• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Kawosze mają swój Dzień Espresso, który przypada na 23 listopada. Tymczasem fani herbaty obchodzą swoje święto dwukrotnie w ciągu roku. Międzynarodowy Dzień Herbaty świętuje się 21 maja, ale w Polsce celebrujemy też Dzień Herbaty, który ma miejsce 15 grudnia.

Herbata jest z nami od dawna. Pierwsze zapiski dowodzą, że była spożywana w Chinach już 5000 lat temu. Ten popularny napój ma nie tylko znaczenie kulturowe, ale też pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Zależnie od rodzaju, herbata może mieć właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, a nawet wspomagające chudnięcie.

Dni takie jak Dzień Herbaty i Międzynarodowy Dzień Herbaty nie powstały jednak tylko po to, żeby szerzyć informacje o zaletach spożywania tego napoju.

Dzień Herbaty 2022 - jaką herbatę najlepiej pić

Produkcja herbaty a Cele Zrównoważonego Rozwoju

Produkcja herbaty stanowi główne źródło utrzymania milionów rodzin z krajów rozwijających się i najsłabiej rozwiniętych. Dzięki temu, że przemysł herbaciany to sektor pracochłonny, może pomagać w rozwoju obszarów wiejskich, ale przede wszystkim w zmniejszaniu ubóstwa i zapewnianiu podstawowego bezpieczeństwa żywnościowego w krajach rozwijających się.

Międzynarodowy Dzień Herbaty powstał, żeby promować i wspierać działania na rzecz zrównoważonej produkcji i zwiększać świadomość jej znaczenia w walce z głodem i ubóstwem. Dążymy do tego, żeby przemysł herbaciany mógł być elementem realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, które obejmują:

  • zmniejszenie skrajnego ubóstwa (Cel 1)
  • walkę z głodem (Cel 2)
  • wzmocnienie pozycji kobiet (Cel 5)
  • zrównoważone wykorzystanie ekosystemów lądowych (Cel 15).

Dodatkowo trzeba wiedzieć, że produkcja herbaty jest bardzo wrażliwa na zmiany warunków uprawy. Może być produkowana wyłącznie w ściśle określonych warunkach agroekologicznych. Innymi słowy, będzie rosła wyłącznie w niektórych krajach. Tymczasem wiele z nich już zaczyna odczuwać skutki zmian klimatycznych.

Dzień Herbaty 2022 - jaką herbatę najlepiej wybierać

Jak Ty możesz wesprzeć zrównoważoną produkcję herbaty?

Możesz wspierać zrównoważoną produkcję zwracając uwagę na jakość herbaty, którą kupujesz. Oznaczenia, takie jak Fairtrade, zapewniają, że:

  • herbata została nabyta za uczciwą cenę
  • pracownicy mają zapewnione sprawiedliwe płace i godne warunki socjalne
  • relacje handlowe opierają się na przejrzystości, uczciwości i szacunku.

Niestety spora część pracowników standardowej plantacji herbaty (ale i kawy oraz kakao) nie zarabia nawet na utrzymanie swoich rodzin. Nie ma jak zapewnić im podstawowej opieki lekarskiej, nie wspominając o edukacji.

Dzień Herbaty 2022 - gadżety dla fana herbaty

Zaparzacz do herbaty Profi Cook

Jakie są rodzaje herbaty?

Choć herbata jest produkowana wyłącznie z jednej rośliny (Camellia sinensis), rodzaj zebranych liści i stopień ich utlenienia dzieli ją na pięć głównych rodzajów.

Czarna herbata

Czarna herbata jest najczęściej spożywanym rodzajem herbaty w zachodniej części świata – stanowi 85% całkowitej konsumpcji. Jest w pełni utleniona, przez co ma ciemniejszy wygląd, mocniejszy smak i wyższą zawartość kofeiny.

Podobnie jak pozostałe rodzaje herbaty, jest bogata w przeciwutleniające polifenole (katechiny). Zawartość kofeiny w czarnej herbacie jest o około połowę niższa niż w kawie.

