Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale regularne czyszczenie komputera jest absolutnie niezbędne do jego prawidłowego działania. Stare i zbędne pliki i aplikacje skutecznie spowalniają jego prace i zajmują niepotrzebnie miejsce na dysku. Podpowiadamy więc jaki program do czyszczenia komputera warto wybrać.
Spis treści
Jak wybrać najlepszy program do czyszczenia komputera?
Program do czyszczenia komputera to bardzo podstawowe oprogramowanie użytkowe. W związku z tym, nie zależy nam wcale na rozbudowanym interfejsie użytkownika czy przesadnej liczbie funkcji. Zdecydowanie warto postawić na prostotę, ale co znacznie ważniejsze – na skuteczność.
Program do czyszczenia komputera zdecydowanie powinien być również z dobrego i sprawdzonego źródła. Nie wybierajmy żadnych podejrzanych narzędzi, możemy przecież bardzo łatwo stracić w ten sposób cenne pliki czy nawet uszkodzić sobie komputer.
Zobacz: Program do oinstalowywania aplikacji – ranking
10 najlepszych programów do czyszczenia komputera
Wszystkie programy w tym rankingu są podane w kolejności raczej losowej. Wybór najlepszego narzędzia zależy już w dużej mierze od preferencji samego użytkownika.
CCleaner
CCleaner to darmowy skuteczny i popularny program do czyszczenia komputera i optymalizacji działania systemu Windows. Umożliwia on odzyskanie wolnego miejsca na dysku, usuwa błędne i stare wpisy w rejestrze, opróżnia kosz i foldery z plikami tymczasowymi, pliki dziennika Windows, cache aplikacji oraz potrafi skasować historię działań użytkownika zapisywaną przez wiele aplikacji. Sporym atutem będzie z pewnością to, że jest dostępny również jako wersja portable nie wymagająca instalacji.
CCleaner ma intuicyjny interfejs użytkownika i w praktyce nie wymaga uczenia się obsługi nawet przez osoby niezaawansowane. Co więcej, program jest bezpieczny, kasowanie niepotrzebnych plików z dysku i czyszczenie rejestru usuwanie błędnych wpisów w rejestrze systemowym nie spowoduje uszkodzenia instalacji. Zaawansowani użytkownicy mogą wybrać dokładniejsze oczyszczanie, które realizują dodatkowe moduły, np. do deinstalacji programów, naprawy instalacji, zarządzania programami w autostarcie zaplanowanymi zadaniami i oczyszczania menu kontekstowego Windows.
Pozostałe funkcje to np. wyszukiwanie duplikatów plików, usuwanie punktów przywracania systemu Windows a nawet bezpiecznego wymazywanie zwartości dysku, co się przydaje przy sprzedaży komputera. CCleaner potrafi usuwać także ślady aktywności użytkownika, m.in. w pamięci podręcznej, historii przeglądanych stron, plikach cookies, zapisanych hasłach z przeglądarek, komunikatorów i programów pocztowych. Jeśli mielibyśmy wskazać program, który naszym zdaniem wygrywa ten ranking, to będzie to właśnie CCleaner.
Odkurzacz
Odkurzacz to polski bezpłatny program do usuwania zbędnych plików z dysku i oczyszczania systemu Windowsw. Jest szybki i skuteczny, ma intuicyjny w obsłudze interfejs użytkownika, pozwalający na obsługę przez mało zaawansowanych użytkowników. Tym bardziej zaawansowanym Odkurzacz udostępnia za to dość sporo dodatkowych opcji konfiguracyjnych. Czy można chcieć czegoś więcej?
Program wykonuje automatyczną kopię zapasową kasowanych danych, dzięki czemu można wycofać się z dokonanych zmian w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów. Odkurzacz to program o dużych możliwościach. Rozpoznaje ponad 6500 obiektów i obsługuje sygnatury 450 programów i optymalizuje autostart. Jego zaletą jest też to, że w praktyce nie wymaga konfigurowania, bo ustawienia standardowe dają znakomite rezultaty.
Zobacz: Zasilacz awaryjny – najlepsze modele
BleachBit
BleachBit to konkurencyjne narzędzie open source dla CCleanera i służy do odzyskiwania miejsca na dysku. Aplikacja kasuje niepotrzebne pliki tymczasowe tworzone przez Windows i ponad 90 popularnych programów, takich jak przeglądarki internetowe, programy pocztowe, oprogramowanie biurowe, aplikacje multimedialne i inne. Oferuje również funkcje zamazywania plików.
AdwCleaner
AdwCleaner to doskonały program do czyszczenia systemu bardziej ukierunkowany na optymalizację działania systemu Windows niż zwolnienie miejsca na dysku. Pozwala on pozbyć się oprogramowania adware, czyli takiego, które wyświetla niechciane reklamy.
Jest również bardzo skuteczny w walce z niechcianymi paskami narzędziowymi, których usuwanie zawsze nie jest łatwe. AdwCleaner nie wymaga żadnej instalacji, a to naprawdę spory plus.
