• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 miesiące temu

TCL idzie na całość. Zaprezentowali właśnie światu swój nowy panel 4K z częstotliwością odświeżania 1000 Hz. Żadna karta graficzna mu nie podoła!

Na konferencji DisplayWeek 2024 w Kalifornii TCL bardzo niespodziewanie rozbiło bank. Spodziewaliśmy się jakiejś ciekawej innowacji, nowego panelu czy innego interesującego produktu, ale nikt nie sądził, że będzie aż tak dobrze. Pokazano bowiem panel 4K 1000 Hz. Tak jest tysiąc herców. Wyświetli do 1000 klatek na sekundę, co wydaje się wynikiem nieosiągalnym dla nawet RTX 4090. Aktualnie problemem jest uzyskanie 4K przy 120 klatkach na sekundę.

Co ciekawe, może to być jednak spełnienie marzeń e-sportowców. 1000 FPSów jest jak najbardziej osiągalne w popularnych tytułach takich jak Fortnine czy Counter Strike 2. Tyle, że w rozdzielczości Full HD. TCL wybiegło trochę do przodu i wyprzedziło kilka generacji kart graficznych. Nawet zapowiadane RTX 5090 raczej nie udźwignie 1000 klatek w 4K.

Sprawdź: Jaki monitor gamingowy? Ranking najlepszych modeli

TCL reklamuje swój panel jako „Najwyższa częstotliwość odświeżania 4K 1000 Hz”, co nie jest przesadzone, gdyż obecnie na rynku nie ma monitorów, które osiągałyby nawet zbliżone wartości. I raczej nie osiągną. To bardziej pokaz możliwości niż rzeczywisty produkt. Zapotrzebowanie na rynku po prostu nie istnieje, bo nie ma kompatybilnych komputerów.

Oczywiście, jak na razie TCL nie podało informacji o dacie ujawnienia szczegółów technicznych, takich jak typ matrycy ani o wprowadzeniu panelu do sprzedaży. O ile w ogóle takowe nastąpi.

Zobacz też:
MSI MEG 321URX QD-OLED – monitor z wbudowanymi cheatami?
Reprezentacja Polski ma nowego partnera – TCL
Kalibracja monitora –  co to jest i jak ją wykonać?

Oceń ten post