• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Firefox zdecydował się na wprowadzenie bardzo kontrowersyjnej funkcji. Wprowadzili nowe reklamy na pasku wpisywania adresu. Na szczęście możemy je łatwo wyłączyć.

Bez wątpienia, Firefox od dawna reklamuje się jako przeglądarka bezpieczna i dbająca o nasza prywatność. To właśnie przecież oni jaki pierwsi wprowadzili ochronę naszych plików cookies i nagłośnili dość skutecznie cały problem. Tym bardziej w tym świetle dziwi ich najnowsza decyzja.

Pasek wpisywania adresu w najnowszym Firefoxie będzie nam już wyświetlał reklamy. Spokojnie, nie są one wcale zbyt nachalne. Po prostu na samym dole proponowanych adresów znajdziemy kilka sponsorowanych propozycji, w które podobno warto kliknąć. Nie jest to zbyt agresywna forma reklamy, ale dalej pozostaje jedno ważne pytanie: czemu ktokolwiek w ogóle pomyślał, że to dobry pomysł?

Firefox zapowiedział też, że nie będzie gromadzić żadnych dodatkowych danych, żeby wyświetlać nam reklamy, a propozycje mogą pokazywać się tylko od zaufanych partnerów. Nie klikniemy więc w ten sposób w żadne oszustwo i potencjalnie niebezpieczne strony.

Firefox umożliwia łatwe wyłączenie nowych reklam

Na szczęście, reklamy możemy bardzo łatwo wyłączyć. Wystarczy, że wejdziemy w zakładkę „Prywatność i bezpieczeństwo” i klikniemy na „Pasek adresu”. Znajdziemy tam opcję „Sugestie kontekstowe”, następnie musimy wyłączyć sugestie sponsorowane. Niestety jest z tym trochę zachodu, a reklamy są domyślnie włączone dla każdego.

Z jednej strony łatwo zrozumieć, że reklamy zapewniają zysk, który jest absolutnie niezbędny do rozwoju przeglądarki. Z drugiej jednak, jest to wyjątkowo wręcz niesmaczne działanie. Miejmy nadzieję, że to ostatnia taka niemiła niespodzianka od Firefoxa.

Zobacz też:
Firefox na Androida umożliwi wygodne logowanie biometrią
Mozilla złamała zabezpieczenia Microsoftu w kwestii wyboru domyślnej przeglądarki
Mozilla ostrzega, że YouTube poleca szkodliwe wideo

Oceń ten post