Zielona herbata

Zielona herbata to herbata „nieutleniana”. To oznacza, że liście są podgrzewane tuż po zbiorach, żeby zniszczyć enzymy, które odpowiadają za ultenianie. W ten sposób zachowuje się wysoki poziom przeciwutleniaczy. To dlatego uważa się, że zielona i biała herbata są najzdrowsze.

Napar z zielonej herbaty ma jasnozielono-żółty kolor i znacznie lżejszy smak niż czarna herbata. W zależności od sposobu zaparzania może mieć większą lub mniejszą cierpkość, która wynika z obecności katechin.

Biała herbata

Najdelikatniejsza spośród wszystkich rodzajów herbat jest herbata biała. Jest najmniej przetworzona i powstaje przy użyciu wyłącznie nieotwartych pąków oraz młodych liści. Ma najniższą zawartość kofeiny, a jednocześnie najwyższy poziom przeciwutleniaczy.

Herbata Pu-erh

Herbata Pu-erh to inaczej herbata czerwona. Wywodzi się z chińskiej prowincji Yunan i jest znana ze specyficznego, ziemistego smaku. Liście przechodzą fermentację mikrobiologiczną – są prasowane na surowo i przechowywane do momentu, aż dojrzeją.

Herbata Oolong

Choć herbata Oolong nie należy do najpopularniejszych, jest jednym z pięciu rodzajów herbaty. Jest częściowo utleniona, ale w smaku nie przypomina ani czarnej, ani zielonej herbaty. Szczególnie wart spróbowania jest Oolong mleczny, który poddaje się aromatyzacji mlekiem przed zwinięciem i wysuszeniem liści.

Dzień Herbaty 2022 - herbaty smakowe

Najpopularniejsze herbaty smakowe

Herbaty smakowe powstają poprzez dodanie kwiatów, ziół, owoców i innych naturalnych składników, takich jak olejki eteryczne. Niektóre połączenia stanowią tradycje różnych krajów, a dzięki swojemu unikalnemu smakowi i aromatowi zyskują popularność na całym świecie.

Earl Grey

Earl Grey to flagowa herbata Wielkiej Brytanii. Powstaje z połączenia czarnej herbaty z ekstraktem z owoców cytrusowych bergamotki. Co ciekawe, została stworzona w XIX wieku, żeby zamaskować smak taniej herbaty i sprawić wrażenie herbaty premium.

Dziś Earl Grey ma różnorodne oblicza – od taniej herbaty z marketu po wysokiej jakości czarną herbatę z dodatkiem najlepszej włoskiej bergamotki. Z łatwością kupisz też Earl Grey z certyfikatem Fair Trade.

Masala Chai

Masala Chai to czarna herbata wzbogacona tradycyjnymi indyjskimi przyprawami – kardamonem, imbirem, cynamonem i goździkami. Do wody gotowanej z mlekiem dodaje się herbatę i przyprawy oraz słodzony cukier. To najpopularniejszy sposób picia herbaty w Indiach.

Genmaicha

Genmaicha to z kolei herbata, która wywodzi się z japońskiej tradycji. Sporządza się ją z herbaty zielonej, na przykład Sencha, Bancha albo Karigane, w połączeniu z prażonym ryżem brązowym. Charakteryzuje ją wyjątkowy smak, który przypomina orzechowy.

Choć bywa nazywana „popcorn tea”, z powodu pękających ziaren ryżu, najwyższej jakości genmaicha nie będzie zawierała popcornu, a wyłącznie prażone ziarna. Ponieważ to właśnie one oferują silniejszy aromat i smak.

