• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Rootowanie telefonu to termin, o którym słyszał chyba każdy użytkownik smartfonów. Co to jednak jest? Czy to bezpieczne? Wszystkiego dowiecie się w naszym poradniku.

Rootowanie telefonu – co to jest?

Zanim zaczniemy jakiekolwiek rozważania, warto dowiedzieć się co to w ogóle jest rootowanie telefonu. Na samym początku mamy dla was wiadomość, o której nie ma pojęcia większość użytkowników: system Android jest tak naprawdę oparty na Linuxie. A konkretniej, wykorzystuje jego jądro. Za chwilę dowiecie się, czemu ta informacja jest w ogóle istotna.

W przypadku Linuxa na naszych komputerach mamy absolutnie pełen dostęp do wszystkich plików. Możemy bez żadnych przeszkód zmieniać wszystko na co przyjdzie nam tylko ochota. System Android jest jednak w pewien sposób zabezpieczony – użytkownik nie ma dostępów do plików systemowych. Możemy to trochę porównać do sytuacji, w której nie mamy uprawnień administratora na naszym komputerze.

Krótko mówiąc: rootowanie telefonu to usunięcie zabezpieczeń w celu uzyskania pełnych uprawnień do całości systemu Android na naszym telefonie. Przyznajemy sobie w ten sposób konto administratora!

Co daje rootowanie telefonu?

Android Adblock

Po co jednak właściwie to robić i co takiego daje nam rootowanie telefonu? Powodów jest naprawdę mnóstwo i ciężko wybrać te kilka właściwych. W dużym skrócie, chodzi głównie o możliwość instalacji aplikacji, które nie są w stanie działać na standardowym Androidzie.

Bardzo popularnym powodem, dla którego użytkownicy chcą zrootować swój telefon jest również chęć usunięcia wszystkich aplikacji zainstalowanych fabrycznie przez operatora. Dotyczy to oczywiście telefonów kupionych w ramach abonamentu sieci telefonicznej. Często znajdziemy na nich mnóstwo programów, których nie da się odinstalować w żaden inny sposób. No i przy okazji nareszcie możemy pozbyć się aplikacji Facebooka.

Zdecydowanie najpopularniejszą aplikacją, którą instalują użytkownicy zrootowanych telefonów jest za to po prostu AdAway – systemowy AdBlocker. Potrafi on zablokować absolutnie wszystkie reklamy, również te w innych aplikacjach! Całkiem przydatne, prawda?

Oprócz tego, zrootowany telefon otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości przy modyfikacji jego wyglądu, pozwala nam odzyskać utracone pliki, oszukiwać wykrywanie lokalizacji czy nawet wgrać zupełnie nowe wersje Androida. W skrócie – możliwości są niemal nieograniczone!

Czy warto rootować smartfona?

Zapytacie zapewne, czy warto w ogóle ryzykować utratę gwarancji (opowiemy o tym później) i przechodzenie przez cały skomplikowany proces techniczny. Czy root jest nam w ogóle potrzebny? Zasada jest tutaj bardzo prosta – jeśli nie jesteście pewni, to znaczy, że raczej go nie potrzebujecie. Najczęściej robią to po prostu osoby, które czują się zbyt ograniczane przez domyślny system.

Warto jednak dodać, że root daje nam kilka świetnych możliwości, a w szczególności usunięcie wszystkich reklam. To spory plus, dla którego warto to poważnie rozważyć. Szczególnie, jeśli jesteście już po okresie gwarancyjnym – nie macie wtedy tak naprawdę nic do stracenia!

Zobacz: Tablet graficzny – najlepsze modele

Root telefonu a utrata gwarancji

Rootowanie telefonu a gwarancja

Utrata gwarancji to główna obawa wszystkich użytkowników przed rootem telefonu. Niestety, nie mamy tutaj dla was dobrej wiadomości – nie ma tutaj żadnego obejścia w tej kwestii, zrootowane urządzenie nie podlega naprawie gwarancyjnej. Oczywiście serwisy dalej je bardzo chętnie przyjmą i naprawią, ale za opłatą.

Każdy autoryzowany serwis odrzuci wasz popsuty telefon w momencie, w którym odkryją, że macie roota. A to wcale nic trudnego, zajmie im to około 30 sekund. Dobrą praktyką będzie więc po prostu zaczekanie z modyfikacjami systemu do końca okresu gwarancyjnego.

Oczywiście, roota można też cofnąć. W większości przypadków, serwis zorientuje się jednak, że system był jakkolwiek modyfikowany, a zgodnie z regulaminem straciliście prawo do naprawy gwarancyjnej.

