• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Cloud PC to nowa koncepcja Microsoftu. Firma uruchomi nową usługę abonamentową, Windows 365, która niejako przesyła strumieniowo cały system operacyjny i pełne środowiska komputerowe w chmurze Azure.

W ramach usługi Windows 365 użytkownicy otrzymają dostęp do tzw. Cloud PC. Czym jest komputer w chmurze? Wyobraź sobie, że możesz przesłać całe swoje środowisko pracy z jednego komputera na drugi. Przykładowo pracujesz w jednym miejscu, a następnie przesyłasz wszystkie te aplikacje, dokumenty i inne elementy do innego komputera, który znajduje się, powiedzmy, na drugim końcu Polski.

Wszystkie dane, włącznie z systemem, są w chmurze, więc nie ma problemu, abyś miał dostęp do swoich plików i dokumentów na dowolnej maszynie. Pakiety aplikacji, takie jak Office 365, Google Workspace, czy też pojedyncze aplikacje jak Zoom czy Webex już oferują taką funkcjonalność. Microsoft robi więc krok do przodu i przenosi do chmury cały system Windows.

Windows 365 zaoferuje łatwy w skonfigurowaniu elastyczny sposób na to, aby korzystać ze spójnego środowiska. Zyskamy dostęp do jednego systemu Windows na wielu urządzeniach, które tylko będą mieć dostęp do usługi. Oczywiście wszystko będzie zależeć od tego, jakiego rodzaju subskrypcję wykupimy.

Cloud PC – co to oznacza w praktyce?

W przeciwieństwie do maszyn wirtualnych, które istnieją na rynku od wielu lat, Windows 365 sprawia, że proces konfigurowania komputerów jest prostszy. Osoby, które potrzebują dostępu do wybranych zasobów, mogą uruchomić prostą aplikację na dowolnym urządzeniu i uzyskać dostęp do pulpitu Windows przez chmurę. Jeśli później przełączą się na inne urządzenie lub zaczną pracować z innej lokalizacji, wszystko pozostanie bez zmian, włącznie z tłem pulpitu, otwartymi okienkami itp.

To z pewnością ciekawe rozwiązanie dla osób pracujących hybrydowo. Będziemy mogli wykonywać część zadań w domu, a część w biurze, bez konieczności noszenia ze sobą komputera. Oczywiście przy założeniu, że w domu pracujemy na własnym sprzęcie, a w biurze – na sprzęcie służbowym.

Dodatkowo duże korzyści zyskają firmy, które zatrudniają tymczasowych pracowników. Będą mogły włączać i wyłączać dostęp do aplikacji czy udostępnionych plików w razie, gdy zajdzie taka potrzeba. Zyskają więc lepszą kontrolę nad zasobami.

Nie wiadomo natomiast jak płynne i wydajne będą doświadczenia z Windows 365. Szybkość internetu z pewnością będzie miała duże znaczenie.

Zobacz też:
Windows 11 – wymagania niskie, ale irytujące
Wymagania Windows 11. Czy będzie działał na twoim komputerze?

Źródło: TechSpot.com

Oceń ten post