• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

TikTok może zostać zakazany w całej Unii Europejskiej. Komisja UE otwarcie mówi, że nie zawaha użyć się mocnych sankcji.

Ciężko znaleźć równie popularną i równie kontrowersyjną platformę co TikTok. Korzysta z niej ponad miliard użytkowników na całym świecie a jej domena przebiła nawet w pewnym momencie Google. Oczywiście, taka popularność nie może przytrafić się bez żadnych kontrowersji. Przede wszystkim, aplikacja słynie z niebezpiecznych dla użytkowników wyzwań i promowania dość szkodliwych dla młodych osób treści. Nie o to chodzi jednak regulatorom z Unii Europejskiej.

Znacznie ważniejsza jest dla nich kwestia ochrony danych osobowych. W tej kwestii TikTok ma naprawdę wiele na sumieniu. Przede wszystkim, dane są przetwarzane w Chinach co budzi olbrzymie wątpliwości rządów USA i Unii Europejskiej. Firma oficjalnie twierdzi, że nic takiego nie ma miejsca, ale pojawiły się przypadki licznych nadużyć. Miesiąc temu niektórzy jej pracownicy otrzymali w jakiś sposób dostęp do danych użytkowników. To bardzo poważne naruszenie.

Unia Europejska wyraźnie mówi więc, że TikTok musi w pełni zaakceptować i dopasować swój model działania do ustaw DSA i RODO. W innym wypadku, zgodnie zresztą z treścią samej ustawy DSA, narażą się na pełen pakiet sankcji. Inaczej rzecz ujmując – nie będą mogli prowadzić działalności na terytorium Unijnym.

Pozostaje zatem pytanie, czy TikTok da radę w pełni dopasować się do wymogów Unii Europejskiej. Drugie pytanie to to, czy faktycznie będzie ona tak bezwzględna ze swoimi sankcjami.

Zobacz też:
ByteDance, właściciel TikToka, chce stworzyć własne procesory
TikTok został pozwany za śmiertelne “blackout challenge”
Instagram wprowadzi nową funkcję. Nikt o nią nie prosił.

Oceń ten post