• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Messenger od Facebooka to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych, jeśli nawet nie najpopularniejszy komunikator na świecie. Mało osób jednak zna jego wszystkie funkcje – a uwierzcie, jest ich bardzo dużo! W tym artykule, przybliżymy wam wybrane tajemnice Messengera.

Na wstępnie jednak musimy was ostrzec. Jeśli korzystacie z tego komunikatora na co dzień, to być może większość z nich będzie wam doskonale znana. Niemniej, niektóre tajemnice Messengera mogą zaskoczyć nawet największych wyjadaczy! Sprawdźcie więc sami.

Tajemnice Messengera: nie musisz wcale instalować aplikacji

Jak wybrać wersję na komputer

Pierwsza i największa tajemnica to oczywiście to, że do korzystania z Messengera na telefonie nie potrzeba nam wcale aplikacji! Zapytacie pewnie całkiem słusznie, jak to w ogóle możliwe? Odpowiedź jest bardzo prosta!

Poza samą aplikacją i widżetem na stronie Facebooka, istnieje też samodzielna wersja komunikatora, ukryta pod adresem messenger.com. Po wejściu na stronę, musimy się po prostu zalogować i możemy korzystać z chatu, nie wchodząc na sam portal społecznościowy. Tak tak, możecie oszukać w ten sposób wszystkie programy blokujące „nieproduktywne” strony czy kontrolę rodzicielską.

Niemniej, strona messenger.com na telefonie poinformuje nas jedynie o tym, że musimy pobrać aplikację, aby móc skorzystać z komunikatora. Wystarczy jednak, że lekko oszukamy naszą przeglądarkę na telefonie. Wejdźcie w jej opcje, a następnie wybierzcie „Wersja na komputer”. Dzięki temu, będziecie mogli się już normalnie zalogować!

Jak ukryć swój status na Messengerze?

Tajemnice messengera - ukryj swój status

Kolejny bardzo ciekawy trik na Messengerze, to możliwość ukrycia się przed swoimi znajomymi. Znacie doskonale to uczucie, kiedy wysłaliście komuś wiadomość a on nie odpisuje, pomimo tego, że jest dostępny? Nikt tego nie lubi.

Na szczęście, nie musicie informować swoich znajomych o tym, że jesteście akurat online. W bardzo prostu sposób możecie zmienić swój status na „Niewidoczny” zupełnie jak w starym dobrym Gadu-Gadu.

W tym celu, kliknijcie po prostu na swój profil (lewy górny róg ekranu w telefonie) i wybierzcie opcję „Status aktywności”. Jeśli ją odznaczycie, nikt już nie będzie widział, że jesteście online. Wygodne, prawda? W wersji desktopowej znajdziecie tę opcję ukrytą w zwykłym menu.

Jak wysłać duże emoji?

Tajemnice messengera - duże emoji

O ile dwa poprzednie triki w Messengerze były dość przydatne, o tyle tutaj czas na lekkie rozluźnienie atmosfery. Wiedzieliście, że możecie wysłać komuś gigantyczne emoji? I to w dodatku w bardzo prosty sposób.

Zamiast pojedynczo klikać na kciuk, czy dowolną inną ikonkę, którą macie ustawioną w rozmowie, po prostu przytrzymajcie ją nieco dłużej. Zacznie wtedy rosnąć niczym pompowany balonik. W momencie, w którym ją puścicie, zostanie wysłana dokładnie w takim rozmiarze. Uważajcie jednak, każdy balonik może pęknąć. Jeśli przekroczycie maksymalny rozmiar, to szybko wrócicie do punktu wyjścia.

Zobacz: Klawiatura do tabletu – najlepsze modele

Ukryte funkcje Messengera – tryb oszczędzania danych

Po nieco humorystycznym przerywniku z emoji w roli głównej, przejdźmy do nieco poważniejszych rzeczy. Zdarzało wam się kiedyś sprawdzić, ile zostało wam Internetu mobilnego i złapać się za głowę? Czasami nawet nie wiemy, gdzie go tyle zużywamy!

Jak się okazuje, popularnym winowajcą jest tutaj Messenger. Wszystkie zdjęcia, filmy i gify, które wysyłają nam znajomi są natychmiastowo pobierane. Jak nietrudno się domyślić – zużywa to dość sporo transferu.

Na szczęście, bardzo łatwo możemy to zmienić. Wystarczy, że tak jak w przypadku ukrywania statusu aktywności wejdziemy w menu. Następnie, wybierzmy opcję „Oszczędzanie danych”. Gotowe – od teraz, musimy samodzielnie kliknąć na zdjęcie, żeby je pobrać. Bardzo szybko wejdzie nam to w nawyk i zaoszczędzimy kilkadziesiąt czy nawet kilkaset cennych megabajtów.

Przez Messengera możecie wysyłać SMS-y!

Messenger SMS

Być może rzadko kto, korzysta jeszcze z SMSów w takim stopniu jak z innych komunikatorów. Niemniej, często nie mamy innego wyboru. Jak się okazuje, możemy bardzo łatwo wysyłać je za pomocą Messengera.