Wise Disk Cleaner
Wise Disk Cleaner to zaawansowana i wydajna aplikacja o małych wymaganiach sprzętowych, która skutecznie przeszukuje komputer pod kątem zbędnego kodu i ustawień. Program rozpoznaje ponad 50 typów plików, defragmentuje dysk, usuwa niepotrzebne pliki systemowe, dane przeglądarek oraz zainstalowanych aplikacji oraz tymczasowych plików tworzonych podczas pracy.
Skanowanie realizowane jest w trybie prostym lub zaawansowanym, i może być wywoływane ręcznie lub z użyciem harmonogramu. Prosty interfejs użytkownika zapewnia łatwość obsługi każdemu. Można go umieścić na pulpicie jako ikonę zapewniającą oczyszczenie komputera pojedynczym kliknięciem.
Sprawdź: Darmowy program do skanowania – najlepsze narzędzia
Glary Utilities
Glary Utilities to funkcjonalny pakiet narzędziowy do czyszczenia i optymalizacji systemu Windows. Realizuje funkcje związane z konserwacją systemu jak czyszczenie rejestru, naprawę skrótów, usuwanie szkodliwego oprogramowania, usuwanie plików tymczasowych i niechcianych wpisów z autostartu.
Wśród dostępnych funkcji znajdziemy też wyszukiwanie duplikatów plików i pustych folderów czy uszkodzonych skrótów. Glary Utilities umożliwia też defragmentację dysku, pozwala na usuwanie zainstalowanych programów i kontrolę prywatności.
Razer Cortex – program do czyszczenia komputera dla graczy
Razer Cortex to program czyszczący komputer o funkcjach dopasowanych do potrzeb graczy a jego głównym zadaniem aplikacji jest poprawa jakości rozgrywki.
Cortex ma opcję łatwego czyszczenia pamięci RAM ze zbędnych procesów, opróżniania systemu z plików śmieci czy optymalizacji procesów oraz licznik klatek na sekundę FPS i tryb autoboost.
EasyCleaner
EasyCleaner to bezpłatna aplikacja do optymalizacji systemu Windows, który pozwala na szybkie usuwanie zbędnych plików na dyskach i nośnikach danych, wyszukiwanie duplikatów oraz ich kasowanie. Program potrafi także oczyścić z błędnych wpisów rejestr Windows i nadaje się do usuwania historii przeglądanych stron i ciasteczek z przeglądarek.
Wśród funkcji znajdziemy również możliwość zarządzania autostartem i zakładkę czyszczenia kosza systemowego. EasyCleaner zgodnie z nazwą jest prosty w obsłudze i ma czytelny interfejs po polsku o kafelkowej koncepcji.
Sprawdź: Darmowy antywirus – co warto wybrać?
IObit Uninstaller
IObit Uninstaller to narzędzie do dokładnej deinstalacji wybranych programów wraz z wszelkimi plikami i wpisami do rejestru oraz do usuwania pasków z przeglądarek, narzędzi, wtyczek i innych niechcianych programów. Co ważne, podczas deinstalacji tworzony jest punkt przywracania systemu, dzięki czemu można wycofać się ze zmian.
Program potrafi odinstalować aplikacje, których nie da się usunąć, korzystając ze standardowych narzędzi systemu Windows. To świetne i bardzo funkcjonalne narzędzie zdecydowanie godne polecenia!
Revo Uninstaller
Revo Uninstaller to program do usuwania zainstalowanych programów o dużych możliwościach. Potrafi on usuwać niepotrzebne pliki, które zostały na dysku po instalacji programów, może kasować wybrane katalogi i pliki. Doskonale radzi sobie również z usuwaniem historii z przeglądarek.
Dostępny jest w trzech wersjach – darmowej, pro i niewymagającej instalacji. Jak dość słusznie możecie podejrzewać, za ostatnie dwie musimy niestety zapłacić.Jakie są darmowe programy do czyszczenia komputera?
Programy czyszczące komputer – podsumowanie
Programy do czyszczenia komputera są absolutnie niezbędne do jego poprawnej pracy. Zdecydowanie warto wyrobić sobie nawyk korzystania z nich przynajmniej raz w miesiącu. Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy ile śmieci mamy na naszym komputerze. I nie mówimy tutaj o starych plikach, ale o rzeczach zwyczajnie zbędnych, takich jak chociażby stare pliki rejestru.
Czyszczenie komputera to czynność równie ważna jak ochranianie go przed wirusami czy reagularne aktualizowanie oprogramowania. W żadnym wypadku nie możemy jej zaniedbać.
Zobacz też:
Ile pamięci RAM do laptopa? Do gier? Poradnik 2021
Zasilacz awaryjny (UPS) – jak działa i jak wybrać właściwy model?
Temperatura procesora – jaka powinna być? Jak ją sprawdzić?