• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Jeśli w Twoim domu jest więcej książek niż jesteś w stanie przeczytać – nie jesteś sam. Japończycy mają nawet na tą przypadłość własną nazwę – tsundoku. Tsun, pochodzące od tsumu, można tłumaczyć jako gromadzenie albo piętrzenie, z kolei doku oznacza czytać. Tsundoku nie jest pojęciem nowym, bo pojawia się nawet w tekstach z 1879 roku. To z kolei oznacza, że nie jest to wyłącznie skutek łatwego dostępu do literatury w obecnych czasach i mnogości pozycji na rynku.

Tsundoku nie ma negatywnego wydźwięku, bo w przeciwieństwie do bibliomanii zakłada gromadzenie książek celem ich przeczytania w bliżej nieokreślonej przyszłości. Niezależnie jednak od tego, co leży u podstaw Twojej nieodpartej potrzeby rozbudowywania księgozbioru, z pewnością przydadzą Ci się porady dotyczące organizacji własnej domowej biblioteki.

Regał Fiesta Dąb Artisan

Jak uporządkować swoje zbiory w 5 krokach?

  1. Zrób przegląd swojej kolekcji

Co jakiś czas warto zrobić domową inwentaryzację, która pozwoli określić jakie pozycje warto zatrzymać. Spleśniałe książki należy bezwzględnie zutylizować, a nudne powieści i nielubiane tomy można podarować albo oddać. Choć tylko od Ciebie zależy jak obszerną bibliotekę chcesz posiadać, przegląd kolekcji umożliwi uporządkowanie jej i ułatwi segregację.

  1. Pogrupuj książki w kategorie i podkategorie

Grupowanie zbiorów na poszczególne kategorie daje najlepsze wyobrażenie o tym co w niej posiadasz. Dzięki temu każda pozycja będzie łatwa do znalezienia. Prócz przydzielenia tytułów do konkretnej grupy, takiej jak fantastyka, literatura faktu czy beletrystyka, książki warto posegregować według autorów (alfabetycznie) lub podkategorii. Przykładowo, książki z gatunku literatury faktu można podzielić na takie kategorie jak podróże, historia, biografie czy sztuka.

Półka wisząca Fiesta Artisan

  1. Zadbaj o to, by książki były tam, gdzie ich potrzebujesz

O tym, że książki kucharskie powinny mieć swoje miejsce w kuchni wie chyba każdy tsundoku. Jeśli jednak chodzi o pozycje innych gatunków, większość moli książkowych trzyma swoje zbiory w jednym pomieszczeniu. Tymczasem, dzięki małej i wygodnej półce ściennej, pozycje czytane aktualnie (albo po prostu ulubione) można mieć zawsze pod ręką.

Podobne rozwiązanie można zastosować do książek związanych z hobby i rzemiosłem. Funkcjonalny regał otwarty zgra się z każdym wystrojem pomieszczenia i zapewni łatwy dostęp do najpotrzebniejszych w danym momencie pozycji. Tego typu rozwiązanie można zastosować także w pokoju dziecięcym, by zachować w dzieciach pasję do czytania.

  1. Skorzystaj z aplikacji do katalogowania

Darmowe aplikacje, takie jak libib, pozwalają zarządzać nie tylko kolekcją książek, ale i filmami, muzyką czy grami. Inną darmową aplikacją jest LibraryThing, która pozwala tworzyć zbiory i śledzić kto i kiedy pożyczył od Ciebie dane pozycje. Choć są dostępne wyłącznie w języku angielskim, mogą stanowić nieocenioną pomoc.

  1. Stawiaj na funkcjonalność

Co jakiś czas pojawia się inna moda na porządkowanie książek – czy to według kolorów czy obracając grzbiety do wewnątrz. Nie ma nic złego w dążeniu do rozwiązań maksymalnie estetycznych. Ważne jednak, by znalezienie określonej pozycji z kolekcji nie trwało wieki. Wszystkie książki powinny być maksymalnie łatwo dostępne, a jednocześnie nie powinny męczyć oczu i budować poczucia bałaganu.

