• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Przepis na idealnie dobrany tablet graficzny nie istnieje. Nie oznacza to jednak, że jego wybór nie jest możliwy. Urządzenie doskonałe to takie, które spełnia wszystkie postawione mu wymagania, jednocześnie czyniąc pracę o wiele wygodniejszą. Ponadto powinno także zawierać się w przystępnym dla użytkownika przedziale cenowym, dlatego też w naszym rankingu przedstawiamy zarówno produkty profesjonalne, jak i te nieco bardziej amatorskie, będące doskonałymi do rozpoczęcia zabawy z grafiką.

W artykule „Tablet graficzny – jak wybrać odpowiedni?” omówione zostały wszystkie najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę w trakcie dokonywania wyboru. Poniższy materiał zawiera natomiast modele cieszące się największym uznaniem użytkowników.

Najlepsze tablety graficzne – ranking 2022

Nazwa Rozdzielczość ekranu Wielkość obszaru roboczego Cena
Wacom Cintiq 22 1920 x 1080 476 x 268 mm 4 389,00 zł
WACOM One 13 Pen Display 1920 x 1080 294 x 166 mm 1 711,00 zł
Huion KAMVAS PRO 13 1920 x 1080 294 x 165 mm 1 599,00 zł
Huion Kamvas 13 1920 x 1080 293,8 x 165,2 mm 1 199,00 zł
Wacom One M - 216 x 135 mm 280,00 zł
Huion 1060 PRO+ - 254 x 159 mm 280, 29 zł

Tablet graficzny Wacom Cintiq 22

Wacom Cintiq 22

Model Cintiq 22 zdecydowanie zasługuje na miano profesjonalnego. Wyposażony w wyświetlacz o rozdzielczości Full HD sprawia, że praca z nim jest łatwa i przyjemna, a także niezwykle precyzyjna.

W zestawie znajduje się pasywne piórko, które nie wymaga akumulatora. Posiada ono aż 8192 poziomy nacisku, dlatego też wszystkie wykonywane ruchy są w pełni naturalne i płynne.

Tablet wykonano z niezwykłą precyzją, a wytrzymała konstrukcja jest odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne czy zarysowania. Co więcej, antyrefleksyjna folia sprawia, że zjawisko odbicia światła nie ma tu miejsca. Dzięki temu możliwe jest użytkowanie sprzętu w dowolnym miejscu, bez konieczności zmiany zbyt jasnego oświetlenia.

Obszar roboczy wynosi w tym przypadku 476 x 268 mm, a przekątna ekranu 22″. To właśnie dzięki tym parametrom praca z urządzeniem staje się niezwykle komfortowa. Duża przestrzeń to również zwiększona liczba możliwości, a także poprawa dokładności wykonywanych projektów.

WACOM One 13 Pen Display

WACOM One 13 Pen Display

WACOM One 13 Pen Display to sprzęt o przekątnej ekranu 13,3″, który doskonale sprawdzi się zarówno do użytku profesjonalnego, jak i amatorskiego.

Bezbateryjne pióro gwarantuje 4096 poziomów nacisku, dlatego też praca z nim jest naturalna, sprawna i bezproblemowa.

Wielkość obszaru roboczego wynosi w tym przypadku 294 x 166 mm, co jest bardzo zbliżoną wartością do rozmiaru kartki A4. Dzięki temu wszelkie manewry odbywają się możliwie najbardziej komfortowo.

Tablet jest kompatybilny z komputerami wyposażonymi zarówno w system macOS, jak i Windows. Co więcej, sprawdzi się także w połączeniu z niektórymi tabletami oraz smartfonami opartymi o system Android. Istotnym okazuje się także fakt, że sprzęt można sparować z dużą ilością piór – nawet tych wyprodukowanych przez inne marki.

Tablet graficzny Huion KAMVAS PRO 13Huion KAMVAS PRO 13

KAMVAS PRO 13 to model o przekątnej ekranu 13,3″, którego rozdzielczość wyjściowa kształtuje się na poziomie 5080 lpi.

Odzwierciedlenie kolorów w tym przypadku jest niezwykle rzeczywiste i możliwie najbardziej realne. Dzieje się tak przez wysokiej klasy matrycę Full HD, której zadaniem jest zapewnianie jak najlepszych wrażeń.

Niezwykle istotnym narzędziem jest pasywne pióro, wykrywające aż 8192 stopnie nacisku, a także kąt nachylenia na poziomie +/- 60 stopni. Praca przy jego użyciu jest więc naturalna i płynna. Ponadto sprzęt ten nie wymaga ładowania.

