawdzi się przede wszystkim u Pań, którym zależy na estetyce połączonej z funkcjonalnością, a to wszystko w stosunkowo niskiej cenie.

Ekran LCD o przekątnej 1.04″ zapewnia doskonałą czytelność oraz pełnię barw.

Zegarek będzie kompatybilny zarówno z urządzeniami opartymi o Android, jak i iOS. Wersja Bluetooth, która zapewnia owe połączenie, to 4.0.

Bateria o mocy 120 mAh daje możliwość ciągłego użytkowania przez okres 2-4 dni oraz do 7 dni czuwania.

Do funkcji sprzętu należą:

 • Liczenie spalonych kalorii
 • Monitorowanie snu
 • Pulsometr
 • Ciśnieniomierz
 • Zdalne sterowanie aparatem smartfonu
 • Lokalizowanie zegarka
 • Powiadomienia o połączeniach i wiadomościach
 • Powiadomienia z serwisów społecznościowych (Mail, Skype, Facebook, Messenger, Twitter)
 • Budzik / Alarm
 • Przypomnienia z kalendarza
 • Przypomnienia o zbyt długim braku ruchu

Co więcej, zegarek doskonale sprawdzi się u osób aktywnych fizycznie. Posiada on szereg różnych trybów sportowych, do których należą: bieganie, chodzenie, wspinaczka, jazda na rowerze, pływanie i wiele innych.

Produkt wyposażono w certyfikat wodoszczelności IP68, który umożliwia bezpieczne użytkowanie go nawet pod wodą, bez obaw o jakiekolwiek uszkodzenie. Certyfikat ten gwarantuje również odporność na pył czy też kurz, który mógłby zakłócić pracę smartwatcha.

Cena: 189,90 zł

 

Sprawdź również: Smartband – jaki wybrać? Przykładowe modele

Oceń ten post