Rząd Nigerii dodał, że aresztuje wszystkich ludzi, którzy będą próbowali obejść zakaz wchodzenia i korzystania z Twittera.

Minister informacji i kultury w Nigerii poinformował, że Twitter jest “zawieszony na czas nieokreślony”. Powód to uporczywe korzystanie z platformy do działań, które mogą podważyć korporacyjną egzystencję Nigerii. Ruch ten miał miejsce kilka dni po tym, gdy serwis usunął groźnego tweeta prezydenta Muhammadu Buhariego, który według Twittera naruszył politykę i warunki korzystania z serwisu.

W sobotę biuro nigeryjskiego prokuratora generalnego i ministerstwa sprawiedliwości poinformowało, że aresztuje i oskarży każdego, kto spróbuje ominąć blokadę. Kilka doniesień prasowych mówi, że ludzie w Nigerii używają VPN-ów, aby uniknąć zakazu i nadal korzystać z Twittera.

Zespół ds. polityki publicznej Twittera wystosował z kolei oświadczenie, z którego wynika, że jest “głęboko zaniepokojony”. Serwis zapowiedział, że będzie pracował nad przywróceniem dostępu w Nigerii.

Sprawdź: Klawiatura do tabletu

“Zawieszenie Twittera w Nigerii to tylko kolejny sposób na stwierdzenie, że prawa ludzi nie mają znaczenia. Znaczenie ma tylko to, czego chce państwo” – napisał na Twitterze Osai Ojigho, dyrektor Amnesty International w Nigerii. “To niebezpieczny precedens” – dodał. Amnesty wezwała władze nigeryjskie do natychmiastowego cofnięcia blokady i wycofania się z “innych planów kneblowania mediów, represjonowania przestrzeni obywatelskiej i podważania praw człowieka”.

Według raportu Amnesty International z 2020 r., nigeryjskie władze stosowały represyjne prawo do nękania, zastraszania, aresztowania i zatrzymywania obrońców praw człowieka, aktywistów i pracowników mediów. Poddawano również dziennikarzy zastraszaniu, nękaniu i biciu.

W kwietniu br. Twitter otworzył swoje pierwsze biuro w Afryce, w Ghanie.

Zobacz też:
Twitter rozpoczyna testy pełnoekranowych reklam
Twitter wycofuje swój algorytm. Czy faktycznie był rasistowski?

Źródło: The Verge.com