Co więcej, laminowana powierzchnia w znacznym stopniu ogranicza zjawisko paralaksy, czyli uciążliwego odbijania światła od powierzchni tabletu.

Dla wielu osób, plusem mogą okazać się także cztery programowalne klawisze, umożliwiające przypisanie im najczęściej używanych narzędzi i skrótów, przez co użytkowanie staje się o wiele łatwiejsze i bardziej przyjazne. Ponadto podłużny panel dotykowy sprawia, że przybliżanie czy też oddalanie bieżącego projektu nie stanowi problemu. Za jego pomocą możliwa jest również zmiana grubości aktualnie używanego pędzla.

W zestawie znajduje się także specjalna podstawka, zapewniająca stabilność oraz komfort pracy pod dowolnym kątem.

Huion Kamvas 13

Huion Kamvas 13

Kamvas 13 to poprzednik modelu PRO, który pomimo niższej ceny, wciąż gwarantuje bardzo dobre parametry oraz efekty pracy.

Przekątna ekranu wynosi 13,3″, a wielkość obszaru roboczego to 293,8 x 165,2 mm. Wyświetlacz LCD wyposażono w wysokiej klasy matrycę IPS o rozdzielczości Full HD, która jest gwarancją doskonałych kątów widzenia i perfekcyjnego odwzorowania kolorów.

Pasywne pióro zapewnia wykrywanie 8192 poziomów nacisku oraz kąta nachylenia pióra (+/- 60 stopni) w stosunku do powierzchni ekranu. Wszystko to przy rozdzielczości wejściowej 5080 lpi oraz odświeżaniu pozycji pióra na poziomie 266 PPS, co w konsekwencji skutkuje precyzyjną i płynną pracą. Co więcej, pióro nie wymaga baterii ani ładowania.

Ekran pokryty został specjalną powłoką redukującą odbicia światła, jednocześnie znacznie podnosząc komfort pracy, nawet w bardzo jasnych pomieszczeniach.

Tablet posiada aż osiem programowalnych klawiszy, do których przypisać można najczęściej używane narzędzia lub ulubione skróty.

Urządzenie jest w pełni kompatybilne z systemami takimi jak Windows (od 7 wzwyż) oraz macOS. Co więcej, sprzęt współpracuje ze wszystkimi flagowymi programami graficznymi, o których tylko można pomyśleć.

Tablet graficzny Wacom One M

Wacom One M

Wacom One M to świetna opcja dla osób, którym zależy na dobrej jakości i funkcjonalności, połączonej ze stosunkowo przystępną ceną.

Tablet oferuje wysoką jakość obrazu, charakteryzującą się dużą głębią kolorów oraz bardzo dobrym kontrastem.

W zestawie znajduje się również wygodne i odpowiednio wyważone pióro, które zapewnia odpowiednią stabilność podczas pracy. Jego czas reakcji jest krótki, a liczba poziomów nacisku wynosi 2048. Dużym atutem jest także oferowana precyzja, zapewniana przez technologię elektromagnetyczną.

Konfiguracja sprzętu nie powinna nikomu sprawiać najmniejszych problemów, ponieważ jest on kompatybilny zarówno z systemem Windows, jak i macOS. Wystarczy więc za pomocą odpowiedniego przewodu podpiąć tablet do wybranego komputera, zainstalować odpowiednie sterowniki, a następnie cieszyć się efektami swojej pracy.

Huion 1060 PRO+Huion 1060 PRO+

Model 1060 PRO+ to przede wszystkim duży aktywny obszar roboczy, wynoszący aż 254 x 159 mm, który daje dużą swobodę ruchów. Będzie to więc doskonała opcja dla początkujących, a także pasjonatów rysunku.

Płynną oraz komfortową pracę zapewnia bezprzewodowe pióro, wykrywające aż 8192 stopnie nacisku przy rozdzielczości wejściowej 5080 lpi oraz szybkość odświeżania pozycji pióra 233 RPS.

Tablet posiada aż 12 programowalnych przycisków, 16 programowalnych pól na górze obszaru roboczego oraz 2 przyciski na piórze, do których można przypisać najczęściej używane funkcje, kombinacje klawiszy, czy też skróty.

Co więcej, do dyspozycji użytkownika dostępne jest również gniazdo na karty microSD, o maksymalnej pojemności 64 GB. W zestawie natomiast znajduje się karta 8GB, dzięki której możliwe jest łatwe przenoszenie plików pomiędzy urządzeniami.

Sprzęt jest kompatybilny z systemem Windows oraz macOS, a także głównymi programami graficznymi.

Sprawdź: iPad 8. generacji – czy warto kupić w 2022 roku?

 

5/5 - (1 vote)