• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Gracze ciągle czekają, aby kupić najnowsze karty graficzne RTX z serii 3000, oparte na architekturze Ampere. To jednak nie powstrzymuje Nvidii przed pracami nad nową rodziną GeForce. Tym razem chodzi o układy wykorzystujące architekturę Nvidia Ada Lovelace.

Nvidia Ada Lovelace mają być kartami graficznymi następnej generacji. Jeśli wierzyć nieoficjalnym informacjom, zaoferują wyraźnie większą wydajność niż RTX 3000.

Nie wiemy jeszcze czy najnowsze układy zostaną nazwane RTX 4000. Na razie znamy tylko nazwę architektury: Nvidia Ada Lovelace.

Ranking: Najlepsze karty graficzne 2021 – do gier i dla gracza

Szczegóły, które są znane, to jednak coś więcej niż nazwa. Wiemy np., że Ada ma uzyskać nawet 64 TFLOP, co dałoby dużą przewagę wydajności nad takim RTX-em 3080, który zapewnia “jedynie” 34 TFLOP. Możemy powiedzieć, że Ada jest prawie dwa razy szybsza niż RTX 3080. Ponadto jest pięć razy wydajniejsza niż układ graficzny z Xboksa Series X.

Nvidia Ada Lovelace – premiera raczej w 2022 r.

Architektura ma nazwę Ada Lovelace na cześć Augusty Ady King, hrabiny Lovelace i córki angielskiego poety Lorda Byrona. Ada była znana m.in. z publikacji na temat mechanicznego komputera Charlesa Babbage’a, zwanego maszyną analityczną. Jest uważana za pierwszą programistę komputerową.

Na potrzeby nowej architektury Nvidia wprowadziła kilka zmian. Wszystkie mają na celu jedno: zwiększyć wydajność w porównaniu do Ampere. Największą i najbardziej zauważalną zmianą jest mniejszy węzeł procesowy, który pozwoli firmie na “wciśnięcie” większej liczby tranzystorów. To z kolei przełoży się na uzyskanie dodatkowej wydajności oraz poprawę efektywności energetycznej.

Zobacz: AMD prezentuje demo ray tracingu w Hangar 21

Nvidia Ada Lovelace to także więcej rdzeni CUDA. Karty otrzymają 18 432 rdzeni CUDA, podczas gdy w RTX 3080 znajdziemy ich tylko 8704. Wersja dla najbardziej wymagających, czyli RTX 3090, oferuje natomiast 10 494 rdzeni CUDA. Jak podaje zagraniczne źródło, Ada będzie szybsza o mniej więcej 71 proc. w porównaniu do Ampere. Przynajmniej teoretycznie.

Na razie jednak musimy skupić się na RTX 3000. Najnowsze karty graficzne Nvidii zadebiutują najwcześniej pod koniec 2021, albo na początku 2022 r.

Źródło: DigitalTrends.com

Oceń ten post