• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 tydzień temu

Chińczycy dokonali przełomowego odkrycia. Woda na Księżycu została po raz pierwszy w historii bezpośrednio zaobserwowana.

Naukowcy z całego świata od dawna zastanawiali się, jakie czynniki musi spełnić dana planeta, żeby mogło rozwinąć się na niej życie. Jednym ze stałych punktów programu od dawna okazuje się woda. Jeszcze do niedawna, byliśmy przekonani, że to właśnie tylko Ziemia ma ten unikalny zasób. No, a raczej podejrzewaliśmy, że to wcale nie tak, ale nie mieliśmy twardych dowodów. Dzisiaj jesteśmy już niemal pewni, że występuje ona również na Marsie i Księżycu. Chińczycy dokonali natomiast nowego, przełomowego odkrycia.

Jeśli jeszcze nie wiecie, to Chińczycy pomyślnie wylądowali swoim lądownikiem Chang’e 5 na Księżyciu pod koniec 2020 roku. Misja badawcza jest niesamowicie nowoczesna, a samo urządzenie wyposażone jest w setki instrumentów pomiarowych. Nareszcie mamy pierwsze interesujące wyniki. Woda na Księżycu faktycznie istnieje i nie ma co do tego już nawet najmniejszych wątpliwości!

Przełomowego pomiaru udało się dokonać na obszarze Oceanus Procellarum. Badanie spektroskopowe bardzo wyraźnie ujawniło cząsteczki wody w niektórych skałach. To pierwszy taki bezpośredni pomiar w historii. Dotychczas, woda na Księżycu była rejestrowana jedynie za pomocą satelitów lub próbek skalnych.

Oczywiście, nie oznacza to, że na Księżycu płynęły kiedyś rzeki. Istnieje natomiast olbrzymia szansa, że pod powierzchnią Księżyca znajdują się całkiem spore złogi lodu. Woda na Księżycu to z pewnością jedno z wielu ciekawych odkryć, które przedstawi nam misja Chang’e 5. Z niecierpliwością czekamy na więcej wiadomości.

Zobacz też:
NASA oficjalnie przekłada lądowanie na Księżycu na 2025
Baza księżycowa coraz bliżej? Chiny łączą siły z Rosją.
Misja Artemis-1 wystartuje już w lutym. Człowiek wraca na Księżyc?

Oceń ten post