Dzień Herbaty 2022 - akcesoria dla fana herbaty

Niecieknące kubki termiczne NILS CAMP

Akcesoria do parzenia herbaty

Prawdziwy fan herbaty ma zestaw akcesoriów do zaparzania, dzięki którym uzyskuje pełnię smaku i aromatu naparu oraz może zabrać go ze sobą wszędzie, gdzie się wybiera. Co warto mieć w swojej kuchni, by z rytuału parzenia herbaty wyciągnąć pełnię właściwości zdrowotnych? Jakie akcesoria herbaciane ucieszą każdego, kto lubi herbatę?

Jeśli nie masz w swoim domu dobrego filtra nakranowego, możesz wyposażyć się w dzbanek filtrujący, np. naszej polskiej marki Dafi. Przefiltrowana woda nie tylko pozytywnie wpłynie na smak napojów, ale i zapobiegnie osadzaniu się kamienia w czajniku. Dzięki temu urządzenie będzie pracowało ciszej i będzie miało dłuższą żywotność.

Wśród najcichszych czajników warto wyróżnić czajniki elektryczne Fellow. Fellow Corvo EKG w wersji czarnej i białej  to jeden z dosłownie kilku modeli na rynku, które pracują naprawdę cicho. Jest wyposażony w regulator temperatury, dzięki czemu każdy rodzaj herbaty zaparzysz dokładnie według zaleceń.

Z kolei jeśli chodzi o podróżowanie z herbatą – każdy fan tego napoju powinien mieć niezawodny kubek termiczny. Do takich należą kubki NILS CAMP, które mają niekapiący ustnik i są bardzo wygodne w użytkowaniu.

Czytaj także: Jak wybrać cichy czajnik elektryczny?

Dzień Herbaty 2022

Najcichszy czajnik elektryczny – Fellow Corvo EKG

Zalety zdrowotne herbaty

Przeciwutleniacze zawarte w herbacie mogą zwiększać ochronę przed chorobami układu krążenia i zmniejszać ryzyko zawału serca. Umiejętność zwalczania wolnych rodników, które są przyczyną wielu cywilizacyjnych chorób, przypisuje się w szczególności flawonoidom. Wpływają na poziom złego cholesterolu, zmniejszają krzepliwość krwi i obniżają ciśnienie.

Jak dowodzą badania, herbata bogata w polifenole może nawet stanowić wsparcie w leczeniu raka. Ponadto pozytywnie wpływa na funkcje odpornościowe. Z kolei pozytywny wpływ na poziom energii oraz wsparcie odchudzania zawdzięczamy unikalnemu połączeniu katechin z umiarkowanym poziomem kofeiny w herbacie. Te składniki spowalniają wyczerpywanie się glikogenu, dzięki czemu organizm zużywa większej ilości tłuszczu jako paliwa. Energia utrzymuje się dłużej, a nadmiarowe kilogramy są szybciej spalane.

Warto też wspomnieć o właściwościach L-teaniny, czyli jednego z aminokwasów niebiałkowych, który występuje głównie lisicach zielonej herbaty. L-teanina podnosi stężenia neuroprzekaźników, takich jak dopamina, serotonina, GABA i glicyna. To oznacza, że ma pozytywny wpływ na funkcje poznawcze i zdolność uczenia się. Jednocześnie ten cenny składnik aktywuje fale mózgowe α, które są charakterystyczne dla stanu relaksacji, obniża częstotliwość akcji serca i osłabia stres oksydacyjny.

Dzień Herbaty 2022 wszystko co musisz wiedzieć

Dzień Herbaty 2022 – podsumowanie

Zalet zdrowotnych herbaty jest wiele. Z zaparzania naparu warto uczynić codzienny nawyk, ale jeszcze lepiej pić herbatę z godnych zaufania źródeł. Przemysł herbaciany ma ogromny potencjał i może odmienić losy milionów ludzi z krajów rozwijających się. To przysłowiowa „wędka”, która może pozwolić ludności najbiedniejszych krajów usamodzielnić się i żyć godnie. Wystarczy, że będziemy wybierać odpowiedzialnie.

Sprawdź również: Najładniejsze czajniki elektryczne w stylu retro – Ranking [TOP 10]

Oceń ten post