• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 miesiące temu

Indie stworzyły własny mobilny system operacyjny – BharOS. To rządowa odpowiedź na panujący w tym kraju całkowity monopol Google.

Bez najmniejszych wątpliwości, Indie to jeden z największych rynków urządzeń mobilnych na świecie. Ciężko zresztą, żeby było inaczej, skoro żyje tam 1,4 miliarda ludzi. Producenci od dawna wydają już modele smartfonów przeznaczone tylko i wyłącznie dla tego kraju. Sporą niespodzianką jest jednak podział względem systemów operacyjnych – 97% użytkowników używa tam Androida.

Jak możecie zatem słusznie zauważyć, Google ma w Indiach całkowity monopol. Coraz mniej podoba się to jednak władzom. Indyjski odpowiednik UOKiKu oskarżył Google o działanie na szkodę konkurencji poprzez wymuszanie na producentach telefonów z Androidem preinstalacje aplikacji takich jak Chrome, YouTube czy wyszukiwarki. W innym wypadku nie mogli oni otrzymać licencji na Google Mobile Services.

Sprawdź: Jak przyspieszyć telefon z Androidem?

Rząd przedstawił więc zupełnie nowy projekt, czyli własny system operacyjny BharOS. System nie zawiera żadnych preinstalowanych aplikacji i nie udostępnia też nikomu żadnych danych użytkownika. Działają w nim tylko i wyłącznie prywatne sklepy z aplikacjami. Wiemy też, że jest już on od jakiegoś czasu wykorzystywany na telefonach osób pracujących na stanowiskach wymagających wzmożonego bezpieczeństwa i narażonych na inwigilacje.

BharOS oparty jest na jądrze Linuxa i wykorzystuje część kodu open-source z Androida, ale to tak naprawdę jedyne co jak na razie o nim wiemy. Zagadką jest również to, czy będzie on dostępny dla osób spoza Indii.

Zobacz też:
Google prezentuje najpopularniejsze aplikacje na Androida
Indie zaostrzają przepisy wobec social mediów
Firefox na Androida umożliwi wygodne logowanie biometrią

Oceń ten post