• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 miesiąc temu

Szykujcie się na utrudnienia. Dzisiaj w Polsce odbywa się strajk bankomatów Euronet. Poważnie!

Bankomaty Euronet dzisiaj strajkują. Ale spokojnie, nie doszliśmy jeszcze do etapu buntu maszyn, tym razem to firma stwierdziła, że chce zwrócić naszą uwagę na pewien problem. Konkretniej, zorganizowali jednodniową akcję protestacyjną, mającą na celu zwrócenie uwagi na problemy finansowe związane z obsługą wypłat gotówki w Polsce.

Euronet twierdzi, że obecne stawki ustalane przez VISA, Mastercard oraz Polski Standard Płatności (BLIK) nie pokrywają kosztów ponoszonych przez operatorów bankomatów na krajowe wypłaty gotówki. W rezultacie przychody pokrywają jedynie około 49% tych kosztów, co sprawia, że świadczenie tej usługi staje się nieopłacalne.

W oświadczeniu możemy przeczytać:

Przy mniejszej liczbie oddziałów bankowych i zamykaniu obsługi kasjerskiej, sieci bankomatowe stały się krytycznym elementem infrastruktury finansowej kraju. Tym bardziej krytycznym w obliczu zagrożeń w obszarze bezpieczeństwa. Dane na potwierdzenie powyższych zjawisk są publicznie dostępne w statystykach NBP. Nawet jeśli w przestrzeni publicznej obecny jest nieprawdziwy pogląd o zanikającej roli gotówki, mamy nadzieję, że podmioty, które decydują o kształcie i bezpieczeństwie rynku finansowego dokonają obiektywnej analizy rynku dostępu do gotówki oraz ryzyk jakie obecna sytuacja niesie za sobą dla całego polskiego sektora finansowego.

W związku z tym dzisiaj wypłacimy maksymalnie 200 zł. Z bankomatów Euronet oczywiście, które stanowią jakieś 35% wszystkich urządzeń w Polsce. Inni operatorzy jak na razie nie dołączyli, chociaż problem teoretycznie dotyczy ich wszystkich.

Zobacz też:
Euronet zastawił pułapkę na klientów w swoich bankomatach
BLIK wprowadzi nową funkcję – szykuje się wielki hit
Visa sprzeda dane o naszych zakupach

Oceń ten post