Największą popularnością cieszą się wysokie regały i półki, które pozwalają organizować księgozbory w pionie. Przy dużych rozmiarach kolekcji to rozwiązanie maksymalizuje potencjał przechowywania. Jeśli dodatkowo zadbamy o to, by meble były wyposażone w przeszklenie, książki będą zabezpieczone przed kurzem.

Jak wybierać pozycje do biblioteczki?

Żeby kolekcja książek tworzyła duszę domu powinna być odzwierciedleniem zainteresowań jej właściciela. Zbiory powinny być jak szafa z ubraniami – tylko wtedy będą pozwalały wybrać to, co najlepiej pasuje do nastroju i potrzeb danego dnia.

Ludzie często podświadomie chcą wyglądać na ważniejszych i bardziej inteligentnych. Stąd do biblioteczki często trafiają pozycje, które „powinno się” przeczytać, zamiast tych, które realnie chce się przeczytać. To poczucie powinności nie jest przyjemne. Dlatego lepiej postawić na takie pozycje, po które z pewnością kiedyś sięgniemy, a kiedy to zrobimy, pozostawią miłe wspomnienia.

Wiele osób, pośród największych moli książkowych, wyznacza sobie oddzielną strefę dla książek nieprzeczytanych. Zanim nabędą nowe pozycje udają się do tego regału jak do spiżarni. W niektórych przypadkach to działa, w niektórych nie. Tak czy inaczej takie osobne miejsce utrzymuje świadomość, że książki czekają na swój moment.

Zanim więc wybierzesz się po „Miasto w chmurach”, „Baśniową opowieść”, „Zanim wystygnie kawa” czy inny z bestsellerów roku 2022, może warto, żebyś zrobił przegląd swojej kolekcji, uporządkował ją i określił kierunek, w którym chcesz ją rozwijać.

Dlaczego warto czytać?

Niezależnie od tego czy Twoim zmartwieniem jest zbyt duża ilość książek czy tylko nieuporządkowane stosy, jeśli jesteś molem książkowym możesz być z siebie dumny. Czytanie przynosi bowiem wiele korzyści.

Przede wszystkim rozwija mózg. Badania odnośnie strukturalnego rozwoju mózgu dowodzą, że czytanie stymuluje sieć obwodów i sygnałów neuronowych, dzięki czemu stają się one coraz mocniejsze i coraz bardziej rozbudowane. Podobnie jak mięśnie stają coraz silniejsze podczas ćwiczeń, mózg może stale zwiększać swoje zdolności poznawcze. Podczas czytania poprawia się też nasza koncentracja, pamięć, zdolność do empatii i umiejętności komunikacyjne.

Ponadto książki są w stanie przygotować nas na różne sytuacje życiowe i wyposażają nas w cenną wiedzę z każdego tematu, jaki chcemy zgłębić. Dzięki dobrym pozycjom nawet zagadnienia tak trudne jak te z zakresu neuronauki mogą stać się łatwe do zrozumienia, a wręcz fascynujące.

Czytanie książek to doskonała droga do nabycia nowych umiejętności, a nawet zmiany nastawienia do życia. Przykładowo „Nowa psychologia sukcesu” pozwala zacząć uczyć się z własnych porażek bez negatywnych emocji i traktować je jako źródło doskonalenia. Z kolei „Sztuka życia według stoików” oferuje mądrość największych filozofów w formie łatwej do stosowania każdego dnia.

Czytanie to doskonała forma rozrywki i sposób na zmniejszenie stresu. Dzięki tej prostej i wyjątkowo korzystnej dla zdrowia czynności, możesz nawet żyć dłużej, czego dowodzą badania przeprowadzone na emerytach. Ci, którzy czytali książki przeżywali nawet dwa lata dłużej niż ci, którzy nie czytali żadnych form mediów ani magazynów.

2.3/5 - (6 votes)