• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 miesiące temu

Apple wprowadzi już wkrótce nową i naprawdę rewelacyjną funkcję. iOS 16 będzie w stanie automatycznie rozwiązać każdą CAPTCHę.

Wszyscy chyba doskonale znamy system CAPTCHA, czyli weryfikację czy aby na pewno jesteśmy człowiekiem. To dość uciążliwy, ale mimo wszystko niezbędny system. Inaczej, wiele stron internetowych byłoby regularnie zalewane przez armię botów i morze spamu. Rozwiązanie CAPTCHy może polegać na trzech sposobach – przepisaniu tekstu, kliknięciu obrazków o podanej tematyce albo po prostu samym kliknięciu.

Już wkrótce Apple odeśle jednak ten system w zapomnienie. Użytkownicy systemów iOS 16 i macOS Ventura nie będą już nawet widzieli okienka z CAPTCHą – ich urządzenie samodzielnie będzie w stanie poinformować serwer o tym, że istotnie jesteśmy człowiekiem. Wszystko za sprawą Private Access Token.

Sprawdź: Smartfon do 2000 zł – najlepsze modele

W dużym skrócie, będzie to unikalny token, powstający na bazie analizy naszego zachowania podczas korzystania z urządzenia. Na tej podstawie, będzie on mógł zawierać informację o tym, że faktycznie jesteśmy człowiekiem. Jeśli wejdziemy na stronę, która normalnie wymagałaby od nas wypełnienia CAPTCHy to może ona zamiast tego zapytać nasze urządzenie o token. Automatycznie potwierdzi więc to, że jesteśmy człowiekiem.

Oczywiście, bardzo szybko pojawiło się sporo wątpliwości na temat dbania o prywatność użytkowników. Apple zastrzegło jednak, że token nie zawiera absolutnie żadnych danych, poza suchym stwierdzeniem, czy jesteśmy człowiekiem. Strony internetowe nie zobaczą więc powiązanych z nim danych takich jak adres e-mail czy numer telefonu.

Zobacz też:
Apple prezentuje nową ładowarkę z ceną prosto z kosmosu
iOS 16 otrzyma pełne wsparcie dla Joy Conów z Nintendo Switch
iOS 16 w końcu otrzyma ekran blokady always-on

Oceń ten post