• Ostatnia modyfikacja artykułu:6 dni temu

Meta może mieć wkrótce bardzo poważny problem. Federalna Komisja Handlu w USA chce nakazać im sprzedaż Instagrama i WhatsAppa.

Wygląda na to, że Mark Zuckerberg musi szykować się w najbliższym czasie na jeszcze więcej stresu niż zwykle. A i tak nie miał ostatnio za lekko. Meta nie zdołała odrzucić wniosku Federalnej Komisji Handlu o przeprowadzanie dochodzenia pod kątem ewentualnego monopolu. Jeśli faktycznie coś takiego zostałoby potwierdzone przed sądem, to Facebooka, Instagram i WhatsApp czekałby przymusowy rozwód!

Niemal identyczny wniosek skierowano już w grudniu 2020 roku. Federalna Komisja Handlu nie zdołała jednak udowodnić wtedy Mecie (a właściwie jeszcze Facebookowi) monopolu. Całość została jednak znacząco poprawiona i sprawa ponownie nabrała biegu. W dodatku tym razem wygląda to dla Mety już znacznie gorzej – komisja nie ryzykowałaby ponownej kompromitacji bez mocnych argumentów w ręku.

Sprawdź: Gogle VR – najlepsze modele

Pozostaje jednak ważne pytanie, czy Meta faktycznie jest monopolistą? Z jednej strony ciężko nie zauważyć, że ich sposobem na walkę z konkurencją jest jej wykupienie. Z drugiej jednak, TikTok i Snapchat wciąż mają się bardzo dobrze. Zdaniem komisji, nie ma co do tego wątpliwości i Instagram i WhatsApp muszą zostać sprzedane dla dobra całego rynku.

Warto jednak dodać, że obie aplikacje będą rozpatrywane osobno. Istnieje więc spora szansa, że Meta pożegna się z WhatsAppem, ale zachowa Instagrama. Odwrotnej sytuacji raczej nie umiemy sobie wyobrazić. Tak czy inaczej, nadchodzące miesiące mogą przynieść nam bardzo ciekawą wiadomość!

Zobacz też:
Meta zdobyła “zaszczytny” tytuł – najgorsza firma 2021
Snap: przyszłość AR to rzeczywisty świat, a nie metaverse
Giphy idzie na sprzedaż? Meta złamała zasady antymonopolowe

Oceń ten post