• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Co to jest kołdra obciążeniowa i czy warto ją kupić? W tym tekście odpowiemy na wszystkie wasze pytania!

Co to jest kołdra obciążeniowa?

Z pewnością spotkaliście się kiedyś z terminem kołdra obciążeniowa. Być może jednak nie wiecie do końca co się pod nim kryje. Oczywiście nie chodzi tutaj o jakieś specjalistyczne narzędzie podobne do koca gaśniczego. To po prostu produkt codziennego użytku zastępujący nam zwykłą kołdrę.

Idea jest bardzo prosta – kołdra obciążeniowa jest nieporównywalnie cięższa od standardowej. Podczas gdy zwykła kołdra waży zwykle poniżej kilograma, to modele obciążeniowe mogą przekraczać nawet 12 kilo! Nie oznacza jednak, że jest to coś bardzo niewygodnego w czym nie da się spać. Tak naprawdę – jest wręcz przeciwnie! Niemniej, nawlekanie poszewki faktycznie bywa problematyczne.

Budowa kołdry obciążeniowej jest dość prosta. Znajdziemy w niej wiele małych kieszonek wypełnionych obciążnikami. Najczęściej są to po prostu drobne szklane kulki, ale zdarzają się też nieco bardziej egzotyczne materiały jakie tak chociażby pestki wiśni. Całość uszyta jest w taki sposób, że ciężar dość równomiernie rozkłada się na całą jej powierzchnię.

Jak działa kołdra obciążeniowa?

No dobrze, wiemy już, że kołdra obciążeniowa to po prostu dość ciężki koc. Jaką pełni jednak rolę i dlaczego warto ją kupić? Cóż, to dość proste! Nacisk jaki wywiera na nasze ciało stymuluje nasz układ nerwowy, a szczególności część odpowiedzialną za priopriocepcję, czyli zmysł orientacji ułożenia naszego ciała.

Zobacz: Grzejnik dekoracyjny – jaki warto wybrać?

Dodatkowo, kołdra obciążeniowa stymuluje również czucie głębokie. Powoduje to coś w rodzaju „wyciszenia” (nie jest to, aczkolwiek poprawnie medyczny termin) układu nerwowego. Dzięki temu znacznie łatwiej nam się zrelaksować i rozluźnić. Zupełnie tak jakby ktoś nas po prostu przytulił. Brzmi całkiem fajnie, prawda?

Wskazania i przeciwwskazania – czyli dla kogo to w ogóle jest

kołdra obciążeniowa

No dobrze, wiecie już, że kołdra obciążeniowa to nie tylko po prostu ciężki koc a całkiem przydatne narzędzia oddziaływające na nasz organizm. Kto powinien jednak z niej skorzystać? Czy jest to produkt dla absolutnie każdego?

Cóż, w swoim pierwotnym zamyśle, kołdra obciążeniowa powstała dla osób cierpiących z powodu zaburzeń sensorycznych. W szczególności mowa tutaj o dzieciach z autyzmem oraz ADHD. Stanowi ona dość przydatne uzupełnienie pełnoprawnej i dość skomplikowanej terapii. Okazało się jednak, że jeszcze jedna grupa osób bardzo na niej korzysta.

Kołdra obciążeniowa jest bardzo przydatnym narzędziem dla osób cierpiących z powodu zaburzeń snu. A to już olbrzymia grupa osób, szczególnie w dzisiejszych czasach. Jej używanie zmniejsza pobudliwość układu autonomicznego, nieco wyciszając jego działanie. Przekłada się to na redukcję stresu, lęku oraz ograniczenie pobudzenia. Jakby nie patrzeć, to trzy czynniki które niezwykle skutecznie zaburzają nam codzienny spokojny sen.

Oczywiście, należy mieć na uwadze dwie rzeczy – kołdra nie jest lekarstwem i nie zastąpi nam wizyty u lekarza specjalisty. Z pewnością też całkowicie nie naprawi naszych problemów. Niemniej, to bardzo wygodna rzecz, która rzeczywiście może przywrócić nam zdrowy i głęboki sen.

No dobrze, kto w takim razie nie powinien korzystać z takiej kołdry? Szczególnie odradzane jest to w przypadku klaustrofobii, astmy, bezdechu śródsennego oraz osteoporozy. Dodatkowo, kołdra obciążeniowa nie może być używana przez małe (poniżej 3 roku życia) dzieci, a rodzice muszą zachować szczególną ostrożność w przypadku dzieci starszych i raczej nie pozostawiać ich pod nią bez uwagi.

Jak wybrać kołdrę obciążeniową?

kołdra obciążeniowa

Szukając idealnej kołdry obciążeniowej z pewnością napotkacie wiele różnych rodzajów. Najważniejszym parametrem, na który musimy koniecznie zwrócić uwagę jest jednak jej waga. Zbyt lekka może po prostu niedostatecznie działać, podczas gdy zbyt ciężka może być już niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Jak wybrać zatem właściwą kołdrę? Dobrym wyznacznikiem będzie tutaj po prostu 10% masy naszego ciała. Jeśli ważymy zatem 70 kilo to wybierzmy model ważący 7 kg. Czasami może zdarzyć się jednak, że dokładne 10% nie będzie w sprzedaży w żadnym sklepie. W takim wypadu należy wybrać kołdrę cięższą, ale będącą najbliżej pożądanej przez nas wagi. Innymi słowy, ważąc 70 kilo i mając do wyboru kołdry 4,6,8 i 10 kilo weźmy tę która waży 8 kilo.

Sprawdź: Robot sprzątający – najlepsze modele

W kwestii wykorzystanych materiałów ciężko wyróżnić natomiast najlepszy z nich. Tradycyjne szklane kulki wydają się dość dobrym wyborem. Warto zwrócić również uwagę na to, czy wybieramy model z poszewką czy bez. Zdecydowanie warto postawić na ten pierwszy i upewnić się czy jest ona wyposażona w jakikolwiek system mocowania. Kołdra obciążeniowa jest dość ciężka – może więc bardzo niewygodnie układać się w poszewce, jeśli nie będzie specjalnie przymocowana.

Jak korzystać z kołdry obciążeniowej?

kołdra obciążeniowa

Korzystanie z kołdry obciążeniowej mogłoby wydawać się bardzo proste. Tymczasem, musimy koniecznie pamiętać o pewnej rzeczy – należy się do niej stopniowo przyzwyczajać. Dobrym sposobem będzie korzystanie z niej przez pierwsze kilka dni po 15-30 minut zanim zdecydujemy się na spędzenie pod nią całej nocy.

Oczywiście, jeśli uznacie, że jest wam niezwykle komfortowo to nie ma żadnych przeszkód, żeby od razu spróbować korzystać z kołdry obciążeniowej przez całą noc. Istnieje jednak szansa, że być może za pierwszym razem nie wyśpicie się najlepiej. Zostawcie sobie najlepiej próbę na weekend albo dzień, w którym nie musicie wstać o wyznaczonej godzinie.

Zobacz też:
Sposoby na zbyt suche powietrze – nawilżacz Smartmi Humdifier
Ranking oczyszczaczy powietrza 2022 – TOP 20 najlepszych modeli

1/5 - (1 vote)