• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Facebook wprowadza swój produkt informacyjny w Niemczech, ale bez giganta medialnego. Firma Ringier Axel Springer, która wydaje tam najpopularniejszy dziennik w kraju, twierdzi, że wynagrodzenie proponowane przez Facebooka jest zwyczajnie za niskie za treści dziennikarskie.

Facebook News zostanie uruchomiony w Niemczech w maju br. Facebook zgrabnie tłumaczy, że będzie to “wyspecjalizowana przestrzeń dziennikarska”. Rozwiązanie działa już w USA, a od stycznia zostało rozszerzone także na Wielką Brytanię.

Nie ma nic za darmo

Tygodniki Der Spiegel i Die Zeit będą jednymi z pierwszych, które zaprezentują swoje treści w Facebook News w Niemczech. Zapisały się również gazety codzienne, takie jak Handelsblatt i Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Ringier Axel Springer odmówiło jednak współpracy. Firma stoi za ogólnokrajową gazetą Die Welt, a także za najlepiej sprzedającym się w Niemczech tabloidem Bild. Jej treści z pewnością powinny być w Facebook News, jeśli gigantowi społecznościowemu zależy na jakości swojej “przestrzeni dziennikarskiej”. Niestety, wydawca nie wyraził zgody, bo Facebook płaci ochłapy. Z tego powodu marki należące do Springera raczej na pewno nie pojawią się w serwisie. Wydawca uznał, że wynagrodzenie oferowane przez Facebooka jest “niewłaściwie niskie” za dobrej jakości treść, a same warunki współpracy są dość problematyczne.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone stoją w obliczu rosnącej presji wydawców i krytyków branży technologicznej. Oczekują oni, że zostaną przyjęte podobne przepisy dotyczące praw autorskich i dystrybuowania treści, jak w Australii. Australijski rząd przyjął już bowiem ustawę, która pozwala niektórym mediom targować się z firmami technologicznymi, aby otrzymywać wynagrodzenie za dystrybucję produkowanych przez nich wiadomości.

W Europie częściowo wprowadzono już nowe przepisy dotyczące praw autorskich. Wymagają one od wyszukiwarek internetowych i platform społecznościowych dzielenia się przychodami z wydawcami, jeśli ich treść jest wyświetlana.

Rzecznik firmy Ringier Axel Springer stwierdził: “Wierzymy w realizację europejskich praw autorskich, w których wszyscy wydawcy będą mogli w przejrzysty sposób uczestniczyć i otrzymywać rozsądną rekompensatę”.

Wygląda na to, że w najbliższej przyszłości giganci technologiczni nie będą mieli wyjścia. Będą musieli zacząć dzielić się przychodami z wydawnictwami, które oferują dobrej jakości dziennikarstwo.

Zobacz też:
Facebook zablokował Australijczykom dostęp do wiadomości
Co pobieramy z torrentów? Monster Hunter na 1 miejscu

Źródło: CNN.com

Oceń ten post