• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Kamień w wodzie może bardzo poważnie uszkodzić nasze żelazko. Podpowiadamy więc jak prawidłowo odkamienić żelazko.

Skąd bierze się kamień?

Z pewnością zauważyliście kiedyś kamień w swoim czajniku, żelazku, czy nawet na ściance prysznica. Niestety, jest to niezwykle trudny do uniknięcia problem. Za wszystko odpowiada tutaj tak zwana twarda woda, której występowanie zależy od wielu czynników, na które nie mamy niestety żadnego wpływu.

Poprzez twardą wodę rozumiemy po prostu wodę, w której znajdują się spore ilości jonów wapnia oraz magnezu. To naturalne i niegroźne składniki mineralne. Niestety, wytrącają się one w postaci węglanów i osadzają na powierzchni. Dokładnie w taki sposób formuje się kamień.

Czy kamień w żelazku może je popsuć?

jak odkamienić żelazko

Każdy wie doskonale, że kamień w czajniku należy dość szybko usuwać. W końcu nikt nie lubi pić herbaty z kamieniem. Bardzo często zapominamy jednak, że osadza się on również w naszych żelazkach. Niestety, jest on niezwykle szkodliwy. Nie tylko zaburza on poprawną pracę, ale może powodować nieodwracalne uszkodzenia.

Przede wszystkim, żelazko, w którym osadziło się sporo kamienia będzie zostawiało na naszych ubraniach bardzo nieestetyczne ślady i zacieki. Osad zasycha po prostu na koszulach czy sukienkach. Z czasem osad zapcha też otwory przez które wydostaje się para. Po pewnym czasie nasze żelazko będzie już zbyt zniszczone, aby móc z niego korzystać.

Jak zapobiec temu zjawisku? Jest na to jeden niezawodny sposób – do żelazka powinniśmy wlewać wodę destylowaną. W tym artykule założymy jednak, że jest już na to za późno.

Przede wszystkim sprawdź instrukcję

Zanim przejdziecie do próby odkamieniania żelazka koniecznie sprawdźcie jednak instrukcję waszego modelu. Niektóre nowoczesne modele, takie jak chociażby TEFAL FV 9845 Ultimate Pure wyposażone są w automatyczny system antywapienny. Jest to po prostu filtr zapobiegający powstawianiu kamienia. W takim wypadku domowe próby usunięcia kamienia mogą narobić więcej szkody niż pożytku. Pamiętajcie jednak, aby regularnie wyciągać i czyścić filtr.

Jeśli wasze żelazko nie ma jednak systemu antywapiennego, to konieczne będzie ręczne odkamienianie. Warto wykonywać to dość regularnie, aby maksymalnie przedłużyć żywotność urządzenia.

Sprawdź: Najlepsze ręczne parownice do ubrań – ranking steamerów

Jak odkamienić żelazko – najlepsze domowe sposoby

Jak odkamienić żelazko? Na szczęście jest to niezwykle proste i nie wymaga od nas ani specjalistycznej wiedzy, ani umiejętności ani żadnego trudno dostępnego sprzętu. Wszystko dzięki właściwościom chemicznym jonów wapnia, czyli głównych winowajców odpowiedzialnych za tworzenie się kamienia. Mogą one zostać bardzo łatwo rozpuszczone przez niektóre kwasy. Na szczęście, jeden konkretny kwas z pewnością macie w domu.

Oczywiście mowa tutaj o kwasie octowym rozcieńczonym do odpowiedniego poziomu. Konkretniej chodzi po prostu o zwykły spirytusowy ocet! Gdy dodajemy ocet do czajnika czy żelazka, kwas octowy reaguje z osadami wapniowymi w kamieniu, rozpuszczając je i przekształcając w rozpuszczalne sole. Reakcja chemiczna między kwasem a minerałami jest neutralizowana, tworząc sole, wodę i dwutlenek węgla. Wszystko to możemy bardzo łatwo wypłukać.

Sprawdź: Ranking stacji parowych – 25 najlepszych modeli

Jak odkamienić zatem żelazko domowym sposobem? Na samym początku musimy jeszcze bardziej rozcieńczyć ocet. Zmieszajmy go zatem w proporcji 1:1 z ciepłą wodą. Następnie wlejmy całość do żelazka i włączmy funkcję parowania. Utrzymujmy ją tak długo, aż cały roztwór nie wyparuje. Po wszystkim warto raz jeszcze przepłukać żelazko wodą, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu.

Alternatywnie, do dyspozycji mamy jeszcze jeden kwas, który równie dobrze rozpuści węglany wapnia. Na szczęście jest on równie dobrze dostępny a co więcej, nie ma tak nieprzyjemnego zapachu. Oczywiście, mowa tutaj o kwasku cytrynowym. Cały proces odkamieniania działa dokładnie tak samo. Na jedną szklankę ciepłej wody potrzebujemy dwóch płaskich łyżeczek kwasku. Pomimo tego, że nie zostawia on przykrego zapachu to wciąż musimy przepłukać po wszystkim żelazko czystą wodą, oczywiście destylowaną.

Jak wybrać dobre żelazko?

Być może wasze żelazko jest już jednak zbyt mocno zakamienione i nadaje się tylko do wyrzucenia. To doskonała okazja do kupienia nowego sprzętu, o który będziecie już poprawnie dbać. Podpowiadamy więc na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie.

Pierwszym i kluczowym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze żelazka, jest moc urządzenia. Im wyższa moc, tym szybsze i skuteczniejsze wyprasowanie ubrań. W przypadku ciężkich tkanin, takich jak jeansy czy len, zaleca się wybór żelazka o mocy powyżej 2500 W. Dla lżejszych tkanin, takich jak bawełna czy jedwab, wystarczy moc około 2000 W.

Kolejnym istotnym parametrem jest rodzaj płyty żelazka. Najpopularniejsze modele posiadają płyty wykonane z aluminium lub ze stali nierdzewnej. Płyty aluminiowe są tańsze i lżejsze, ale szybciej ulegają zużyciu, co wpływa negatywnie na jakość pracy po pewnym czasie. Płyty ze stali nierdzewnej są za to trwalsze, ale również cięższe i droższe.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym parametrem, jest pojemność zbiornika na wodę. Im większa pojemność, tym rzadziej trzeba uzupełniać wodę w żelazku. Zaleca się wybór żelazka z pojemnością zbiornika na wodę wynoszącą co najmniej 300 ml.

Warto spojrzeć również na dodatkowe funkcje. Do najpopularniejszych z nich należy automatyczne wyłączanie, które zapobiega przegrzaniu i wspomniany wcześniej filtr antywapienny.

Zobacz też:
Najlepsze żelazka parowe – Ranking 2023 [TOP 20]
Ranking filtrów prysznicowych – jak wybrać dobry filtr na prysznic?

1/5 - (1 vote)