• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Intel informował już wcześniej o tym, że powinniśmy w tym roku oczekiwać układów Alder Lake. Będzie to 12. generacja CPU i w końcu znamy nieco więcej szczegółów na ich temat.

Co udało się dowiedzieć? Okazuje się, że procesory 12. generacji będą mieć nawet 16 rdzeni i obsłużą 32 wątki. Gdyby tego było mało, że ich częstotliwość osiągnie nawet 4 GHz, a sam procesor będzie obsługiwał pamięci DDR5-4800. To powinno sprawić, że na rynek trafi wiele bardzo wydajnych komputerów.

Ostatnio w bazie danych SiSoftware pojawiły się wyniki nowych procesorów. I tak, Alder Lake potrafi wykazać się niezłą elastycznością w zakresie dostosowywania swojej wydajności. Kiedy nie jest to wymagane, procesor oferuje taktowanie 1,8 GHz, ale w razie potrzeby jest w stanie przeskoczyć aż do wspomnianych 4 GHz. Nie podano jednak, jaki to konkretnie model.

Przeczytaj: Procesory Intel 11 gen. vPro już dostępne – co to oznacza dla AMD?

Dodatkowo w bazie pojawiły się inne szczegóły na temat nadchodzących układów 12. gen. I tak, desktopowe wersje Alder Lake’ów zaoferują 10x 1,25 MB pamięci cache L2 oraz 30 MB cache L3. W porównaniu do procesora Intel Core i9-10900K z 10. generacji, nowe układy mają o 10 MB więcej pamięci cache L3.

12. generacja zapewni obsługę PCI gen 5 i DDR5

Na targach CES 2021 Intel zapowiadał nowe procesory. Firma tłumaczyła, że wykorzystają one “heterogeniczną mieszankę rdzeni”, łącząc rdzenie o wysokiej wydajności z takimi, które cechuje wysoka energooszczędność. Dodatkowy Alder Lake będą pierwszymi układami produkowanymi w procesie 10 nm SuperFin. Pojawią się jeszcze w tym roku i zaoferują obsługę pamięci DDR5 oraz magistrali PCI gen 5. Oczekuje się, że będą wspierały również WiFi 6E.

Źródło: DigitalTrends.com

Oceń ten post