• Ostatnia modyfikacja artykułu:8 miesięcy temu

Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Snu jest odpowiedź pytanie dlaczego sen jest niezbędny dla zdrowia. Wiele mówi się o tym, że dobre odżywianie i ćwiczenia mają fundamentalne znaczenie dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, a przede wszystkim dla utrzymania zdrowia. Tymczasem przekonanie, że sen może być równie ważny co dieta i aktywność jest, póki co, mało popularne.

Wiele prowadzonych współcześnie badań potwierdza tą teorię i podkreśla korzyści płynące ze zdrowych nawyków związanych ze snem. Jakie zyski przynosi dbałości o dobry sen? Przeglądamy najnowsze doniesienia.

Dobry sen wydłuża życie

„Naukowe odkrycia wskazują, że sama ilość snu nie wystarcza, aby odnieść korzyści; jakość jest kluczowa.” – czytamy w The Guardian. Co więcej, naukowcy śmiało twierdzą, że dobry sen może wydłużyć ludzkie życie nawet o kilka lat.

Poprawa zdrowia snu jest czymś, co każdy może i powinien zrobić, bo jakość snu może pozwolić nie tylko na zachowanie zdrowia przez całe życie, ale i przyczynić się do jego wydłużenia. Kobiety, które dobrze śpią, mogą żyć o 2 lata dłużej, a mężczyźni nawet 5 lat dłużej.

Nawyki młodych ludzi, na podstawie których wyciągano powyższe wnioski obejmowały spanie od siedmiu do ośmiu godzin na dobę, brak trudności z zasypianiem częstszych niż dwa razy w tygodniu, brak kłopotów ze snem częstszych niż dwa razy w tygodniu, a dodatkowo nie stosowanie leków nasennych i poczucie wypoczęcia po przebudzeniu co najmniej pięć razy w tygodniu.

Dobry sen ułatwia realizację celów związanych z ćwiczeniami i dietą

Innymi słowy, jak wskazuje American Heart Association, dbałość o jakość snu może poprawiać samokontrolę i motywację w osiąganiu wyznaczonych celów. Osoby, które deklarowały regularny, nieprzerwany sen w ciągu badanego roku, radziły sobie lepiej trzymając się swoich planów ćwiczeń i diety oraz starając się schudnąć.

Christopher E. Kline, profesor nadzwyczajny na wydziale zdrowia i rozwoju człowieka na Uniwersytecie w Pittsburghu, dodaje, że te korzystne rezultaty są możliwe do uzyskania kiedy śpimy od siedmiu do dziewięciu godzin w nocy i budzimy się o regularnej porze. Co ciekawe, umiarkowana lub intensywna aktywność fizyczna wspiera dobry sen, więc koło zdrowych nawyków niejako się zamyka.

Słaby sen źle wpływa na układ sercowo naczyniowy, odpornościowy i pracę mózgu

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Sydney we współpracy z Southern Denmark University dowodzą, że słaby sen może prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób serca , a nawet przedwczesnej śmierci. To kolejny dowód na to, że zaburzeń związanych ze snem, takich jak bezdech senny, chrapanie lub bezsenność, nie należy lekceważyć.

Co więcej, udowodniono, że problemy ze snem, w tym stosowanie leków nasennych, mogą przyczyniać się do rozwoju demencji w późniejszych latach życia. Liczba dowodów wskazujących na powiązania między zaburzeniami snu, a upośledzeniem funkcji poznawczych wciąż rośnie.

W międzyczasie naukowcy dochodzą także do wniosku, że kiepskiej jakości sen, czyli taki, który trwa mniej niż 6 godzin lub więcej niż 9 godzin, wiąże się z podwyższonym ryzykiem infekcji. „Pacjenci, którzy doświadczali przewlekłych problemów ze snem częściej zgłaszali potrzebę stosowania antybiotyków.” – czytamy w Neuroscience News.

Kołdra obciążeniowa Balance

Co możesz zrobić, żeby poprawić jakość swojego snu?

Prócz pilnowania pór wstawania i kładzenia się spać, utrzymywania aktywności fizycznej, redukcji kofeiny i wykluczenia nikotyny ze swojego życia, możesz też zaopatrzyć się w akcesoria, które są stworzone po to, by poprawiać jakości snu.

Mowa choćby o kołdrach obciążeniowych, które dzięki równomiernemu rozkładowi nacisku na ciele, zapewniają relaks i głębszy sen. Taka kołdra może być dociążona szklanymi mikrokuleczkami, jak w przypadku kołdry Senso-Rex albo kulkami ze stali nierdzewnej, jak w modelu Balance. Niektórym pomagają też ogrzewające poduszki, takie jak na przykład Oro-Heat Pillow.

Czytaj więcej: Kołdra obciążeniowa – co to jest? Kto powinien ją kupić?

Na jakość snu niebagatelny wpływ ma też łóżko – a właściwie materac – a także poduszka. Porządny, dobrze dobrany materac, który umożliwia zachowanie właściwej i wygodnej pozycji podczas snu, pozwoli zasypiać szybciej i sprawi, że będziesz budził się bardziej wypoczęty. Podobne zalety niesie używanie dobrze dobranej poduszki ortopedycznej z pamięcią kształtu.

Innym pomocnym rozwiązaniem mogą okazać się smartwatche z monitoringiem snu. Te wielofunkcyjne urządzenia pomogą na bieżąco badać jakość naszego snu i analizować wyniki z pomocą wykresów w aplikacji mobilnej.

Smatwatche mogą monitorować sen dzięki dwóm funkcjom – to akcelerometr i pulsometr. Urządzenie jest w stanie określić ile trwa nasz sen głęboki (dzięki pomiarowi ruchu i pomiarowi tętna), ile trwa sen ogółem oraz kiedy następuje przebudzenie.

Światowy Dzień Snu 2023 – podsumowanie

Wydarzenia takie jak Światowy Dzień Snu to dobra okazja, żeby poświęcić chwilę na zastanowienie czy rzeczywiście robimy wszystko, co w naszej mocy, by żyć długo i w pełni zdrowia. Drobne zmiany, takie jak te, które mają na celu poprawę jakości snu, mogą przynieść wiele korzyści nie tylko w późnych latach życia, ale i na co dzień.

Dobry sen pozwala myśleć jaśniej i być bardziej produktywnym, ale też redukuje stres i sprawia, że mamy pozytywne nastawienie. A przecież z pozytywnym nastawieniem żyje się o wiele łatwiej.

Czytaj także: Zakochaj się w zdrowym stylu w 5 krokach

Źródła:

The Guardian: „Good quality sleep can add years to people’s lives, study suggests”

Neuroscience News: “A Good Night’s Sleep May Make It Easier to Stick To Exercise and Diet Goals”

Neuroscience News: “Poor Sleep Linked to Years of Poor Cardiovascular Health”

Neuroscience News: “Trouble Falling Asleep at Bedtime or in the Middle of the Night? It Could Impact Your Risk for Developing Dementia”

Neuroscience News: “Lack of Sleep Increases Infection Risk”

Oceń ten post