Czy rootowanie telefonu może być niebezpieczne?

Pomimo tego, że rootowanie telefonu jest owiane nieco złą sławą, to sam proces nie jest wcale niebezpieczny. W żaden sposób nie możemy uszkodzić w ten sposób samego urządzenia, a jedynie jego oprogramowanie. W krytycznych przypadkach, kiedy nasz telefon nie uruchamia się po całym procesie, wystarczy wgrać na niego od nowa całe oprogramowanie.

Niemniej, może to być dość skomplikowany proces i nie każdy ma umiejętności ani możliwości naprawić swój telefon po nieudanych próbach zrootowania. Niemal na pewno musimy się też liczyć wtedy z utratą wszystkich danych i ewentualnym kosztem naprawy w serwisie. To jednak bardzo rzadkie przypadki! W zdecydowanej większości wszystko przebiega w 100% pomyślnie.

Warto jednak zaznaczyć, że szukając aplikacji do rootowania telefonu możemy natknąć się na liczne wirusy i inne złośliwe oprogramowania. Należy zachować czujność i korzystać tylko i wyłącznie z dobrze ocenianych i polecanych narzędzi.

Jeśli jednak nie czujecie się na siłach i cały proces wydaje wam się bardzo skomplikowany, to dobrym pomysłem będzie poproszenie o pomoc kogoś, kto nieco lepiej się na tym zna. Root jest bezpieczny, ale nie zawsze wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Tak czy inaczej – nie popsujecie w ten sposób trwale swojego telefonu, a to najważniejsze. Możecie jednak napotkać na problemy z samym oprogramowaniem.

Ile kosztuje rootowanie telefonu?

Rootowanie telefonu to najczęściej w pełni darmowy proces, tak długo, jeśli jesteśmy w stanie wykonać go samodzielnie. W innym wypadku, koniecznie będzie oddanie naszego telefonu do serwisu, który się tym zajmuje. Koszt może wynieść wtedy od 100 do nawet 300 zł.

Niektóre aplikacje do rootowania telefonu są jednak płatne. Spokojnie, nie musimy wcale z nich korzystać, zawsze znajdzie się przynajmniej jeden darmowy odpowiednik. W dużym skrócie: rootowanie telefonu wymaga pewnej wiedzy i czasu, ale jest zupełnie darmowe!

Sprawdź: Smartfon do 1500 zł – najlepsze modele

Rootowanie telefonu z systemem Android – jak to zrobić?

Wbrew pozorom, rootowanie telefonu z systemem Android to bardzo prosty proces. Całość nie zajmie nam więcej niż 15 minut. Pamiętajcie jednak, żeby koniecznie zrobić backup wszystkich swoich danych – to niezbędny krok!

Niestety, nie możemy podać wam w 100% gotowej recepty na root telefonu – proces ten różni się odrobinę zależnie od danego modelu. Przedstawimy wam jednak ogólny zarys tego, jak to wygląda.

1 – Uruchom telefon w trybie recovery

Na samym początku, musimy uruchomić nasz telefon w trybie recovery. Spokojnie, to bardzo proste. Najpierw wyłączmy po prostu nasze urządzenie. Następnie włączmy je ponownie, cały czas trzymając jednak wciśnięty przycisk zwiększenia głośności. Smartfon uruchomi się wtedy w pożądanym przez nas trybie.

2 – Pobierz nowe Recovery

Następnym krokiem będzie znalezienie i pobranie zupełnie nowego Recovery na nasz telefon. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj po prostu program TWRP. Udajmy się więc na stronę developera i znajdźmy interesujący nas model. Pobierzmy więc odpowiednią wersję aplikacji (w formacie .img).

3 – Wgraj TWRP na swój telefon

Następnie, podłączmy nasz telefon do komputera kablem USB. Upewnijmy się tylko, że mamy włączoną opcję „Debugowanie USB” i wgrajmy pobrany obraz nowego recovery. Ta część poradnika jest jednak bardzo niedokładna – wszystko zależy tutaj od waszego konkretnego modelu telefonu. Najlepiej będzie, jeśli wygoglujecie po prostu konkretne zapytanie pod wasz telefon, otrzymacie wtedy szczegółowy poradnik krok po kroku.

4 – Zainstaluj oprogramowanie rootujące

Skoro mamy już wgrane TWRP i korzystamy z niego zamiast standardowego Recovery, to wystarczy już pobrać po prostu dowolną aplikację rootującą nasz telefon. Najlepszym wyborem będzie tutaj MAGISK – dostępny w Google Play. Od tego kroku do pełnego roota dzieli was już tylko kilka kliknięć.

