Intel Optane SSD to wydajne dyski SSD. Obecnie Intel wyjawił, że flagowe modele PX5800X trafią na rynek jeszcze w tym roku.

Ostatnie modele trafiły na rynek pod koniec 2020 r. i wtedy Intel wprowadził cztery wersje, o różnych pojemnościach. Były to warianty 400 GB, 800 GB, 1,6 TB, a także 3,2 TB, ale ten ostatni nie był dostępny. Jednocześnie Intel usunął listę dysków Optane ze swojej strony www. Był to zaskakujący ruch.

Wydaje się, że w firmie panuje pewne zamieszanie. Z jednej strony Intel chciał zrezygnować z serii Optane dla konsumentów i skupić się tylko na dostarczaniu tego typu dysków dla centrów danych. Dodatkowo było niemal pewne, że dyski Intel Optane SSD o pojemności 3,2 TB nigdy nie trafią na rynek.

Ranking: Dysk SSD do laptopa

Obecnie jednak, jak donosi zagraniczny serwis Tom’s Hardware, Intel ciągle potwierdza, że dyski 3,2 TB są na dobrej drodze do trafienia na rynek. I to jeszcze w tym roku.

Optane SSD P5800X – czy warto czekać?

Dyski Intela wykorzystują drugą generację technologii 3D XPoint oraz nowy, opatentowany przez Intel kontroler SSD z interfejsem PCIe. Są przeznaczone do centrów danych i zapewniają wydajność do 7,2 GB/s (przepustowość sekwencyjna), jak i do 1,5 mln losowych operacji OPS 4K i do 1,8 mln IOPS przy mieszanych obciążeniach. Do tego cechują się niezrównaną trwałością na 100 zapisów dysku dziennie.

Na rynku mamy obecnie duży niedobór komponentów, a firmy często podkreślają – nawet otwarcie – że koncentrują się na sprzęcie, na którym mogą więcej zarobić. Nie byłoby więc zaskoczeniem, gdyby Intel potraktował klientów korporacyjnych za priorytet i zaoferował swoje dyski tylko na rynek centrów danych. Póki co jednak firma utrzymuje, że Optane SSD 3,2 TB będzie dostępny również dla entuzjastów technologii, i to jeszcze w tym roku. Nie podano natomiast ceny, choć możemy założyć, że na pewno będzie wysoka.

Tu warto zauważyć, że dyski SSD z serii Optane zaczynają się w cenie od 1224 dol. To sprawia, że większość graczy i entuzjastów raczej nie jest nimi zainteresowana. Z drugiej strony, zwolennicy kryptowaluty Chia z pewnością zacierają ręce.

Zobacz też:
Tajwańscy dostawcy SSD sprzedają dyski bezpośrednio górnikom kryptowaluty Chia
Dyski SSD gwałtownie drożeją – ostatnie chwile za zakup?

Źródło: Tom’s Hardware.com