W tym celu ponownie musimy udać się do menu i znaleźć tam opcję zatytułowaną po prostu „SMS”. Jeśli ją włączymy, Messenger zastąpi nam domyślną aplikację do wysyłania tradycyjnych wiadomości. Nie cieszcie się jednak bardziej niż to potrzebne – dalej będziemy musieli zapłacić za nie zgodnie z cennikiem operatora. Aż tak łatwo nie będzie.

Jak udostępnić znajomym swoją lokalizację? Użyjcie Messengera!

Tajemnice messengera: udostępnianie lokalizacji

Być może ta funkcja nie jest jakaś wielką zagadką i nie wpisuje się w hasło „Tajemnice Messengera”. Niemniej, zdecydowanie warto o niej wspomnieć. Za pomocą naszego ulubionego komunikatora, możemy udostępnić komuś naszą lokalizację.

Zdarzało wam się kiedyś, że pytaliście znajomego, gdzie jest, a on odpowiadał, że będzie za 5 minut? Na pewno tak. Równie na pewno nie było to wcale pięć minut. Czasami jednak zbyt trudno wytłumaczyć, gdzie konkretnie się znajdujemy, szczególnie jeśli jesteśmy poza miastem.

Na szczęście, Messenger umożliwia nam bardzo precyzyjne podzielenie się ze znajomymi naszą lokalizacją. Wystarczy, że klikniecie na cztery kropki w lewym dolnym rogu ekranu, tuż przy okienku, w którym piszecie wiadomość. Następnie wybierzcie opcję „Lokalizacja”.

To bardzo ciekawa opcja również w konwersacjach grupowych – możecie zobaczyć lokalizację każdego, kto się na to zgodzi. Pamiętajcie jednak, że udostępnianie trwa maksymalnie godzinę.

Sprawdź: Jak zdiagnozować komputer?

Tryb nocny

Męczy was ciągłe patrzenie się na biały ekran? Mamy dla was świetną wiadomość – Messenger jest dostępny również w trybie nocnym. W dodatku, bardzo łatwo go włączyć.

Jedyne co musicie zrobić, to wejść w menu, czyli kliknąć na swoje zdjęcie w lewym górnym rogu. Następnie, wybierzcie opcję tryb nocny. Tło Messengera stanie się wtedy ciemnoszare, a napisy białe. To znacznie zdrowsze dla waszych oczu – w dodatku znacznie czytelniejsze w słoneczne dni.

Tajne konwersacje i szyfrowanie rozmów

Sekretne konwersacje

Boicie się, że wasza korespondencja wpadnie w niepowołane ręce? A może zależy wam na doskonałym szyfrowaniu? Na szczęście nie musicie wcale wybierać innego komunikatora – Messenger również nam to oferuje.

Aby skorzystać w tej opcji, wejdźcie po prostu w konwersację z wybraną osobą, a następnie kliknijcie przycisk z literką „i” w prawym górnym rogu. Znajdziecie tam następnie opcję „Przejdź to tajnej konwersacji” – wybierzcie ją.

Od tego momentu, cała dalsza konwersacja będzie w pełni szyfrowana – oznacza to, że odczytamy ją tylko na tych dwóch urządzeniach, z których do siebie piszemy. Niestety, nie możemy w ten sposób wysyłać żadnych filmów lub gifów. Obrazki i zdjęcia są za to w pełni akceptowalne.

Dodatkowo, tuż obok okienka wpisywania wiadomości możecie znaleźć ikonkę zegarka. Za jej pomocą możecie ustawić, po jakim czasie wasze wysłane wiadomości bezpowrotnie znikną.

Jak zmienić domyślne emoji?

Znudził się wam oschły kciuk w górę i potrzebujecie nowego emoji? Nie lubicie ciągle wyszukiwać w kółko tej samej ikonki? Doskonale się składa, Messenger umożliwia zmianę domyślnej ikonki kciuka na cokolwiek wam się tylko zamarzy.

W tym celu, udajcie się do konwersacji i kliknijcie na przycisk „i” w prawym górnym rogu. Znajdziecie tam opcję „Emoji”. Po jej kliknięciu, będziecie mogli podmienić kciuk na coś zupełnie nowego. Ogranicza was jedynie wasza wyobraźnia! No dobra, jeszcze lista dostępnych emotek, ale ich akurat jest całkiem sporo.

Jak przejrzeć wszystkie zdjęcia i filmy na Messengerze?

Mówiliśmy już wam o tym, jak sprawić, by wszystkie wiadomości znikały po wysłaniu i były całkowicie bezpieczne od postronnych spojrzeń. Jak jednak zrobić coś dokładnie odmiennego, czyli przejrzeć wszystkie wysłane pliki multimedialne?

Na szczęście bardzo prosto! Wejdźcie w wybraną konwersację i ponownie kliknijcie przycisk „i” w prawym górnym rogu. Znajdziecie tam opcję „Wyświetl zdjęcia i filmy”. Będziecie mogli za jej pomocą przejrzeć absolutnie wszystkie pliki multimedialne, jakie kiedykolwiek zostały tam wysłane przez wszystkich użytkowników uczestniczących w rozmowie. Niestety – nie ma żadnej opcji wyszukiwania czy sortowania po dacie. Czeka więc was pewnie sporo kopania…

Zobacz też:
Messenger bez Facebooka – czy można z niego korzystać i jak go zainstalować?
Jak zwiększyć produktywność – polecane narzędzia i praktyki

1/5 - (1 vote)