• Ostatnia modyfikacja artykułu:8 miesięcy temu

Szukasz pomysłów na odświeżenie sypialni, które nie wymagają totalnego remontu? W tym artykule udowadniamy, że przytulną przestrzeń można stworzyć w każdym budżecie i bez dużego nakładu czasowego.

Sprawdź nasze 5 pomysłów na łatwe odświeżenie sypialni i tchnij w pomieszczenie nowe życie.

Jak zaplanować odświeżanie pomieszczenia?

Spojrzenie na sypialnię z perspektywy odświeżenia pokoju, a nie jego przebudowy, daje możliwość stopniowego wprowadzania zmian. Dzięki temu wcale nie trzeba dysponować dużym budżetem, by móc krok po kroku stworzyć zupełnie nową przestrzeń.

W pierwszej kolejności warto zadać sobie takie pytania jak to, czy obecny układ sypialni się sprawdza, a także czy mamy wygodny materac. Warto pamiętać o tym, że nowe elementy wystroju czy malowanie ścian niekoniecznie poprawią sytuację, jeżeli to, co powoduje dyskomfort, to tak naprawdę zła organizacja przestrzeni.

Pytania, które warto zadać sobie przed rozpoczęciem działań to na przykład:

  1. Czy pomieszczenie jest dobrze doświetlone czy brakuje nam światła?
  2. Czy sypialnia ma pełnić dodatkowe funkcje, takie jak biuro czy miejsce do czytania? Czy obecnie sypialnia spełnia wszystkie nasze potrzeby?
  3. Czy jakąś przestrzeń można wykorzystać lepiej niż dotychczas? Czy są jakiekolwiek problemy z obecnym układem pomieszczenia?
  4. Czy najważniejsze meble i akcesoria są wygodne w codziennym użytkowaniu (przede wszystkim łóżko, pościel)
  5. Czy któreś elementy obecnego wystroju mogą pasować do nowej stylistyki, którą planujemy?

Listwa reflektorowa potrójna Activejet Spectra

1. Oświetlenie

Często większą wagę przywiązujemy do tego jak pomieszczenie wygląda niż czy jest dla nas komfortowe. Podobnie jest z oświetleniem. Nie wystarczy wyposażyć się w eleganckie lampy – warto zadbać o to, by dostarczały odpowiednią ilość światła, ponieważ ma to niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie, motywację i efektywny odpoczynek.

Dobre rozplanowanie światła pozwala stworzyć bardziej imponującą przestrzeń, przytulną atmosferę lub wręcz przeciwnie – miejsce, w którym łatwo nam się skoncentrować. W tej kwestii największy wpływ na nas ma barwa światła.

Sypialnię, jako miejsce, w którym szukamy wyciszenia i relaksu, warto wyposażyć w żarówki o ciepłej barwie (2700-3000K). Dobrze dobrane oświetlenie może bowiem pomóc w utrzymaniu stabilnego rytmu dobowego, a także będzie tworzyło uspokajającą atmosferę.

Jeżeli w sypialni planujemy także urządzić małe biuro, warto będzie zainwestować w oddzielne źródło światła o chłodniejszej temperaturze barwowej. Żarówki o temperaturze powyżej 4000 K sprzyjają bowiem koncentracji i pobudzają do aktywności.

Czytaj więcej: Rola oświetlenia – lampy sufitowe, biurkowe, halogenowe

Listwa reflektorowa poczwórna Activejet Spectra

Listwy reflektorowe Activejet Spectra

Listwy reflektorowe Activejet Spectra to seria, która doskonale sprawdzi się w roli oświetlenia sypialni. Możliwość wyboru pośród kinkietów pojedynczych, podwójnych, potrójnych i 4-elementowych sprawia, że z łatwością dopasujemy ilość punktów świetlnych do zapotrzebowania na światło w pomieszczeniu.

Warto wdrożyć zasadę stosowaną przez architektów wnętrz – technika zwana oświetleniem warstwowym polega na tym, że nie jedno, a wiele źródeł światła tworzy atmosferę i kształtuje przestrzeń.

Sprawdź koniecznie: Oświetlenie Spectra na promocji z darmową dostawą!

