Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów aranżacji wnętrz. Wpływa na naszą percepcję, a nawet samopoczucie i może zupełnie odmienić styl pomieszczenia.
Przyjazne światło w tym samym pokoju wywoła zupełnie inne wrażenia niż niewystarczające albo ostre oświetlenie. Przestrzeń w pokoju może wydawać się mała i ciasna, jeśli oświetlenie nie ma odpowiedniego natężenia. Analogicznie efektywne rozprowadzenie światła w pomieszczeniu pozwala stworzyć jaśniejszą i bardziej imponującą przestrzeń.
Spis treści
Jaka jest rola oświetlenia w pomieszczeniu?
Światło wpływa na tworzenie atmosfery w większym stopniu niż meble, a nawet akcesoria. Ciepłe, rozproszone i pośrednie oświetlenie tworzy intymną przestrzeń, sprzyjającą relaksowi. Z kolei białe i bezpośrednie oświetlenie aktywuje nasz mózg i ma pozytywny wpływ na naszą koncentrację.
Oświetlenie ma zresztą wpływ nie tylko na naszą psychikę, ale i na biologię. Z biologicznego punktu widzenia dobrze dobrane oświetlenie może pomóc w ustabilizowaniu rytmu dobowego i poprawiać ogólny nastrój. Z kolei z psychologicznego punktu widzenia światło może pomóc zmniejszyć depresję, a także zwiększyć wydajność poznawczą, w tym czas reakcji.
Innymi słowy – oświetlenie ma na nas duży wpływ i nie należy bagatelizować jego roli. Jak zatem dobrać oświetlenie, by czerpać z niego maksimum korzyści?
Jak dobrać oświetlenie?
Oświetlenie jest kwestią osobistą, podobnie jak meble. Można mówić o ogólnych zasadach, jednak każdy żyje w swojej przestrzeni w nieco inny sposób i każdy ma inne potrzeby. Rodzaj zastosowanego źródła światła będzie w dużej mierze zależał od doświadczenia, jakie chcemy stworzyć.
Jedną z podstawowych zasad tworzenia oświetlenia w pomieszczeniu jest technika zwana oświetleniem warstwowym. Pożądany efekt i atmosferę tworzy wiele źródeł światła. Oświetlenie otoczenia, zadaniowe i akcentujące tworzą oświetlenie warstwowe, przy czym każde z nich pełni zupełnie inną rolę.
Oświetlenie otoczenia (ogólne)
Oświetlenie otoczenia jest najważniejszym elementem oświetlenia pomieszczenia. Zazwyczaj tworzy je oświetlenie górne, czyli lampy wpuszczane, żyrandole czy lampy szynowe. Ma za zadanie tworzyć poczucie ciepła i głębi przestrzeni. Światło to nie powinno być zbyt przyduszone, zbyt ciepłe, ani zbyt jasne.
Zależnie od aranżacji, jaką chcemy tworzyć w swoim mieszkaniu lub domu, możemy zdecydować się na instalację klasycznego żyrandolu, lampy wiszącej, funkcjonalnych reflektorów na szynie czy uniwersalnego, nowoczesnego plafonu.
Oświetlenie zadaniowe
Kolejnym elementem oświetlenia warstwowego jest oświetlenie zadaniowe. Tworzą je nie tylko lampki biurkowe, ale i lampy podłogowe, listwy sufitowe, oświetlenie pod szafkami czy wewnątrz szaf.
Jak sama nazwa wskazuje, tego typu oświetlenie ma pełnić określoną, pomocniczą funkcję. Pomaga w wykonywaniu określonych zadań w domu.
Oświetlenie akcentujące
Światło akcentujące może być funkcjonalne, ale jego główną rolą jest określanie stylu i personalizowanie przestrzeni. Mogą je tworzyć listwy przy podłodze, oświetlenie półek lub szafek, lampy halogenowe, kinkiety, a także oświetlenie dzieł sztuki.
Ten rodzaj światła powinien zwracać uwagę na najciekawsze miejsca pomieszczenia i detale architektoniczne. Podobnie jak światło otoczenia, oświetlenie akcentujące pełni istotną rolę w budowaniu głębi i efektu wielowymiarowości.
Oświetlenie miejsca pracy
Zupełnie inaczej powinniśmy podchodzić do planowania oświetlenia w miejscu pracy. Tworząc domowe biuro, warto patrzeć na oświetlenie z perspektywy zdrowotnej, nie tylko dekoracyjnej. Odpowiednie oświetlenie sprawi, że będziemy w stanie pracować bez zmęczenia oczu.
Otoczenie biurka nie powinno być oświetlane wyłącznie światłem ekranu komputera lub oświetleniem górnym. Żeby warunki pracy nie były obciążające dla oczu, warto zrobić wszystko, by zminimalizować kontrast pomiędzy monitorem, a jego otoczeniem.
Warto mieć na uwadze także fakt, że słabe oświetlenie zmniejsza naszą produktywność, podczas gdy dobre oświetlenie zwiększa koncentrację i efektywność. Przy odpowiednim oświetleniu możemy zatem oszczędzić sporo czasu.
Nowoczesne lampy biurkowe pozwalają nie tylko ograniczyć kontrast światła na biurku, ale zapewniają wiele dodatkowych funkcjonalności. Mogą oferować regulację intensywności natężenia światła i barwy, dodatkowe miejsce do przechowywania przyborów, mogą też być wyposażone w inteligentny wyświetlacz, który pomaga w organizacji czasu.
Czytaj więcej: Activejet Future i Activejet Technic – porównanie nowoczesnych lampek biurkowych
Najważniejsze aspekty planowania oświetlenia – podsumowanie
Planując instalację oświetlenia w swoim domu lub mieszkaniu warto zastanowić się jaką atmosferę chcemy stworzyć w określonych pomieszczeniach. Światło w salonie czy sypialni może mieć cieplejszą barwę, by być doskonałym miejscem relaksu. Ciepłe światło (2700-3000K) będzie pozytywnie wpływało na domowników.
Światło robocze będzie wymagało chłodniejszej temperatury barwowej, ponieważ ta najlepiej sprzyja koncentracji i pobudza do aktywności. Żarówki o temperaturze powyżej 4000 K świetnie sprawdzą się w biurze i bezpośrednio przy stanowisku pracy.
W każdym pomieszczeniu warto zainstalować kilka źródeł światła, zgodnie z techniką oświetlenia warstwowego. W ten sposób stworzymy efekt głębi, wielowymiarowości i sprawimy, że przestrzeń będzie zdecydowanie przyjemniejsza w użytkowaniu.