• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Dyski MSI Spatium zapewnią pojemność do 2 TB i wykorzystują interfejs NVMe M2. W sklepach pojawią się modele obsługujące interfejs PCIe 3.0 i 4.0. Co ważne, wszystkie modele mają wysoki współczynniK TBW i 5-letnią gwarancję.

Podstawowy model Spatium to M370, który wykorzystuje PCIe 3. Oferuje odczyt na poziomie do 2400 MB/s i jest dostępny w wersjach pojemnościowych 256 i 512 GB, a także 1 i 2 TB. To oczywiście najmniej wydajny i najtańszy z trzech nowości, niemniej MSI na razie nie zdradziło jeszcze cen. Nie ma też informacji o tym, kiedy nośniki trafią do sklepów.

Drugim modelem, plasującym się w środku stawki, jest M470. Ten dysk zaoferuje już 5000 MB/s odczytu oraz zapis na poziomie 440 MB/s. Działa na szynie PCIe 4.0 i jest dostępny w wersji 1 i 2 TB.

Trzeci, topowy model, to MSI Spatium M480. To niezły sprzęt dla najbardziej wymagających entuzjastów. Mamy tutaj bowiem obsługę PCIe 4.0 z NVMe 1.4, co pozwala na odczyt sekwencyjny do 7000 MB/s. Co więcej, zapis jest niemal identyczny i sięga 6850 MB/s. Dysk ten trafi na rynek w wersji 500 GB, jak również 1 i 2 TB. Tak więc trzy warianty na różne potrzeby.

Sprawdź: Dysk SSD do laptopa

Wszystkie dyski SSD są oparte na pamięciach flash 3D NAND. Mają też funkcje korekcji błędów, natomiast modele PCIe 4.0 dodatkowo wyposażono jeszcze w pamięć podręczną DRAM cache.

Niedawno na Testorii pisaliśmy na temat szyny PCIe 5.0 i DDR5. Zdecydowanie warto zapoznać się z tym artykułem. Dowiesz się czy powinieneś już inwestować w sprzęt wykorzystujący PCIe 5.0/DDR5, czy też lepiej się wstrzymać. Jednocześnie zachęcamy do lektury wielu poradników i rankingów z tematyki dysków. Zgromadziliśmy dla was już całkiem sporą dawkę wiedzy.

Zobacz też:
Dyski SSD Cigent z wbudowaną ochroną przeciw ransomware
Dyski SSD gwałtownie drożeją – ostatnie chwile za zakup?

Źródło: Tom’s Hardware.com

Oceń ten post