• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Strona podatki.gov.pl padła ofiarą cyberataku? Nieoficjalnie mówi się nawet o ataków rosyjskich hakerów, ale to chyba nieco przesadzone wieści.

W najgorętszym okresie roku przestała działać strona podatki.gov.pl. Wejście na nią i skorzystanie z możliwości rozliczenia PIT-u było niemożliwe przez kilka godzin. W mediach bardzo szybko pojawiła się informacja o rosyjskich hakerach, a użytkownicy bali się o swoje bezpieczeństwo. Przecież są tam wszystkie nasze niesamowicie wrażliwe dane.

Na samym wstępie zaczniemy więc od uspokojenia zaniepokojonych czytelników. Strona podatki.gov.pl padła ofiarą ataku DDoS. To dość prosta metoda blokowania stron internetowych. Jej działanie jest wręcz banalne – cyberprzestępcy wysyłają na nią miliardy żądań w bardzo krótkim czasie. Serwery nie wytrzymują wtedy obciążenia i strona przestaje być dostępna. W ten sposób nie można otrzymać jednak dostępu do poufnych danych.

Sprawdź: Darmowy antywirus – który program warto wybrać?

Czy strona podatki.gov.pl faktycznie padła ofiarą ataku DDoS wykonanego przez rosyjskich hakerów? Cóż tak naprawdę odpowiedź na to pytanie brzmi i tak i nie. Faktycznie, na rosyjskich kanałach Telegram od kilku dni można było zaobserwować namawianie się na atak DDoS. Problem w tym, że raczej nie mówimy tutaj o „prawdziwych” hakerach dysponujących olbrzymim zapleczem finansowym. Był to raczej spontaniczny ruch ze strony internautów, którzy chcieli najwidoczniej dopiec Polakom.

Musimy mieć również na uwadze, że pod koniec lutego każdego roku, obciążenie na tej stronie jest po prostu olbrzymie i zdarza się, że to nawet sami Polacy przeciążą nieco serwery. Rosjanie, jeśli to w ogóle byli oni, nie potrzebowali zbyt wiele. W każdym razie, wszystko zostało już naprawione i bez przeszkód złożycie PIT-a.

Zobacz też:
Strona eFaktura.gov.pl przejęta przez hakerów&… od ponad roku!
Agora przejmuje Eurozet – właściciela Radia ZET i Antyradia
Vinted ukarane przez UOKiK – zapłacą 5,3 miliona złotych kary

Oceń ten post