Bez żadnych niespodzianek – Intel pozostał największym producentem półprzewodników na świecie przez cały 2020 rok. Ich rywal – AMD – pnie się jednak coraz bardziej do góry.

Jak co roku, organizacja IC Insights zaprezentowała podsumowanie sprzedażowe poprzedniego roku na rynku elektroniki. Pomimo spadku produkcji, Intel w dalszym ciągu pozostaje numerem jeden na rynku półprzewodników.

W pierwszym kwartale 2021 sprzedali komponenty warte aż 18,5 miliarda dolarów. Oczywiście największą ich część stanowiły procesory i chipy komputerowe. Być może, już wkrótce Intel straci jednak swoją pozycję lidera – jako jedyna firma z 20 największych odnotowała w tym roku spadek – aż o 4%.

Zobacz: Komputer all-in-one – jaki model wybrać?

Tymczasem, na ich miejsce czeka już nie kto inny jak Samsung. Południowokoreański gigant zaliczył rewelacyjny początek roku z wynikiem nieco ponad 16 miliardów dolarów i wzrostem aż o 15% w stosunku do 2020. W dodatku, rosnące ceny pamięci 3D NAND i DRAM tworzą dla nich idealne warunki – są liderem na tym rynku.

Trzecie miejsce zajęło oczywiście tajwańskie TSMC z wynikiem niemal 13 miliardów dolarów. Był to wzrost aż o 25%. Kolejno w rankingu znajdziemy SK Hynix i Microna. Przepaść jest jednak tutaj dość duża, sprzedali części warte kolejno 7,3 i 6,5 miliarda dol.

Czy Intel musi obawiać się już AMD?

Intel ma jednak jeszcze jeden powód do niepokoju – ich rywal na rynku procesorów, AMD, zanotował nieprawdopodobny wręcz wzrost o 93% w skali roku. Ich wyniki sprzedażowe co prawda dalej nie zbliżają się nawet odrobinę do Intela (3,4 mld dol.), ale tendencja jest zdecydowanie niepokojąca dla firmy.

Raport IC Insights

Jeśli mowa natomiast to rynku jako całości, to wzrósł aż o 21%. To naprawdę dobry wynik biorąc pod uwagę globalne problemy z niedoborem komponentów.

Zobacz też:
AMD “pożyczy” kluczową cechę procesorów Intela
Intel wprowadza układy Tiger Lake-H dla laptopów gamingowych
Samsung opracował pamięci 512 GB DDR5 – to nowy rekord

Źródło: Tom’s Hardware