2. Jak odświeżyć sypialnię bezkosztowo?

Odświeżanie sypialni warto zacząć od bezkosztowych prac, które pozwolą nam ocenić funkcjonalność pomieszczenia. Być może przy okazji rozbudzą one także wyobraźnię i podsuną kilka zupełnie nowych pomysłów na modernizację wnętrza. Co pożytecznego można zrobić zupełnie za darmo?

  • generalny porządek
  • oddanie lub sprzedaż niepotrzebnych rzeczy
  • reorganizacja przestrzeni i ewentualna zmiana układu pomieszczenia
  • upcykling nieużywanych akcesoriów domowych

Sprawdź: Moda na rękodzieło i moda w duchu upcycling

3. Drobne zmiany w jeden dzień

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów aranżacji wnętrza. Nie oznacza to jednak, że inne drobne zmiany nie mogą mieć tak samo pozytywnego wpływu na nasze samopoczucie. Oto kilka rzeczy, które możesz zorganizować nawet w jeden dzień, a mogą przynieść zaskakujące efekty:

  • nowe rośliny (lub półka na rośliny),
  • zasłony albo rolety (np. rzymskie bambusowe),
  • pościel, poduszki dekoracyjne albo narzuta,
  • obraz, lustro,
  • dywan,
  • zagłówek, stolik nocny.

Łączenie różnorodnych tekstur i kolorów w postaci narzut, poduszek czy zasłon potrafi stworzyć relaksującą i przytulną atmosferę albo dodać pomieszczeniu charakteru. Takie rozwiązania nie kosztują wiele, a z pewnością odmienią naszą percepcję wnętrza.

4. Większe zmiany do wykonania w weekend

Weekendowe odświeżanie sypialni może być świetną zabawą i satysfakcjonującym zajęciem. Oto co przykładowo można zrobić w te dwa dni:

  • nową podłogę,
  • malowanie ścian lub jednej wybranej ściany dla ciekawego efektu,
  • tapety.

Ciekawostką na rynku wnętrzarskim jest ostatnio mikrobeton, który nie tylko wygląda atrakcyjnie i nowocześnie, ale też jest łatwy do położenia samodzielnie. Podłogi z mikrocementu są trwałe, odporne na uszkodzenia, ścieranie i wszelkie ślady, a dodatkowo łatwe w utrzymaniu.

Także na ścianach mikrobeton sprawdza się doskonale. Można dzięki niemu uzyskać różnorodne struktury – od idealnie gładkich po wyraźnie porowate.

5. Na co warto przeznaczyć większy budżet?

Czasem bywa jednak i tak, że dla pełnej funkcjonalności sypialni i wygody codziennego życia trzeba wdrożyć większe zmiany. Oto kilka czynności, na które – w niektórych okolicznościach – warto przeznaczyć więcej czasu i pieniędzy:

  • zburzenie ścian dla uzyskania większej przestrzeni,
  • zakup nowego łóżka (albo materaca) zamiast tego, który powoduje ból pleców,
  • fotel albo głęboki parapet, który stworzy miejsce do czytania,
  • aranżacja biura w sypialni.

Decydując się na zakup nowych mebli warto robić to z myślą o ponadczasowej stylistyce. Dzięki temu aranżacja nie będzie wymagała wymiany za 10 lat, a może nawet i 15 czy 20 lat. Dobrym przykładem długowiecznej estetyki jest styl japandi, który dodatkowo ma na względzie aspekt ekologiczny.

Odświeżanie sypialni  – podsumowanie

W sypialni spędzamy sporą część życia. Zdarza się jednak i tak, że bywa najbardziej zaniedbanym pomieszczeniem ze względu na to, że głównie w niej śpimy. Tymczasem organizacja i funkcjonalność używanych na co dzień przestrzeni ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie.

Dlatego warto zastanowić się czego brakuje nam do pełni komfortu oraz jaki budżet chcielibyśmy przeznaczyć na odświeżenie sypialni. Mamy nadzieję, że nasz materiał dostarczy wartościowych wskazówek jak zabrać się za reorganizację tego pomieszczenia, niezależnie od tego ile chcemy na ten cel przeznaczyć.

#autopromocja

1/5 - (1 vote)