Alternatywy – czyli root przy pomocy gotowego oprogramowania

KingoRoot

Jeśli cały ten proces was dość słusznie przeraża, zawsze możecie skorzystać z pewnych alternatyw w postaci gotowych aplikacji. Większość z nich jest niestety płatna, ale jest wśród nich jedna perełka. Kingo ROOT pozwala nam na przejście całego procesu niemal kilkoma kliknięciami. W większości przypadków to znacznie lepszy wybór! Dobrze jednak znać teorię, prawda?

Zobacz: Telefon 5G – czy warto go kupić?

Rootowanie telefonu z system iOS – Jailbreak krok po kroku

Ios Jailbreak

Bardzo ciężko jest znaleźć w Internecie poradniki na temat tego, jak zrootować iPhone’a. Powód jest banalnie wręcz prosty – na telefonach z iOS cały ten proces nazywa się po prostu Jailbreak. Na szczęście, nie jest zbyt skomplikowany pod kątem technicznym.

1 – Zainstaluj lub usuń aktualizację systemu

Krok pierwszy to zainstalowanie lub usunięcie pobranej wcześniej aktualizacji systemu. Bez tego, Jailbreak nie będzie niestety w żaden sposób możliwy. Najprościej będzie po prostu zainstalować najnowszą dostępną wersję systemu.

2 – Pobierz aplikację AltStore

Tym razem nie będziemy bawić się w skomplikowane wgrywanie oprogramowania i tryby awaryjne. Na iOS cały proces jest nieco prostszy. Na samym początku pobierzmy więc aplikację AltStore. Znajdziemy ją oczywiście na stronie producenta, a nie w oficjalnym AppStore. Wszystko instalujemy jak na razie na naszym komputerze Jeśli korzystamy z Windowsa, koniecznie musimy też pobrać aplikacje iTunes i iCloud z oficjalnej strony Apple’a. To bardzo ważny krok – wersje z Microsoft Store nie zadziałają.

3 – Wgraj AltStore na iPhone’a

W pobranym folderze znajdźmy aplikację AltServer i po prostu ją uruchommy. Następnie podłączmy naszego iPhone’a do komputera, wybierzmy, że jest to zaufane urządzenie i wprowadźmy hasło. Upewnijmy się, że iTunes widzą naszego iPhone’a i włączmy AltServer. Znajdziemy tam opcję „Install AltStore”, kliknijmy ją i wybierzmy następnie nasz telefon. Aplikacja poprosi nas teraz o wpisanie naszego AppleID i hasła, po jego wpisaniu będzie już w pełni zainstalowana

4 – Zainstalujcie aplikację do Jailbreaku

Odłączmy następnie nasz telefon, uruchommy aplikację AltStore i zalogujmy się naszym Apple ID. Następnie wejdźcie na stronę Unc0ver.dev i wybierzcie opcję „Install on AltStore”. Otwórzcie nowo zainstalowaną aplikację i kliknijcie Jailbreak. To tyle, gotowe!

Jak odrootować telefon?

Jeśli z jakiegokolwiek powodu stwierdzicie kiedyś, że root to jednak coś zupełnie nie dla was i chcielibyście wrócić do poprzedniego stanu rzeczy to mamy dla was świetną wiadomość – to w 100% możliwe!

Oby odrootować swój telefon wejdźcie najpierw do menedżera plików. Znajdziecie tam folder /system/bin – wejdźcie w niego i znajdźcie plik nazwany „su” – usuńcie go. Jeśli nie widzicie takiego pliku to nic straconego, po prostu przejdźcie do następnego kroku.

Następnie wejdźcie w folder /system/xbin i ponownie usuńcie plik o nazwie „su”. Wejdźcie teraz w folder /system/app i usuńcie aplikację Superuser.apk. Zrestartujcie telefon i gotowe – nie macie już roota!

W przypadku iPhone’a użyjcie po prostu dokładnie tej samej aplikacji co przy Jailbreaku – znajdziecie tam opcję “Unroot”.

Uwaga – miejcie tylko na uwadze, że większość autoryzowanych serwisów będzie w stanie rozpoznać, czy na urządzeniu był kiedykolwiek zainstalowany root, nawet jeśli się go pozbyliście. Niestety, oznacza to utratę gwarancji. Nie liczcie, że ktoś przegapi ten szczegół albo wam odpuści!

Zobacz też:
Jak przenieść dane ze starego telefonu na nowy?
Jak dbać o baterię w telefonie? 7 niezbędnych kroków

Oceń ten post