Zastawiacie się jaką klawiaturę wybrać? W tym artykule wytłumaczymy wam jakie są rodzaje klawiatur do komputera oraz czym się od siebie różnią.
Spis treści
Dlaczego warto mieć dobrą klawiaturę?
Klawiatura to niezbędna część każdego zestawu komputerowego i podstawowy, zaraz po myszce element pozwalający nam na sterowanie naszą maszyną. Od jej jakości zależy zatem bezpośrednio jakość całego naszego doświadczenia. Zdecydowanie nie jest to zatem coś, na czym warto jakkolwiek oszczędzać.
Zacinające się przyciski, nieprawidłowo zwalniająca się spacja czy nawet po prostu brak jakiegokolwiek klawisza sprawiają, że korzystanie z komputera staje się nagle bardzo skomplikowane. Dokładnie dlatego, warto poznać wszystkie rodzaje klawiatur oraz rozważnie wybrać najlepszy model dopasowany do swoich potrzeb.
Zobacz: Klawiatura do tabletu – 5 najlepszych modeli
Rodzaje klawiatur do komputera – jakie są?
Decydując się na nową klawiaturę do komputera koniecznie musicie wziąć pod uwagę to, jakie rodzaje klawiatur dostępne są na rynku. Tak naprawdę, wyróżniamy dwa podstawowe modele – mechaniczne oraz membranowe. Czym jednak się od siebie różnią?
Klawiatura membranowa
Klawiatura membranowa to model, z którym z pewnością mieliście już wcześniej do czynienia. Zdecydowana większość klawiatur biurowych opiera się właśnie na tej technologii. Przy okazji, są to również najtańsze modele jakie możecie kupić.
Zasada działania klawiatury membranowej jest bardzo prosta. Pod wszystkimi przyciskami znajduje się warstwa folii. Naciśnięcie przycisku spowoduje dociśnięcie do siebie jej dwóch warstw i zamknięcie obwodu elektrycznego. Na tej podstawie nasz komputer będzie wiedział, który konkretnie przycisk został wciśnięty.
Klawiatura mechaniczna
Nieco odmiennym urządzeniem są klawiatury mechaniczne. W tym przypadku nie mówimy o jakiejkolwiek folii czy dociskaniu obwodów elektrycznych. Zamiast tego, każdy przycisk ma swój własny przełącznik, reagujący na nacisk. Dzięki temu, klawiatura mechaniczna jest bardziej precyzyjna i trwalsza od modelu membranowego.
Niestety, klawiatury mechaniczne są przy okazji dużo droższe od membranowych. Dokładnie przez to są też mniej popularne wśród użytkowników.
Wybór klawiatury a jej przeznaczenie
Zastanawiacie się na pewno, jaką klawiaturę warto wybrać – mechaniczną czy membranową? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale aż tak oczywista a wszystko zależy od jej głównego przeznaczenia.
Ze względu na cenę, która również jest przecież bardzo ważnym do wzięcia pod uwagę parametrem, do zastosowań typowo biurowych polecimy klawiaturę membranową. Spełnia ona wszystkie oczekiwania przeciętnego użytkownika i nie powinna zbyt szybko popsuć się podczas codziennej pracy. Równie dobrze sprawdzi się ona do domowego komputera, wykorzystywanego do okazjonalnej pracy czy przeglądania multimediów.
Jeśli jesteście jednak zapalonymi graczami to zdecydowanie warto postawić na klawiaturę mechaniczną. Oferuje nam ona znacznie większą precyzję, co doskonale przekłada się na wyniki podczas rozgrywki. Dodatkowo, wytrzyma ona znacznie więcej kliknięć, a o nie przecież nietrudno podczas dynamicznych gier.
Klawiaturę mechaniczną polecamy również osobom piszącym na co dzień długie teksty. Osobne przełączniki pod klawiszami są po prostu znacznie wygodniejsze i dokładniejsze – pozwala nam na uniknąć wielu literówek. Podobnie jak w przypadku graczy, wytrzymałość również jest tutaj atutem, o którym nie możemy zapominać.
Sprawdź: Klawiatura mechaniczna czy membranowa – jaki model wybrać?
Układy klawiatur – jakie są?
Oczywiście, klawiatury różnią się od siebie nie tylko zasadą działania. Równie ważne znaczenie ma ich układ, czyli to, w jaki sposób rozmieszczone są klawisze. Z punktu widzenia użytkownika w Polsce nie powinniśmy zaprzątać sobie tym jednak zbyt mocno głowy – interesuje nas jedynie tradycyjny i doskonale wam znany układ QWERTY, który swoją nazwę bierze od pierwszych 6 liter.
Czasami, możemy natrafić również na klawiatury QWERTZ, czyli tzw. układ niemiecki. Używana jest głównie w Niemczech, Szwajcarii oraz Austrii. Dla Polaka będzie ona jednak dość niewygodna i niezbyt funkcjonalna. Podobnie sprawa ma się zresztą z klawiaturami AZERTY używanymi głównie we Francji.
Skok klawiszy – jakie są w klawiaturach i czym się różnią?
Skok klawiszy to po prostu odległość jaką musi przebyć klawisz, zanim klawiatura zarejestruje jego wciśnięcie. W tej kategorii wyróżniamy modele nisko i wysokoprofilowe. Wybór właściwego z nich zależy tak naprawdę tylko i jedynie od waszych preferencji.
Klawiatura niskoprofilowa sprawdzi się najlepiej, jeśli pracujecie w biurze i dużo piszecie. Niski skok klawiszy pozwala nam nieco wygodniej ułożyć nadgarstki i umożliwia bardzo szybkie i precyzyjne pisanie. Dodatkowo, to modele, które najczęściej znajdziecie a laptopach – dzięki temu praca na laptopie jak i na komputerze stacjonarnym przebiegnie bardzo podobnie.
Klawiatury wysokoprofilowe mają po prostu wyraźnie wystające, wysokie klawisze. Zapewniają one nieco większą precyzję ruchu i bardzo ciężko nacisnąć przypadkowo niechciany klawisz. Dokładnie z tego powodu są one zwykle pierwszym wyborem wielu graczy. Niektórzy użytkownicy doceniają je również podczas pisania – przypominają one nieco maszynę do pisania.
Rozmiary klawiatur – jakie są?
Znacznie ważniejszym czynnikiem dla polskiego konsumenta będzie natomiast rozmiar klawiatury. Wyrażamy go najczęściej w procentach, gdzie 100% oznacza układ pełny, czyli wyposażony w klawiaturę numeryczną. Znajdziemy w niej 104 klawisze, nie licząc częstych dodatkowych klawiszy funkcyjnych zapewnionych przez producenta.
Jeśli nie zależy nam jednak na klawiaturze numerycznej, to doskonałym wyborem może okazać się klawiatura 80% z 87 klawiszami. Pozwala ona zaoszczędzić dość sporo miejsca na biurku nie tracąc wcale zbyt wiele na funkcjonalności.
Gracze najbardziej docenią jednak z pewnością modele 60% wyposażone w 61 klawiszy. Tracimy tutaj dostęp do części przycisków kosztem bardzo dużej miniaturyzacji. Dzięki temu, zmieścimy na biurku znacznie więcej rzeczy. To nieocenione, jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią. Oczywiście, zachowujemy wszystkie funkcje tradycyjnej klawiatury – czasami będziemy musieli nacisnąć jednak przycisk funkcyjny, aby je wywołać.
Zobacz też:
iBOX Aurora K-5 – testujemy budżetową klawiaturę mechaniczną
Tania klawiatura mechaniczna – jaki model wybrać?