• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 miesiące temu

Rosja rozważa bardzo nietypowy krok. Planują zalegalizować piractwo komputerowe w ramach odpowiedzi na liczne sankcje.

Od czasu Rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wiele państw wprowadziło w życie pakiet bardzo bolesnych sankcji. Najgorszą z nich bez wątpienia było odcięcie tego kraju od systemu SWIFT. Co to oznacza? W dużym skrócie, przelewy międzypaństwowe stały się praktycznie niewykonalne. Bardzo szybko pociągnęło to ze sobą lawinę konsekwencji.

Niemal każda duża firma zdecydowała się na całkowite wycofanie się z Rosji. Powody były tak naprawdę różne – w większości chodziło o pokazanie swojego poparcia dla Ukrainy i potępienie bezprawnej agresji. Ale nie oszukujmy się – brak możliwości wykonywana płatności w innej walucie niż rubel bardzo pomógł w podjęciu decyzji.

Sprawdź: Darmowy antywirus – co warto wybrać?

Tymczasem, Rosja ma już bardzo poważny problem. Z ich kraju wycofały się firmy takie jak Microsoft, Cisco, Oracle, Apple i IBM. Wszystkie z nich zajmują się między innymi sprzedażą oprogramowania użytkowego, wykorzystywanego w niemal każdej dziedzinie życia. Brak możliwości wykupienia licencji może sparaliżować prace wielu rosyjskich firm.

Rosja rozważa więc bardzo nietypowy krok. Chcą zalegalizować piractwo komputerowe. Oczywiście nie aż tak proste jak moglibyśmy się z tego spodziewać. Podmioty będą mogły wykorzystywać oprogramowanie bez zgody właściciela, ale będą musiały go o tym poinformować i przekazać rozsądne wynagrodzenie.

Wygląda więc na to, że piractwo komputerowe będzie w Rosji wkrótce legalne. Pozostaje pytanie jak odpowiedzą na to duże firmy. Z pewnością wprowadzą szereg ciekawych zabezpieczeń.

Zobacz też:
ICANN odrzuca petycję – Rosja nie zostanie odłączona od Internetu.
OnlyFans wprowadza sankcje – Rosjanie całkowicie zablokowani
Apple całkowicie wstrzymuje sprzedaż swoich produktów w Rosji
Zdjęcie: Ferra.ru

Oceń ten post